ČOVJEK SE
DUHOVNO, TJELESNO, FIZIČKI,
ENERGETSKI, MATERIJALNO,
UZDIŽE I NAPREDUJE
KADA ČITA, PRIČA, SLUŠA,
RAZMIŠLJA SRCEM, S LJUBAVLJU,
O BOŽIJIM STVARANJIMA, DJELOVANJU
I NAMJERAMA SA ČOVJEKOM NA ZEMLJI

duhovnaizgradnja.com forum

posjetite i sajt Duhovna izgradnja

Ovo je forum javnog karaktera i na njemu svako može da iznosi svoja razmišljanja koja su u skladu sa pravilima foruma, ali autori sajta ne stoje iza pisanja drugih učesnika

Danas je 24 Okt 2017, 10:35

Sva vremena su u UTC + 1 sat

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Izazovi roditeljstva
PostPoslato: 07 Mar 2016, 13:44 
Autor sajta

Pridružio se: 12 Feb 2011, 17:59
Jedan ugao roditeljstva

Kada se rodi beba, počinjemo da se brinemo o njoj na sasvim logičan način: treba da jede – nahranimo je, upiškena je i ukakana – presvučemo je, okupamo... Međutim, pored hrane i fizioloških potreba, ima tu još nekih stvari. Tu istu bebu treba i da obučemo i negdje stavimo da spava.

Ne znam kada nastupi prvi „pogrešan“ korak (pogrešan samo iz ovog ugla gledanja na ovu problematiku), ali mislim da se desi već tih prvih dana. To malo biće nam djeluje tako malo i nezaštićeno i samo smo mi ti koji možemo da ga zaštitimo (potpuno zanemarimo misao da je to biće prije samo nekoliko dana, dok se nije rodilo, bilo i te kako zaštićeno, a da mi sa tim nismo imali ništa).

Da li joj je hladno? Pojma nemamo. Čitamo knjige, slušamo savjete baka i „iskusnijih“ roditelja, ali malo ko se usudi da iskustveno provjeri da li je njegovoj bebi hladno ili ne. Ko će izdržati tu muku sa samim sobom da pusti da prođe pola sata ili sat i da onda pogleda da li su njegovoj bebi ručice hladne ili ne? Čak i ako se provuče takva misao, ubrzo je eliminišemo samolaganjima da odgovoran roditelj to nikada ne bi učinio.

Čini mi se da tu počinje.

Kroz život smo navikli da si uskraćujemo iskustvene spoznaje, zato što se bojimo bola, patnje, neprihvatanja i koječega još, tako da bi bilo baš optimistično razmišljati da ćemo to da uradimo u onom momentu kada postanemo roditelji i u suštini ne znamo šta nas je našlo.

I tako to počne. Štitimo naše dijete od toga da ne padne, da se ne posiječe, da ne ozebe..., pa onda malo odraste pa ga štitimo od „loših“ drugova, ceste, kiše, snijega, bakterija, loših iskustava...

Jedan od roditeljskih zadataka jeste da im prenesemo naše utiske o ovome svijetu i onome što mi mislimo da je bitno, ali svako treba da uvidi gdje je prešao tu granicu i počeo da štiti svoje dijete od iskustva života, gdje ga je strpao u zlatni kavez i, kao u priči o „Caru i slavuju“, ono prestaje da pjeva zato što je u kavezu.

Vrh
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat