ČOVJEK SE
DUHOVNO, TJELESNO, FIZIČKI,
ENERGETSKI, MATERIJALNO,
UZDIŽE I NAPREDUJE
KADA ČITA, PRIČA, SLUŠA,
RAZMIŠLJA SRCEM, S LJUBAVLJU,
O BOŽIJIM STVARANJIMA, DJELOVANJU
I NAMJERAMA SA ČOVJEKOM NA ZEMLJI

duhovnaizgradnja.com forum

posjetite i sajt Duhovna izgradnja

Ovo je forum javnog karaktera i na njemu svako može da iznosi svoja razmišljanja koja su u skladu sa pravilima foruma, ali autori sajta ne stoje iza pisanja drugih učesnika

Danas je 20 Feb 2018, 06:32

Sva vremena su u UTC + 1 sat

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 483 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 49  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Omiljeni citati
PostPoslato: 02 Maj 2011, 16:28 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2010, 11:16
IVO ANDRIC O SEBI

Ne spadam među ljude koji ne vole da rade; u očima lijenih ljudi izgledam čak i vrlo vrijedan čovjek. Ne, nisam od onih što gube dane u neradu, ali u mom radu ima jedan težak nedostatak. Ja ne umijem da rasporedim poslove po stepenu njihove važnosti i neću to, izgleda, nikad ni naučiti. Za jedno poslovno pismo ili kratak odgovor na neku nevažnu anketu meni je potreban isti napor, isti utrošak vremena, snage i živaca kao i za pet strana jedne pripovijetke na kojoj radim već mjesecima. Svaki i najmanji događaj odvoji me od onog što je moj glavni posao, jer nemam dovoljno snage i odlučnosti da ostanem kraj njega i da se oduprem onom što je sporedno. Tako se svaki čas dešava da iznevjerim ono što je glavno za ono što je sporedno. Ponekad me grize savjest zbog toga, ali time stvar ne biva ni malo bolja, jer kod ljudi kao što sam ja, griža savjesti ma koliko da je bolna, nije dovoljno uvijek iskrena i duboka, i naročito ne povlači za sobom tvrde odluke i stvarne promjene na bolje. Vidim da to ne valja, ali ponavljam uvijek istu grešku i uvijek se u sebi jedem zbog nje. A škodi mi mnogo sve to zajedno.

Vrh
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Omiljeni citati
PostPoslato: 02 Maj 2011, 16:33 
Korisnikov avatar

"Ko ne zna, a ne zna da ne zna, opasan je! Izbjegavajte ga!
Ko ne zna, a zna da ne zna, dijete je! Naucite ga!
Ko zna, a ne zna da zna, spava! Probudite ga!
Ko zna, a zna da zna, mudar je! Slijedite ga!"

Konfucije

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Smatram da je televizija veoma poučna. Svaki put kad neko uključi TV ja odem u drugu sobu da čitam. - Gručo Marks

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Uzimali smo jedno drugom rec iz usta; mislili smo o istim stvarima i govorili o njima na isti nacin; izgledalo je da se poznajemo godinama, a ne samo dve nedelje.
Ostalo nam je bilo jos malo vremena. Poslednjih noci nismo spavali vise od jednog sata, koliko nam je bilo potrebno da povratimo snagu. Ernesto je bio zaokupljen temom predestinacije.

- U zivotu svakog coveka, govorio je, postoji samo jedna zena sa kojom moze da ostvari savrsenu vezu kao sto u zivotu svake zene postoji samo jedan muskarac sa koijm se oseca kompletna. Pronaci se, sudbina je malobrojnih. Svi ostali su prinudeni da zive u jednoj vrsti nezadovoljstva i neprekidne ceznje.

- Koliko je ovakvih susreta, govorio mi je u tami sobe, - jedan u deset hiljada, jedan u milion, u deset miliona?
Da, jedan u deset miliona. Sve ostalo su prilagodavanja, prolazne privlacnosti epiderma, afiniteti tela ili karaktera, socijalne nagodbe. Posle tog zakljucka, nisam prestajala da ponavljam: Imali smo srecu, zar ne? Ko zna sta se iza toga krije, ko to zna?
Na dan mog polaska, cekajuci voz u malenoj stanici, zagrlio me je i sapnuo mi:

- U kom zivotu smo se vec sreli?
- U mnogim, odgovorila sam mu i rasplakala se.
U mojoj tasni bila je sakrivena adresa u Ferari.
Suvisno je da ti opisujem svoja osecanja tokom dugih sati putovanja. Bila su previse grcevita, previse protivurecna. Znala sam da moram da izvedem jednu metamorfozu; odlazila sam vise puta do toaleta i kontrolisala izraz svog lica. Osmeh i sjaj u ocima su morali da nestanu. Trebalo je da ostane samo boja mojih obraza kao potvrda da mi je vazduh prijao.

..Kada budes dozivela prvi put ljubav, shvatices kako protivurecni i komicni mogu da budu njeni efekti. Dok se ne zaljubis, dok je tvoje srce slobodno i tvoj pogled ne pripada nikome, ni jedan od muskaraca koji bi mogli da te zainteresuju ne obraca paznju na tebe. U trenutku kada te potpuno zaokupi jedna osoba i vise te ne zanima niko drugi, odjednom te svi primecuju, svi imaju neku lepu rec za tebe, svi ti se udvaraju. To je taj efekat prozora o kojem sam ti govorila: kada su otvoreni, telo obasjava dusu i obrnuto; sistemom ogledala oni osvetljavaju jedno drugo. Za kratko vreme oko tebe se formira jedna vrsta zlatnog i toplog prstena koji privlaci i druge, kao sto medvede privlaci med. Avgusto nije bio izuzetak, a ni meni, iako ce to izgledati cudno, nije bilo te{ko da budem ne`na prema njemu. Da Avgusto nije `iveo van sveta, da je bio malo lukaviji, ne bi mu trebalo mnogo da shvati sta se dogodilo. Prvi put od kako smo u braku, zatekla sam sebe kako blagosiljam one uzasne insekte.

"Idi kuda te srce vodi " od Suzane Tamaro

Poslednji put menjao Elena dana 02 Maj 2011, 16:36, izmenjena samo jedanput

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 02 Maj 2011, 16:33 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Apr 2011, 06:16
Njegova greška je što je previše pisao, i čini mi se da je mogao u mnogomu da skrati svoje misli, ako ne na jednu rečenicu, onda na par, a ako ima više mogao je nešto objaviti i reći, i suziti u svemu.

Pa ako Stvoritelj nebesa i zemlje objavi samo dve knjige kao zbir knjiga, Ivino li je preteći?

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 02 Maj 2011, 16:42 
Korisnikov avatar

Adil je napisao:
Njegova greška je što je previše pisao, i čini mi se da je mogao u mnogomu da skrati svoje misli, ako ne na jednu rečenicu, onda na par, a ako ima više mogao je nešto objaviti i reći, i suziti u svemu.

Pa ako Stvoritelj nebesa i zemlje objavi samo dve knjige kao zbir knjiga, Ivino li je preteći?

Ali Ivo nije Stvoritelj. :D :)
Ja volim kad ljudi imaju sta da kazu. Volim rjecite ljude. Mesa Selimovic i Ivo Andric su dubokoumni ljudi i prosto uzivam citajuci njihova djela. "Tvrdjava" je nesto najljepse sto sam procitala u zadnjih par godina. Nisam bila neki ljubitelj domace knjizevnosti, ali sa Tvrdjavom se otvorio i taj put, Mesa i Ivo su mi omiljeni pisci. Kao da su pisali iz moje duse . :)
Ja sama ne volim kratke recenice... "Da", "ne", "mozda" ... mi ne znaci nista i nista ne mogu zapoceti sa tim. Ali sa "Da, zato sto....", "Ne, zato sto..."... to je vec bolje. :D :)

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 02 Maj 2011, 16:50 
Korisnikov avatar

Znakovi pored puta
Ivo Andric

.....Dodje vreme kad se dugovi traze, i to odjednom i sa
strasnim, zamrsenim kamatama. I ne samo to nego sve ono sto
je covek ikad u zivotu kupio placa sad ponovo, i to po novoj,
visoj ceni.

......Nije najgore sto sve prolazi, nego sto mi ne mozemo i ne
umemo da se pomirimo sa tom prostom i neizbeznom cinjenicom.

...... Ja sam od onih ljudi koji vrlo dockan bivaju pametni. I
nikad potpuno. A sto je najgore, to se ne primecuje na prvi
pogled.

........Mi obicno mislimo - ili smo bar skloni takvom nacinu
misljenja - da su ljudi onakvi, i samo onakvi kakvi se pokazuju
u odnosu prema nama i nasim interesima, shvatanjima i ukusima.
Tim odnosom mi ponajcesce i ponajvise merimo celog coveka i
odredjujemo mu karakter i vrednost. Od takvog nacina misljena
tesko se brani i najbolji i najrazumniji medju nama.

....Niko od nas nikad ne moze znati kako izgleda u ocima drugog
coveka. Jer ako je i najbolji psiholog, on to sam ne moze proniknuti,
a onaj drugi nece mu to nikad u celosti, iskreno kazati. Nece hteti
ili nece umeti.

.....Mnoge velike i sudbonosne strasti nase mladosti pocivaju
na prostom nesporazumu. Tu smo mi kao nevest i nespretan covek
koji udje u neku radnju, pokaze na neku stvar u izlogu i kaze
tonom coveka koji je resen na sve:
- Uzimam ovo i placam koliko trazite.
A posle, posle kad je sve dockan, pokaze se da ste usli
u pogresnu radnju i trazili nesto sto vam ne treba i sto stvarno
niste nikad zeleli da imate.

.......Mi bismo bili potpuno srecni, ili bar blizu srece, kad
bismo zaista imali sve ono sto zavidljivci koji nas okruzuju
misle da imamo, i kad bismo sve to imali i onako i pod onakvim
uslovima kako to njima izgleda.....

....Toliko je bilo u zivotu stvari kojih smo se bojali. A nije
trebalo. Trebalo je ziveti.....

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 02 Maj 2011, 16:51 
Korisnikov avatar

Niko ne zali manje svoj zivot nego mlad covjek, a poslije, što više stari i što manje ima razloga da zivi, sve više se hvata za zivot.

Ništa covjeku nije vaznije od svog mira i od srece koju sam stvori. Zato je treba cuvati, tu svoju srecu, opkoliti je šancevima, i nikome ne dozvoliti da je ugrozi. Niko drugi neka me se ne tice, zivot je surov, ljudi zli, i treba ih drzati na odstojanju. Neka budu što dalje od svega što je tvoje i što ti je drago!

Kakav je ovo zivot, kakav svijet, u kojem cinim zlo, i kad mislim najbolje!

...svako treba da se drzi svoje staze, da ne skrece na tudju. Ne znam, doduše, koja je staza moja, ali znam koja nije.

Mesa Selimovic - Tvrdjava

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 02 Maj 2011, 16:53 
Korisnikov avatar

13 ŽIVOTNIH FRAZA GABRIJELA MARKESA

1. Volim te ne zbog toga šta si ti, već zbog toga šta sam ja kad sam pored tebe.

2. Nijedna osoba ne zaslužuje tvoje suze, a ona koja ih zaslužuje neće te nikada rasplakati.

3. Ako te neko ne voli onoliko koliko bi ti željela, to ne znači da te ne voli cijelim svojim bićem.

4. Pravi prijatelj je onaj koji te drži za ruku, a istovremeno ti dira srce.

5. Najgori način da ti neko nedostaje je da sjediš pored njega i znaš da ga nikada nećeš imati.

6. Nikada nemoj prestati da se smiješ, čak ni kada si tužna. Neko će se možda zaljubiti baš u tvoj osmijeh.

7. Za nekoga si još samo jedna osoba na svijetu, a za nekoga si cijeli svijet.

8. Nemoj provoditi vrijeme sa nekim kome nije stalo da provodi vrijeme sa tobom.

9. Možda Bog želi da upoznaš mnogo pogrešnih ljudi prije nego što upoznaš onog pravog i na tome ćeš mu, kad se to bude desilo, biti zahvalna.

10. Ne plači zato što se završilo. Raduj se zato što se dogodilo.

11. Uvijek će biti ljudi koji će te povrijediti. Nastavi da vjeruješ, samo budi opreznija.

12. Postani bolja osoba i budi sigurna da znaš ko si prije nego što sretneš nekog novog, i nadaj se da ta osoba zna ko si ti.

13. Ne opiri se toliko. Najbolje stvari se dešavaju onda kada ih ne očekuješ.

ZAPAMTI – NIŠTA SE NE DEŠAVA BEZ RAZLOGA

Život je poput priče, nije važno koliko je dug, već koliko je dobar. Ono što je prošlo, više ne postoji, ono što će biti, još nije došlo. Postoji samo jedna tačka u kojoj se sastaju i prošlo i buduće.
U TOJ TAČKI JE CIJELI TVOJ ŽIVOT. ISKORISTI JE.

Gabrijel Garsija Markes

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 02 Maj 2011, 16:54 
Korisnikov avatar

... Kad bi Bog za trenutak zaboravio da sam ja samo marioneta,
i podario mi komadic zivota,
moguce je da ne bih kazao sve sto mislim,
ali nesumnjivo bih mislio sve sto kazem.
Stvari bih cenio, ne po onome sto vrede, vec po onome sto znace.
...Spavao bih manje, sanjao vise,
shvatio sam da da svaki minut koji provedemo zatvorenih ociju gubimo sezdeset sekundi svetlosti.
Hodao bih kad drugi zastanu,
budio se dok ostali spavaju.
Slusao bih kada drugi govore, i kako bih uzivao u sladoledu od cokolade.
Kada bi mi Bog podario komadic zivota, oblacio bih se jednostavno, izlagao potrbuske suncu, ostavljajuci otkrivenim ne samo telo vec i dusu.
Boze moj, kada bih imao srce ispisivao bih svoju mrznju na ledu, i cekao da izgreje sunce.
Slikao bih Van Gogovim snom, na zvezdama jednu benedetijevu poemu, a Seratovu pesmu bih poklanjao kao serenadu u casu svitanja.
Zalivao bih ruze suzama, da bih osetio bol njihovih bodlji i strastveni poljubac njihovih latica...
Boze moj, kada bih imao jedan komadic zivota...
Ne bih pustio da prodje ni jedan dan, a da ne kazem ljudima koje volim da ih volim.
Uveravao bih svaku zenu i svakog muskarca da su mi najblizi i ziveo zaljubljen u ljubav.
Dokazivao bih ljudima koliko grese kada misle da prestaju da se zaljubljuju kada ostare, a ne znaju da su ostarili kada prestanu da se zaljubljuju.
Deci bih darovao krila, ali bih im prepustio da sama nauce da lete.
Stare bih poucavao da smrt ne dolazi sa staroscu, vec sa zaboravom.
Toliko sam stvari naucio od vas ljudi...Naucio sam da citav svet zeli da zivi na vrhu planine. a da ne zna da je istinska sreca u nacinu savladavanja litica.
Shvatio sam da kada tek rodjeno dete stegne svojom malom sakom, po prvi put prst svog oca, da ga je uhvatio zauvek.
Naucio sam da covek ima pravo da gleda drugog odozgo jedino kada treba da mu ppomogne da se uspravi.
Toliko sam toga mogao da naucim od vas, premda mi to nece biti od vece koristi, jer kada me budu spakovali u onaj sanduk, ja cu nazalost poceti da umirem...

-Gabrijel Garsija Markes

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 02 Maj 2011, 16:58 
Korisnikov avatar

Kad mi je teško, bežim u samoću; kad mi je još teže, tražim dobre ljude. ~ Meša Selimović

Kad pogledam NATRAG, čini mi se da mi preostaje još samo umrijeti! Kad pogledam NAPRIJED, čini mi se kao da sam tek od juče na svijetu! ~ Ivo Andrić

Buducnost ima mnoga imena. Za slabe je ona Nedostizno. Za bojazljive je Nepoznato. Za hrabre je ona Sansa!~Viktor Igo

Najbolje ćete čovjeka cijeniti po onome što on uradi baš slučajno i nesvjesno, a ne po onome što radi razmišljeno i namjerno. Jer da kažemo u paradoksu: slijepa priroda jeste jedini vidoviti razum.

~ Jovan Dučić

Volim da porazgovaram, od razgovora sve postane svjetlije i svježije,
kao da se prozori na kući otvore...
Nisam naročito pametan, niti mislim da je to važno, važnije je da je čovjek pravedan i da se ne truje ružnim mislima.
Mučno bi bilo živjeti obeshrabren, treba vidjeti i onu stranu koja nije protiv čovjeka.

~ Mesa Selimovic

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 05 Maj 2011, 11:53 
Korisnikov avatar

MARK TVEN - ''Otrovne misli'' :

-Ponekad, dok razmišljam o ljudima,
čini mi se da je šteta što Noa
i njegovo društvo
nisu zakasnili na brod.

-Adam i Eva uživali su mnoge povlastice,
a najveća je bila što nisu imali mliječne zube.

-Život bi nam bio neizmjerno srećniji
kad bismo se mogli
roditi s osamdeset godina
pa se približavati osamnaestoj.

-Ne volim govoriti o zagrobnom životu
jer imam prijatelje na obje strane.

-Nikad još nije bilo nezanimljiva života...
I iza najdosadnije vanjštine
skrivaju se drama,
komedija i tragedija.

-Ima ljudi koji se dosljedno
lišavaju svake jestive,
pitke i dimne tvari
koja je na iole lošem glasu.
To je cena koju plaćaju
da ostanu zdravi.
A zdravlje je sve što za nju dobiju.
Ja to stvarno ne razumem!
To je kao da date sav imetak
za kravu na umoru.

-Knjige o zdravlju čitajte vrlo pozorno.
Može vam se dogoditi da umrete
zbog štamparske greške.

-Svi zubari vole da pričaju dok rade.
To su nasledili od svojih profesionalnih predaka
- brica (berberina).
Zubar koji dobro priča
- pod uslovom da nije jako loš
u drugom poslu- pravi je izbor.

Vrh
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 483 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 49  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat