ČOVJEK SE
DUHOVNO, TJELESNO, FIZIČKI,
ENERGETSKI, MATERIJALNO,
UZDIŽE I NAPREDUJE
KADA ČITA, PRIČA, SLUŠA,
RAZMIŠLJA SRCEM, S LJUBAVLJU,
O BOŽIJIM STVARANJIMA, DJELOVANJU
I NAMJERAMA SA ČOVJEKOM NA ZEMLJI

duhovnaizgradnja.com forum

posjetite i sajt Duhovna izgradnja

Ovo je forum javnog karaktera i na njemu svako može da iznosi svoja razmišljanja koja su u skladu sa pravilima foruma, ali autori sajta ne stoje iza pisanja drugih učesnika

Danas je 21 Avg 2017, 09:18

Sva vremena su u UTC + 1 sat

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 17 Mar 2013, 22:27 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 19:50
Jeste li primjetili da kad nekad nešto kažete ili uradite tada vam neki ljudi kažu ili se postave u stav koji se može iskazati riječima "ali ti si nekad rekao, mislio, vjerovao, radio drugačije" i time kroz neko kao zgražavanje vam žele reći da se od vas očekuje da i dalje budete onakvi kakvi ste nekad bili, sa istim starim vjerovanjima, stavovima, mišljenjima. Na taj način vam žele uskratiti pravo na vašu promjenu. Optužuju vas za vašu tobožnju "nedosljednost" i "nevjernost sebi" ukoliko ste sada drugačiji, ukoliko radite, pričate, mislite drugačije nego što je to bilo nekad. Na taj način vas lukavo žele pokolebati u tome kakvi ste sada, žele potkopati vašu ličnu promjenu, žele je omalovažiti, ali prije svega žele vam uskratiti pravo na promjenu, kao da ste dužni (kome?) da ostanete onakvi kakvi ste nekad bili.

Ne dozvoljavam nikome da uskraćuje moje pravo za mojom promjenom. Bilo šta što sam rekao juče me ne obavezuje da i danas moram isto to reći i misliti. Juče je juče a danas je danas. Zadržavam svoje pravo da danas mislim, pričam, radim, vjerujem drugačije od onoga kako je bilo juče.

Kada je u pitanju naš lični duhovni razvoj (naše sazrijevanje, ako tako želite) bitno je shvatiti da do njega ne može doći bez naših unutrašnjih promjena a to znači promjene stavova, mišljenja, ideja, vjerovanja, promjena u doživljavanju sebe, drugih ljudi, svijeta, duhovnih učenja. Sve ove promjene su neophodne na putu ličnog razvoja. Zapravo upravo po tim promjenama možete da vidite da li se pomičete sa neke tačke ili ste se zaglavili i zacementirali u njoj. Ukoliko sada mislite, pričate, radite, vjerujete i živite isto onako kako ste to nekad činili onda tu nešto nije u redu, onda treba da se zapitate.

Sam život a pogotovo život u duhovnoj izgradnji zahtijevaju stalne promjene. Zato kada vam neko želi uskratiti pravo na promjenu sa svojim stavom "ali ti si nekad..." samo mu dajte do znanja da je nekad bilo nekad a sad je sad, i nastavite svoj život, sa promjenama.

Kad ja bijah malo dijete kao dijete govorah, kao dijete mišljah, kao dijete razmišljah; a kad postadoh čovjek, odbacih djetinjstvo. (Sveto Pismo)

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 18 Mar 2013, 04:23 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Apr 2011, 06:16
Muhammed a.s u jednom hadisu ovako nešto reće:
''Jedno obećah, ali kasnije se predomislih, jer nađoh bolje''.

Dakle, nije šteta učinjena, već je nađeno bolje za sve, i to mijenja prošlo, novim budućim boljim, a razvoj je pojava u svijetu.

Isto tako, ako čovjek priča jednu vam priču pre 10g, drugu pre 1g, treću jučer i danas, normalno je da se mijenja i da ćete poslušati poslednje.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 19 Mar 2013, 13:28 
Autor sajta

Pridružio se: 12 Feb 2011, 17:59
DANAS JEDNO, SUTRA DRUGO
Istina je promjenjiva...

Sudija: "Koliko vam je godina?"
Optuženi: "Dvadeset i dvije."
Sudija: "To ste rekli i prije deset godina."
Optuženi: "Tačno. Ja nisam od onih koji pričaju danas jedno, sutra drugo."

(Antoni de Melo, Damari)

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 19 Mar 2013, 14:31 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2010, 11:16
Mene stvarno iznenadjuje cinjenica da ljudi i nakon 5, 10, 20, 30 < godina ... mogu razmisljati isto. To ja smatram "ucahurenim" razmisljanjem.
Valjda je iskustvo to koje se stice samim zivljenjem ( slusanjem, citanjem, gledanjem, djelanjem... )koje je zaduzeno za to da se mjenja i nacin razmisljanja i sagledavanje stvari iz nekog drugog ugla.
Ne postoji dzabe ona izreka "Covjek se uci dok je ziv". Covjek uci iz svakog dana svog zivota, cim jutrom otvori oci vec je spreman da nesto nauci (ako sebi to dozvoli).
Ja mislim da ljudi koji nisu spremni ili ne zele promjene (u sebi i u svom zivotu) su skloni tome da decenijama razmisljaju i rade uvijek jedno te isto. Ljudi avanturisti , ljudi koji mnogo putuju, citaju, koji provode dosta vremena sa raznim ljudima, koji su otvoreni za nove stvari, desavanja , prihvatanja... takvi ljudi , sve i da hoce, ne mogu da imaju uvijek jedno te isto misljenje i razmisljanje. Takav covjek se RAZVIJA u svakom segmentu svog zivota.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 19 Mar 2013, 17:17 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 19:50
Lijepo rečeno :)

Vrh
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat