ČOVJEK SE
DUHOVNO, TJELESNO, FIZIČKI,
ENERGETSKI, MATERIJALNO,
UZDIŽE I NAPREDUJE
KADA ČITA, PRIČA, SLUŠA,
RAZMIŠLJA SRCEM, S LJUBAVLJU,
O BOŽIJIM STVARANJIMA, DJELOVANJU
I NAMJERAMA SA ČOVJEKOM NA ZEMLJI

duhovnaizgradnja.com forum

posjetite i sajt Duhovna izgradnja

Ovo je forum javnog karaktera i na njemu svako može da iznosi svoja razmišljanja koja su u skladu sa pravilima foruma, ali autori sajta ne stoje iza pisanja drugih učesnika

Danas je 22 Maj 2018, 06:49

Sva vremena su u UTC + 1 sat

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 11 Dec 2011, 10:47 

Pridružio se: 26 Avg 2010, 18:56
Svi mi u svom poimanju imamo izgrađene definicije pojmova nekim drugim pojmovima. Kroz Svete spise, Tvorac sve gradi pomoću riječi. Adam postavlja nomenklaturu stvorenih živih bića (nad kojima kasnije i gospodari). Riječi su naše sredstvo sporazumjevanja (spor se riješava sporazumom, veoma sporim :roll: al' razumnim :lol: ). Posmatrajući ih i razlažući ih na njihove dijelove, možemo uočiti srodnosti u pojmovima i na taj način dolaziti do spoznaje o dubljem značenju.
Riječi koje nisu prazne su veoma moćne. One su pr(a)va materijalizacija naših poimanja, pretvorenih u vibraciju, talas... ili trag olovke na papiru.
Ali šta kada se dešava neka pojava koja ima svoje ime (pojmovni simbol), čini kontra značenje tom dešavanju.
Ovaj tekst pišem zbog pojave "pomračenje sunca". Evo, 40 godina mi je, za tu pojavi i njen naziv zasigurno znam več preko 30 godina. Uredno koristim taj termin i znam kako nastaje to dešavanje. Tek neki dan shvatim da je to zamka nad zamkama. Pomračenje Sunca ne postoji. To što ljudi nazivaju nije pomračenje Sunca nego pomračenje Zemlje. Ista je situacija i sa "pomračenjem Mjeseca".
Takvih slučajeva ima mnogo. Kad bi mi ljudi pokušali da riječi koje koristimo osvijestimo samo onoliko koliko dosežu naša znanja, bili bi bliže istini, jer navedeni primjer je čista laž.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 11 Dec 2011, 11:07 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2010, 11:16
Nevjerovatno... bas prije neki dan sam i sama razmisljala o ovome, nakon sto sam sanjala pomracenje Mjeseca. Pa sam pomislila kako to moze da se zove " pomracenje Mjeseca" kad je Zemlja ta koja se pomracila, Mjesec je i dalje ostao isti.
Ovaj forum me iritira. :D :)

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 11 Dec 2011, 16:30 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 19:50
To je stvar perspektive. Ona može biti pogrešna. Čovjek vidi da je Sunce zaklonjeno Mjesecom pa kaže "Sunce se pomračilo", jer on to tako vidi, iz svoje perspektive. Iako je sasvim tačno da je Zemlja ta koja se pomračila, dio Zemlje na kojoj se nalazi taj posmatrač.

Tako i ljudi vide negativnost (pomračenje) u nekom drugom a ne vide je u sebi, a taj drugi nije "pomračen" ali ljudi imaju svoju perspektivu koju su gradili od rođenja i koja im prija a koja kaže "uvijek je drugi kriv". A kad nas neko iznervira to je zapravo zgodna situacija za samosagledavanje i traženje šta je to što se u nama uzburkalo i da vidimo zbog čega se uzburkalo, šta je to što u nama stvara otpor. Kada to riješimo drugi nas neće moći tek tako iznervirati.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 12 Dec 2011, 22:00 

Pridružio se: 26 Avg 2010, 18:56
Saglasan sam s tim da je stvar perspektive, ali nisam saglasan da ona može biti pogrešna. Perspektiva je (ako je dobro razumijem) tačka sa koje se posmatra i uvijek je ispravna (može se promijeniti, ali i kad se promjeni ona jeste - takva je kakva je), a percepcija (opažanje) je ono što mozak (um) registruje čulima i formira smisaonu (za taj isti um) cjelinu. To je već nešto što može biti pogrešno pogotovo kad pretočimo u pojmove, riječi koje gornji primjer pokazuje da postoji promašaj. Da ne dužim, drugi pasus koji je Paladnin napisao, je bliže onome što sam htio reći.
Kad god uočim "pomračenje" u nekom drugom - zasigurno sam samo bio naštiman na sopstvenu frekfenciju (iz priče o novčiću koji pada na asfalt u sred gradske buke) i ja reagujem. Koliko ću još imati vremena da "izvor svjetlosti proglašavam pomračenim" neprimjećujući sopstveni mrak?
To je ono što je gornja priča trebala da ispriča.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 13 Dec 2011, 05:46 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2010, 22:51
Abdurrahman je napisao:
Koliko ću još imati vremena da "izvor svjetlosti proglašavam pomračenim" neprimjećujući sopstveni mrak?

:thumright: :thumright: :thumright:

Vrh
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat