ČOVJEK SE
DUHOVNO, TJELESNO, FIZIČKI,
ENERGETSKI, MATERIJALNO,
UZDIŽE I NAPREDUJE
KADA ČITA, PRIČA, SLUŠA,
RAZMIŠLJA SRCEM, S LJUBAVLJU,
O BOŽIJIM STVARANJIMA, DJELOVANJU
I NAMJERAMA SA ČOVJEKOM NA ZEMLJI

duhovnaizgradnja.com forum

posjetite i sajt Duhovna izgradnja

Ovo je forum javnog karaktera i na njemu svako može da iznosi svoja razmišljanja koja su u skladu sa pravilima foruma, ali autori sajta ne stoje iza pisanja drugih učesnika

Danas je 15 Nov 2019, 22:42

Sva vremena su u UTC + 1 sat

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Tehnike MEDITACIJE
PostPoslato: 22 Jun 2009, 15:18 

Pridružio se: 22 Jun 2009, 15:10
Molim ove malo iskusnije da na ovom postu iznose (po mogućnosti sa obješnjenjem) za njih najefikasnije i najučinikovitiije tehnike MEDITACIJE.Početnik sam i nisam baš mnogo upučen u tehnike pa bih vas zamolio da obješnjenje bude što detaljnije.Unaprijed Vam mnogo zahvaljujem***

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 23 Jun 2009, 17:07 

Pridružio se: 20 Avg 2008, 09:38
Ja koristim neke jednostavnije meditacije, kao sto su vjezbe disanja i koncentracije (pogotovo na zivotnu energiju). Takodje, imam "jutarnju" i "vecernju" mantru, koje sam naucio jesenas na kursu meditacije.
Vjezba disanja se sastoji od koncentrisanja na tok udisaja i izdisaja, pogotovo na predio nozdrva. U tom ciklusu prvenstveno se oslanjam na osjecaj energije, bez mentalnih slika "mene kako disem".
Koncentracija, po mom misljenju, je "pogresno" shvacena od mase ljudi. Koncentracija ne znaci samo fokusiranje samo na jednu stvar/radnju, vec podrazumjeva i napor kako bi se "nemirni" um vracao na predmet iste.
Ja bih ti preporucio, ako si iz Banja Luke, da na ljeto posjetis kurs meditacije. Mogu ti na PP poslati informacije ukoliko si zainteresovan. Kurs bude besplatan, jako interesantan, uz dosta druzenja, pjevanja i slicnog.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 01 Maj 2011, 17:49 

Pridružio se: 26 Feb 2008, 09:03
Sri Sathya Sai Baba
"Sai Baba govori zapadu"

Sjedni na mirno mjesto, najbolje dva puta dnevno
po 20 do 30 minuta.

Važno je da to radiš uvijek u isto vrijeme,
kako bi ti to postalo navika.
Navika je važna, jer te čuva od neredovnosti.

Zapali svijeću i stavi je ispred sebe.
Gledaj neko vrijeme plamen i misli o tome kako plamen može svoje svijetlo dati mnogim, mnogim drugim svijećama,
a da time ne postane manji.

Kada si dovoljno dugo posmatrao svijetlo,
zatvori oči i u duhu zamisli kako plamen na tvome čelu između obrva širi svijetlo.

Dovedi zatim to svijetlo u svoje srce,
gdje ono otvara lotosov cvijet tvoje srčane čakre.

Pusti neka to svijetlo struji cijelim prsima i osjeti
da je to svijetlo čišćenje i Ljubav.

Odavde kreni u vrat i glavu, i pusti da svijetlo smiri
i pročisti tvoje misli.

Iz glave vodi svijetlo u srce,
ramena i ruke sve do vrhova prstiju.

Neka tada svijetlo teče iz srca u trbušnu šupljinu, ispuni je svijetlom sve do zdjelice.

izdahni iz sebe sve brige i napetosti
i udahni čisto, blistavo svijetlo.

Vodi svijetlo dalje u noge i stopala,
a odavde preko leđa - koja nikada ne bi smio zaboraviti - sve do vrha glave,
gdje se nalazi tvoja krunska čakra.

Budi svjestan da je cijelo tvoje tijelo ispunjeno svijetlom, tj. da se sastoji od svijetla,
koje se širi do krajnjeg ruba tvoje aure.

Sada, polazeći od tvoje krunske čakre,
pošalji tvojim rođacima svijetlo.
Posve ih ovi njime.

Okruži svijetlom i tvoje neprijatelje.

Naposljetku, proširi svijetlo preko svoga grada,
svoje zemlje, svojega kontinenta, preko cijeloga svijeta.

Na kraju tvoje svijetlo ide mineralima, biljkama, životinjama i ljudima.

Raširi ga preko svih nevidljivih bića,
koja su oko svijeta i u svijetu.

Pusti neka tvoje svijetlo zrači u Univerzum
i uživaj u tom prostranstvu.

Nakon nekog vremena ponovo saberi svijetlo,
i pusti neka kroz krunsku čakru teče u lotosov cvijet tvoga srca;

neka taj plamen bude stalna snaga u tebi,
za kojom možeš uvijek posegnuti i koja će te podupirati i hraniti.

Moli Boga, neka te blagoslovi i vodi.

Tada otvori oči
i neka ti dan bude radostan.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 01 Maj 2011, 19:48 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 01:12
Ovo je dobro...

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 08 Maj 2011, 12:14 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 01:12
Ova meditacija je dobra kad se gleda svijeca. Moze gledati na Youtube.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 12 Jul 2012, 18:10 

Pridružio se: 21 Jun 2011, 13:08
Sagledaj svijet koji u sebi doživljavaš kao ispoljenje Psihičkog Sna koji se u tebi cijelo vrijeme vrti.
Odvoji se tim Uvidom od njega i Razumi da Psihički San ne može da postoji ukoliko nema Temelj tebe kao izraz samog Života.
Osjeti Osjećaj Života u sebi kao osjećaj Postojanja i drži ga u Svijesti.

Kada god da se pojavi bilo koja konstrukcija Psihičkog Sna, sagledaj je kao San koji se pojavljuje zvog memorije, sjećanja i vrćenja Uma unutar Asocijacija i nije povezan jedan sa drugim.
Vrati se na najdublji Osjećaj Postojanja koji Jesi i pokušaj da održiš Svijest o njemu.

Možeš radi lakšeg praktikovanja doživjeti Dah kao izraz tog Postojanja Unutar Sebe i Postojanja izvan Tijela kako bi ih povezao u jednu Cjelinu. To je dodatni dio ove Meditacije.
Kao što si Svjestan Sebe kao izraza Postojanja postani Svjestan i Prostora kao izraza Postojanja. Spajanjem tog dvoga pomoću Daha doživljava se Unutrašnja Ekstaza, povećava se određeni nivo Energije, ali i deidentifikuješ se od Tijela i Uma kao Procesa.

Ovo treba raditi svaki dan u isto vrijeme, u zatvorenom prostoru. Nikako u prostoru gdje ima dosta ljudi, jer efetci koji se mogu doživjeti ukoliko neko uspije da dostigne određene Dubine ove "tehnike" djeluju na okolinu i ljude u okolini.
Samo neko ko je ovladao ovom tehnikom može iskoristiti Okolinu u kojoj se nalazi i ljude kako bi pojačao samu "tehniku" ali na način da i ostali ljudi osjete određene efetke ove "tehnike".
Ukoliko se radi na otvorenom, okruženi ljudima, ono što se može desiti da se pokupe određene Impresije ili ENergije ljudi u prostoru i integrišu se u sebe te se ne postignu rezultati kakvi su za očekivati.
Nakon mjesec ili dva čovjek može da ode u prirodu gdje može biti sam bez drugih i odraditi ovu "tehniku". rezultati će biti zanimljivi. Ali ne smije postati ovisan o prirodi i prostoru u kojem doživi te rezultate.

Radi se najviše 10 do 15 minuta u toku dana.
Nakon pola godine može se povećati broj minuta na 15 do 20 minuta u toku dana.
Nakon godinu dana, može se raditi do dva puta dnevno, ali nije preporučljivo prije spavanja jer će uticati na San i Dubinu Sna.

Oprezno sa ovom "tehnikom" jer ona razbija određene Kodove unutar Uma i čovjek počinje primjećivati određene Energetske pomake ali i pomake unutar sebe koji mogu dovesti do određene zloupotrebe ako Um nije spreman da se suoči sa tim i shvati da to nije njegovo.
Najbolji temelj ovog je ZNATI da ništa vama ne pripada i da sve pripada Apsolutu.

Tamo gde sam Ja, ne postoji "moja" ili "tvoja" strana. I u Svjetlosti i u Tami Ja Jesam. Ja sam Mračan kao Ambis u koji se moraš spustiti, da bi pronašao Ono za čim tragaš. U praznini Ništavila Ja postojim!

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 13 Jul 2012, 07:32 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 19:50
Prenijeću na ovu temu o tehnikama onu tehniku koju si dao na drugoj temi

Damian je napisao:
Sjedi i opusti se.
Osjeti da si sam na planeti, da si sam u univerzumu. Nema nikoga, ničega.
Neka sve nestane, planeta, sunce, univerzum. Ostani Sam u "praznini".
Povuci svoju svijest na osjećaj Ja, ili Osjećaj Života koji imaš u sebi.
Osjeti da je isti taj Osjećaj Života ili Ja oko tebe, kao sam Apsolut. Sve je ispunjeno samim Apsolutom i ti si dio Njega. Kao kap u okeanu. Osjeti kako više nema razlike između tebe i Apsoluta (Boga).
Diši ga, izdiši ga - osjeti kako dah ulazi i izlazi i da to što diše i to što je disano jedno je te isto, Apsolut.
Izgubi bilo kakav osjećaj da si to ti, već da je sve to On - njegovo Carstvo, Njegova Volja, sve je ispunjeno Njime.

Procesi koji se dešavaju, misli, emocije, unutrašnji pokreti i slično - sve to je UNUTAR toga što On i Ti Jeste. Ne sukobljavaj se sa njima, ne sudi, ne bori se protiv toga, jer to NE MOŽE da te spreči da uđeš u to Stanje. To sve postoji s razlogom. Teško je sada pisati o tome, tim razlozima, jer to je ogromna tema Tantričkog Rada, poznavanje Sila, Zakona, Energije, Svijesti, Samskara, Karme, Vasane, Vritija.. itd.. itd..

Djeluje mi da ove tehnike rade tako što simuliraju stvarno stanje (osjetiti da nema razlike između nas i Apsoluta, svijet u nama je samo Psihički San...) kojeg inače nismo svjesni, tako tehnikama imitiramo te stvari i imitacijom ih prizivamo. Kao kad neko mjauče da privuče mačku :D

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 13 Jul 2012, 08:07 

Možemo i tako reći.
Čak i Svijesnost kada Posmatraš nešto ili kada se trudiš biti budniji u sebi jeste imitacija Budnog Stanja.
Kada se promjene Koncepti Uma koji sada prihvaćaš kao Stvarnost te se izmjeni njegova Struktura u skladu sa onim što je dato određenim Učenjima, Budnim Čovjekčanstvom (Carstvom Nebeskim), onda se mjenja i Percepcija, ali i način Percepcije, što vodi upravo tamo gdje si krenuo. Od same vizulaziacije, imaginacije, ili mantre, ili molitve nemaš ništa ukoliko Struktura Uma i Struktura Percepcije ostane ista.

Tamo gde sam Ja, ne postoji "moja" ili "tvoja" strana. I u Svjetlosti i u Tami Ja Jesam. Ja sam Mračan kao Ambis u koji se moraš spustiti, da bi pronašao Ono za čim tragaš. U praznini Ništavila Ja postojim!

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 28 Jul 2012, 14:44 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 19:50
Damian je napisao:
Sagledaj svijet koji u sebi doživljavaš kao ispoljenje Psihičkog Sna koji se u tebi cijelo vrijeme vrti.
Odvoji se tim Uvidom od njega

Da li se dešava da osoba ponekad samo misli da se odvojila od njega a da je zapravo i dalje u Psihičkom Snu, pa je pomisao o uspješnom odvajanju i dalje samo San? Ako jeste tako kako znati da si se "odvojio" ili i dalje sanjaš?

Damian je napisao:
Ovo treba raditi svaki dan u isto vrijeme.

Odakle potiče ovaj zahtjev? On se inače često susreće kad su u pitanju ove i one tehnike.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 30 Jul 2012, 15:09 

Citiraj:
Da li se dešava da osoba ponekad samo misli da se odvojila od njega a da je zapravo i dalje u Psihičkom Snu, pa je pomisao o uspješnom odvajanju i dalje samo San? Ako jeste tako kako znati da si se "odvojio" ili i dalje sanjaš?

Naravno.
Cak i odvajanje moze biti dio Sna. Koliko kao zabluda toliko kao pocetno stanje odvajanja ili nevezivanja.
Mnoge stvari tesko je pojasniti izvan odredjenog kruga Ucenja, ne zato sto je taj krug odabran, vec zato sto se u takvim krugovima daje odredjeno predznanje koje omogucuje da se shvate odgovori na Ispravan nacin.
Tako da ni sada ne mogu da ti sto postotno cist odgovor.
No, mogu reci da ukoliko te ono sto sagledas kao San otreznjuje, dovodi do suocavanja sa sobom i Snom; ukoliko to omogucuje da si Iskreniji, Objektivniji, Svjesniji svog unutrasnjeg robstva kojem nista dugo do ti sam nije uzrok mozemo reci da je to Istinsko ili da vodi Istinskom Odvajanju.
Obicno se kaze, ili Sunce nije izaslo ili je izaslo. Nema sredine. Ali ovo je upravo sredina. Sjena izlaska Sunca. I cesto puta to biva pobrkano sa potpunim izlaskom iz kruga Sna.

Citiraj:
Odakle potiče ovaj zahtjev? On se inače često susreće kad su u pitanju ove i one tehnike.

I ovo zahtjeva predznanje, ali..
Isto vrijeme vise je potrebno radi onog koji jos nije utvrdjen u Unutrasnjoj Sadhani ili Radu na Sebi. Cak se ide dotle da se zahtjeva isto vrijeme, mjesto, prostorija, pa cak i odjeca.. no kasnije to vise nije bitno.
No, radi se o necem drugom. Ovo je samo jedno pojasnjenje kako bi se covjek usmjerio da ulozi Napor u Rad, ali i kako bi stekao nesto kao Rutinu.
Druga stvar je u tzv. krstu.
Horizontalno-Vertikalno vrijeme - beskonacnost.
A ako se sjecas teme o krstu koju sam ovdje negdje na forumu stavio, kao pojasnjenje, onda mozes izvuci zakljucak sto to znaci.
Isto vrijeme, mjesto, odjeca, polozaj i slicno sluzi Horizontalnom vremenu i umu koji je ogranicen Horizontalom kako bi presjekao Vertikalu Bica ili Bezvremenosti i aktivirao u sebi trenutak izvan vremena i prostora u nasem ogranicenju, tj. trenutak Bezvremenosti i dodira sa Istinskim Bicem..

Vrh
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat