ČOVJEK SE
DUHOVNO, TJELESNO, FIZIČKI,
ENERGETSKI, MATERIJALNO,
UZDIŽE I NAPREDUJE
KADA ČITA, PRIČA, SLUŠA,
RAZMIŠLJA SRCEM, S LJUBAVLJU,
O BOŽIJIM STVARANJIMA, DJELOVANJU
I NAMJERAMA SA ČOVJEKOM NA ZEMLJI

duhovnaizgradnja.com forum

posjetite i sajt Duhovna izgradnja

Ovo je forum javnog karaktera i na njemu svako može da iznosi svoja razmišljanja koja su u skladu sa pravilima foruma, ali autori sajta ne stoje iza pisanja drugih učesnika

Danas je 27 Maj 2018, 16:52

Sva vremena su u UTC + 1 sat

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 32 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 22 Apr 2011, 03:34 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Apr 2011, 06:16
Paladin je napisao:
Telegonija

to je mogućno najbolji tekst za mene na sajtu, čitao veoma davno.

Mnogo sam mozgao o ovomu,
mislim da je najprikladnije ono na sjvaeru Afrike i Turskoj i unaokolo, dakle pokriveno sve sa otkrivenim licem.

Mnogi u Islamu su otišli u krajnost.
Gledao sam film Osama 2003 već napomenuh o problemima žena u avganistanu gdje se nosi pokriveno lice, hdje ženama ne daju da rade van kuće i gdje u potpunosti ovise o muškarcu, taj dio islama odlazi u krajnost.

Teško je rešiv ovaj problem,
što kaže Abdurrahman kad bi bili goli ne bi bilo toliko napaljivanja kao što to odjeća čini.

I ono što bi dosada od nošnje na dalekom istoku mi se sviđa, naročito indija, ali i Kina i Japan, ali sa pokrivenom prednjicom i zadnjicom, dakle majica ili odjevalo preko.

Međutim eto vidimo da baš gdje je žena pokrivena stvaraju se napaljenja, eto vidjeh u avganistanu, tako da to sve izgleda na prvi pogled relativno, ali nije, treba se pokriti tijelo primjereno.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 22 Apr 2011, 06:46 

Pridružio se: 26 Avg 2010, 18:56
:) ambalaža čini artikl primamljivim i poželjnim za kupca - odavno je poznat marketinški trik, ali ljudi nisu artikli osim u neprimjernim slučajevima.
Odjevanje je naša svakodnevnica. Ona je sastavni dio našeg života i smatram da je svako biće razmišljalo o odjevanju. Mi našom odjećom, na neki način, pokazujemo našu osobnost, a i društveni status.
Kad sam išao u osnovnu školu, nosile su se plave kecelje (za one koji ne znaju šta su kecelje, to su plavi mantilčići koji su se oblačili preko lične odjeće). Kecelje su valjda imale za cilj da djeca sačuvaju svoju odjeću od mehaničkih oštećenja i nečistoća (ipak, djeca mnogo crtaju, boje... pa je šteta da se neki odjevni predmet uništi tim), al mislim da je služila da pokaže socijalnu jednakost među svim učenicima). Bilo kako bilo, to je uniforma, a ona kako god bila lijepa, nametnuta je čovjeku da vizuelno prihvati pripadnost nečemu. Tako neke skupine zanimanja imaju različite uniforme (bijele, plave, crvene, zelene, narandžaste... ). Ok, to mogu razumjeti.
Unutrašnja politika raznih firmi unosi i stil odjevanja. Tako imamo vozače autobusa koji nose košulje dugih rukava sa izrazito drečavim crvenim kravatama i tačno vidiš kako je ljudima neprijatno u toj konzervi na plus beskonačno, dalje imamo konobare koji takođe moraju nositi određen stil koji nameće politika firme... ali... šta se krije iza uniformisanosti?
Nažalost, na ovim prostorima ljudi su u nekim vremenima zaboravljali da su ljudi, baš zato što su se uniformom razlikovali od drugih uniforma. Pa i uniforma jedne skupine ljudi je pokazivala neke različitosti po hijerarhijskoj ljestvici, uniforme koje su odgovorne za sve, različite od onih koje su odgovorne tek za malo. A ko je zaista zapljao ruke krvlju, onaj ko je odgovoran za sve ili onaj ko je odgovoran za malo? Da li zaista neko nekom može narediti da učini zlodjelo samo zato što mu je uniforma odgovorna za malo, navučena na njega? Pazite, možda su uniforme koje su odgovorne za sve dotakla ruka pravde i oni su izolirani, ali neke uniforme odgovorne za malo su sada svukle svoje uniforme i stopile se sa masom. Samo oni sami i svjedoci koji su bili uz njih mogu znati na koji su način nosili uniformu odgovornih za malo. Oni sada hodaju našim ulicama, a vjerujem da im slike tog perioda dolaze pred oči. Oni se svakodnevno mimoilaze sa našom djecom, kupuju kruh i mlijeko u prodavnicama u kojima i mi kupujemo... i dijele sa nama prostor.
Govorilimo o Bliskom Istoku i stilu odjevanja, pa ljudi... tamo i muškarci i žene moraju imati pokrivenu glavu i odjeću prilagođenu uslovima života. Bilo kakva uska odjeća bi spriječila cirkulaciju vazduha i ne bi došlo do rashlađivanja. Bilo kakva otkrivenost ruke ili noge, izazvala bi opekotine od sunca, a ljudi koji tamo žive, naravno da ne mogu stalno biti u hladovini. To je njihov biotop u koji se moraju uklopiti. Zato mi je besmisleno da čovjek mora da slijedi način odjevanja u Švedskoj, ako živi u Brazilu, i obrnuto. A da li je vjeru ili pripadnost nekoj religiji, nekom narodu, potrebno naglašavati pred svima. Zar se vjera ne očitava djelima?
Ja sam lično protiv bilo kakvog vida uniformisanja i petljanja da se svjesnom biću nameće stil odjevanja. Kome smeta ono što nosim onda neka me ne gleda. Ako li me gleda.. pa on gleda.. niko ga ne tjera na to. Ako li ga tjera, e onda je to njegov problem koji mora sam sa sobom da rješi, a ne neki zakon ili bilo ko drugi.
Na kraju krajeva, uvijek je privlačnije ono što naziremo nego ono što vidimo. Zato se i dešavaju te nelagodnosti ženama u islamskim zemljama. Bolestan um će izmisliti (vidjeti) ono što želi vidjeti, pa makar te žene bile odjevene kao Dart Veader (valjda se tako zove).

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 22 Apr 2011, 08:06 
Korisnikov avatar

Abdurrahman je napisao:
Ja sam lično protiv bilo kakvog vida uniformisanja i petljanja da se svjesnom biću nameće stil odjevanja.

Ja sam o ovoj temi izlaganje završio i sve rekao,

sad citat,
mislim da netko utiće na to kako se ja nosim samim izborom. Ja bih se recimo ovdje nosio po ličnom ukusu kao u stara vremena sa jednom haljom možda, ali jednostavno bio bih čudak niti imam to ovdje u ponudi, dakle ko to ovdje stvara ponudu.

Često hoćemo nešto kupiti, a nema. Često na majicama stoje nekakvi natpisi, zašto?

Dakle, ima neko ko to ipak ima uvid u kontrolu, zašto su sve hlače uske? Ko to kreira modu? Dakle sve to i jeste nametnuto.

I šire o svemu ovomu da ne govorim.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 22 Apr 2011, 09:03 

Pridružio se: 26 Avg 2010, 18:56
Imaš krojače. Oni rade odjeću po narudžbi.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 05 Maj 2011, 09:21 
Korisnikov avatar

Prvo o krojaču vrlo rado, međutim to što bih ja ne bi se onako omalo baš uklapalo ovdje, ne bi u mene bile velike izmene u suštini na BL pijaci ja mogu naći primjereno, neke stvari bih voleo možda da idu niže, možda čak do vrha koljena, a mislim da za žene je nekulturno nositi haljinu ili suknju više od koljena, muškarac to već može. Ne moraju to biti tunike, već nešto slično kaputima zimskim, samo lakšeg materijala za ljeto, ruke ljeti mogu biti otkrivene, ne znam meni se sviđa recimo mislim ono u Turskoj kako žene to tamo čine, a to je nešto između zapada i islama strogog, dakle malo ipak mogu reći primjerenije novom vremenu.
Kakogod bilo kakav jaki prelaz ne valja, ali obratite pažnju na to što se to ljudima nudi da kupe, na veoma jaku žalost domaće industrije tekstila i nema, a to je velika tuga.
Ovim se niko ne pita, meni je tužno kad vidim da se ljudi ne znaju odjenuti, jednostavno ne znaju, a ipak ima izbora, samo oni biraju nešto skroz siromašno, a za male pare ovde se da dobro obući, samo treba znati, sumnjao sam u izbor, ali ipak ima, Kina radi, volio bih da Turska malo više pogura svoje stvari ovdje.

Što se tiče toga i ja pogledam ženu, kako kad u kojim dobima i godinama, međutim pogleda na drugu ženu dovodi do stanja grijeha, ako netko misli da može osjetiti ''Što bi Bog rekao na to'', onda zna je li grijeh. Nije bitno jesi li ti slobodan ili imaš supružnika, kad pogledaš a teško je ne pogledati, međutim ti kad pogledaš u stanju si grijeha, a taj pogled onako kako sam ja prijemičiv dovodi do laganog ludila, disorijentacije

evo nešto zašto možda

7.43. Iz njihovih grudi ćemo zlobu odstraniti; ispred njih će rijeke teći, i oni će govoriti: "Hvaljen neka je Allah, koji nas je na Pravi put uputio; mi ne bismo na Pravome putu bili da nas Allah nije uputio, poslanici Gospodara našeg su zaista istinu donosili", i njima će se doviknuti: "Taj Džennet ste u nasljedstvo dobili za ono što ste činili!"

15.47. I Mi ćemo zlobu iz grudi njihovih istisnuti, oni će kao braća na divanima jedni prema drugima sjediti,

Što je to u grudima našim? Što je to loše u nama što treba kontrolistati znati?
Ja sam izučavao to na posmatranju suprotnog pola, da recimo zapazim i teško je ne pogledati, nešto me tjera, i ja odlučujem hoću li ili neću, nešto me obuzima, nešto mi se javlja, da moguće u grudima, odlazim i ne gledam, a ako pogledam kakav je to užitak? Dozvoljen? Ne, ja osječam grijeh kad pogledam.

U tom smislu razdvaja se to kako nas ko privlači svojim izgledom, mislim da bilo ko treba biti primjereno pokriven, čim npr. netko se otkrije on privlači pažnju, međutim gle sad ovo mene više privlači onaj ko je pokriven, jer mi se to više sviđa.

Čitajući Buharijevu zbirku Muhamedovih hadisa ili izreka, naletim na primjer da se govori o tomu kako je Muhamed upučivao da se npr. ljudi kupaju, pa ima govora i on pominje sasvim jasno još tada spolni organ, van svega sam ubijeđen da je Muhamed možda otišao najdalje od svih vjerovjesnika jer je davao uputstva o polnom životu, vjerujem da se nije stideo ni najmanjih stvari, te ih je pominjao da bi razotkrio moral pa pokrio sve, ima tu priče o muškim i ženskim tečnostima, meziji, čak govori se dakle ne o ejakulatu, već govori dakle o održavanju kompletne tjelesne čistoće, jer koliko primjećujem da drugi duhovni zakoni vrijede što za jevreje a ono drugi za muslimane ili pak hrišćane.

Čini mi se da musliman ako je u stanju grijeha dovoljno mu je samo da se okupa, naravno uz pokajanje ukoliko je i to potreba, dok kršćanu kupanje neće donijeti očišćenje, već duži period pokajanja, čini mi se da muslimaninma pokajanje traje kraće, jednostavno imaju dopunu propisa, neke stvari su im pojednostavljene, a stoji i u Kur'anu da neki propisi se donose, neki olakšavaju i u tom smislu.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 01 Jul 2011, 17:24 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2010, 11:16
Danasnja moda je uzasna. Po ne znam koji put u ovih zadnjih par mjeseci odem u grad da si nesto kupim za obuci i nista... vratim se praznih kesa kuci ( i punog novcanika :D ).
A mozda je i do mene.... ne uklapam se u ovaj sablon danasnje mode. :|

Surfajuci malo po netu naletila sam na jedan izuzetno zanimljiv sajt ... tu su haljine koje bih rado rado nosila i koje samo dopunjavaju moj stil . Hocu da se vratim u srednji vijek... :|

http://www.your-dark-dream.de/Gewaender_2.htm#14

Haljine inace ne volim da nosim, ali ovo... ovo ne bih skidala sa sebe. :D

Spoiler:
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 01 Jul 2011, 17:29 
Korisnikov avatar

Eh Elena, ta predzadnja ti je najbolja, ove ostale su onako plemićke.
Primječujem i u tih, a znam, a i danas vidim, odnosno ne sviđa mi se što otkrivaju poprsje, smatram da ipak treba biti do pri vratu, a ne da otkriva grudi.

Sajt je super.

Izdvajam posebno dečji program

Spoiler:
Slika
Ovo ne bi trebalo da je skupo, radi se samo dakle o daljnjem ukrašavanju.

Mantili su ok

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 01 Jul 2011, 17:41 
Korisnikov avatar

Misils na predzadnju sliku, ubacila sam u medjuvremenu ovu zadnju sliku (crvenu haljinu).

A svidja mi se i kineski stil:

Slika

Slika

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 01 Jul 2011, 17:46 
Korisnikov avatar

Vjencanice

Spoiler:
Slika

Slika

Slika

Ova je prelijepa
Slika

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 01 Jul 2011, 18:25 
Korisnikov avatar

Ma da i ja patim za tim, a volim i dosadašnje kinesko (s tim da pripijeno uz tijelo mi se ne sviđa) japansko i indijsko i arapsko. U stvari sve je to doskora bilo identično lijepo, međutim ovo sa zapada ogolijevanje proširuje se na ceo svijet.

Drago mi je da ti se to sviđa,
nadam se da se to tamo i nosi, među nekima, mada košta mislim, ali ipak vrijedi.

Vrh
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 32 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat