ČOVJEK SE
DUHOVNO, TJELESNO, FIZIČKI,
ENERGETSKI, MATERIJALNO,
UZDIŽE I NAPREDUJE
KADA ČITA, PRIČA, SLUŠA,
RAZMIŠLJA SRCEM, S LJUBAVLJU,
O BOŽIJIM STVARANJIMA, DJELOVANJU
I NAMJERAMA SA ČOVJEKOM NA ZEMLJI

duhovnaizgradnja.com forum

posjetite i sajt Duhovna izgradnja

Ovo je forum javnog karaktera i na njemu svako može da iznosi svoja razmišljanja koja su u skladu sa pravilima foruma, ali autori sajta ne stoje iza pisanja drugih učesnika

Danas je 13 Dec 2017, 02:19

Sva vremena su u UTC + 1 sat

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 17 Jul 2012, 22:41 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 19:50
Ljudi na svoje mišljenje ne gledaju kao na mišljenje, već kao na istinu.

"Sve što izađe iz moje slatke pametne glavice nije moje mišljenje već je to istina, to je objektivna stvarnost po tom pitanju. Zašto? Pa zato što je izašlo iz MOJE slatke pametne glavice, i samim tim mora biti istina."

Ljudi tako na to gledaju. Posmatrajte to, posmatrajte to prije svega kod sebe, a i kod drugih. To je stvarno tako, ljudi se stvarno tako ponašaju, tako se ponašamo.

"Sve što mislim i kako ja na nešto gledam je istina jer je poteklo od mene".

Pogledajte kolika se tu zapravo krije arogancija. A ko nema u sebi tu aroganciju?

To je kao ona odlična izjava Džordž Bernard Šoa: "patriotizam je kad vjeruješ da je tvoja zemlja bolja od drugih samo zato što si se ti u njoj rodio". I ljudi stvarno ovako gledaju na svoju zemlju, bolja je od drugih samo zato što sam se ja tu rodio. To nije ništa drugo nego pridavanje značaja sebi, stavljanje sebe u centar. Tako isto ljudi gledaju i na svoja mišljenja.

Ljudi uopšte nisu svjesni da je ono što je poteklo iz njih (mišljenje, stav, ideja, način posmatranja, prosuđivanja, upoređivanja) samo njihovo mišljenje...i ništa više od toga. Nisu svjesni da to što je to njihovo mišljenje uopšte ne znači da je tačno. Ta svjesnost ne postoji ni u tragovima. Nekad tu i tamo budu malo kao svjesni, nekad kažu (više reda radi) "to ja tako mislim, možda nisam u pravu", ali generalno se kroz život ponašaju i postavljaju tako da je njihovo mišljenje uvijek istina, da je tako i nema druge. Posmatrajte to.

Iz ovoga proizlaze mnoge stvari, mnogi sukobi, svađe, kao i unutrašnji nemir i frustracije jer "drugi neće da prihvate ono kako ja na nešto gledam". Dovoljno je pogledati bilo gdje oko sebe, a i u sebe, pa da se to vidi.

Momci izađu i komentarišu neku djevojku, jednom se sviđa a drugom se ne sviđa i sad krenu u ubjeđivanje onog drugog u ispravnost svog mišljenje (jer misle da su oni nekako lično ugroženi ako tu ima neko ko misli drugačije od njih, ovo je interesantan mehanizam u ljudima). Oni nisu svjesni da nisu vidjeli istu djevojku, nisu svjesni da im je njihov um filtrirao i drugačije "obojio" objekat koji su posmatrali, jedan od njih na primjer ima ukorijenjen stav protiv plavuša, ne sviđaju mu se, ne leže mu, i čim vidi plavušu filtar u njegovom umu učini da se on namršti na nju, ne gleda je kao dopadljivu, a ako neko kaže "vidi kako lijepa djevojka" on kaže "ma kako ona može biti lijepa, baš nije lijepa" i pri tome nije svjestan da je njegov um obojio i filtrirao tu djevojku po nekom svom programu i da on zapravo ne vidi tu djevojku onakvu kakva ona stvarno jeste (objektivnu stvarnost) već je vidi kroz fitar uma. Filtar krivi sliku koju gledamo i zato kad dvoje gledaju u nešto oni nikad ne vide istu stvar. Nekome je neki cvijet lijep a nekome je ružan i sad se se oni prepiru ko je u pravu, a ustvari nisu vidjeli isti cvijet jer jednom od njih se sviđa plava boja cvijeta a drugom se baš ta boja ne sviđa ali oni to ne registruju kao svoj ukus (mišljenje) nego kao istinu sa kojom se neko drugi ne slaže pa se prepiru sa njim da li je cvijet lijep ili nije ubjeđujući ga u "istinitost" svog mišljenja.

Zbog takvih filtara uma ne možemo vidjeti ni prosuđivati kako treba jer oni sve iskrive. Filtri su kreirani po nekim našim kriterijima sviđanja i nesviđanja, prijatnosti i odbojnosti, odobravanja i osuđivanja. I sve gledamo kroz to. To je jako veliki problem kojeg nismo svjesni, ili nismo dovoljno svjesni. Ko je svjestan može drugačije da se postavi, zrelije, duhovnije, i može početi nešto da radi na oslobađanju od toga. On može posmatrati svoje mišljenje samo kao mišljenje, po svim pitanjima. Samim tim se neće fanatično vezivati za svoje mišljenje pa se neće osjećati lično ugrožen ni napadnut kada neko dovede to mišljenje u pitanje, samim tim neće imati automatizovan impuls da napada drugoga i tuđe mišljenje samo zato što se on, jadničak, našao lično pogođen jer se neko sa njim ne slaže. Kada se ovo dobro shvati onda će se dosta lakše živjeti po onom iz odlične knjige "Četiri sporazuma" gdje drugi sporazum glasi da ništa ne trebamo shvatati lično.

Ovo da se mišljenje ne shvata samo kao mišljenje već se vidi kao istina se stvarno vidi na svakom koraku, na primjer jedno mjesto gdje se može vidjeti dosta ljudi i način njihovog razmišljanja su forumi. Tamo su stalni sukobi, oko svega. Oko toga kakvi su političari, kako država treba da se vodi, ko je bolji sportista, klub, kako lijepa djevojka treba da izgleda, šta je moralno a šta nije, šta su prave vrijednosti u životu, čemu čovjek treba da teži, šta znači "uspješan čovjek", koja je bolja grafička karta i procesor, telefon, automobil, muzika, igra, film, režiser, glumac, gdje je ljepše otići na more i SVA OSTALA pitanja. Svako ima svoje mišljenje što samo po sebi nije problem već je problem što to niko ne doživljava kao mišljenje već kao suštu istinu, a ne vide da po apsolutno svim pitanjima njihov um zapravo samo filtrira stvarnost i da ono što vide i o čemu rezonuju nije objektivna stvarnost već samo konačan proizvod koji je prošao kroz brojne filtre koji su sasjekli i upakovali stvarnost u male okvire. Kad kad u kanticu zagrabiš malo vode iz okeana pa proučavaš kanticu i donosiš konačne zaključke o okeanu a nemaš pojma o prebogatom živom svijetu okeana samo zato što se ti koralji, delfini, kitovi i ostalo nisu našli u tvojoj maloj kantici.

Sve ovo potpuno jednako važi i za duhovne ljude i ljude na duhovnom putu. Posmatrajte sve ovo kod sebe. Da li smatrate da je to kako gledate na političare istina? Na vođenje države, kakvo je to vođenje sada i kakvo bi trebalo biti? Ko bi trebao a ko ne bi trebao pobijediti na izborima? To kako vidimo i doživljavamo posao i radne kolege? Muža, ženu, dijete? Ljude na ulici, u prodavnici? Filmove, knjige? Koliko smo puno i koliko često svjesni da su to samo naša mišljenja a ne nužno i istine? Da li možemo prihvatiti to da to nisu istine već samo fabrikovan rezultat našeg uma?

Kažu da je prava stvar tek kad možemo da vidimo Objektivnu Stvarnost a ona se može vidjeti tek kad budemo na većem nivou svijesti jer je to potrebno za opažanje Objektivne Stvarnosti. Da se odmah odgradim, ja to nisam u stanju, samo sam čitao da je to tako nekako, ali jesam posmatrao i vidio na sebi i drugima ovo što sam gore pisao. Sada stvari ne možemo vidjeti objektivno jer um sve filtrira, ovo ne bi trebao bi problem da već sada razumijemo, jer vidimo da je tako. Sve prosuđujemo po programima, filtrima i uslovljenostima svog uma. Eno u Sjevernoj Koreji je nedavno posthumno slavljena mrtva djevojčica jer se bacila u rijeku za slikama "velikog vođe" da ih spasi. Zašto je ona to uradila? Jer joj je um "vaspitan" tako da vrednuje "velikog vođu" više od svega pa i svog života, znači uslovljenost uma. Mi odavde ne bismo ni prstom mrdnuli za tim slikama jer nemamo tu uslovljenost. Ali imamo gomilu drugih. Neke je nametnulo društvo a neke su naše lične. Iz istih razloga ljudi na razlilčtim krajevima svijeta i u različitim vremenima imaju veoma različite poglede na moralnost, negdje je krajnje nemoralno da se na ženama vidi bilo šta osim očiju a negdje je sasvim poželjno i normalno da djevojka ne nosi ništa osim tangi. Jedni bi druge ubjeđivali u ispravnost svog stava ali to je samo njihovo mišljenje koje je rezultat društvenih uslovljenosti, njihovih filtara uma, ništa drugo.

Koliko sam ja shvatio vidjeti Objektivnu Stvarnost za koju je potreban viši nivo svijesti (koja poznaje um i stavlja ga na njegovo pravo mjesto) je kao kada si do tada cijeli život gledao kroz naočale sa plavičastim staklima pa si sve vidio "plavičasto", a onda odjednom nema više naočala i vidiš sve boje, onakve kakve jesu. Moj instruktor vožnje je daltonista i pričao je da dugo nije znao da boje ne vidi ispravno, mislio je da ono kako vidi i doživljava svijet je ono kako to i treba da se vidi, da ne može biti drugačije, pa se prepirao oko toga koje boje je neko auto i mislio je da ga drugi zezaju kad su oni govorili druge boje od onih koje on vidi. Tako je sa svima nama, zbog "naočala" koje nosimo. Mi još nismo pravilno progledali. Mnogi kažu da čovjek još uvijek spava, da tek treba da se probudi i da vidi stvari onakvima kakve one jesu. A sve do tada su samo naša mišljenja koja mogu ali uopšte ne moraju biti bliska istini a ljudi upadaju u zamku da smatraju da su im mišljenja uvijek istinita. Otuda toliko svađa, prepiranja, ubjeđivanja, netolerancije, nerazumjevanja, konflikta, unutrašnjih frustracija, nervoze.

U jednoj knjizi sa duhovnim vježbama sam pročitao za jednu koja je kratko formulisana: odbacite potrebu da uvijek budete u pravu. Ovo je teško uraditi jer smo navikli na tu potrebu da smo uvijek u pravu. Ali shvatanje da su naša mišljenja samo mišljenja koja su možda bliska istini a možda uopšte nisu nam može pomoći da se odbaci potreba da uvijek budemo u pravu.

Još nešto što ste svi sigurno primjetili, jake emocije onemogućavaju objektivno razmišljanje. Potiskuju ga. Čovjek pod jakim emocijama, a posebno negativnim, ne može objektivno da razmišlja. Isto je u pitanju kada postoji neka pristrasnost, tada je isto teško biti objektivan. Koliko sam ja vidio kod sebe a i kod drugih čovjek pod jakim emocijama postaje nekako nerazuman, da tako kažem. Tada manje vidi, slabije vidi, donosi lošije odluke i presude. Dovoljno je pogledati sportske navijačke strasti, što su strasti veće tu je manje objektivnosti, svaku sitnicu vide u korist svog tima a na štetu protivničkog i nema puno šanse da se takvoj osobi ukaže na objektivnost u takvim situacijama. Isto je i kad prorade političke strasti u političkim raspravama i bilo koje druge strasti u bilo kojim raspravama. Koliko sam vidio kada je čovjek u takvim stanjima psihe a sa njim nešto treba popričati bolje je priču ostaviti za kasnije jer je on neće moći pravilno razumjeti u takvim stanjima povišenih emocija, posebno negativnih. Ali isto to onda treba primijeniti kod sebe, ako mi krenu jake emocije, posebno negativne, onda je bolje da odluke i zaključke ostavim za kasnije, kad se "glava ohladi".

Čak i emocije koje bismo nazvali pozitivnima mogu da kvare sliku i sud, momak ili djevojka se zaljube i onda idealizuju tu osobu, ne vide je onakvu kakva stvarno jeste već je zamišljaju u svemu idealnom a kada kasnije vide da njihova slika ne odgovara stvarnom stanju (što se često dešava) nađu se razočarani, čak kažu da ih je ta osoba razočarala i pri tome nisu svjesni da ih druga osoba ne može razočarati već ih je razočarala samo njihova slika o toj osobi, dakle sami su krivi, druga osoba je takva kakva je i ona ima pravo da to bude.

Ovo navodim jer se i na ovome vidi kako mi sami filtriramo sve što doživljavamo, čak i jake emocije mogu doprinijeti iskrivljavanju slike koju gledamo i o kojoj donosimo neki svoj sud i zaključak.

Sve ovo prije svega treba primjetiti, biti svjestan toga, posmatrati to kod sebe. A nakon toga treba vidjeti šta i kako raditi da se to popravi, zauzda, kontroliše, pa da nas um pun filtara i emocije više ne bacaju tamo-ovamo i da nam ne krive sliku koju gledamo. Do tada bi bilo poželjno da tu sliku ne smatramo suštom istinom već samo našim mišljenjem.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 17 Dec 2012, 20:13 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Još nešto da dodam što se tiče toga da sada imamo samo mišljenja i ništa drugo, da to nije istina već samo mišljenje koje u tom trenutku imamo i koje zavisi od mnogih stvari u nama.

Svi sigurno znate da nam se mišljenja mijenjaju kroz vrijeme, prije smo po nekom pitanju mislili na jedan način a kasnije na neki drugi, nekad je taj drugi način samo malo drugačiji ali ipak drugačiji, a nekad je sasvim suprotan od starog načina. Mišljenja ne mijenjamo samo jednom ili dva puta nego dosta puta a da toga nismo uvijek ni naročito svjesni. Jednostavno nešto iskusimo, čujemo, pročitamo i to nam promijeni način na koji gledamo na nešto. Znači pet puta je neko tokom godina promijenio mišljenje po jednom te istom pitanju. Ono što je tu zanimljivo je to da on svaki put od tih pet puta misli da je trenutno mišljenje koje ima po tom pitanju ono koje odgovara punoj savršenoj istini po tom pitanju. Znači on uvijek misli "trenutno mišljenje = istina". Pri tome gubi iz svoje svijesti činjenicu da je to mišljenje već mijenjao ko zna koliko puta i da je svaki put mislio "trenutno mišljenje = istina" pri čemu to neko staro "trenutno mišljenje" uopšte ne odgovara sadašnjem "trenutnom mišljenju".

Dakle iz ugla njegove sadašnjosti on je nekad bio glup. Mislio je pogrešno, nezrelo, kako god. Ali mu ni u jednom trenutku ne padne na pamet da je on i dalje na vremenskoj skali, da će vrijeme teći i da će on još ko zna koliko puta promijeniti svoje mišljenje po tom nekom pitanju, da će dakle i to njegovo sadašnje mišljenje biti korigovano, promijenjeno, i da će ono gledano iz budućnosti biti netačno, neistinito, nezrelo. Dakle mišljenje koje sada ima je samo prolazno mišljenje, ono nije istina po tom pitanju, ono samo može biti bliže ili dalje od istine. Ono je rezultat ovih i onih stvari koje su oblikovale to mišljenje ali će naići druge stvari koje će na drugačiji način oblikovati neko novo mišljenje po tom istom pitanju.

Idealno bi bilo da se mišljenja malo po malo pomjeraju ka istini, da su joj sve bliža, mada nema garancija za to niti se to nužno uvijek događa.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 17 Dec 2012, 20:36 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Apr 2011, 06:16
npr. Isus živi u istini, je li se mijenja ili je sve ista istina?
Tačno, i mijenja se sve, ali ne negira istinitost npr. Isusa u tom trenutku bilo kad.
Tako i čovjek.

Bog je taj koji ''čini'' to što kažeš.Njemu je sve moguće, i on to ''čini'' a mi opažamo i ''čini'' nam se.
On je zakonodavac, a to ne negira Mojsijev zakon koji je sveuzdignut.
Čini s nama što mu volja.

Naravno, meščini... :seeya:

Spoiler:
meščini je izraz koji je mustafa mlivo upotrijebio na svom fb profilu

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 18 Dec 2012, 16:58 
Korisnikov avatar

Stoji što si rekao, međutim ima još, ljudi se razlikuju, nije isto što misli vjernik ili nevjernik. Vjernik ne mijenja mišljenje toliko koliko nevjernik i češće je u istini.

Da ne filozofira se puno. Zato stajem.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 18 Dec 2012, 21:01 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Adil je napisao:
Vjernik ne mijenja mišljenje toliko koliko nevjernik i češće je u istini.

A šta ako vjeruje pogrešno? :)

Ili je svakom vjerniku nezamisliva ta sama pomisao da on (njegovo gospodstvo) vjeruje pogrešno? Jeste, nezamisliva je, većini.

Pored toga, da je vjernik u Istini on ne bio više bio vjernik već nešto drugo.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 18 Dec 2012, 21:09 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2010, 11:16
Ja mislim da vjernik treba da se mijenja i oblikuje koliko je god to potrebno. Pogotovo ako osjeti potrebu za tim i ako osjeti da nije apsolutan u vjeri i da jos uvijek nije sve istrazio i razumio. Bilo bi dosadno sjesti dici ruke i reci "Eto, sve sam shvatio i razumio, sad mogu ladno da gledam kako se drugi muce i pate dok ne nauce." :)
Nema nista lose u mjenjanju misljenja. Iskustvo i zrelost automatski mjenjaju misljenje, htjeli mi to ili ne. :)
To je samo moje misljenje. Ne uzimajte me zdravo za gotovo. :D :seeya:

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 18 Dec 2012, 21:14 
Korisnikov avatar

Citiraj:
da je vjernik u Istini on ne bio više bio vjernik već nešto drugo.

Ako imaš doreći, izreci.

Prvo bih pošao od sebe, evo u pravu si onoliko koliko sam ja vjernik kojih 15g tačno je da se moje mišljenje mijenja, ali ja bih rekao da je to možda stasavanje, odrastanje ka nećemu ne konačnomu, jer samo Bog zna sve, a ja nikad neću znati, dakle saznavam a da li gubim? Mislim i žalim jer sjetno gledam na početke.

Ne mislim da je pogrešno što je bilo pre 10g, to je tad bilo tada tako i za to i sada je, ali sada ima i novo, dakle šta se mijenja? Je li to bitno? Gdje je tomu kraj? Mislim da znam dovoljno, mislim da se radi o vrhovima među ljudima i dosta mi je, ali i to ima svoju patnju. Iskreno ne nadmeno.

Šta treba reći da nešto nije istina, - ne, jeste istina npr. tad ali i sad.

Ne znam koliko puta sam slagao u deceniju i pol skoro i da li se to može nazvati potpunom lažju, ako sam i utjerivan u laž kao npr. proroci o čemu Kur'an priča. Prema tomu u istini sam, a šta istina se mijenja? Ne, nešto se nadopunjuje, usavršava...završavam.

Ja o Gospodstvu samo Gospodu, za mene druga Gospodstva ne postoje, jer su laž, to istina je.

Ne znam šta više, nalikuje komplikovanju, ali dobro razgovara se. Mozganje je to, pa kako ko...

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 18 Dec 2012, 22:53 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Adil je napisao:
Paladin je napisao:
da je vjernik u Istini on ne bio više bio vjernik već nešto drugo.

Ako imaš doreći, izreci.

Ako imam zatvorene oči, zapušene uši, začepljen nos i ispred mene se nalazi lijepa djevojka ja mogu da vjerujem da se ispred mene nalazi nekakva djevojka, jer mi je nekako neko koga ja smatram autoritetom ubacio to vjerovanje. Ja sam vjernik. Ali ako otvorim oči, otčepim uši i nos onda ću ja vidjeti tu djevojku, moći ću da je dodirnem, čujem njen glas, osjetim njen miris. Da li ja i dalje kao prije vjerujem da je ona ispred mene? Da li sam ja i dalje vjernik? Treba li meni vjera kao nekad? Ili je to sad nešto drugo? Sve do tada sam vjerovao, jer šta sam drugo i mogao? Ali sada, da li je to i dalje vjera ili je nešto drugo?

Uz to, a ovo je jako bitno, kada vidim, čujem, pomirišem, didirnem tu djevojku kakve su šanse da ona izgleda, miriše, zvuči i na dodir djeluje tačno onako kako sam je zamišljao, kako sam vjerovao? Dok sam vjerovao nekom pisanom ili usmenom autoritetu koji mi je govorio o toj djevojci ja sam u sebi stvorio neke svoje slike, ideje, predstave o toj djevojci, jer mi je rečeno "ona je lijepa, divno miriše, ima prijatan glas, meka je i nježna na dodir", ali kako sam ja u sebi zamislio te stvari? Kako bi ih ti zamislio? Sigurno ih ne bismo zamislili isto. Svako bi zamislio nešto svoje, nešto što njemu odgovara, unio bi neku svoju "pjesničku slobodu" u taj svoj doživljaj, u svoju sliku i predstavu te djevojke. A čak i ta naša slika bi se mijenjala tokom vremena, sad bismo je zamislili ovako a kasnije onako. Ali kada je zaista vidimo, čujemo, dodirnemo, osjetimo njen miris to je mi zapravo po prvi put vidimo, čujemo, dodirujemo, osjetimo njen miris. I tada smo zapanjeni. Do tada je nismo vidjeli, čuli, dodirnuli, osjetili njen miris. Do tada smo samo vjerovali u neke svoje slike, ideje, predstave o tome kako ona izgleda, zvuči, kako djeluje na dodir i kako miriše. Do tada smo imali samo svoje mišljenje o svemu tome. To mišljenje je kreirano iz našeg ukusa, tablice našeg sviđanja i nesviđanja, naših predrasuda, naših želja, očekivanja i drugog. Dakle rezultat našeg mišljenja je više ili manje izmijenjena, pokvarena, nepotpuna, umrljana slika prave istine.

Vjerovatno se svima desilo da u restoranu gledaju jelovnik u kojem se nalaze i slike i opis sastojaka onih jela koje imaju u ponudi, nešto vam djeluje dobro pa to naručite i to vam se ne svidi a neko ko je sa vama je naručio nešto što vama nije djelovalo dobro a ukradete mu zalogaj i vidite da vam se mnogo sviđa. To je to. Ne možemo znati kakvo je nešto dok ne zagrizemo u to a sve što prije toga imamo su samo naše zamisli, ideje, konstrukcije (dakle mišljenja) o tome.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 19 Dec 2012, 00:35 
Korisnikov avatar

hm, sve nekako mi nalikuju priče ovdje da ih neko početan ne bi razumio, a trebao bi da da razumije lako.

Što sam ja postao nešto više od vjernika? Što je to? Znalac? Majstor umijeća?
Uistinu ne da vjerujem, već znam, ne sve al dovoljno.
Što je veće od vjernika? Čovjek Božij?
Nebitno.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 19 Dec 2012, 08:53 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2010, 11:16
To je isto kao i - kako slijepom covjeku opisati neku boju; ili gluhom covjeku opisati/objasniti neki zvuk. Svako ce pokusati na svoj nacin, pitanje je kako ce taj slijepi ili gluhi razumijeti to sto mu se opisuje.

Sta dolazi nakon Vjerovati ? ...Znati...? ....Biti...?

Vrh
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat