ČOVJEK SE
DUHOVNO, TJELESNO, FIZIČKI,
ENERGETSKI, MATERIJALNO,
UZDIŽE I NAPREDUJE
KADA ČITA, PRIČA, SLUŠA,
RAZMIŠLJA SRCEM, S LJUBAVLJU,
O BOŽIJIM STVARANJIMA, DJELOVANJU
I NAMJERAMA SA ČOVJEKOM NA ZEMLJI

duhovnaizgradnja.com forum

posjetite i sajt Duhovna izgradnja

Ovo je forum javnog karaktera i na njemu svako može da iznosi svoja razmišljanja koja su u skladu sa pravilima foruma, ali autori sajta ne stoje iza pisanja drugih učesnika

Danas je 22 Maj 2018, 14:44

Sva vremena su u UTC + 1 sat

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 51 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 08 Sep 2011, 10:45 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2010, 11:16
Prije nego sto pocnem sa sustinom, prvo cu da postavim jedan tekst jedne monahinje :

NE VEŠTINOM – NEGO VRLINOM

Ovo divno upozorenje svetog Vladike Nikolaja i u naše dane živo
nam razgoni svaku dilemu oko mogućnosti da svoje probleme, duhovne ili
materijalne rešavamo nekim špekulantskim, neodrživim načinima, na dugu
stazu.

Mi smo danas kao društvo i pojedinaci u kretanju nizbrdo. Niko ne
pokazuje izlaz iz rupe. U nju propadamo još brže (mit o ulasku u Evropsku
Uniju), samo se smenjuju putevoditelji koji su ili sami u zabludi, ili
zlurado pričaju o nekom blagovanju na dnu. Na dnu rupe je dno. A nije
lepo nigde biti na dnu. Da nesreća bude veća oni su to sunovraćenje
pretvorili u religiju, pa i neki ljudi iz Crkve, koji su izgubili nadu u
spasenje, učestvuje u tom projektu veštine i manipulacije istinom. A nije
tako davno u Srbiji vladao hrišćanski sistem vrednosti. Da se podsetimo
kako je to bilo:

- Gradovi su bili mali i u njima su uglavnom živeli bogati ljudi,
zanatlije i trgovci i nešto radnika koji su radili uslužne poslove;

- Trgovci su se držali svetosavske trovine, a to je: da svima bude dobro
( da je zadovoljan i onaj koji kupuje i onaj koji prodaje);

- Na selu se živelo u porodičnim domaćinstvima (u porodičnim zadrugama)
i tako brojna domaćinstva su sopstvenim snagama bez kupovine nafte,
đubriva i semena, proizvodila sve što im je bilo potrebno. Od nešto
viškova proizvoda plaćan je razuman porez državi;

- Deca iz tih domova bivala su vaspitana i psihički normalna, pa nije
bilo potrebno da se uvoze projekti „Sigurna kuća“, ili Zakoni za zaštitu
dece od nasilja roditelja. U velikoj porodičnoj zadruzi starešina zadruge
sankcionisao bi nesavesnog oca ili kaznio prestupe svake vrste držeći se
hrišćanskih zakona i Pravde Božije;

-Deca su osnovna znanja sticala u porodici, pa su imala pravilan odnos i
prema naciji, Bogu, domovini, porodici i obavezama kako ličnim tako i
društvenim (nisu im mozgovi bili ispirani medijskim lažnim tretiranjem
stvarnosti, sa dominantnim forsiranjem nasilja i izopačenosti svake vrste);

- Darovita deca su dobijala stipendije i školovala se za visoko stručne
poslove;

- Na poljima se orila pesma, živelo se jednim stabilnim radnim tempom.
Ljudi su se takmičili ko će šta lepše i bolje napraviti, proizvesti, pa su
i vašari bili mesta za razmenu dobara i za nadmetanja. (Nisu morali da
trče u zagrljaj raznim zlotvorima po belom svetu da bi izvozili pošto
poto, jer nisu uzimali ničiji novac na zajam, pa nisu nikom ništa ni
morali da vraćaju);

- Srbija je imala svoje rudnike zlata, bakra i mnogih drugih rudnih i
ostalih bogatstava;

Tako je nekako izgledala Srbija, ili bi mogla izgledati da je nisu
napadali vandali, pljačkali i razarali vandali u čiji zagrljaj smrti
definitivno ulazimo, praćeni neviđenom orkestriranom medijskom kampanjom
uz sadejstvo društvene elite, stručnjaka svake moguće vrste (eksperata i
analitičara), umetnika, lažnih zvezda, sportskih idola. Svi nas
usmeravaju tamo u EU (koju vide kao mesto blagovanja, gde će svi
problemi biti rešeni i svi bez napora i rada uhlebljeni).

Sigurno će ako neko ikada bude istraživao propast jednog lepoizglednog
naroda srbskog na Balkanu imati muku da objasni kako je ovo bilo moguće?

Sada pišti sirotinja iz mnogoljudnih gradova. Žive i po dve tri generacije
u porodičnim sirotinjskim zadrugama u malim stanovima u velikim
soliterima. Duhovno raslabljeni, stariji su ostali bez posla, a mlađija
nema ni posla, ni gde da radi, a sada sve više nemaju ni volje, ni zdravlja.

Poroci svih vrsta su se uselili u gradski narod, a i seoski, jer im je
način života postao isti.

Ovde bi smo prestali sa opisivanjem već svima vidljivog stanja. Ali često
ipak savetujemo onima koji pitaju kako dalje.

VI KOJI STE SIROMAŠNI U GRADU, BUDITE SIROMAŠNI U SELU. Dođite na selo.
Često je prisutan strah, boje se ljudi da su stari, nenaviknuti na
seoske poslove, ili da nemaju imovinu na selu. A mi im predlažemo:

-Pa živite isto kao u gradu. Siromašno, samo budite siromašni na selu.
Jer kad otvorite vrata i pogledate u vaše dvorište obraslo korovom,
možete još tako nenaviknuti na neki rad ipak da naberete malo koprive za
zdravu prolećnu čorbu, maslačka za salatu. Pomoći ćete preko plota u
nekom staračkom domaćinstvu, nešto što možete. Naš je narod meka srca na
stradanja bližnjih. Biće tu uvek malo sira, mleka. Uzećete neku kokoš da
vam samo pase po dvorištu travu i imaćete neko jaje. Deca neće obolevati
od depresije. Pomalo svi ponešto mogu da rade, a ne da se glože u
sirotinjskim soliterskim zbegovima. Povratiće svoje ljudsko dostojanstvo i
prestati da budu polugladna glasačka mašina. Pustite nasilnike. Nek idu
kud su pošli. Spasavajte svoju decu, jer taj proleterski put
dušepoguban. Držaće vas na kazanima narodne kuhinje, a vi ćete pristajati
na sve za još novi tanjir hrane. Dobijaćete lažna obećanja da su blagodati
izuma dvadesetog veka namenjene i vama. Naravno, nisu. Te drangulije,
koje su predstavljale simbole sreće zapadnog čoveka, sada su i njima
polako nedostupne, a mi Srbi nismo na to mnogonaviknuti. Mi smo ometeni
i dalje ometani.

Hajde da živimo kao naši preci. Sa Božjim blagoslovom.

- Da obnovimo selo.

- Da proizvodimo sve što nam je potrebno za svoju porodicu. Zdravu
hranu, sopstvenim rukama za svoju decu.

- Da oni koji su na selu, pogledaju šta su nasledili od imanja, veština,
objekata i to da rade. Zajedno, cela porodica, da se ne dele. Ako su
mogli komunisti da prave zadruge, što mi nebismo porodične zadruge (šta
su moćne svetske korporacije, nego udruženi porodični posao i kapital).

- Tako da proizvodimo, ako treba primitivno, opet orati konjima (za njih
ima jeftina hrana, štedi se nafta i dobija se besplatno đubre), da
uznegujemo sami svoje seme. To je u Srbiji još uvek moguće, a spadalo bi
i u proizvodnju zdrave hrane, što bi pomoglo da prebrodimo ova teška
vremena. Ako nema nikakvog otkupa, pa šta, Srbi su trgovali na pijacama
i vašarima i pod Turcima i pod raznim okupatorima. Opstali smo.

- Ne uzimati nikakve kredite i ne ulaziti u nikakve lažeobećavajuće
projekte u kojima možete izgubiti imanja od hipoteka ili raznim drugim
prevarama.

- Tako možemo povratiti poštovanje svoje dece. Jer danas na njih svi drugi
utiču, a roditelji ih hrane.

- Privodimo sebe i decu Hristu, jer jedino je on večan. Kada u dušama
našim zablista ljubav prema vrlinama, onako kako nas naša vera
pravoslavna uči, tada će ovi demonski napadi veštih pobeći od nas i mi
možemo dostići istinsku slobodu. A ona je samo u Hristu.

- Pravda drži sela i gradove - poručuju nam naši sveti preci.

O Gospode Isuse Hriste, podaj nam hrabrosti i trpljenja da Tobom živimo,
da u Tebi uzrastamo i Tobom merimo sebe i svet oko nas. Amin.

Monahinja Atanasija, MANASTIR RUKUMIJA

Poslednji put menjao Elena dana 08 Sep 2011, 11:13, izmenjena samo jedanput

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 08 Sep 2011, 10:53 
Korisnikov avatar

Vjerovatno ste culi za Jupiter Projekt ( pominje se u Zeitgeistu).

Sta je Jupiter Projekt?

Jupiter Projekt je pokret koji je nedavno usvojio alternativnu valutu crom za svoju oficijalnu valutu, i u sklopu stranica Udruge Crom Alternativna Razmjena otvorio Službeni Forum Organizacije Jupiter Projekt.

Eko Selo kao održiva zajednica, dugoročni je projekt u kojeg se zajedničkim snagama, na ovaj način, konkretno, upuštaju ove dvije organizacije.

Eko Sela su u stvari otvorena vrata prilici za izgradnju novih oblika suživota, mogućnost pozitivne reakcije na izumiranje obiteljskih, kulturnih i društvenih struktura u uvjetima koji su zavladali ovim post-modernim globaliziranim svijetom.

Moglo bi se reći, bez pretjerivanja, da je Eko-Selo nekakav laboratorij u kojem se istražuju i eksperimentiraju alternativni stilovi življenja surovoj današnjici.

Napuštene kuće i zemljišta s natpisom "na prodaju", česta su pojava u ruralnim područjima i prigradskim sredinama. Težak život na selu, postao je jedan od glavnih simbola globaliziranog svijeta - minimum uživanja uz maksimum zalaganja.

Eko Selo i život u njemu su u ovoj viziji kontrast toj sumornoj slici - sreća, duhovno i materijalno bogatstvo isto kao i dobro zdravlje.

http://jupiter-projekt.webnode.com/o-nama/

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 08 Sep 2011, 10:58 
Korisnikov avatar

Mjesto gdje struju daje sunce, a aute pokreće biodizel

Slika

Idejni začetnik i voditelj imanja Matko Šišak 2001. godine zamijenio je kravatu i odijelo neformalnijom odjećom i na svojem imanju pokrenuo ekološki održivu zonu

ZAGREB - Struja: 100 kuna mjesečno. Plin: 400 kuna mjesečno. Voda: 50 kuna mjesečno. Telefon, internet i TV: 300 kuna mjesečno. Komunalna naknada, čistoća i vodna naknada: 100 kuna mjesečno.

Pričuva: 100 kuna mjesečno... Svaki mjesec Zagrepčanin koji posjeduje stan od 40-ak četvornih metara u naselju izvan centra grada za režije mora izdvojiti više od 1000 kuna, a u posljednje vrijeme sve više nekretnina ide na dražbu upravo zbog nepodmirenih režijskih troškova.

Od svih ovrha u Zagrebu čak ih je 41,3 posto nastalih zbog neplaćenih računa za grijanje, vodu, struju, plin i odvoz smeća, a stanovi i kuće idu na bubanj i zbog duga za režije od samo stotinjak kuna.

U selu tek 127 mještana

Mora li sve baš biti tako?- upitali smo se i zaputili u mjestašce Vukomerić, udaljeno 25 kilometara od Zagreba, gdje smo shvatili da je život bez režija - moguć! Selo Vukomerić po posljednjem popisu ima 127 stanovnika, od kojih je većina starije dobi.

U turopoljskom pitoresknom mjestašcu, okruženom zelenim brdima i zaklonjenom od tenzične civilizacije, već devet godina gradi se reciklirano imanje u kojem je sve podređeno prirodi i sve nastaje iz prirode. Kuće su ondje napravljene od slame, drveta i kamena, na temeljima od automobilskih guma, sa zelenim krovovima, izolacijom od ovčje vune i zemljane žbuke. U vrtu i staklenicima raste organsko voće i povrće, voda se grabi iz bunara, a struja se proizvodi iz solarnih kolektora i vjetrenjača. Otpad ondje zapravo nije otpad, jer se uvijek može iskoristiti, a iz uljane repice proizvodi se biodizel.

U tradicionalnoj turopoljskoj kući koja se obnavlja i u kojoj će biti smješten edukacijski centar finska je peć izrađena po nacrtima s interneta, a osim što grije, u njoj se može peći kruh i zagrijavati voda.

Ekološki održiva zona

Reciklirano imanje Vukomerić, kako to vole reći njegovi utemeljitelji, poligon je za igranje s održivim razvojem i platforma za propitkivanje sustava.

U budućnosti, kad bude do kraja dovršeno, na njemu planira živjeti mala zajednica od desetak mladih ljudi iz Udruge Z.M.A.G. (Zelene mreže aktivističkih grupa). Idejni je začetnik i voditelj imanja Matko Šišak, tridesetogodišnji bivši profesor povijesti koji je odijelo i kravatu 2001. odlučio zamijeniti neformalnijom odjećom, i na imanju koje mu formalno pripada stvoriti ekonomski neovisnu i ekološki održivu zonu.

- Sve je nastalo iz čiste želje za životom u prirodi, a osim mjesta za život ovo imanje je i edukacijski centar gdje se održavaju radionice s ekotemama. Krenuli smo kao klinci, a onda nam se otvorio cijeli spektar mogućnosti i uvidjeli smo kako su naši preci živjeli - priča Šišak dok nam pokazuje imanje.

Buka brusilice prekida na trenutke naš razgovor. Bruno Motik, grafički dizajner iz Zagreb, postao je pravi majstor za izradu željeznih ograda.

- Evo vidite, grafičar je počeo izrađivati stripovske ograde - objašnjava Šišak, a njegov prijatelj i budući sustanar ne prekida posao kojem se posve posvetio.

Educiraju se isključivo sami

Šišak nam objašnjava kako se koristi solarna peć, na koji način dobivaju biodizel, kako funkcionira zeleni krov... Pokazuje nam i kuću od slame koju će uskoro rušiti jer nisu baš zadovoljni izvedbom. Prvi se mačići bacaju u vodu, rekli bismo.

- Nemamo stručnjaka koji bi nam pokazao kako se to radi, pa učimo uz pomoć interneta, a onda se dogodi da nešto i ne napravimo kako bi trebalo. Sada smo mnogo pametniji nego prije devet godina - objašnjava.

U njihovoj maloj zajednici sve se odluke donose konsenzusom. Nema prijepora, a svatko zna svoj dio posla. Postoje tri tima: graditeljski, vrtni tim i tim za nove projekte.

- Ljudi su ključni i to treba njegovati, a ljudski su nam odnosi najvažniji. U svijetu odavno postoje nekonvencionalne zajednice, a kod nas je taj koncept tek u povojima. Ali trudimo se dobro funcionirati - kaže.

Mjesto koje ispunjava

Sunce se već očelo skrivati iza obronaka brda koje okružuju Vukomerić, a i kiša je zarosila zelenilo kad je na imanje došao još jedan član zajednice. Viši asistent s Instituta za društvene znanosti Ivo Pilar, Dražen Šimleša brzo je na sebe navukao majicu s uzorkom jagoda, obukao čizme i stare hlače i upitao: - Jel ja danas kosim travu?

Rođeni Bjelovarčanin i poznati sociolog pronašao je mjesto koje ga ispunjava i uskoro se namjerava ondje preseliti.

- Evo, obavio sam sve što sam trebao u Zagrebu i jedva sam dočekao da dođem ovdje. Tu je spas, ovo mjesto mi daje energiju, snagu i smisao u životu. Popiz..o bih da ga nema - slikovito svoje osjećaje opisuje Šimleša. Nema radikalan pristup prema urbanom i nije osoba koja će reći ljudima “bježite iz grada”. Svatko, kaže, treba naći ono što ga ispunjava, a njegov je život ispunjen srećom kad zakorači na ovo imanje.

A mi... Sjedamo u automobil i vraćamo se u Zagreb. U svoje stanove u kojima plaćamo struju, vodu, grijanje, komunalije, telefon... Razmišljajući o tome, na pamet mi pada zanimljiva Facebook grupa. Zove se “Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više”, a ima oko 4000 članova.

http://www.jutarnji.hr/vukomeric---mjes ... el/763365/

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 08 Sep 2011, 11:24 
Korisnikov avatar

Poljem lavande zamijenila zagrebački asfalt

"Prije četiri godine dala sam otkaz u tvrtki u Zagrebu, vratila se u Slavoniju u rodnu kuću gdje sada imam polje lavande te sama odlučujem kada radim, a kada odmaram. Poručujem svima da budu hrabri, odvažni i slijede svoje želje."

Slika

Od svoje desete do tridesete godine Branimira je živjela u Zagrebu. Ekonomistica po struci, radila je u jednoj poznatoj firmi koja se bavi keramičkim pločicama i sanitarijom. Imala je pristojnu plaću od šest tisuća kuna, svoj automobil, motor i često je putovala po svijetu.

Nedostajalo joj selo

No ipak, prije četiri godine odlučila se vratiti u rodno selo pokraj Daruvara i baviti se ekološkim uzgojem lavande.

- Kada sam živjela u Zagrebu često sam odlazila u prirodu, ali to nije zadovoljilo moju želju da živim na selu, pa sam na kraju odlučila vratiti se i baviti uzgojem neke kulture - prisjeća se.

U početku, Branimira je razmišljala o tome da uzgaja maline ili kupine. Odluku o uzgoju lavande donijela je kada je čula za posebnu sortu tzv. lavande budrovke koja uspijeva i u kontinentalnim krajevima.

Živi od ušteđevine

Preseljenje iz Zagreba u selo kraj Daruvara značilo je da Branimira mora napustiti posao. Na svu sreću, mogla je posegnuti za svojom ušteđevinom koju je skupila još u Zagrebu trgujući dionicama.

Radilo se o nekoliko desetaka tisuća kuna od kojih i danas živi. To je, kaže, moguće jer je život na selu neusporedivo jeftiniji od onog u gradu.

- Zemlja na kojoj uzgajam lavandu je moje nasljedstvo. Početni troškovi obrade njive, nabavke sadnica, folije, sjemena trave i sadnje iznosili su otprilike 12 tisuća kuna. Sada nemam nikakvih velikih izdataka osim za kosilicu, a kako sve radim sama ne moram nikoga plaćati – kaže Branimira.

Znanje skupljala na seminarima i putem interneta

S obzirom da je Branimira prva u svojoj obitejli koja se bavi uzgojem lavande, svoje je znanje skupljala na raznim seminarima i u savjetodavnim službama.

Uvelike joj je, tvrdi, pomogao i internet na kojem je pronašla puno korisnih savjeta i informacija. Vrlo brzo je upoznala i druge ljude koji se bave uzgojem lavande pa sada s njima često izmjenjuje iskustva.

- Da bi se uzgojila lavanda treba proći nekoliko godine. S obradom i pripremom njive krenula sam 2008. godine. Godinu dana kasnije sadila sam sadnice, a prošle godine vremenske prilike mi nisu išle na ruku - kaže Branimira.

Na žalost Branimirinu prvu berbu uništila je tuča, tako da svoj prvi urod očekuje ove godine.

U planu je širenje poslovanja

Od njega planira proizvoditi lavandino ulje, hidrolat, prirodne sapune, losione za tijelo i mirisne vrećice. Kaže i kako planira za sve te proizvode dobiti eko-certifikat te se misli da će njezini proizvodi pronaći vjerne kupce.

Kao velika zaljubljenica prirode, u budućnosti planira kupiti još četiri zemljišta i na njima zasaditi sortu lavande koja raste u Provansi te dalje širiti svoj posao. Svoj sadašnji život, kaže, za ništa ne bi mijenjala te niti u jednom trenutku nije požalila što je donijela ovakvu odluku.

http://www.pametnakuna.hr/osiguranja/po ... cki-asfalt

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 08 Sep 2011, 11:44 
Korisnikov avatar

Novinski clanak:

Spoiler:
Slika

Slika

Slika

" Nasa glavna valuta jest da 5 ljudi moze promijeniti jedno selo, 10 jedan veliki grad, a njih 1000 i cijeli svijet. "

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 08 Sep 2011, 11:49 
Korisnikov avatar

Jedan od najvećih ciljeva jest oformljavanje eko samoodrživih zajednica, baziranih na duhu zajedništva, uzajamnog pomaganja, ali i koje će nastojati ispoljavati svoju kreativnost u mnogim segmentima. Da nabrojimo samo nekoliko:

- znanstveno-tehnološki laboratorij

- znanstveno-duhovni centar

- obrazovni centri

Svi zainteresirani i svi oni sa idejama kako i gdje to sprovesti na najbrži, najbolji i neki drugi način, neka nam se jave. Neka se jave i svi oni koji nemaju neku ideju, ali su se spremni uključiti na ovaj ili onaj način.

Evo konkretno jedan od primjera kako možemo izgraditi na najprirodniji način i vrlo jeftino (25000kn) hobit kućice od 60m2 na našem imanju:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

http://jupiter-projekt.webnode.com/products/eko-selo/

Hocu i ja ovakvu jednu hobit-kucicu. Bas je simpaticna! Dovoljna za srecu. :D :)

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 08 Sep 2011, 16:37 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 19:50
Jeste simpatična :)

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 20 Sep 2011, 10:30 
Korisnikov avatar

Evo kako je jedan mladi afrikanac rijesio pitanje energije u svom domu...napravio je vetrenjacu, sam:

Ovde ima sa prevodom

http://www.ted.com/talks/lang/scr/willi ... U.facebook

:)

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 22 Sep 2011, 00:49 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jul 2011, 03:23
http://www.veljkomilkovic.com/EkoKuca2.htm

na to dodas i ovo
http://solar.freeonplate.com/solarni_kolektor.htm
http://www.youtube.com/watch?v=JOl4vwhw ... r_embedded
http://www.homebrewpower.co.uk/html-ene ... money.html

i jos koji solarni panel i to je to :thumleft:

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 22 Sep 2011, 09:23 
Korisnikov avatar

Super ovo sa limenkama. Izgleda jednostavno za napraviti. Jest da je dosta posla, ali ne izgleda bas komplikovano. Meni ovo izgleda jednostavnije od pravljenja torte. :D
Koje smo mi ovce. Placamo za struju i grijanje, a mozemo sve besplatno imati .. i to koristeci samo " nebesku energiju ". :banghead:

Vrh
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 51 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat