ČOVJEK SE
DUHOVNO, TJELESNO, FIZIČKI,
ENERGETSKI, MATERIJALNO,
UZDIŽE I NAPREDUJE
KADA ČITA, PRIČA, SLUŠA,
RAZMIŠLJA SRCEM, S LJUBAVLJU,
O BOŽIJIM STVARANJIMA, DJELOVANJU
I NAMJERAMA SA ČOVJEKOM NA ZEMLJI

duhovnaizgradnja.com forum

posjetite i sajt Duhovna izgradnja

Ovo je forum javnog karaktera i na njemu svako može da iznosi svoja razmišljanja koja su u skladu sa pravilima foruma, ali autori sajta ne stoje iza pisanja drugih učesnika

Danas je 20 Nov 2017, 18:26

Sva vremena su u UTC + 1 sat

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 666 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 67  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 16 Feb 2009, 12:23 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 19:50
Da.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 16 Feb 2009, 14:36 

Pridružio se: 20 Avg 2008, 09:38
Ljudi nece da slusaju muziku koja nije "priznata i poznata", nece da citaju knjige koje nisu pisali "poznati" i slicno.
Odmah se sjetim de Mela kad je rekao na jednom seminaru "Ako previse ljudi podrzava nesto, znajte da to nije u redu".

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 16 Feb 2009, 16:15 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 01:12
Da, Isus Hrist kaze : Udjite na na uska vrata, a ne na siroka.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 12 Mar 2009, 19:42 

Pridružio se: 23 Nov 2008, 19:19
Citiraj:
Odmah se sjetim de Mela kad je rekao na jednom seminaru "Ako previse ljudi podrzava nesto, znajte da to nije u redu".

Ima pravo, dabome.

To je oduvijek bio i moj recept koji me vodio kojekuda -- rekli bi neki, i tamo gdje se "anđeli ne usude priviriti". Budući me je taj "recept" vodio, odvodio me je iz svake pojedine "nauke" čim bih uvidjela da nekako kao da previše ljudi počinje trčati za tim. Postalo je "moda". Bjež, glavom bez obzira, nešto tu ne štima, a baš sam pomislila da je to "učenje" super.
Istina, to pravilo me je dugo godina držalo izvan kršćanstva -jer, ono - najrasprostranjenija religija u svijetu je kršćanstvo - previše ljudi ga podržava, pa mora da nešto nije u redu s tim. A moram priznati, da me isto to pravilo navelo da se zapitam ponovo upravo o kršćanstvu, iz razloga o kojima ovdje neću duljiti.

A onda kad sam konačno pokucala na vrata i ne znajući da kucam, (što je druga i malo duža priča kojom vas neću "daviti") meni, tadašnjem: ateisti-gnostiku, vrata su se otvorila i ništa mi više nije bilo jasno. Sve ono što je imalo svoje "čari", privlačnost ovog ili onog tipa, opravdanja i razloge, kandže, pipke i ticala - izgubilo je i čari i privlačnost i opravdanja i razloge, kandže, pipke i ticala. Priče "učitelja i mudraca" ovoga svijeta postale su prazne poput "Praznine" (Nirvana, Samadhi, Prosvjetljenje...) koju poučavaju. Naravno, i prije te "osobne apokalipse" bilo mi je jasno da nešto nedostaje u cijeloj toj priči i samom doživljaju. Nešto jednostavno NE ŠTIMA. I to nije samo ono: previše ljudi ga podržava. :mrgreen: Gužva u šesnaestercu: ne volem gužvu. Brrrr...

S druge strane, i prije događaja koji sam spomenula, potragama u različita područja postalo mi je "nelagodno" jasno da previše ljudi jednostavno posve ISKRIVLJUJE kršćanstvo. I to iskrivljavanje me je odbijalo od njega. Naravno, tada nisam znala da je to iskrivljavanje, već samo naivno mislila: pa, ljudi od "učenja" valjda znaju šta pričaju, poučavaju i rade. Ooo, bolje bi im bilo da ne znaju! Jer onda zaista efektivna postaje: Oprosti im, ne znaju šta čine. Ali, možda ipak, oni znaju. Oni koji ne znaju su oni koji ih slijede misleći da slijede Krista. Za njih molim: Oprosti im, ne znaju šta čine.

Kako reče u Hozei:
Hos 4:6 Izgibe moj narod, jer je bez znanja; kad si ti odbacio znanje, i ja ću tebe odbaciti da mi ne vršiš službe svešteničke; kad si zaboravio Boga svojega, i ja ću zaboraviti sinove tvoje.
Hos 4:7 Što se više množiše, to mi više griješiše; slavu njihovu pretvoriću u sramotu.
Hos 4:8 Od grijeha naroda mojega hrane se, i lakome se na bezakonje njihovo.

I onda je došao Krist. Hvala Bogu!
Joh 3:16 Jer Bogu tako omilje svijet da je i sina svojega jedinorodnoga dao, da nijedan koji ga vjeruje ne pogine, nego da ima život vječni.

Samo, pitam se, da se vratim na temu /konačno ;) / da li bi to pravilo, ono zbog kojega i počeh ovaj post, vrijedilo i kad bi "previše" ljudi zaista podržavalo Istinu ? Naravno, prije toga bi morali biti upoznati s njom. Morala bi se otkriti. Jer, zaista je skrivena. Danas više nego ikad dosad. Jer danas ima i više ljudi na zemlji nego ikad do sad od kojih ju treba sakriti ("netko" se sve silnije trudi). Apokalipsa - Otkrovenje/Otkrivenje - razotkrivanje. Svih 22 poglavlja.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 13 Mar 2009, 09:04 

Recimo ovako ... nemam nista protiv da se recimo ide za istinom, iako znas da tim putem idu skoro svi. Medjutim, pristalica sam objektivnog sagledavanja situacije, bez obzira koliko je ta situacija ozbiljna.
Ukoliko samo prihvatimo sta je "neko tamo rekao" i masa ga prati, to je klasicno ispiranje mozga. Zasto ne ispitati prvo, potpuno nepristrasno? Na primjer, uzmimo religiju, svejedno koja je:
- Zasto me ova religija privlaci?
- Da li broj ljudi koji je podrzava ima veze u mom slucaju?
- Da li sam dovoljno upucen u religiju?
- Zasto mislim da je to prava religija za mene?
- Da li mozda ugrozavam nekoga bliznjeg sa tim?
Dakle, ukoliko se racionalno razmisli prije neke akcije, pogotovo ozbiljnije, kolicina ljudi koji rade isto uopste nije bitna. Problem nastaje SAMO ukoliko prihvatamo neku ideju jer mislimo da je KVANTITET podrzavalaca najbitniji.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 02 Apr 2009, 22:40 

Pridružio se: 23 Nov 2008, 19:19
Sve što si rekao, Sunrise, je OK.

Reći ću iz iskustva - i sama sam mislila da svi ljudi idu za istinom, i sama sam mislila da idem za istinom, a toliko puta sam slijedila laž jednostavno zato što je lijepo i uzvišeno zvučala bilo mom estetskom oku ili etičkom uhu.
Slažem se da ne treba tek tako prihvatiti bilo šta što je netko rekao ili napisao. Naprotiv. Ako samo prihvaćamo, a ne znamo točno niti što to, a ni zašto to činimo niti šta u životu svakog od nas i onih oko nas to prihvaćanje znači, šta "rješava" i kuda vodi... otprilike smo kao insekti koji lete na cvijet privučeni instinktom. To je ideja koju su propagirali sociobiolozi, među inima, i na kojoj se temelji rad suvremenih medija, a u konačnici i biva organizirana društvena svakidašnjica s doslovce nametnuto isprogramiranim danom.

Citiraj:
Zasto ne ispitati prvo, potpuno nepristrasno?

Slažem se da treba ispitati. Ali, ispitivanje nije dovoljno. Ispitivanjem ćeš dobiti samo one odgovore na koje si spreman, one na koje nisi - jednostavno će proći kroz tebe ili ih nećeš ni uočiti kao moguće odgovore jer ćeš smatrati da si te odgovore "prevazišao".
Konkretno, kad je religija u pitanju - prva stvar koju moraš "ostaviti iza sebe" na nekom putu "duhovnog razvoja", neke mentalne tehnike, škole ili učenja tog tipa, bilo istočnjačkog ili zapadnjačkog izvora - prva stvar s kojom moraš raskrstiti kao najvećom od svih manipulacjia je upravo RELIGIJA. Znaš ono: Religija je opijum za narod, da religije nema trebalo bi ju izmisliti ... moraš iz sebe izbaciti, "odprogramirati" sve ono što je redom bivalo uprogramirano u tebe, nazvao ti to "programima", obrascima ponašanja/mišljenja/uvjerenja... uvjetovanjima, samskarama... kako god. Sve treba relativizirati, raskinuti s nametnutim obrascima ponašanja i mišljenja... upoznati svoje reakcije, fluktuacije uma i načine na koji im sam pridaješ ili odbijaš važnost, boju koju im daješ (emociju)... i idući tim putem, vrlo brzo ti postane jasno npr. da tehnike vizualizacija u light new age - u - vode u ekstrem imaginacije, a imaginacija je jedna od fluktuacija uma... ja sam godinama išla "istočnjačkim" putem raja yoge, u kombinaciji s nekim drugim "školama"/"tehnikama" unutarnjeg razotkrivanja. Naravno, na svakom koraku puta pitanja koja si ti sam naveo, su jedna od najrelevantnijih za bilo kakav ozbiljan rad koji će biti objektivan, a ne tek još jedno uvjetovanje nekog bilo kojeg "pojedinca", čak i "osnivača same škole/tehnike/učenja".

U Istinu se čovjek može jedino osvjedočiti. Konkretno, velik broj današnjih kršćana svih denominacija smatra vjeru važnijom od iskustva. Mene je religiji (iako je upravo religija bila prva stvar koju sam "skinula sa sebe" davnih dana) vratilo upravo iskustvo, s jedne strane, - osobni doživljaj - koji je na određeni način bio posve prirodan slijed mog puta i nije imao veze s religijom - koji nije moguće protumačiti ni na jedan drugi način. Koji čak nije moguće uopće tumačiti jer svako tumačenje osvjedočavanja vodi u neku slijepu ulicu. S druge strane, do iste stvari su vodila moja vanjska proučavanja kako suvremenog društva, povijesti, znanosti...

Kako bilo da bilo, svi ćemo se mi kad tad suočiti s istinom - Istinom s velikim I.
"Sada vidimo kao kroz veo, nejasno, a tada ćemo licem u lice. Sada nesavršeno poznam, a onda ću savršeno poznati kao što sam spoznat."
A tada će možda, možda pojedinac shvatiti da ništa na ovom svijetu ne može učiniti da bude dostojan savršenoga, nema toga što može učiniti, jer ovdje ništa ne izgleda dovoljno savršeno da bude dostojno savršenoga. I jedino što može je spustiti glavu u poštovanju i sa suzama u očima priznati da ne razumije kako je moguće da bude toliko voljen od Onoga koji mu je udahnuo dah života u nozdrve i da On ipak ima odvojeni život od čovjeka samog, da mu nikad neće biti posve jasno kako je moguće da život ima vrijednost koja mu je nepojmljiva i koja prevazilazi nadaleko najviše moralne i etičke standarde koje može zamisliti, i da je tako lako čovjeku da pored zdravih očiju bude slijep za očigledno - jer živa je istina da čovjek ne vidi kad mu nešto stoji na vrhu nosa i da živi milijarde godina, čovjek neće moći pojmiti apsolutnu dobrotu i pravednost Stvoritelja - i u tome je sav smisao "voljenja neprijatelja". Bog je taj koji će suditi, ako to bude nalagala apsolutna dobrota i pravednost - koliko puta se čovjek zatekne s onom "da je pravde...". Ja mogu ljudima samo reći: nastradali smo ako nam bude suđeno po pravdi! Milost Božja je ono što - ako je ne zatražimo - hoćemo li je dobiti? Ako je ne dajemo svakodnevno, hoćemo li je se sjetiti zatražiti? - hoćemo li znati na koji način se ona "traži"? na sudu apsolutne dobrote i pravednosti.

Mislim da čovjek uvijek treba zadržati dozu zdravog humora. I moram priznati da mi je slijedeća "koincidencija" globalnih razmjera, iako se, naravno može tumačiti i na doslovnije i brojne druge načine, izmamila osmjeh začudnosti:

Zašto se suvremeni navodno civilizirani čovjek ponaša često toliko suludo? pitah se često, proučavajući suvremeno društvo (politika, ekonomija, znanost, suvremena "duhovnost"... teme koje vjerojatno zanimaju bar još neke na ovom forumu)

"Proglasivši sebe mudrima, poludješe."
Tko li je to samo cijelu ljudsku vrstu proglasio vrstom mudraca: homo sapiens sapiens. (lat. sapientes - mudar, pametan), čak mudrih mudaraca? Kroz povijest je ta ludost bila ograničena, barem kulturološki i teritorijalno, danas je uzela globalnog maha.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 03 Apr 2009, 08:13 

Slazem se potpuno.

Volim recenicu "da bi pronasao Boga, moras da zaboravis Boga". Jer, misljenja sam da je "Svevisnji" (nije bitno ime) daleko iznad nase moci razumjevanja. Kako je uopste moguce kad neko kaze "Ja trazim Boga...". Koga trazis? Kako trazis? Da bi nesto trazio, moras da znas odprilike makar sta trazis.

Licno, odavno sam napustio (sto fizicki, sto mentalno) sve vrste religija. Jednostavno, ne treba mi. Duhovan jesam, religiozan nisam. Mislim da se moze "imati" jedno bez drugog. Danas ljudi uglavnom postuju simbole, mentalne konstrukcije i spremni su da zivot daju za njih.

Uzmimo recimo, ovu pricu:

"Lutalica je pokucao budisti na vrata, moleci da se ugrije jer je vani kisno i hladno. Budista ga je, naravno, pustio unutra. Kad je ujutro ustao, zaprepastio se kad je vidio da je lutalica unistio drvenu statuu bude kako bi se ugrijao. Potpuno je poludio i izbacio ga vani."

Da li je nama stvarno vazniji neki simbol od ljudskog zivota? Statua nije buda, samo simbol.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 05 Okt 2009, 17:59 
Mnoge, ako ne i sve ovosvjetske istine su - laž!

Vrh

Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 21 Maj 2010, 14:59 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Gdje ste se uputili?

Luksuzna jahta usidrila se u jednom malom meksičkom ribarskom selu.
Vlasnik jahte je bio oduševljen kvalitetom ribe i zapitao ribare koliko im vremena treba da ulove tako dobru ribu.
"Ne treba nam dugo" - odgovoriše ribari.
"A zašto ne ostanete duže na moru i ulovite još više?"
Odgovoriše mu da je ono što ulove sasvim dovoljno za njih i njihove porodice.
"Pa šta radite sa tolikim slobodnim vremenom?"
"Spavamo, malo lovimo ribu, igramo se sa svojom decom a popodne siestu provodimo sa svojim ženama. Uveče izlazimo u selo, sastajemo se sa prijateljima, popijemo poneko piće i otpevamo par pesama. Naš je život ispunjen."
Gospodin turista im predloži: "Diplomirao sam ekonomiju na Harvardu i mogu vam pomoći: lovite ribu duže svakoga dana, prodajte je i tim novcem kupite veći brod."
"I šta onda?"
"Uz veći brod ulovićete još više ribe, i tim novcem možete kupiti još jedan brod, pa još jedan. Čitavu flotu. Umesto da prodajete ribu posredniku, možete pregovarati direktno sa velikim poizvođačima; možete i vi sami postati jedan od njih. Zatim se možete preseliti iz ovog sela u Mexico City, Los Angeles ili čak New York ! Iz tih gradova možete voditi svoj veliki novi posao!"
"Koliko bi nam vremena trebalo za to?"
"Dvadeset do dvadeset pet godina".
"I onda?"
"Onda? E, prijatelji, sada postaje zanimljivo. Kad vam se posao dobro razgrana, možete početi s prodajom i kupovinom deonica i zaraditi milione!"
"Milione? Stvarno? A onda?"
"Onda možete otići u penziju, živeti u malom selu na obali, spavati dugo, ići na pecanje, igrati se s unucima, provoditi popodneva sa ženom a večeri s prijateljima uz piće i pesmu."
"Svaka čast, gospodine, ali upravo to radimo sada. Zašto bi uzalud potrošili dvadeset pet godina?" - upitaše Meksikanci.

Pouka: U životu uvek moraš znati kamo si se uputio, jer, možda si već tamo!!!

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 27 Sep 2010, 17:32 
Autor sajta
Korisnikov avatar

U tebi su tri čovjeka:
Jedan kakav bi želio biti.
Jedan kakav misliš da jesi.
I jedan kakav si zaista.
Tog jedino ne poznaješ.

Vrh
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 666 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 67  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat