ČOVJEK SE
DUHOVNO, TJELESNO, FIZIČKI,
ENERGETSKI, MATERIJALNO,
UZDIŽE I NAPREDUJE
KADA ČITA, PRIČA, SLUŠA,
RAZMIŠLJA SRCEM, S LJUBAVLJU,
O BOŽIJIM STVARANJIMA, DJELOVANJU
I NAMJERAMA SA ČOVJEKOM NA ZEMLJI

duhovnaizgradnja.com forum

posjetite i sajt Duhovna izgradnja

Ovo je forum javnog karaktera i na njemu svako može da iznosi svoja razmišljanja koja su u skladu sa pravilima foruma, ali autori sajta ne stoje iza pisanja drugih učesnika

Danas je 21 Feb 2018, 20:05

Sva vremena su u UTC + 1 sat

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 01 Maj 2014, 10:36 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Apr 2011, 06:16
Što je pravda, i ima li na zemlji pravde?

Ne znam jesam li o ovomu već pisao, a čini mi se moguće.

Uzmimo neko vas povrijedi.

I vi mu uzvratite, uzmite jednostruko ili tristostruko što bi i bila pravda da se nikad ne sjeti, jer nije jedan za jedan jer je izazvao, mada po Kur'anu vratiti može samo istom mjerom.

Kako god da vratite na što imate pravo, opet vam ostaje to vaše, ta bol, neizbrisiva i uzrokovana, i uzalud da postupite isto i uzvratite.

Isus je rekao okreni mu i drugi obraz.
Kur'an na jednom mjestu kaže da možete uzvratiti, ali za strpljive je zaista bolje da se suzdrže i pretrpe.

Eto.

Čovjek treba paziti šta radi, i kajati se kad pogriješi, da ne uzrokuje loše, a ako ko loše uzrokuje očito treba biti velika osoba, dobar vjernik da bi se pravilno postupilo i podnijelo uz Božju pomoć.

Stoga tuđi zub neće vratiti moj zub.

Treba paziti gdje se čovjek izlaže i da ne dolazi u napast, a napast dolazi kroz ljude, pa treba paziti s kim se ima posla, a u svakom od nas čući...

Dakako zavisi sve od čovjeka lično, da ne optužujemo samo druge, već treba poči od sebe, svojih grijehova kao uzroku nevolje kroza ljude...i dr., mada i okruženje može biti teško, recimo Lot i Sodoma.

To su neke od misli.

iz ovog se vidi da je pravda nerealna među ljudima, ona je u punini ispravna samo ''odozgor''.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 03 Maj 2014, 21:56 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 01:12
Zavisi od situacije, mislim ne postoje univerzalna pravila, to je zelja neduhovni ljudi i onih koje koji su lijeni da uce duhovnost. jer im je tako jednostavnije.
Bolje je traziti i imati kontakt sa Bogom da bi se znalo kako u kojoj situaciji reagovati. To i jeste cilj svakoga ko zeli zaista biti duhovan. To je komplikovanije ali je naprednije.
Pravila su napisana za one osobe koje se pocnu baviti duhovnoscu i ostanu na pocetku zauvijek.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 05 Maj 2014, 13:33 
Autor sajta

Pridružio se: 13 Feb 2008, 08:13
Ako čovjeku živi u svijetu gdje ima "ja" i "oni" onda mu se svašta može desiti, a šta god da uradi jednako je vjerovatno i da će učinit nepravdu i da će "potrefiti" pravdu. Izolovano gledano nešto može izgledati pravedeno odnosno kao "uspostavljanje reda" kako se to u Kur'anu naziva, ali u širem kontekstu Božijim (ili božanskim) očima gledano to isto može biti nepravda odnosno nered. I obrnuto.
Uopšte ne vrijedi da čovjek razmišlja mnogo o tome jer ne može se unaprijed znati koja akcija će prouzrokovati red a koja nered. Ne postoje univerzalna pravila koja vrijede za svaku situaciju, i ono što je u svetim knjigama dato samo su vaspitni primjeri, a ne zabetonirani obrasci.
I sve to pod uslovom da čovjek uopšte dozvoljava da bude uvrijeđen, povrijeđen, "načepljen"...tj. ako je u takvom stanju svijesti da mu se to može dogoditi.
Ali kad čovjek živi "nasamo s Bogom", tj. kada sve oko sebe i svakoga oko sebe i situacije i ljude vidi samo kao Boga koji ga uči, onda nema šta da bude uvrijeđen od bilo čega i od bilo koga. Može samo da se zapita čime je on izazvao Boga da mu smjesti baš takvu situaciju, baš takvog čovjeka, baš takvu uvredu...I da iz toga uči o sebi, o životu i o Bogu.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 07 Maj 2014, 18:56 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Apr 2011, 06:16
Slobar je napisao:
Ali kad čovjek živi "nasamo s Bogom", tj. kada sve oko sebe i svakoga oko sebe i situacije i ljude vidi samo kao Boga koji ga uči, onda nema šta da bude uvrijeđen od bilo čega i od bilo koga. Može samo da se zapita čime je on izazvao Boga da mu smjesti baš takvu situaciju, baš takvog čovjeka, baš takvu uvredu...I da iz toga uči o sebi, o životu i o Bogu.

jasenovac npr.? što mi znamo o tom, a svjedoće neki čuo sam da je Bog ostao nijem. Nijem? Zašto?
kakvo je stanje vjere bilo?

Bog na smrt ne gleda kao mi. Njemu to nije tako strašno, to je tok u Njegovom radu.

lično u vjeri je bitno, Bog pomaže ko ga traži pravo, iskreno, srcem.

samoće je bivanje s Bogom, ko može osjetiti. i djeluje.

Vrh
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat