ČOVJEK SE
DUHOVNO, TJELESNO, FIZIČKI,
ENERGETSKI, MATERIJALNO,
UZDIŽE I NAPREDUJE
KADA ČITA, PRIČA, SLUŠA,
RAZMIŠLJA SRCEM, S LJUBAVLJU,
O BOŽIJIM STVARANJIMA, DJELOVANJU
I NAMJERAMA SA ČOVJEKOM NA ZEMLJI

duhovnaizgradnja.com forum

posjetite i sajt Duhovna izgradnja

Ovo je forum javnog karaktera i na njemu svako može da iznosi svoja razmišljanja koja su u skladu sa pravilima foruma, ali autori sajta ne stoje iza pisanja drugih učesnika

Danas je 22 Maj 2018, 15:03

Sva vremena su u UTC + 1 sat

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 38 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 30 Jun 2011, 09:35 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2010, 11:16
Vremenska Odiseja - Putovanje kroz vrijeme

http://mimi.imi.hr/~franic/time_travel.html

Prostor, Vrijeme i Paralelni Svemir

http://2012-transformacijasvijesti.com/ ... i-svemiri/

Ideja o Paralelnom Svemiru mi je dosta zanimljiva. Prvi put sa ovom idejom sam se susrela gledajuci serijal "Povratak u buducnost" sa Michaelom J. Foxom (ne znam ni koliko puta sam pogledala taj serijal ) i mislim da ne trebam ni reci koliko me to fasciniralo. Knjige koje trenutno citam se bas bave tom tematikom - Paralelni Svijet.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 09 Jul 2011, 20:47 
Korisnikov avatar

Svemirska laguna

Bliži se ljeto i većina će nas poželjeti bar nekoliko dana mira i tišine u nekoj toploj morskoj laguni, no lagune postoje i u svemiru. Argentinski astronomi amateri Julia Arias i Rodolfo Barbá fotografirali su jednu od takvih laguna koristeći veliki teleskop Gemini South smješten u Čileu. Kolorit boja dobiven je naknadnom obradom no sama maglica koju astronomi katalogiziraju kao M-8, Laguna, zaista je pravi biser među sličnima svoje vrste. Na fotografiji koju donosimo nalazi se prikazan dio Laguna maglice, tkz "Južna hrid".

Slika

Svemirska Laguna nalazi se u zviježđu Strijelac, vidljivom i na našem dijelu neba u ovo doba godine. Od nas je udaljena oko 5.000 svjetlosnih godina. Zvijezde koje vidimo na fotografiji ne pripadaju samoj maglici, one se nalaze ili ispred ili iza nje. Mamutski stupovi međuzvjezdane materije tvore koloritne oblake različitih boja, već prema koncentraciji pojedinih kemijskih elemenata u njima. Prema kemijskom sastavu tu se događa veliko zvjezdano rađanje mnogobrojnih zvijezda u nastajanju. Autori fotografije kažu kako je njihov uradak najsličniji prizoru koji bi vidjeli ispred naših očiju da se nalazimo neposredno u blizini ove velike maglice.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 09 Jul 2011, 20:51 
Korisnikov avatar

Na odmor pod zvijezde

Svijest o očuvanju noćnog krajobraza sve je više izražena i kod nas i u inozemstvu. No, osim nužnosti očuvanja zvjezdanog neba neki su se dosjetili i kako zvjezdano nebo pretvoriti u turističku atrakciju i izvor zarade. Maleni otok između Engleske i Francuske pod nazivom "Island of Sark" dobio je od Međunarodne organizacije za očuvanje tamnog neba (IDA) službeni status prvog otoka s tamnom nebom na svijetu. Otočić ima svega nešto više od 5 km2 na kojem obitava petstotinjak stanovnika. Javna rasvjeta ne postoji, baš kao ni automobili. Prirodne ljepote su na taj način ostale očuvane, a noćno nebo vrvi zvijezdama. Mliječni put vidljiv je skroz do linije horizonta. :) Tek se na obzorju mogu primijetiti tragovi stotinama kilometara udaljenih naselja, no nebo je veoma, veoma tamno.

Slika

Slika

Nakon inicijative za proglašenje otoka područjem tamnog neba među stanovnicima je provedena javna rasprava i edukacija, a privatna rasvjeta prilagođena je zahtjevu da ne svijetli iznad linije horizonta. Stanovništvo Sarka ovim potezom vidi svoju perspektivu jer će posjetioci kod njih, kao malo gdje u svijetu, imati prilike vidjeti iskonsko noćno zvjezdano nebo. Računaju na turističke aranžmane ponajprije ljudi iz preosvijetljenih urbanih područja, ali i tkz. astronomski turizam. Većina današnje djece u Europi zapravo nije nikada vidjela kako zvjezdano nebo zaista izgleda. Očuvanje dobivenog statusa prvog otoka s tamnim nebom na svijetu, shvaćaju kao važnu smjernicu opstanka i očuvanja tog malog otočnog raja.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 13 Jul 2011, 21:48 
Korisnikov avatar

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 13 Jul 2011, 21:52 
Korisnikov avatar

Spoiler:
Slika

Slika

Slika

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 29 Jul 2011, 21:28 
Korisnikov avatar

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 20 Avg 2011, 20:52 
Korisnikov avatar

http://spaceweather.com/

Zanimljiva stranica o aktuelnim desavanjima u svemiru.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 20 Avg 2011, 20:58 
Korisnikov avatar

Slika

Slika

Slika

Slika

Spoiler:
Slika
ah.... divno!

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 20 Avg 2011, 21:08 
Korisnikov avatar

Senzacija: NASA potvrdila da meteoriti iz Australije i s Antarktike sadrže strani DNK!!!

NASA je nakon 15 godina sumnje potvrdila - DNK materijal zaista postoji u meteoritima. Kako bi se dokazalo da meteori nisu kontaminirani DNK-om na Zemlji uspoređena su dva različita tla na koje je pao meteorit. Postavka je to koju su znanstvenici tvrdili od 1960.-ih godina čime je dolazila u obzir teorija da su i ljudi izvanzemaljskog porijekla, no u NASA-i su dosad bili suzdržani jer nisu bili sigurni je li DNA u meteorima iz svemira ili je pak meteorit kontaminiran istim na Zemlji. Cijelo istraživanje godinama je provodio znanstvenik Michael Callahan iz NASA-e.

Kako bi dokazao da meteori nisu kontaminirani DNK-om na Zemlji usporedio je dva različita tla na koje je pao meteorit. Jedan je pao 1969. godine u Australiji, a drugi na Antarktici. Uzorci su bili potpuno drugačiji što znači da DNK zaista potječe iz svemira. 'Bio sam zapanjen i prvo nisam mogao vjerovati. Trebalo mi je godinu dana samo da provjerim prvobitni rezultat', kazao je Callahan koji je cijelu studiju objavio u časopisu američke akademije znanosti.

Osim dvije osnovne komponente DNK, adenina i guanina, znanstvenici su u meteorima pronašli i dvije kemijske supstance koje sudjeluju u biološkim procesima i nalaze se u staničnom tkivu. No, u meteorima su otkrivene i tri molekule čija se struktura ne može naći u biologiji što je još jedan dokaz da potječu iz svemira. Nešto slično je pronađeno samo u nekim vrstama virusa.

Istraživanje je još jednom potaklo ostale znanstvenike na pitanje jesu li osnovni elementi života dospjeli i na druge planete što bi dovelo do stvaranja života sličnom našem, odnosno je li možda jako davno jedan meteorit udario u Zemlju i tako stvorio život kakav poznajemo. 'Postoji idealna vrsta meteorita u kojima postoje svi uvjeti za proizvodnju DNK, a to su takozvani meteoriti CM2', pojasnio je Callahan.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 26 Avg 2011, 15:45 
Korisnikov avatar

"Ima više od sto milijardi zvezda u Mlečnom Putu. Nešto više od četvrtine zvezda okružuju planetni sistemi. Ukoliko samo jedna od svakih milion zvezda sa planetama jeste dom nekoj vrsti svemirskih putnika, to znači da imamo dvadeset pet hiljada vrsta svemirskih putnika samo u našoj Galaksiji." - Artur Klark

Vrh
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 38 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat