ČOVJEK SE
DUHOVNO, TJELESNO, FIZIČKI,
ENERGETSKI, MATERIJALNO,
UZDIŽE I NAPREDUJE
KADA ČITA, PRIČA, SLUŠA,
RAZMIŠLJA SRCEM, S LJUBAVLJU,
O BOŽIJIM STVARANJIMA, DJELOVANJU
I NAMJERAMA SA ČOVJEKOM NA ZEMLJI

duhovnaizgradnja.com forum

posjetite i sajt Duhovna izgradnja

Ovo je forum javnog karaktera i na njemu svako može da iznosi svoja razmišljanja koja su u skladu sa pravilima foruma, ali autori sajta ne stoje iza pisanja drugih učesnika

Danas je 20 Nov 2017, 18:26

Sva vremena su u UTC + 1 sat

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Iznad dobra i zla
PostPoslato: 03 Maj 2011, 11:05 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2010, 22:51
Slika

„И доведоше га на мјесто Голготу, које ће рећи: коштурница.“(u drugim prevodima stoji Lubanja.)
„И с њим распеше два хајдука, једнога с десне а једнога с лијеве стране њему И изврши се писмо које говори: и метнуше га међу злочинце.
„А један од објешенијех злочинаца хуљаше на њега говорећи: ако си ти Христос помози себи и нама.
А други одговарајући шуткаше га и говораше: зар се ти не бојиш Бога, кад си и сам осуђен тако? И ми смо још праведно осуђени; јер примамо по својијем дјелима као што смо заслужили; али он никаква зла није учинио. И рече Исусу: опомени ме се, Господе! кад дођеш у царство своје. И рече му Исус: заиста ти кажем: данас ћеш бити са мном у рају. „
Novi zavjet iz Jevanđelja po Marku i Luki

Keter
Riječ Keter znači kruna i on je odista kruna drveta. Keter sugeriše kraljevske kvalitete
moći, mudrosti, pravde i svakog drugog kvaliteta koji bi trebalo da posjeduje arhetipski
kralj.
Keter znači svemoć, sveznanje i Prvi uzrok. Različito se još zove Drevni, Najviši,
Makroprosopus i drugo.
Smješten na vrhu Srednjeg stuba Ravnoteže, Keter predstavlja apsolutno savršenstvo
Boga. Pošto je on prva Sfera iz koje se sve druge manifestuju, on sadrži usavršenu suštinu svih njih.
Njegov spiritualni doživljaj je sjedinjenje sa Bogom, poslije koga postoji samo Nirvana.

Hokmah znači "mudrost". On je na vrhu pozitivnog ili muškog stuba, sa svim onim što te riječi podrazumijevaju u apsolutnom ili arhetipskom smislu. To je moć Ketera u
dinamičkoj akciji, koja stimuliše i aktivira Binah.
Binah znači "Razumijevanje" i ona se nalazi nasuprot Hokmahu na vrhu negativnog ili ženskog stuba. Ona je prijemčiva na protočnu moć Hokmaha i poznata je kao "Veliko
more" ili "Velika majka". Pošto je Hokmah Najviši Otac, analogija sa ljudskom
seksualnošću je očigledna. Međutim, ne treba da zaboravite da su fizički svjetovi nejasni
odrazi duhovnih, a ne obrnuto.
Hokmah i Binah su stoga sila odnosno forma.
U ljudskom smislu, Binah je sve ono što se odnosi na stabilnost forme koja služi
obezbjeđenju života. To jest, Binah je arhetipska Materica, arhetipski hram. Hokmah je
sila koja daje energiju ovim formama.
Ne zaboravite da su za sada oni samo ideje o sili i formi, koje se materijalizuju kao stvarnosti na nižim nivoima.

E sad: Hrist je razapet na brdu koje se zove Lubanja. Na Lubanji po Drvetu Života se nalazi Keter. (znači li to da je Hrist neko ko je postigao kraljevske kvalitete
moći, mudrosti, pravde i svakog drugog kvaliteta koji bi trebalo da posjeduje arhetipski
kralj). Vrhunsko prosvjetljenje.
Sa lijeve strane nalazi se Hokmah –mudrost. Razbojnik kaže logičnu stvar po svjetkim mjerilima: ako si Sin Božiji siđi s krsta. Označava svjetsko. A Isus kaže na jednom mjestu: Ja nisam od svijeta. Hokmah je po Kabali pozitivna muška strana, ali po Pismu lijeva strana je negativna što se ostvaruje i u ovom slučaju raspeća.
Sa Desne strane je Binah - razumijevanje : Razbojnik kaže: zar se ti ne bojiš Boga kad si sam osuđen tako? I mi smo još pravedno osuđeni jer primamo po djelima svojim kao što smo zaslužili, ali on nikakva zla nije učinio. Označava duhovno sagledavanje stvari u pozitivnom smislu. Binah je po Kabali negativna ženska strana, po Svetom Pismu desna strana je pozitivna.

Čudno ispreplitanje strana, odnosno percepcije dobra i zla u ovim našim stvarnostima.
Otkud sad to? Jednostavno, princip ogledala: duhovno naspram materijalnog. Naša desna strana kada se gledamo u ogledalu je lijeva i obrnuto.
Hokman podstiče Binah. Hokman je Otac i broj mu je dva, Binah je Majka broj joj je tri, Keter je 1, Tvorac - sjedinjenje. O ovome se može puno polemisati ali otišla bi od teme. Ponovo ću citirati jednu izreku: Zlo je put prema spoznaji istine, spoznaji samoga sebe. Svako zlo djeluje u pozitivnom smjeru! Da onaj razbojnik nije rekao: ako si sin božiji siđi s krsta, da li bi onaj drugi bio podstaknut da kaže ono što je rekao i time zaslužio da mu Isus obeća raj. Svako je sa svoje strane stvarnosti rekao pravu stvar..

Ali Isus je u centru (Keter) i to iznad pozitivnog i negativnog (Hokmah i Binah) u sredini drveta života, u ravnoteži. Na vrhu središnjeg stuba Drveta Života odnosno srednjeg stuba ravnoteže. U sferi iz koje se se manifestuju sve druge sfere i sadrži usavršenu suštinu svih njih.
Hokmah i Binah (pozitivno i negativno) su samo ideje o formi koje se materijalizuju kao stvarnosti na nižim nivoima.

Ne kaže li Isus na nekoliko mjesta hajdete za mnom i bićete tamo gdje sam ja?

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 03 Maj 2011, 14:55 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 19:50
Super je ovo što je Kahli postavila o Drvetu života i vezi toga i ove teme. Znao sam za ovo ali neke stvari su ovde još bolje objašnjene.

Što se tiča onih par tekstova sa prve stranice o tome da treba biti iznad ovoga i onoga kao što sam već napisao to otvoreno na više mjesta piše u Bhagavad-Giti, piše i u drugim svetim spisima ali ne toliko otvoreno već više između redova (kao ovo što je Kahli postavila). Ali ima tu jedna stvar, to da treba biti iznad dobra i zla je dosta apstraktna izjava, to ne može shvatiti niko ko sam nema tu spoznaju, ali ne čak ni samo Spoznaju već i Razumijevanje šta to tačno znači, šta tačno znači "biti iznad dobra i zla", kako se postavljati, razmišljati, raditi, živjeti a da ostaneš u tom nivou svijesti da si iznad dobra i zla. Jer to jeste nivo svijesti, nivo duhovnosti. Do toga se dolazi tek bljeskovima prosvjetljenja, do toga se ne može doći samo tako što će se pročitati (makar i u Bhagavad-Giti) da treba biti iznad dobra i zla jer to je samo informacija ali treba zadobiti Razumijevanje te informacije (Spoznaje), treba imati to u sebi, u svom duhu, tek tada će osoba živjeti u skladu sa tim (a i tada treba održavati taj nivo jer se iz svakog nivoa može "ispasti").

Inače smatram da uz Spoznaju mora ići i njeno dubinsko duhovno Razumijevanje, a to sve dolazi iznutra. Potvrda toga je to što neko može imati spoznaju o nečemu ali kad on to saopšti drugima oni to često ne razumiju, jer ta spoznaja nije njihova, nije sazrela i rodila se u njima, imaju spoznaju ali ne i njeno razumijevanje, a razumijevanje prenosi Duh Sveti, pa se zato i kaže da svako mora sam preći svoj Duhovni Put, niko drugi to za njega ne može učiniti. Nerijetko duhovne osobe dobiju neku spoznaju ali im ona nije sasvim jasna, postane im jasna tek kasnije kada usljed nečega dobiju i njeno razumijevanje (usljed meditacije o spoznaji, nekog događaja ili nove spoznaje koji će posložiti neke kockice...).

Spoznaja bi se u ovom slučaju mogla vezati za Hokmah jer spoznaja donosi Mudrost, ali da bi to bila prava stvar potrebno je da uz Spoznaju ide i Razumijevanje te spoznaje, a to daje Binah. To dvoje treba uravnotežiti, treba imati i jedno i drugo, a nakon toga se može proletiti u viši nivo, a to je Kether. Kada budemo imali dosta Mudrosti i njenog pravog Razumijevanja (razumijevanja koje dolazi iznutra, kroz duhovnu zrelost) tada ćemo ići i iznad toga.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 03 Maj 2011, 19:54 
Autor sajta

Pridružio se: 13 Feb 2008, 08:13
Ja volim rukomet.
Nisam ga već dugo igrao. U stvari skoro da ga nijednom nisam zaigrao otkad sam se počeo baviti duhovnom izgradnjom kroz proučavanje Svetog Pisma i ostalih Svetih Spisa.
Neki dan sam sa svojim sinom, po prvi put nakon mnogo godina, malo bio na rukometnom igralištu. Moj sin mi je šutnuo (nekad sam bio golman i to ne baš loš) i negdje iz dubine mog bića izašao je pokret starog golmana, i srce mi je zaigralo...
Jest da za mene rukomet ili bilo kakvo sportsko nadmetanje nije ono što je bilo, ali...
Jest da bi se moglo reći, pa obe ekipe jurcaju loptu, nadmeću se bez potrebe, čemu uopšte taj vašar taštine i moderno gladijatorstvo, čemu napori da se od nekog bude u nečemu bolji, čemu...
Pa ipak, ja, nako svih spoznaja koje imam, i puta koji sam prešao, i dalje VOLIM rukomet, mada na drugačiji način nego što sam ga volio nekada,...
A za dobar rukomet su potrebne dvije "suprotstavljene" ekipe (zar ne?), i to što približnije snage, pa da vidimo ko će koga, i ko će iz koga da izvuče koji potez, koju bravuru,...
I Krišna koji je toliko govorio o bivanju iznad svega, najviše na svijetu voli da luta svijetom i zeza se, svirajući flautu, uživajući u životu. A mi smo ovdje došli da bismo, po prvi put u materijalnom tijelu doživjeli vječnost i uživali u čulnom životu, ali na duhovan način. Previše visoke duhovnosti tome može i da smeta, ne može li? A ipak je ovo za sve novost pa i za one koji imaju visoke i najviše duhovne spoznaje! Ko to ne razumije, u zamci je, a ko od njih (visokih) to ne priznaje, nek se pazi, jer je rečeno: potrešću Nebo i Zemlju, ko je bio prvi biće posljednji i posljednji prvi.
A mi smo ovdje došli da radimo baš na toj novosti.
Mislim da je Abdurahman nešto ovako mislio. Ako nije, nek me ispravi.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 03 Maj 2011, 20:38 
Autor sajta

Pridružio se: 12 Feb 2011, 17:59
Iznad dobra i zla... divan naziv.

Da bismo spoznali ljepotu svijeta u kojem zivimo, morao je da bude stvoren u dvojnosti, pa tako imamo i svjetlost i tamu (koja je odsustvo svjetlosti). Posmatrajuci tamu iz svjetlosti vidimo sve njene ljepote i obratno. Da nema dualiteta, bilo bi nemoguce spoznati bilo sta. I sami sebe spoznajemo kroz interakciju sa onim sto je izvan nas.

S druge strane dvojnost, u smislu kategorizacije, jeste maya iliti iluzija. Mi je vidimo, ali ona ne postoji. Nista samo po sebi nije ni dobro ni lose, vec im mi dajemo pozitivan ili negativan predznak u skladu sa nasim duhovnim iskustvom i spoznajama. Jin i jang cine jedan krug, pa cak i ono sto izgleda kao crno ima u sebi mrvicu bijelog i obratno, a sve to zaokruzuje Tvorac.

Citiraj:
Biti u službi dobra podjednako je loše kao i biti u službi zla.

Sta je dobro cinjenje, a sta zlo? Nekoj osobi sam dala pare i to je dobro, pomogla sam joj, a drugoj sam dala pare i to je lose, jer sam joj time ucinila medvjedju uslugu i usporila je u njenoj lekciji kako da rijesi svoj problem.

Kada sve sto postoji i sto se desava dozivljavamo kao takvo i kao volju Tvorca (i radosti i tuge su sastavni dio pojedinacnog zivota svakog covjeka), onda to i prihvatamo, ne kategorisemo i tada dostizemo jedinstvo sa Tvorcem. Mislim da je svaki covjek bar nekad dozivio takav trenutak nekategorisanja i samog postojanja (najcesce se to dogadja kada je neko u prisustvu novorodjenceta ili mladunceta neke zivotinje), ali mislim da bi trebalo da imamo sto vise takvih trenutaka, koji bi se onda spojili i stvorili ono sto zovemo bezvremeno stanje ili vjecnost. Tacnije, Zivot u vjecnosti.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 03 Maj 2011, 20:48 

Pridružio se: 26 Avg 2010, 18:56
Gorane, ovo je Maestralno napisano! U trunak se slažem (i još malko da proširim, valjda će sad biti uspješno).
Ja jesam pretjerao sa svojim tvrdoglavim stavom i mišljah da sam u pravu. Inače ovih dana sam se baš i bavio problemom dualiteta svega i stapanja u jedno. Upravo sam zato i naveo one neobične ajete iz Kur'ana (o Gospodaru dva istoka i dva zapada). Tražeći smisao tih riječi (a osjetio sam da u njima ima nešto meni privlačno), inače, ta mi je sura omiljena (55-a). U jednom trenutku sam to povezao sa dualnošću dualnosti, dakle.. ne negiranjem, nego utvrdjivanjem Njegovog jedinstvenog suda. Nakon prvog odgovora, ja sam to pokušao da razvijem, ali prvi odgovor me je "odnio" na jednu sasvim drugu stranu. Počeo sam suditi, presuđivati, naravno uvjeren da sam u pravu. A nisam u pravu jer sam zanemario Riječi Isusa Hrista "Ne sudite da vam se ne sudi". Obilježje suda je vaga. Vaga ima dva tasa i to je dualnost. Ma kako ja sudio, ma kakvo sada znanje imao, ja ne mogu uravnotežiti savršeno te tasove i sud je moj ništavan.
Kahli je razumjela riječi svog prijatelja, a mene su ponijeli pojmovi i odvoji li me od cjeline.

:oops: izvinjavam se forumašima ako su se osjetili neprijatno zbog moje tvrdoglavosti i taštog ega, takav sam.. još uvijek, ali sad malo brže uočih, pa mi je na korist, a i dobrih tekstova ima u ovim postovima, svima na nauk.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 03 Maj 2011, 21:31 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Odličan si primjer naveo Gorane. Probudilo se u tebi nešto što si dobro protabao i utvrdio. To je dio tebe koji si dobro upoznao i razradio.
Ako uzmemo u obzir spoznaju da je sve što je stvoreno, stvoreno u dualnosti i na principu drveta života. Znači, Svemir, sve u Svemiru, naša planeta i mi sami kao mikrokosmos. U nama je sve to. Mi kao ljudi, kao mikrokosmos nosimo u sebi sve što postoji na Planeti, kao i u Svemiru, ovom našem materijalnom, vidljivom. Sve je to u nama.
Znači u nama je dobro i zlo, u nama su sve moguće karakteristike koje čovjek može imati, bilo koji čovjek na planeti tj. u svakome od nas je čovječanstvo kao cjelina. Sve što može da uradi bilo koji čovjek na planeti može svaki pojedinac.
Dodajmo tome i to da bog prožima sve, da je bog sve u svemu, znači da smo mi jedno po Tvorcu, cjelina. Pođimo odatle.

Zapitajmo se kad nas nešto štrecne ili zasmeta ma šta to bilo, zašto mi to primamo na takav način. Ako je svijet slika nas, a nama kod drugih ljudi nešto smeta, zar to nešto nije u nama? Kod koga nam onda to smeta? Kod nas samih. Svjet je ogledalo. U onom dijelu nas koji ili dovoljno nepoznajemo(neosvješten) ili nemamo kontrolu nad njim. Svaka reakcija na neku akciju svana znači da imamo kanal za ulaz te akcije.
Ako je to Tvorac stvorio takvo kakvo jeste, a nama nešto ne odgovara svana ili kod nekog čovjeka: Mirimo li se mi onda sa božijom voljom, sa Onim...nek bude volja Tvoja.

Dalje, kroz mnoge inkarnacije ovdje mi stičemo iskustvo koje prenosimo sa dijelom svoje duhovne duše u sledeću inkarnaciju. Idemo dalje u novu igru, dok ne prođemo sve i ne naučimo sva pravila i sve igre. Situacije koje nam se postavljaju smo sami izabrali da bi u njima gradili sebe. Da bi nešto gradio čovjek to mora dobro da poznaje. Možemo li upoznati sebe ako neke djelove sebe gušimo ili nikad ne uđemo u njih jer naš um, naša sredina, vaspitanje kažu da to nije dobro. Ili ako naša trenutna spoznaja Boga nas sputava u tome? Ako smo stali na onome što smo spoznali i puta koji smo prešli i toga se čvrsto držimo, dalje ne možemo. Uvijek ima dalje i iznad, i uvijek ima još.

Da bismo upoznali sebe kako treba potrebno je otići u obe krajnosti u sebi, u životu i kroz život, posmatrati sebe u tim situacijama i pratiti svoje reakcije, analizirati, ali bez grča već otvorenog uma i srca jer samo tako možemo stvari vidjeti na ispravan način. Bez poznavanja sebe u obema krajnostima ne možemo ni spoznati svoju sredinu ravnotežu, svoj put, jer ne možemo znati ni ko smo mi u potpunosti. Upoznavanjem svojih vrlina kao i tamnih strana, analizom istih, posmatranjem kako one djeluju kako reaguju na „stimulanse“ iz okoline, kako se razvijaju, koliko mogu biti jake, mi ih upoznajemo, a ono što dobro poznajemo time možemo da vladamo čisto instinktivno kao što je Goran napravio onaj pokret golmana. A ono nad čim vladamo IZNAD toga smo. Dok god čovjek ne vlada nekom svojom „osobinom“ ili emocijom, on je rob te osobine, emocije...nije slobodan. Što se više čovjek diže iznad takvih stvari, korak po korak on je bliži onome koji je iznad svega, koji je iznad dobra i zla. Zašto dobro i zlo tražiti u svijetu , kad imamo igralište u nama samima? Tu je start. A kad sami sa sobom počnemo riješavati ove stvari počećemo ih riješavati i u svijetu jer je svijet slika nas samih.

Izreke su čudo, ali ih je teško shvatiti : promjeni sebe promjenićeš svijet. Onaj koji bolje poznaje sebe i ostvaruje polako ono što sam opisala, bliže je bogu i samim tim duhovniji. Tu je razlika između duhovnih i neduhovnih. Kad se nađemo u situaciji reakcije na akciju iz okoline mi smo IZNAD, mi više ne posmatrano te suprotnosti jer mi nismo ni u jednoj od njih. Mi počinjemo da sagledavamo suštinu, Boga u svemu. I znamo kako treba da odreagujemo i zašto, toga se Nasmejana dotakla. A to je cilj igre, zar ne? Spoznati suštinu, Boga. Možemo se stalno igrati i da ništa ne naučimo ili naučimo površno ali uvijek ćemo se vraćati i nanovo igrati iste igre.
Isus je rekao da je došao da nas oslobodi, ne od svijeta već od nas samih.

Svaki dan je novi dan, ne obzirem se na juče i prethodne dane i na ono što sam ranije spoznala jer ne znam da sam to stvarno spoznala ili je to ostalo samo u mom umu. Idem dalje u igru, ako odreagujem na postavljenu situaciju kao Goran na onu loptu, znači da sam naučila lekciju, da je to došlo iz srca, ako ne, Onaj koji sve zna i koji me vodi, će me stalno i stalno i stalno dovoditi u istu situaciju dok ne naučim lekciju - dok ne spoznam sebe i Njega. Neumoljivi zakon karme!! Mogu ja prema naučenom u onome što mislim da je ispravno postupiti, ali to nije to. To nije došlo iz mog bića, to nije postalo dio mene to vremenom postaje navika, i bog to "ne vidi", on gleda moju suštinu. I šta ću, takva sam kakva sam :D

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 05 Maj 2011, 09:03 
Autor sajta

Pridružio se: 13 Feb 2008, 08:13
Kahli je napisao:
Dok god čovjek ne vlada nekom svojom „osobinom“ ili emocijom, on je rob te osobine, emocije...nije slobodan.

Isus je rekao da je došao da nas oslobodi, ne od svijeta već od nas samih.

Osloboditi se i od sebe samog znači ne-vezivanje ni za sebe ni za svoje postupke, spoznaje, želje, dostignuća, porinuća,potonuća... iz prošlosti.
Ne suditi ni sebe, kao što ne treba suditi ni druge. Ali i prosuđivati, rasuđivati, analizirati sebe kao što treba stalno biti na opazu i oprezu kad su u pitanju dešavanja oko nas i drugi ljudi (i bića uopšte) sa kojima dolazimo u dodir. Treba biti sposoban i sebe vidjeti "izvana" kao što izvana gledamo druge, i ... ne vezivati se i ne biti pristrasan u rasuđivanju.
Primjer.
Imao sam spoznaju, viziju...baš onu koju sam prije dva dana postavio na drugoj temi (u vezi aktuelnih događanja u RS). I šta sad, ako sam imao viziju, i spoznaju u vezi nje, sada treba cijelo vrijeme da napregnuto pratim da li će se ta moja spoznaja ispuniti ili ne? Da li je spoznaja ispravna ili ne? (Naime, upravo to i radim, i uvidio sam da to nije dobro).
Da li će naši kićeni političari dobiti po repu kao što moja spoznaja govori ili ne?
I tako se ja vezah za nešto za što ne treba, i traćim energiju koju sam mogao i trebao mnogo bolje da iskoristim.
I evo sve i da se dogodi tačno onako kako sam (pro)rekao...(u stvari ne ja nego onaj ko je to kroz mene rekao, jer u protivnom to proroštvo nema nikakvu vrijednost)! Pa šta onda! Da li će razumjeti onaj koji i inače ništa ne razumije? Da li će se promijeniti onaj koji nije već i ovako i onako spreman za promjene? NE. Pa zašto onda da se vezujem za to? Moj posao je bio da, kad sam već čuo i razumio (daj Bože da sam ispravno razumio i to prenio) da to kažem, ali ne i da se brinem oko toga ko to čuje i da li baš to razumije kako treba ili ne....Da li će zvučnik kroz koji čujemo radio program trčkarati od uha do uha i uvjeravati se da je svako uho baš čulo tačno ono što je iz zvučnika izašlo, da li je prijem bio baš najbolji ili je ....neko slušao na pola uha? NE. Ko ima uši da čuje neka čuje...i ajd zdravo.
Drugi primjer.
Eto napravio sam neku grešku prema nekome, nekada. Zašto, jer sam pokvaren? NE, jer znam da nisam. Bio sam možda nepažljiv, krampus, bio sam možda neosjetljiv, ispoljio sam nešto neraščišćeno, povelo me nešto ili neko ukrivo i zabrljao sam prema nekome...I šta sad. Sad treba da gladim to tri godine dana dok ne izgladim. Da zbog te brljotine budem rob onoga o koga sam se ogriješio, sve dok nekako ne "namirim" dug ili štetu. Hm, da po ljudskom to bi tako trebalo, i ja se često ponašam baš tako jer volim da me vole, i ne volim da ...me ne vole. Ali i to je ropstvo. Jer šta ako ja i ne mogu ono što sam uradio da ispravim...baš nikako. Šta i ako ne trebam! Šta ako je to baš moralo tako da bude? Ne kažem da sad ne treba uopšte da pazimo kako se prema kome ponašamo, ali kad se nešto već desi...desilo se i to ima svoje zašto. Ono što je prošlo ostavljam, a za onim što dolazi sežem se...a ono što je sada i ovdje, to je najvažnije. A ono što jesam, jesam, koliko god se trudio da se prikažem drugima...Ljude je lako zavarati, ali Oca Nebeskog...Nebeske Ličnosti,....duhovne....NE. A jedino je Njihov sud (tj. ne sud nego rasuđivanje) o nama bitno, ima nekakav značaj sve dok i mi ne postanemo sposobni da na takvom nivou vidimo sebe i svoje postupke. Onda nam Njihove oči neće biti više ni potrebne, jer će naše oči postati Njihove. I to znači biti i iznad sebe samih.
Ali dok ne dođemo dotle, šta onda. Ništa posebno, takvi smo kakvi smo, ako istinski i iskreno stremimo, stići ćemo kud smo pošli. Ali ako se silujemo, možda i nećemo, ukopaćemo se i nećemo moći dalje da mrdnemo. Isto tako ako se za nekoga ili nešto suviše vezujemo, samo po sebi je jasno: vezani nećemo daleko stići. Zato moramo biti iznad i izvan svega, pa i sebe samih.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 06 Maj 2011, 07:09 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Odlično si opisao neke stvari, Gorane.
Nije bitno šta radimo i kako, bitno je da osjećamo impuls od Sila Nebeskih i da sve što radimo, radimo svim svojim srcem, dušom i mišlju. Ako smo mi instrumenti Sila Nebeskih na Zemlji ono što dolazi kroz nas nije uvijek u skladu sa onim što je po svjetskim mjerilima ispravno. A svjetska mjerila postoje u nama ma koliko mi mislili da ne postoje. I to je normalno jer živimo u svjetu i to je dio nas, bez toga ne bi mogli da funkcionišemo u materijalnoj kreaciji. Ono što sam već navela bitno ih je upoznati i prepoznati, a to nije moguće ako ponekad i ne pogriješimo. Sve što se dešava dešava se s razlogom koji mi ne moramo odmah razumijeti. Ali jednom ćemo razumijeti. Kajanje je ritual smišljen od strane religijia koji ždere energiju koju je bolje upotrijebiti za mjenjanje sebe. Ako nešto u određenom momentu uradimo zato jer osjećamo (ne mislimo, već osjećamo) da tako treba, a u narednom periodu uvidimo da to i nije bilo baš i najispravnije, nema razloga za kajanje ako smo u momentu kad smo to radili smatrali to ispravnim i radili iz sve srca i duše. Ako shvatimo da nije to to, to je već jedan korak iznad toga, sagledavamo datu situaciju iz novog ugla svjesti. Šta nas je to nagnalo u nama da tako postupimo, da li je to bilo nešto sirovo, neisklesano u nama ili jednostavno je bio momenat za to? A svi smo sirovi i neisklesani u određenoj mjeri, svi do jednog. To je učenje, škola. Tako se postepeno ide iznad. Analiza nas samih je veoma bitna, nije bitan svjet, svjet je takav kakav je i Tvorac je rekao : moja je osveta ja ću uzvratiti.
Isus je rekao: ja sam nadvladao svijet i niste od svijeta nego vas ja izabrah od svijeta. A kako nas to svijet drži pod svojim, jednostavno, onim svjetskim što je u nama. Nikako drugačije. Zato i potenciram stalno čovjeka, pojedinca, kao centar i početak sve promjene na svijetu. Ne možemo mi odsjeći i odstraniti taj svjetski dio, neki ga zovu ego (ja tu riječ ne volim) nego ga dobro upoznati i preuzeti kontrolu nad njim, biti kralj svog ega. A kralj je iznad zar ne? A ni upoznati ga ne možemo ako ga ponekad ne pustimo da odradi svoje, ali ne opirati se tome i bježati od činjenice smo negdje pogriješili, već suočiti se stim. Oči u oči sa samim sobom ma koliko nam se ne svidjelo to što ćemo vidjeti. U svima čuče "negativne" ljudske osobine (pokvarenost, mržnja, sujeta, bijes...), ma koliko mi mislili da ne čuče i da smo ispravni, ali bitno ih je staviti pod kontrolu. Biti iznad njih, moći ih posmatrati sa strane. Isto tako i "dobre osobine", ma koliko nama godile, isto su loše i pogubne za naš napredak kao i one "loše" ako nas drže i upravljaju nama. Nije džaba Isus rekao: ko ljubi oca, majku, brata sestru, sina, kćer, ženu, djecu...itd....više nego mene nije mene dostojan. Jer nas i te "dobre osobine" udaljavaju od Tvorca i kontakta s njim isto kao i loše, ma koliko mi mislili da nije to nije isto. Jeste!!! One nas vežu za svjetsko. Samo mi na ovom nivou postojanja ih osjećamo različito jer smo u dualnosti, jer su to krajnosti. Ne možemo ni jednu u nama negirati ali ama baš ni jednu ljudsku osobinu, ali možemo naći ravnotežu, svako za sebe. Ali ne samozavaravajući se hodom po žici jer ćemo pasti kad tad, već nalazeći svoju istinsku prirodu i slobodu koju nam je Tvorac dao. A sloboda je nevezanost za bilo koju krajnost. Sloboda je iznad svega.
Što se tiče spoznaja za svijet i ono oko nas, sjetimo se samo proroka Jone. Ne treba to puno obrazlagati. Jasno je. Ali ne misliti da smo mi nešto veliko ako je to kroz nas došlo. Mi smo samo u tom momentu bili pogodan kanal, ništa više od toga.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 06 Maj 2011, 08:16 

Pridružio se: 26 Feb 2008, 09:03
Slažem se u potpunosti sa svim što je rečeno na ovoj temi pa čak i sa onim stvarima koje možda mogu djelovati kao suprotnosti. Ako se pogleda malo dublje sve one stvaraju cjelovitu sliku. Pavle je rekao: „Sve vam je dozvoljeno, ali sve nije na korist.“ Tu nema priče o dobru i zlu, jer nije rečeno dobro vam je dozvoljeno . Analizirajući navedeno i zlo i dobro mogu, ali ne moraju biti na korist. Drugim riječima, čovjek griješi, a stvarni smisao istog je da nauči ono što treba iz greške koju je napravio. Ako ne nauči to što je trebao, lekciju će morati da uči nanovo i nanovo dok je ne savlada. Biti iznad znači izbaciti lično doživljavanje u bilo kakvoj situaciji. Recimo, može se desiti da sretnem dragog prijatelja koji mi se namršteno obraća, možda je čak i grub i netaktičan. Mogu da upotrijebim lični pristup situaciji i da kažem samoj sebi da taj prijatelj ima nešto protiv mene. Moja energija prema njemu će se mijenjati jer ću smatrati da je on nepravedan prema meni. Prijatelj će osjetiti moju energiju, doživjeti je lično i na taj način korak po korak produbićemo sukob koji nikada nije ni postojao. Drugi način na koji mogu pristupiti problemu je da shvatim da moj prijatelj ima razlog zbog kojeg reaguje tako. To je nešto što uopšte nije vezano za mene, a i ako jeste vezano za mene opet je to nešto s čim se on suočava i moje je samo da se nadam (molim) da će taj problem uspjeti da prevaziđe. Da bi mogli biti iznad potrebno je prvo da se oslobodimo straha. Čovjek nije svjestan da se čitav svoj život suočava sa strahom: strah za egzistenciju, strah od konflikta, strah od neprihvatanja, strah da nećemo biti voljeni, strah da ćemo biti ostavljeni, strah od smrti, strah od života, strah od problema... Strah je odsustvo vjere. Ako vjerujemo da je Otac nebeski svemoguć svjesni smo da nas on štiti i u situacijama za koje vjerujemo da su krajnje nepovoljne za nas.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 03 Jun 2011, 16:14 

Pridružio se: 03 Jun 2011, 16:05
evo još par interesantnih tekstova na tematiku drvo života:
oživite svoje drvo života: http://kabala-tarot.com/kabala-ozivite-svoje-drvo-zivota.html
drvo života - dvosmerni proces u beskonačnom rasponu: http://kabala-tarot.com/drvo-zivota-dvosmerni-proces-u-beskonacnom-rasponu.html
drvo života - osnovna shema kabale: http://kabala-tarot.com/drvo-zivota-osnovna-shema-kabale.html

pozz svima, nadam se da će biti nekome koristno

Vrh
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat