ČOVJEK SE
DUHOVNO, TJELESNO, FIZIČKI,
ENERGETSKI, MATERIJALNO,
UZDIŽE I NAPREDUJE
KADA ČITA, PRIČA, SLUŠA,
RAZMIŠLJA SRCEM, S LJUBAVLJU,
O BOŽIJIM STVARANJIMA, DJELOVANJU
I NAMJERAMA SA ČOVJEKOM NA ZEMLJI

duhovnaizgradnja.com forum

posjetite i sajt Duhovna izgradnja

Ovo je forum javnog karaktera i na njemu svako može da iznosi svoja razmišljanja koja su u skladu sa pravilima foruma, ali autori sajta ne stoje iza pisanja drugih učesnika

Danas je 24 Nov 2017, 04:42

Sva vremena su u UTC + 1 sat

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Truman Show
PostPoslato: 16 Apr 2013, 10:45 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2010, 11:16
Vidim digla se opet euforija oko reality emisija... Iznenadjena sam koliko ljudi voli da prati takve formate emisija (iako to i nije nesto novo i nepoznato), pitam se, sta to tjera ljude da gledaju takve emisije kao sto je Farma, Veliki Brat i ostale?! Ljudi sjede to 3h ponoci i gledaju kako se grupa ljudi svadja, kako spavaju, jedu , tracaju... Sta je svrha toga?
To je cisto zadiranje u privatnost i intimni zivot neke osobe ili ljudi ... a vjerujem da u vecini slucajeva, te osobe sto ucestvuju u takvim formatima su placeni da budu to sto predstavljaju i ponasaju se onako kako rezija to hoce.
Moram priznati da sam i sama pokazivala interesovanje za takvo nesto i to onda kad je to sve pocelo da se prikazuje prije nekih 15ak godina kad je bila prikazivana prva emisija Big Brothera... tad sam i vise pratila TV sad ga ne gledam uopste. Ali me vremenom pocelo to smarati, shvatila sam da je to cisto gubljenje vremena i da nema nista zanimljivo, jos kad sam vidjela da tome nikad kraja i da se nastavlja u sezonama...pocela sam da mislim 'cemu sve ovo'... 'sta nam porucuju sa ovim, na sta nas pripremaju'... Onda sam skontala da se time ljudi (vec 15 godina) pripremaju na vrijeme apsolutnog preuzimanje kontrole nad zivotom ljudi od strane 'mocnijih', salju nam poruku da 'nema nista lose ako nas neko snima iza coska, ako nas snima u najintimnijim momentima, ako nam snimaju svaki pokret, svaki udisaj i izdisaj...ako kontrolisu sta jedemo i pijemo, sta koristimo najvise, sta nas interesuje' ... I mi gledamo druge, zasto da ne dozvolimo da neko gleda nas... to je ta 'politika'.
I tako da...sta sad imamo?! Imamo video nadzore na svakom cosku , u busevima, lokalima, u parkovima...i to sve radi nase "sigurnosti". Jednostavno, pripremaju nas za c-i-p-o-v-a-nj-e! Tj. za Zig zvjeri. Svevidece Oko je uvijek budno i nikad ne spava. Veliki (zli) brat nikad ne spava. Sve ove reality emisije su iz godine u godinu sve izopacenije, sve nemoralnije, sve gore i gore. Utipkajte u google "Big Brother" i idite na 'slike'. I sve ce biti jasno. Ne trebate ni gledati emisiju jer je jasno o cemu se tu radi.

Juce se prisjetih filma sa Jim Carrey-em, Truman Show . Nakon ovog filma je i pocela sva ta Reality-Show euforija.

Slika

Citiraj:
Truman Burbank ima 30 godina, radi u jednoj tvrtci za osiguranje te je sretno oženjen za Meryl. Gradić u kojem živi, Seahaven, je idealno mjesto za opuštanje a njegov najbolji prijatelj je Marlon s kojim se često viđa. No Truman sluti da nešto ne valja te da ga netko promatra – a taj netko je skoro cijeli svijet. Naime, prije 30 godina, kada se rodio, Truman je bio usvojen od jedne TV kuće kako bi se ostvarila emisija Christofa o snimanju cijelog ljudskog života. U tu svrhu napravljen je umjetni gradić u kojem živi i stavljen u ogromnu kupolu koja kontrolira vrijeme i temperature. U gradu je skriveno 5.000 kamera koje neprestano emitiraju svaki njegov korak, od jutra do noći.

A Christof sve motri i daje instrukcije glumcima u gradu koji glume Trumanove prijatelje, roditelje i susjede. Svaki dan 1.7 milijarde ljudi diljem svijeta gleda emisiju, čak i kada glavni junak samo spava u krevetu. No Truman se je zaljubio u djevojku Sylviju koju je sreo kada je išao na fakultet, a koja je izjavila da se preselila na otočje Fidži. On pokušava avionom odletjeti do tamo ili jednostavno izaći iz grada, ali ga “okolnosti” uvijek spriječe. Na kraju tajno izađe van iz kuće i na ćamcu zaplovi po moru. Christof digne uzbunu u studiju i pokrene oluju, ali ga ne uspijeva zaustaviti. Truman na kraju stigne do zida kupole i otkrije da je cijeli njegov život bio emitiran na televiziji te, usprkos slatkim riječima Christofa, izađe van u vanjski svijet.

Tako je i u realnom zivotu. Ne znas ko su (samo) statisti a ko bi trebao da bude pravi prijatelj.
Zivimo u vremenu gdje covjek upravlja vremenskim prilikama i neprilikama. Sve po reziji. I kao u ovom filmu, ako ne otvorimo oci tj..'ne zaljubimo se' tj. ne spoznamo Ljubav, ostacemo zauvijek zatoceni na setu nekog filma i zivjecemo onako kako rezija to zeli.

Vrh
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Truman Show
PostPoslato: 17 Apr 2013, 04:38 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Apr 2011, 06:16
SF KURVANJE

Vrh
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat