ČOVJEK SE
DUHOVNO, TJELESNO, FIZIČKI,
ENERGETSKI, MATERIJALNO,
UZDIŽE I NAPREDUJE
KADA ČITA, PRIČA, SLUŠA,
RAZMIŠLJA SRCEM, S LJUBAVLJU,
O BOŽIJIM STVARANJIMA, DJELOVANJU
I NAMJERAMA SA ČOVJEKOM NA ZEMLJI

duhovnaizgradnja.com forum

posjetite i sajt Duhovna izgradnja

Ovo je forum javnog karaktera i na njemu svako može da iznosi svoja razmišljanja koja su u skladu sa pravilima foruma, ali autori sajta ne stoje iza pisanja drugih učesnika

Danas je 22 Maj 2018, 06:55

Sva vremena su u UTC + 1 sat

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Mi i nase uloge
PostPoslato: 29 Avg 2013, 20:45 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2010, 11:16
Jedna poucna prica...Ko smo MI

KO SI TI?

Jedna zena je nakon teske nesrece pala u komu i najednom se nasla pred bozjim sudom.
-"Ko si ti?" - upitao je Glas.
-"Ja sam Marta Lorens".

-"Ne pitam kako se zoves,vec ko si TI."
-"Ja sam gradonacelnikova zena".

...-"Ne pitam cija si zena,vec ko si TI".
-"Ja sam majka cetvoro dece".

-"Ne pitam cija si majka,vec ko si TI".
-"Ja sam uciteljica u skoli".

-"Ne pitam sta radis,vec KO si TI?".

I sve tako,sta god bi rekla,nikako da kaze pravi odgovor.
-"Ko si?"
-"Hriscanka".

-"Ne pitam koje si vere vec KO SI".

Na kraju, posto nije umela da odgovori, vracena je nazad. Kada je ozdravila, resila je da otkrije ko je ona zaista i pocela da trazi svoju zivotnu svrhu - Sebe! .

Poslednji put menjao Elena dana 30 Avg 2013, 13:57, izmenjena samo jedanput

Vrh
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Mi i nase uloge
PostPoslato: 29 Avg 2013, 21:25 
Korisnikov avatar

I zaista, koliko mi uopste znamo KO smo MI?! Sta ostaje kad odbacimo sve te uloge i 'titule' kao sto su suprug/a, roditelj, dijete, brat, sestra, prijatelj, tetka, baba, magistar, doktor, oficir, profesor... ?! Ponekad se od svih tih silnih uloga i titula izgubimo i onda ni sami ne znamo KO smo i STA smo. Toliko se uzivimo u te uloge, iako u nekim ulogama i ne zelimo da budemo, a moramo... i pokusavamo da dajemo sve od sebe, trudimo se, borimo i tako se na kraju izgubimo, izgubimo prvenstveno Sebe! A to je ravno samoubistvu.

Citam ovaj intervju sa mladom glumicom koja je glumila Hurem u Sulejmanu
http://www.nadlanu.com/pocetna/zabava/c ... 1.305.html
Govori kako ju je gluma za tu seriju iscrpjela, postala je depresivna i na kraju je morala sve da prekine i napusti da bi se 'vratila sebi.'

Citiraj:
"Uloga Hurem me je iscrpela. Živela sam tri godine za taj lik i potpuno sam se izgubila. Postajalo je sve teže i teže. Nisam mogla više da je glumim jer je ona bila jaka žena, a ja sam postajala sve slabija.

Kaze : " zivjela je za taj lik i izgubila sebe"! Iako je to samo fiktivni lik i taj lik uopste ne postoji, taj lik je bas ona ozivjela i taj lik je postajao realan kroz tu glumicu, kako ona kaze "ona je bila jaka zena"... A zapravo je ONA bila ta koja je glumila jaku zenu i bila ono sto ona nije i to je crpilo i njen realni zivot, tj. nju, i to ju je i dovelo do kolapsa. Bila je nesto sto ona nije i sto nije zeljela , nije mogla da bude.

Tako je bilo i sa Heath Ledgerom koji je glumio Jokera u Batmanu, on je MORAO da bude zao , da na najbolji moguci nacin pokaze koliko zao moze biti da bi sto bolje predstavio tog fiktivnog lika i ozivio ga... ozivio ga do te mjere da je na kraju morao da uzima tablete za smirenje, poceo se sam sebe plasiti. Citala sam da je nakon Heath-ove smrti Jack Nicholson (koji je i sam davno predstavljao istu ulogu) rekao : "Upozorio sam ga... rekao sam mu...upozorio sam ga.."
Nekad se sami uplasimo kad vidimo cega sve ima u nama, koliko zapravo zli mozemo biti samo kad nam se pruzi prilika.

Postoji i jedan zatvorski eksperiment, "The Stanford Prison Experiment"

http://www.youtube.com/watch?v=sZwfNs1pqG0

Podjelili su studente u dvije grupe, jedni su bili zatvorenici a drugi su predstavljali strazare. Strazarima je bilo receno da su slobodni da rade sta hoce sa 'zarobljenicima', jer oni su -strazari (vlast). Mozete misliti sta se desi kad ljudima das slobodu da rade sta hoce.

Ako covjeku das priliku tj. ulogu , on ce se ponasati onako kako to ta uloga trazi od njega, iako to mozda nije on i iako to nije njegov nacin. Ali ako se to radi konstantno covjek moze postati svoja uloga, zivjeti za tu ulogu, a to zapravo nije njegov zivot, to nije ON ...i time gubi Sebe, gubi svoje Ja, gubi svoj zivot.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 29 Avg 2013, 22:11 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 19:50
Elena je napisao:
Citala sam da je nakon Heath-ove smrti Jack Nicholson (koji je i sam davno predstavljao istu ulogu) rekao : "Upozorio sam ga... rekao sam mu...upozorio sam ga.."

Da, zanimljivo. Čitao sam za to.

Elena je napisao:
Postoji i jedan zatvorski eksperiment, "The Stanford Prison Experiment"

Žestok eksperiment, rezultati su bili mimo očekivanja, psiholozi su kasnije imali dosta materijala za rad, za nove teorije.

Evo dobar njemački film o tome
http://www.imdb.com/title/tt0250258/

I Američka verzija
http://www.imdb.com/title/tt0997152/

Do koje mjere su se oni uživili u ulogu za tako kratko vrijeme je nevjerovatno. Šta tek onda reći za uloge u koje se uživimo igrajući ih godinama?

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 30 Avg 2013, 14:33 
Korisnikov avatar

Paladin je napisao:
Šta tek onda reći za uloge u koje se uživimo igrajući ih godinama?

Ovo moze da dovede do bolesti. Organizam se mora na neki nacin odbraniti od lazi, skrivanja, od tereta koji nosi iz dana u dan. To je veliko opterecenje za organizam i psihu. Zasto imamo ovoliko nezadovoljnih ljudi, nesrecnih, depresivnih, neuroticnih, tuznih, bijesnih, mrzovoljnih ljudi ... Ovaj brzi nacin zivota pravi masine od ljudi, a covjek je ljudsko bice, zivo bice koje nije stvoreno da se programira po volji drugoga.
Radimo sto ne volimo, gledamo i slusamo sto ne volimo, jedemo sto ne volimo i sto nije za nas organizam.... iz dana u dan radimo ono sto ne volimo i sto nije dio nase prirode. Lazemo sami sebe da tako mora biti jer drugacije ne moze ... tek kad se covjek pogleda u ogledalo, pretezno navece kad skine ulogu sa sebe i stane onako go pred ogledalo - sam sa sobom, shvati da bi mozda ipak trebao 'doci sebi'.

Glumci glume svoje uloge par dana/sedmica/mjeseci/godina, i to rade jer su placeni za to... pa ipak nekad se desi da stvari izmaknu kontroli i pocne da ih obuzima 'duh' te uloge koju glume. Kako li je tek duboka patnja kad covjek mora iz dana u dan da BUDE uloga, i to sve za dz., za nista.
Ocekivanja su velika, tu je strah da se ne posrne, da drugi ne vide nasu nemoc. Maska je najjeftinije rjesenje.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 30 Avg 2013, 17:50 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 01:12
Veliki problem je laž u društvu i vaspitanju.
Plasiraju nam lažne informacije, lažu nas da nam trebaju vakcine, lažu kad prodaju proizvode od 1kg koji imaju 700grama, i puno toga još. Na dnevniku same laži, u dnevnim informacijama nas bombarduju informacijama o karleuši, severini, soraji itd... zbog toga se stiče lažni osjećaj vrijednosti, što dovodi da svi žele novac ili slavu na nepošten način.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 01 Sep 2013, 14:47 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Apr 2011, 06:16
Alset je napisao:
Veliki problem je laž u društvu i vaspitanju.
Plasiraju nam lažne informacije, lažu nas da nam trebaju vakcine, lažu kad prodaju proizvode od 1kg koji imaju 700grama, i puno toga još. Na dnevniku same laži, u dnevnim informacijama nas bombarduju informacijama o karleuši, severini, soraji itd... zbog toga se stiče lažni osjećaj vrijednosti, što dovodi da svi žele novac ili slavu na nepošten način.

:thumright:

A na Hurem se u seriji vidjelo da je van sebe. Mislim baš sam vidio.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 30 Sep 2013, 21:36 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Avg 2013, 12:13
Citiraj:
Radimo sto ne volimo, gledamo i slusamo sto ne volimo, jedemo sto ne volimo i sto nije za nas organizam.... iz dana u dan radimo ono sto ne volimo i sto nije dio nase prirode.

Postoji jedna izreka:Radi ono sto te cini srecnim ne ugrozavajuci srecu drugome.U tome je sreca.

Vrh
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat