ČOVJEK SE
DUHOVNO, TJELESNO, FIZIČKI,
ENERGETSKI, MATERIJALNO,
UZDIŽE I NAPREDUJE
KADA ČITA, PRIČA, SLUŠA,
RAZMIŠLJA SRCEM, S LJUBAVLJU,
O BOŽIJIM STVARANJIMA, DJELOVANJU
I NAMJERAMA SA ČOVJEKOM NA ZEMLJI

duhovnaizgradnja.com forum

posjetite i sajt Duhovna izgradnja

Ovo je forum javnog karaktera i na njemu svako može da iznosi svoja razmišljanja koja su u skladu sa pravilima foruma, ali autori sajta ne stoje iza pisanja drugih učesnika

Danas je 24 Nov 2017, 04:46

Sva vremena su u UTC + 1 sat

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Horor filmovi
PostPoslato: 28 Nov 2011, 08:44 

Pridružio se: 26 Feb 2008, 09:03
Horor filmovi su izuzetno popularni u društvu. Iako se u posljednjem desetljeću polako kidaju krute forme žanra pa dobijamo mikseve poput romantična komedija, psiho triler, ljubavna drama da bi se definisao smućkani sadržaj koji može objediniti npr. horor sa komedijom ipak neki filmovi više teže nasilju od drugih. Pogotovo je primjetan progres horora u banalizaciji. Nekada smo imali muziku koja je poput alarma najavljivala nadolazeću opasnost, a bila je vizuelno popraćena sjenkom, vriskom, scenom slijevanja krvi niz bijele pločice kupatila i sl. Danas se horor veže za banalne scene kasapljenja koje na osjetljiv stomak teško padaju. Međutim, pored neukusa postoji mnogo ljubitelja horora.
Šta je to što ljude privlači ovom žanru?

Strah koji čovjek ubrizga u sebe kroz ove filmove stvara ogromnu količinu energije. Pitanje je samo koje su posljedice ovog načina ubrizgavanja energije. Evo jednog zanimljivog teksta vezanog za temu.

Zapaženo je da energija straha zatvara, steže, sapinje i oštećuje sve što je u delokrugu njegovog razornog delovanja.
Strah blokira sve forme komunikacije. Pod pritiskom straha, čovekova osećanja i misli u stanju su napregnutosti koje seže do pucanja.
U intimi i erotskoj bliskosti, nespontanost i neslobodu najčešće proizvodi strah, strah od drugoga, strah od neuspeha, strah od boleština.
Tamo gde je strah, tamo nema radosti, nema ljubavi ni istinske uzajamnosti. Nema ništa što bi mogli smatrati vrednostima koje ne bi trebalo zaboraviti.
U životnoj dinamici najčešće se dešava da su promene, i individualne i kolektivne, ozbiljna provokacija za pojavu i bujanje strahova.
Strah i apatija, u svojim ekstremnim vidovima, ovladali su unutrašnjim životom građana u tranzicionoj krizi. Oni su poremetili normalne životne tokove.
Život u strahu ne vredi baš ništa. A vlast koja gospodari ljudima strahom i zastrašivanjem zaslužuje da je nema.
Sve dok nasilje, institucionalno i neinstitucionalno, uz sve naše druge nevolje, ostaje obeležje našeg svakodnevlja, širiće se i strah koji paralizuje volju, lomi i ono malo preostale snage. Točak otpora zlu i nevaljalstvima zaglibljen je u strah i siromaštvo. Ne bi, ipak, trebalo zaboraviti reči Ive Andrića da strah čini da ljudi postanu i zli i surovi.
Od ljudi u strahu,poraženih strahom, ne može se ništa dobro očekivati, baš kao ni od ravnodušnih i od prezadovoljnih. Svi oni ne predstavljaju opasnost za sve forme represije i neslobode.
A istinski se mogu odupreti svim oblicima nasilja oni koji strahuju od svoje savesti. Najgore je to što je strah čovekova senka koja ga može srušiti.

Vrh
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Horor filmovi
PostPoslato: 14 Jan 2012, 22:15 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2010, 11:16
Iako nisam ljubitelj horor filmova, skoro sam odgledala film White Noise: THe Light (Bijeli Sum). Film je dosta dramatican, ali ujedno ima i jednu zanimljivu poruku... da se ne treba mijesati u zacrtanu sudbinu drugih ljudi i da smo, u slucaju da se umijesamo i "pobrkamo plan"... sami odgovorni za konsekvence koje su nastale i za posledice koje slijede, a time i za te ljude. I tako nastaje zacarani krug iz kojeg nema izlaza.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 20 Avg 2012, 21:17 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2010, 11:16
Gledam juce u zabavnom parku koliko ljudi vole da budu prestraseni, cak to i dobrovoljno rade. Dvorac Drakula je u pitanju, i program je bas papren i strasan. Posmatrala sam ljude koji su usli u taj dvorac strave i uzasa pa kad su izlazili svi su puhali i bili preznojeni, imali su taj strahoviti izraz na licu, jedan covjek (astmaticar) je cak morao da izadje na nuzni izlaz jer mu je pozlilo, cak je i hitna dolazila. :shock: A sto me jos vise iznenadilo je to sto je bilo dosta djece koji su ulazili unutra.
Zanimljivo je i to sto ljudi znaju da je to sve show i da se radi o igrackama i lutkama i efektima ali se opet prestrave i dozivljavaju sve kao da je realno. U tom momentu se razum totalno iskljuci , covjek zaboravi da je to sve nerealno i totalno se prepusti i uzivi kao da se radi o necem realnom. Cista manipulacija.

Ne znam sta meni bi pa se usudih na ovo http://www.erlebnispark.at/images/sampl ... iff_03.jpg i na ovo http://www.erlebnispark.at/images/sampl ... ahn_03.jpg Mozda zato sto volim visinu i volim da letim, samo nek sam u vazduhu. :)

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 20 Avg 2012, 22:58 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 19:50
Bio sam ja u toj jednoj "kući strave" u Beču, bilo je relativno zabavno, ne i nešto strašno, bilo je nas društvo pa nam je to bila zeza. Ali možda ima i strašnijih "kuća strave".

Vrh
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat