ČOVJEK SE
DUHOVNO, TJELESNO, FIZIČKI,
ENERGETSKI, MATERIJALNO,
UZDIŽE I NAPREDUJE
KADA ČITA, PRIČA, SLUŠA,
RAZMIŠLJA SRCEM, S LJUBAVLJU,
O BOŽIJIM STVARANJIMA, DJELOVANJU
I NAMJERAMA SA ČOVJEKOM NA ZEMLJI

duhovnaizgradnja.com forum

posjetite i sajt Duhovna izgradnja

Ovo je forum javnog karaktera i na njemu svako može da iznosi svoja razmišljanja koja su u skladu sa pravilima foruma, ali autori sajta ne stoje iza pisanja drugih učesnika

Danas je 18 Nov 2017, 20:38

Sva vremena su u UTC + 1 sat

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 29 Jan 2017, 14:30 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Avg 2013, 12:13
OK. Ja inace ne volim da otvaram teme na forumima. Ali, jednostavno provalio sam da na ovom forumu postoje teme o svemu i svacemu, samo ne o ovome. Tako da, ako ste nekada culi za ovaj termin, ako znate sta je i o cemu se radi, ako ste ikada imlali iskustva o ovome.Ako mislite da je ovo tupava glupost, ili ako mislite da tu neceg stvarno ima, zamolio bih vas da ostavite vase misljenje posto imam mnogo pitanja za oboje.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 01 Feb 2017, 21:48 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 19:50
Pozdrav Marko.

Kako je definisan taj "zakon privlačenja" o kojem pitaš? Kako je opisan tamo gdje si ti o njemu čitao i gdje si za njega čuo?
Da li se misli na to da osoba na određeni način razmišlja o nečemu, zamišlja nešto konkretno, da meditira i vizualizuje neki ishod koji priželjkuje, pa da se pod uticajem tih misli baš to nekad privuče i ostvari?
Da li misliš na to ili na nešto drugo?

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 07 Feb 2017, 10:49 

Pridružio se: 23 Nov 2008, 19:19
Ako me sjećanje ne vara, Paladine, ima Florens Skovel-Šin na uvodnoj stranici duhovne izgradnje, ne?
E, pa "zakon privlačenja" (Tajna, Hicks i sl.), dragi Marko, je pokušaj da se primjeni to što piše Florens - samo 'bez Boga' :roll: . Najkraće moguće rečeno. Slažete se? Ili ne?

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 12 Feb 2017, 14:14 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 19:50
ananda je napisao:
Ako me sjećanje ne vara, Paladine, ima Florens Skovel-Šin na uvodnoj stranici duhovne izgradnje, ne?

Nema više.

marko703 je napisao:
Ako mislite da je ovo tupava glupost, ili ako mislite da tu neceg stvarno ima, zamolio bih vas da ostavite vase misljenje

Postoji više oblika "zakona privlačenja".

Ono što se zove "karma" je jedan oblik "zakona privlačenja" jer će se čovjeku u životu dešavati ono što treba da mu se dešava u skladu sa trenutnom karmom. On će "privlačiti" ono što treba da mu se dešava. "Srce čovječije izmišlja sebi put, ali Bog upravlja korake njegove." (Priče Solomunove 16,9)

Drugi oblik je ono da čovjekovo Biće privlači njegov život, tj. ono kakav je on u sebi će privlačiti okolnosti koje mu se dešavaju. Da bi na pozitivan način promijenio okolnosti treba da mijenja sebe, da se duhovno izgrađuje, to će mijenjati njegov pristup životu pa će se mijenjati okolnosti njegovog života.

Treći oblik, onaj na koji se u današnje vrijeme najčešće misli kada se pominje "zakon privlačenja" su neke tehnike vizualizacije, meditacije, fokusirano razmišljanje o okolnostima koje se žele privući, koje se smatraju poželjnima. Te tehnike pretpostavljaju da čovjek zna šta je za njega dobro. Ja ne vjerujem u to da to čovjek zna, ali vjerujem da čovjek misli da to zna.

Na primjer možeš željeti brzo auto da bi brzo vozio jer voliš briznu, radiš neke tehnike za privlačenje i vremenom dobiješ baš takvo auto, sretan si i smatraš da si dobio ono što je dobro za tebe, voziš brzo kako želiš i u nekom trenutku se sudariš sa nekim/nečim i pogineš ili se povrijediš. Da li bi onda bilo bolje da nikad nisi dobio takvo auto? Da li si bio u pravu kada si nekad smatrao da ti baš treba takvo auto i da bi sa njim bio baš sretan?

Ili želiš neku osobu za prijatelja, poslovnog partnera, muža/ženu, dobiješ ih a onda vidiš da nisu dobri za tebe.

Svima nama se dešavaju ovakve stvari i ovakva razočarenja gdje smo želeli nešto a onda kasnije bili razočarani, pa smo smatrali da nismo trebali to željeti. To je ono "pazite šta želite jer možda vam se želje ispune". Sve to može i treba da nas nauči nepovjerenju prema našim željama, prema onome što mi mislimo da nam treba i da bi nas usrećilo. Čak i ovaj koji je želio brzo auto ne mora ni da se razbije sa njim, često se desi da kada čovjek dobije ono što želi vidi da ga to nije ispunilo, da nije sretan onoliko koliko je očekivao da će biti. Imao je euforiju prije ispunjenja želje a ona je brzo splasnula nakon što je ostvario želju (2. Samuilova 13,1-15). Znači da nije ni znao kako će ostvarenje želje djelovati na njega. Baš nekidan je bio neki članak o tome da dosta ljudi osjeća tugu nakon seksa. A da li su imali želju za seksom prije seksa? Sigurno da jesu.

Ili recimo neko želi da upregne "zakon privlačenja" da bi dobio novac pa ga dobije i desi mu se ovo. A desi se zbog ovoga.

Ljudi su kao mala djeca koja guraju ruku u vatru ili utičnicu jer to žele ali ne znaju da nije svaka želja dobra. Ako pažljivo posmatramo svuda oko sebe i kod sebe ćemo vidjeti da je vrijeme pokazalo da su neke želje bile pogrešne (a za mnoge ostale će se tek pokazati), da se trčalo za pogrešnim stvarima. To je ono što piše u Kur'anu:

"Moguće je da vi nešto mrzite, a to vam je dobro. Moguće je da vi nešto volite, a to vam je zlo. Bog zna, a vi ne znate!"

Ne znamo.
Ne znamo šta nam zaista treba i šta je za nas najbolje u nekom trenutku.
Čak i bolesti imaju svoju svrhu. Čak i banalan primjer gripe koju umjesto da odležiš kljukaš se tabletama koje samo privremeno potiskuju simptome da bi te digle na noge ali će ti se uskoro to vratiti jer je nisi preležao kako treba, ona nije zaista otišla iz organizma.

Naveo sam tri zakona privlačenja i prva dva smatram dobrima a treći ne. Prva dva se odvijaju sami od sebe, bazirasni su na zakonima na koje mi ne utičemo. Treći i sve priče oko njega, knjige, tekstovi, videa me nikad nisu privlačili. Danas postoji poplava toga jer je danas takvo vrijeme i takvo duhovno stanje. Danas se sve želi steći na brzinu, želi se sve kontrolisati i živjeti u uvjerenju da sve možeš kontrolisati, na sve uticati i sve kreirati po svojoj volji. Želiš biti svoj bog. Puste želje. Čovjek ne zna ni ko je taj u njemu koji ima te želje. Recimo djevojka je odrasla u porodici pored majke koja forsira ljepotu, sređivanje, stav da mora dominirati svojim izgledom, i kasnije će ta djevojka kroz život imati želju da bude takva. Da li je ta želja njena ili je produkt njenog odgoja? Da je odrasla u drugačijoj porodici koja ne potencira ljepotu nego druge kvalitetnije vrijednosti da li bi ona i tada imala želju kao u prvom slučaju? Možda i bi, ali su manje šanse nego u prvom slučaju. Nas oblikuje cjelokupni odgoj od strane porodice, prijatelja, društva, škole, podneblja (a i ono što smo prenijeli iz prošlih života, i naša karma za sadašnji život). U sladu sa svim tim se formiraju i naše želje, naš sistem životnih vrijednosti.

Po meni zakon privlačenja na koji se treba fokusirati je onaj koji sam naveo kao drugi, "naše Biće privlači naš život". To znači da će ono kakvi smo u sebi privlačiti naše životne okolnosti. Dakle potrebno je stalno raditi na sebi, raditi svoju duhovnu izgradnju, kroz to će se mijenjati naše misli, emocije, stavovi, uvjerenja a oni će onda privlačiti određene životne okolnosti, one koje su nam potrebne u tom trenutku za dalju duhovnu izgradnju. To ne znači da ćemo privući novac, zdravlje, partnera kakvog mi zamišljamo. Nećemo dobijati po željama već po potrebama. To doduše i jesu želje ali samo onog najdubljeg dijela u nama koji želi da se duhovno razvija a sa kojim uglavnom nismo u kontaktu inače bismo stalno željeli samo ono što je zaista ispravno i potrebno. Mi preko tog Božanskog jezgra imamo ono što se u Novom zavjetu naziva naš "stari čovjek", to je onaj sloj koji se izgradio kroz ovaj život, koji je oblikovan odgojem u ovom životu, kojem su usađene određene ideje, stavovi, uvjerenja, želje. Ljudi koriste new age "zakon privlačenja" da bi zadovoljili želje tog "starog čovjeka", na taj način ga osnažuju umjesto da ga "razapnu" kako to Novi zavjet potencira. Hristovo raspeće i vaskrsenje je slika toga, razapinje se stari čovjek da bi vaskrslo ono Božansko. Apostol Pavle kaže:

"Ili ne znate da svi koji se krstismo u Isusa Hrista, u smrt njegovu krstismo se? Tako se s njim pogrebosmo krštenjem u smrt da kao što usta Hrist iz mrtvih slavom očinom, tako i mi u novom životu da hodimo. Jer kad smo jednaki s njim jednakom smrću, bićemo i vaskrsenjem; Znajući ovo da se stari naš čovjek razape s njim, da bi se tijelo grešno pokvarilo, da više ne bismo služili grijehu." (Rimljanima 6,3-6)

Zato je kod molitve bitno uvijek ubaciti ono "molim za to i to, AKO mi je to potrebno i dobro za mene..."

Treba raditi duhovnu izgradnju i ostaviti da Otac Nebeski privlači u naš život ono što nam je potrebno, On to zna mnogo bolje od nas.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 04 Apr 2017, 14:46 
Autor sajta

Pridružio se: 12 Feb 2011, 17:59
Zakon privlačnosti postoji i Jehoaš je veoma dobro pisao u kojim oblicima se manifestuje. O prva dva oblika je dovoljno rečeno, a treći bih još malo razradila.

U knjigama u kojima se govori o zakonu privlačnosti sve je pojednostavljeno. Dovoljno je da neko razmišlja o nečemu što želi (koristi pojedine metode kao pomagače, tipa fotogrfije i sl.) i to će da se ostvari. Nažalost, to je u startu osuđeno na neuspjeh. Nesvjestan i uspavan čovjek nema snage u sebi za ovako nešto. Zabavljaće se pozitivnim mislima dan-dva i za sedam dana će već sve zaboraviti.

Kao duhovnu vježbu, ovako nešto može da proba samo onaj ko ima neki duhovni temelj, nastao kroz višegodišnju duhovnu izgradnju kroz koju je upoznavao sebe, razvijao vjeru, predanost, disciplinu i fokus, jer sve je to potrebno da bi se uopšte moglo pristupiti zakonu privlačenja. Da bi se izbjegla samozavaravanja, potrebno je postaviti neki veoma opipljiv cilj, za koji neće biti sumnje da li se stvarno ostvario ili smo to samo umislili – na primjer „Hoću da mi se udupla mjesečna plata“. Snažno se danima usmjeravamo na tu misao i na kraju mjeseca stvarno dolazi duplo veća plata. Kada se osvrnemo unazad, vidimo da je taj mjesec bilo i duplo više radnih sati. Veća plata nije samo „došla“, što je bilo u pozadini one želje, ali je ispunjeno ono što je traženo. Iz svega toga shvatimo da ne umijemo da jasno iskažemo svoju želju, jer tamo negdje postoje i podželje, skrivene ispod nje. Probamo ponovo, ispuni se, ali sada otkrijemo neku novu podželju, koju u prvom naletu nismo vidjeli.

I tu počinje dugotrajni višegodišnji rad, sa nizom uspona i padova, i učenja na osnovu iskustva i posljedica. Vježba se svjesnost, jasnosnost, moć izgovorene riječi. Prvo saznanje je da u stvari i ne znamo jasno šta želimo, onda uvidimo da ne znamo da izrazimo svoju želju, da je riječima jasno definišemo, onda naučimo da se svaka riječ broji i da i ona najmanja može da promijeni smisao.

Poslije mnogo godina uspijemo. Iskristališemo želju unutar sebe, iskažemo je besprijekornom rečenicom samo jednom, bez trunke sumnje i ona se ispuni. Stvarno se ispuni. U tom trenutku osjetimo veliku moć u sebi. Ako joj se prepustimo, postaje naša snaga, ako pomislimo da je naša (od nas) uništiće nas.

U trenutku se osjeti jedinstvo sa Bogom. U toj jasnoći sjetimo se svih onih nejasnoća u vezi sa onim što želimo, svih onih nedefinisanosti u sebi i shvatimo da je za nas ovakve kakvi smo, još uvijek mahanični (uspavani i nesvjesni), ovaj trenutak jasnoće samo trenutak. I on će proći. Onda se uplašimo svih svojih naučenih negativnih misli koje isto teže ka ispunjenju. A vidimo da zakon privlačenja djeluje.

Shvatimo da je naš život jedan veliki haos svakakvih misli koje ne možemo da kontrolišemo. Onda samo ostane – NEKA BUDE VOLJA TVOJA. Jasno vidimo da je jedino to ispravno za nas, da je jedino to sigurno – da nam dolazi ono što treba da nam dođe, na način na koji treba da dođe, jer je to ono što nam pomaže da najbolje sagledamo sebe i učimo o sebi.

Vrh
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat