ČOVJEK SE
DUHOVNO, TJELESNO, FIZIČKI,
ENERGETSKI, MATERIJALNO,
UZDIŽE I NAPREDUJE
KADA ČITA, PRIČA, SLUŠA,
RAZMIŠLJA SRCEM, S LJUBAVLJU,
O BOŽIJIM STVARANJIMA, DJELOVANJU
I NAMJERAMA SA ČOVJEKOM NA ZEMLJI

duhovnaizgradnja.com forum

posjetite i sajt Duhovna izgradnja

Ovo je forum javnog karaktera i na njemu svako može da iznosi svoja razmišljanja koja su u skladu sa pravilima foruma, ali autori sajta ne stoje iza pisanja drugih učesnika

Danas je 21 Jun 2018, 03:25

Sva vremena su u UTC + 1 sat

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
PostPoslato: 28 Dec 2011, 10:02 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Apr 2011, 06:16
Čitajući upravo Knjigu o Makavejima, pročitao sam 1 i 2 Knjigu, ne baš pažljivo, jer je do pripovjedača možda, i nekako gledajući drugu, ne prvu, čini mi se da se radi o povijesnoj ili istorijskoj knjizi. Ono što hoću reći da ne nalazim ono nadahnuće nadahnuto Bogom u toj knjizi. Zato i nisu uvrštene u kanon, ako se ja u to razumijem.

Ostaje mi 3 i 4 Knjiga Makavejska , u narednim preiodima.

Čisto obnavljanje gradiva, ali i zapažanje. Što se tiče Jude Makaveja priča o tim ratovima mi se svidjela još davno.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 28 Dec 2011, 10:35 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Apr 2011, 06:16
Zato što eto posebno u drugoj, govori se samo o ratovima, a bitno je da je period to može se reći pre Hrista najbliži, tako da ipak moram reći da ima smisla u smislu nadovezivanja na Sveto Pismo.

Ako nije u prijevodu Vuka Karadžića, jeste u Kršćanskoj sadašnjosti, skupa sa recimo Juditom, Sirahom , Tobijom , Baruhom i ostalim ako ima.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 03 Jan 2013, 19:53 

Pridružio se: 25 Nov 2012, 18:05
Greskom prekopirano na ovu temu....

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 05 Sep 2014, 16:45 

Pridružio se: 23 Nov 2008, 19:19
Prije svega: Duhovna izgradnja.

Ljubi svog neprijatelja

Da bi se razumjelo Boga
treba se biti ROĐEN ODOZGO.
Ne reinkarnirani niti ponovno rođeni
kako bismo tek tada mogli biti
združeni opet kao djeca Božja,

već da se moramo podići u
višu razinu razmišljanja,
iznad ljudskih umišljanja
i shvatiti
da smo uvijek bili djeca božja
i nikad odvojeni od Njega.

To je dar koji nas osposobljuje
da razumijemo tko Bog jest,
i kako On čini stvari.

https://www.youtube.com/watch?v=AzgEIlMv5mY

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 16 Jan 2015, 00:11 

prevodim članak "Forgiving God" Davida Sielaffa objavljenog pri A.S.K. - Association for Scriptural Knowledge

Ako vas odbija tematika teksta koji slijedi, preporučujem da preskočite sve tamo do OBOJANOGA! na kraju cijelog prijevoda (četvrti i zadnji dio članka) i onda odlučite hoćete li se vratiti na čitanje ili ne.
Ako nakon uvodnog prvog odlomka i OBOJANOG kraja cijelog teksta ne želite čitati tekst - ok. Ili čitajte koliko možete i što vas zanima, ostalo pustite.

Ne bojte se, Gospod reče toliko puta. Da svi skupa rastemo i razvijamo se u vjeri, znanju i razumjevanju kao i djelima. U razumijevanju nas samih, naše vlastite ljudskosti, ali i upoznavanja Boga i Krista. Ljubav je emocija, baš kao i strah. Ljubav je emocija, bol je osjet - a naši razumi i intelekti skloni su prelaziti preko oboje, na našu štetu.

Dulje citate iz Biblije (u prijevodu Daničić-Karadžić, jer to je jedini naš prijevod koji postoji u programu koji imam) prenosim "copy-paste", pa ako su manjkavi, program ima problem s "c-p" s vremena na vrijeme (a lekturu istih uglavnom nisam radila), ispričavam se za oboje. Iza citata stoji koji su ako netko želi potražiti prijevod koji sam ili sama koristi.

P O M I R E N J E
"Mir svoj dajem vam (...)"

Oprostiti Bogu

dio 1 od 4

Oprostiti Bogu? Kako apsurdno! Sama ideja može izgledati smiješno, čak uvredljivo nekim ljudima. Ipak, Jeremija i drugi proroci mogu nam pokazati svojim primjerom kao moćne duhovne osobe koje su s vremena na vrijeme osjećale ozlojeđenost prema Bogu zbog osuda koje je donio a zbog grijehova i zala koje je počinio Njegov izbarani narod, Izrael i Judeja. Kazne su često izgledale gore od samog zločina, u njihovim očima.

Zaista oprostiti Bogu nije uopće neophodno, a opet... jeste li, duboko u sebi, nekad otkrili neke taloge TAJNE OZLOJEĐENOSTI, čak mržnje prema Bogu zbog situacija u kojima ste se našli tijekom svog života? Ili jer je netko koga volite ili neki nevini stranac, neko dijete, neopisivo patilo, sve zato što ih Bog nije izbavio niti spriječio da im se dogodi zlo. Čak i nakon što razumijemo Božju poruku da nas je Krist spasio još tamo od utemeljenja svijeta, često ostaje neki osjećaj ozlojeđenosti zbog zala u svijetu, zala koje smo propatili, zala koje su propatili naši voljeni, zala koje su naši bližnji i znanci propatili, zala od prirode (koja naznačavamo izrazima poput "Božje djelo"), zala koja pate nevinašca u svijetu. Milijarde ljudi životare u neprekidnoj patnji bez uzroka. Pate - svakoga sata - svakoga dana - bez olakšanja - cijele svoje živote.

Zlo

Zlo, neizrecivo zlo. Sreo sam ljude koji su doživjeli posvemašnja zla u svojim životima. Na ovom svijetu postoje momenti neizrecive patnje kada ljudi nisu u stanju čak niti vrištati od boli. Krist ju je doživio toliko da je nasmrt kriknuo od očaja: "Eli, Eli, lama sabaktami! - Bože, Bože, ZAŠTO SI ME NAPUSTIO?" I to nakon što je Njegovo meso ogoljelo do Njegovih kostiju, i visio je poput ... poput ... [hung like meat] na drvetu raspinjanja. Isus je znao, intelektualno, zašto Ga je Bog napustio. Ali taj trenutak nije ni po čemu intelektualan. U tom momentu, Isus je kriknuo u očaju Svome Ocu, bio napušten - i umro.

Zlo, zlo da ne možemo niti izgovoriti. Uzmite na primjer Nebukadnezara, Božjeg agenta, glasnika i slugu u kažnjavanju Judeje i ostatka Izraela. Nebukadnezar je također bio Božji agent u stvaranju i utvrđenju novog tipa vladavine, Babilonskog sistema, koji je s nama do dana današnjeg. Jeremija je rekao Judejcima da se ne bore protiv Nebukadnezara, jer to bi Božju kaznu učinilo samo još gorom. Daniel je POMOGAO Nebukadnezaru upravljati i da UČINI DJELOTVORNIM to zlo ljudsko carstvo. Tijekom svoga života Nebukadnezar je bio poznat kao "trepet". Neću elaborirati zašto. Kolika li su ljudska bića tijekom povijesti vapila Bogu za pomoć, olakšanje ili izbavljenje iz njihovih patnji - i primili jedino tišinu od Njega koji je zvan milosrdnim Bogom koji tvrdi da ljubi Svoju djecu.

Bol

U mojoj široj obitelji, u sedamdesetima, rođaka je oboljela od zloćudnog tumora i umirala je. Tada su postojala ograničenja količine lijekova za ublaživanje boli koja su se mogla prepisati i dati. Jednog dana moj ujak je rekao da je bol koju je ujna trpila bila toliko intenzivna da je on morao izaći iz kuće van dok je njegova žena vrištala dok se nije od boli onesvjestila. Nije joj mogao dati više lijekova protiv boli jer bi ju oni ubili. Živjela je još nekoliko tjedana nakon i preminula.

Poznavao sam čovjeka koji je cijeloga svoga života trpio boli zbog rane u ratu. Intenzivna bol bila je njegov stalni pratitelj decenijama, zbog ozljede kralježnice. On sam je savjetovao nove paraplegičare, kvadriplegičare i njihove obitelji kako da se nose sa svojim iznenadnim novim okolnostima, koje su uvijek mučne. Jednom prilikom smo razgovarali o njegovim ozljedama i njegovim stalnim silnim bolovima. U svojoj mladalačkoj blesavosti i neosjetljivosti citirao sam mu Rimljane 8, htjedući ga valjda podučiti o patnji,

"Jer mislim da stradanja sadašnjega vremena nijesu ništa prema slavi koja će nam se javiti. Jer čekanje tvari čeka da se jave sinovi Božiji. " Rim 8:18-19

Ovaj čovjek je, naravno, razumio ovaj stih, puno bolje od mene. On ga je živio. Ali uzdignuo se naprijed na svojoj stolici, spustio se i pogledao me direktno u oči i rekao: "Davide, bilo bi dosta slave." Nije porekao stih niti Pismo, niti Božju istinu. Njegova namjera je bila prenijeti do moje svijesti da su bol, zlo i patnja sada stvarni, i stvarnost za većinu ljudi u svijetu tijekom njihovih cijelih života.

Šta s onima koji proživljavaju bol satima, danima, tjednima, godinama, bez pomoći, bez olakšanja i bez izbavljenja od Boga. Često, sve što im ostaje da očekuju od budućnosti je smrt, zadnji neprijatelj! "Zadnji neprijatelj koji će biti uništen" (1 Kor 15:26)

Život bez Boga je puko preživljavanje

Uzmite u obzir zla svakodnevice siromaha u današnjem svijetu. Teško je ljudima bogatijih nacija svijeta razumjeti da se većina ljudi u ovom svijetu bori i grebe za goli opstanak, da izbjegne bol, ima dovoljno za jesti (kao da netko prati "nutricionističke" vrijednosti) i izmuze kaplju zadovoljstva i radosti u životu, uglavnom na načine koje vi i ja možemo smatrati nepreporučljivim ili pogrešnim Milijarde su ljudi danas i diljem povijesti bili pothranjeni tijekom nekih duljih razdoblja u njihovim životima. To rezultira različitim vrstama i stupnjevima moždanog oštećenja. Takve ljude oni bolje uhranjeni ovoga svijeta prozivaju "beskorisnim jedačima". Ti ljudi su bez Boga, bez nade u svijetu, zaista lunjaju naokolo kao pogubljene ovce, a i oni su kroz Krista voljeni i pomireni s Bogom, baš poput vas i mene. Bog još nije izabrao otkriti im se ni na koji način. Legitimno se može pitati: kakav Otac koji ljubi tretira Svoju djecu na takav način?

Imam prijatelja koji nadgleda ekstremno mentalno onemogućenu i potencijalno nasilnu mlađariju. Kaže da su oni najtužniji i najnesretniji ljudi koje je ikad susreo. Oni su institucionalizirani. Malo je nade da će ikada napustiti institucije. Većina ih nema budućnosti. Znaju da su drukčiji. Čuju glasove koje ne žele čuti, pomišljaju misli koje ne žele misliti, ponašaju se na načine na koje se ne žele ponašati i čine stvari koje ne žele činiti. Ti ljudi nisu opsjednuti niti zaposjednuti, oni su mentalno hendikepirani i poremećeni. Samo mali dio njih diljem svijeta primi nekakvu pažnju, terapiju ili neku stvarnu pomoć jer pomoći jednoj takvoj osobi zahtijeva puno vremena, rada i emocionalnog iscrpljivanja. Mnogi od njih kojima moj prijatelj pomaže, su pod medikamentima koji su neophodni (zarad sigurnosti) ali imaju iznimne popratne efekte i nuspojave. Većina njih su rođeni takvima i kad su malo ponarasli, njima se više nije moglo upravljati i država ih je institucionalizirala. Većina ih nikad neće izaći otuda. Milijuni takvih ljudi nalazi se u toj situaciji. Većini nitko ne može pomoći.

Moj prijatelj se neprekidno pita: zašto Bog ovo dozvoljava? Nije se utopio u patnji drugih, ali vidi da oni neprekidno pate. Ah, postoje momenti ljubavi i ljepote i sreće i radosti zasigurno, ali veći dio životnog iskustva ovih ljudi je neprekidna duševna muka i patnja i suze i očaj i mentalna bol. Ti ljudi su ili rođeni takvi, ili su takvi postali nakon neke ozljede i oštećenja. Je li to ono što je namjerio Bog koji ljubi? Očito.

Siguran sam da biste mogli napisati litanije zala koje ste vidjeli i doživjeli. Zvuči poput klišea, ali nije ništa manje istinito: "Tuda, ali za Boga miloga, kročim ja..."

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 16 Jan 2015, 00:15 

dio 2 od 4

Problem zla

Problem zla je tematika cijele Knjige Jobove. Sva literatura Mudrosti Starog Zavjeta nije se mogla zadovoljavajuće ponijeti s ovom problematikom. To je bio problem s kojim su živjeli židovski proroci kroz doba, od Starog zavjeta do Novoga. Problem zla je nastavio harati Crkvenim ocima, Katoličkom crkvom i Reformatorskim crkvama do dana današnjeg. To je problem kojim se židovski intelektualci bave kad pričaju o Božjem napuštanju Njegovog "izabranog" naroda tijekom Drugog svjetskog rata. Nema odgovora na taj problem zla izvan Krista, izvan Biblije. Bilo koji drugi pokušaj davanja odgovora na njega ostaje neadekvatan.

Taj problem zla je glavni razlog zašto su ljudi odbacivali Boga kroz cijelu povijest.

A ipak, u 2 Korinćanima 5:20 središnja poruka Pavla i njegovih suradnika Korintskoj ekklesiji je bila: "BUDITE POMIRENI S BOGOM!"

Zašto?

Zašto bismo?

Zašto bismo trebali biti pomireni s Bogom?

Nije li dopušteno Božjim izabranima, Njegovoj djeci, podići svoju pesnicu na Boga i reći:

"Ti, Ti zaslužuješ patiti kao što smo mi patili.
Ti zaslužuješ strahote.
Ti zaslužuješ smrt!"?

Ako ste ikad imali period u životu kad vas je strava nadvladala i obuzela i ako ste podigli svoju pesnicu prema nebesima i zatresli ju na Boga, vičući Njemu, svom Nebeskom Ocu prepuni mržnje:

"Proklet bio TI što si dozvolio da se ovo dogodi!"

samo tada možete početi razumijevati problem realnosti zla - i Božje rješenje za njega. Čestitamo. Ljudsko ste biće. Zapravo, baš prethodno rečeno je bio i savjet koji je Jobu dala njegova žena.

Jobov primjer

I reče Gospod Sotoni: jesi li vidio slugu mojega Jova? nema onakoga čovjeka na zemlji, dobra i pravedna, koji se boji Boga i uklanja se oda zla, i još se drži dobrote svoje, premda si me nagovorio, te ga upropastih ni za što.
A Sotona odgovori Gospodu i reče: koža za kožu, i sve što čovjek ima daće za dušu svoju. Nego pruži ruku svoju i dotakni se kostiju njegovijeh i mesa njegova, psovaće te u oči.
A Gospod reče Sotoni: evo ti ga u ruke; ali mu dušu čuvaj.
I Sotona otide od Gospoda, i udari Jova zlijem prištem od pete do tjemena, Te on uze crijep pa se strugaše, i sjeđaše u pepelu.
I reče mu žena: hoćeš li se još držati dobrote svoje? opsuj Boga, pa umri.
A on joj reče: govoriš kao luda žena; dobro smo primali od Boga, a zla zar nećemo primati? Uza sve to ne sagriješi Jov usnama svojim.
(Job 2:3-10)

Većina teologa je kritizirala Jobovu ženu, ali razumijem njena osjećanja, kao što ih razumije i većina vas. Iako je Job njene komentare prozvao blesavim, stvarno - trebalo bi joj priznati što je ispravno prepoznala izvor Jobove patnje - Boga Samog. Pametna je ona žena. Job je priznao da je njena analiza situacije ispravna. Njena reakcija je posve ljudska i prirodna. Jobova reakcija je izuzetna. Malo nas je koji imamo Jobov integritet. Zapravo, upravo to i jest bio sam razlog zašto je tako ekstremno testiran! Jeste li primijetili: u razgovoru između Boga i Satana nema nikakve riječi o tome bi li Job bio kritiziran ako bi (kojim slučajem) opsovao Boga i umro. Ne bi Job učinio krivo da je tako učinio. Job sam je rekao: "dobro smo primali od Boga, a zla zar nećemo primati?"

Život nije lak. Nije niti namjeren da bude takvim.

Život je lekcija, iskustvo učenja. Za većinu ljudi učenje je mukotrpno, bez nade, bez objašnjenja i bez obrazloženja što je uopće lekcija tu, kao niti šta ona pokušava podučiti. Za većinu ljudi ta objašnjenja neće započeti prije uskrsnuća.

Za vas je to drukčije.

Božji odgovor na zlo

U evanđeljima vam je rečeno da Bog jest patio. Bog jest doživio stravu. Bog jest bio proklet na smrt u grob. Bog jest umro - kroz Krista.

"Jer kad smo se pomirili [ grčki glagol: katallasso ] s Bogom smrću sina njegova dok smo još bili neprijatelji, mnogo ćemo se većma spasti u životu njegovu kad smo se pomirili [ grčki glagol, katallage. Ne samo pak to, nego se hvalimo i Bogom kroz Gospoda svojega Isusa Hrista, kroz kojega sad primismo pomirenje.
(Rom 5:10-11)

Jer je Bog prvi pomiren s nama, kroz Kristov život, smrt i uskrsnuće, On čini nas jednom novom kreacijom kroz Krista. Pavle je znao, razumio i propatio više zala nego većina nas. Čak je i umro par puta u komi i bio povraćen natrag. Bog nam nije obećao nikakvo "odmah sad" rješenje našim patnjama, ali zbog Krista, kroz Pavla Bog se sada obraća direktno vama: "Preklinjem VAS" - zarad Krista - "budite pomireni s Bogom!" (2 Kor 5:20)

Ako osjetite potrebu - ikad - da zatresete svojom pesnicom na Boga, otići izraziti svoje frustracije Bogom, izrazite ih. ( Preporuka je, ipak, da to učinite privatno. Bogu se nije rugati (Gal 6:4). Takve privatne stvari držite za sebe, svog medijatora Isusa Krista i Boga ).Vaš Otac razumije. Vjerojatno jeste izvukli kraću slamku. Život nije fer. On će ga učiniti boljim. On će maknuti zlo. On će iscijeliti rane. Malo je vjerojatno da će se to dogoditi za vašega života. Zbit će se u Božje vrijeme. Prihvatite to. Pomirite se s Bogom.

Na kraju, zadnji veliki neprijatelj, smrt, i sam će se uvidjeti kao milosrđe i način koji Bog koristi da okonča patnje, zla i strave i svrši s traumama života. Onda dolazi sud, koji za većinu ljudi neće biti tako gorka stvar, imajući u vidu uobičajene okolnosti života.

Da parafraziramo što je Bog rekao Jobu, "učinit ću što ću učiniti kada ću to učiniti, jer Ja sam Bog". Nema priče. Kraj diskusije.

Za vas, to je drukčije. Vi znate i razumijete što je Bog učinio, kada i zašto. Djelo Božje kroz Krista je već završeno. Bog nam je, kroz Pavla, dao dodatne informacije o problemu zla u 2 Korinćanima. Upotpunjenje te informacije došlo je otkrivenjem Božje Tajne Pavlu, Ivanu i drugima. Apostol Petar piše o tome kako su proroci Starog Zavjeta:

"Ispitujući u kakovo ili u koje vrijeme javljaše Duh Hristov u njima, naprijed svjedočeći za Hristove muke i za slave po tome; Kojima se otkri da ne samijem sebi nego nama služahu ovijem što vam se sad javi po onima koji vam propovjediše jevanđelje poslanijem s neba Duhom svetijem, u koje anđeli žele zaviriti.
(1Pe 1:11-12)

Ova poruka je potaknuta onim što je Pavle napisao Korinćanima što citiram u potpunosti radi šireg konteksta. U pitanju je 2 Korinćanima 5:16-20:

"Zato i mi otsad nikoga ne poznajemo po tijelu; i ako Hrista poznasmo po tijelu, ali ga sad više ne poznajemo. Zato ako je ko u Hristu, nova je tvar: staro prođe, gle, sve novo postade. Ali je sve od Boga, koji pomiri nas sa sobom kroz Isusa Hrista, i dade nam službu pomirenja. Jer Bog bješe u Hristu, i svijet pomiri sa sobom ne primivši im grijeha njihovijeh, i metnuvši u nas riječ pomirenja. Tako smo mi poslani mjesto Hrista, kao da Bog govori kroz nas; molimo vas u ime Hristovo, pomirite se s Bogom.
(2Co 5:16-20)

Zasigurno je Bog pomiren s nama. Međutim, pomirenje je dvosmjerna ulica. Znači da obje strane su pomirene jedna s drugom. Prvo, Bog je kroz Krista pomiren s nama, onda mi moramo sebe pomiriti s Bogom. Tu dolazi "Bog koji prašta". Vaše pomirenje s Bogom nema ništa s vašim spasenjem. Ono je već postignuto kroz Krista.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 16 Jan 2015, 00:16 

dio 3 od 4

Pavlova emfatička poruka

Pavle razvija ovu temu pomirenja ponavljajući riječ nekoliko puta.

1
"[Bog] pomiri [ grčki glagol, katallasso ] nas sa sobom kroz Isusa Hrista

Pavlova cijela poruka pomirenja u tom razdoblju njegove službe, i specifično u 2 Korinćanima je da "Bog bješe u Hristu, i svijet pomiri [ grčki glagol, katallasso ] sa sobom ne primivši im grijeha njihovijeh". Onda,

2
"Bog bješe u Hristu, i svijet pomiri [ grčki glagol, katallasso ] sa sobom.

To je djelo Kristovo na raspeću.

3
"molimo vas [ VAS! ] u ime Hristovo, pomirite se s Bogom".

Izraz 'pomiriti se' znači postati prijatelji. Mnogi među vama nisu prijateljski prema Bogu, i vi to znate! Osjećate strahopoštovanje prema Njemu, poštujete Ga, priznajete Ga za Boga, čak za Oca, ali jeste li prijatelji s Bogom? To je Njegova želja, biti prijatelj sa Svojom djecom, unatoč svemu što se dogodilo. Za to treba zrelost. Bog Otac je vaš prijatelj i to znamo činjenično zbog onoga što je već učinio za nas kroz Svog Sina.

Pavle je ovo izrazio najsnažnijim imperativom u grčkom, preklinjući i moleći Korinćane zarad Krista, da "budite pomireni s Bogom!" Zašto bismo se mirili s Bogom? Trebali bismo se pomiriti s Bogom jer Bog je odgovoran za zlo i patnju u svijetu. On ih je stvorio. On je načinio svjetski sistem od samog stvaranja. Bog izabire ne zaustaviti zlo u svijetu - ne još. Zapravo, u ovom dobu zlo će narasti sve gorim i gorim kako se približavamo trenutku Kristovog povratka (2 Timoteju 3:13). Očekujte to, prihvatite to i ako trebate - oprostite Bogu i pomirite se s Njim, postanite prijateljski s Njima kao što nas Pavle ohrabruje. Pavle pasus završava objašnjavajući Božju namjeru:

"2Co 5:21 Jer onoga koji ne znadijaše grijeha nas radi učini grijehom, da mi budemo pravda Božija u njemu.

Trebamo li oprostiti Bogu? Vjerojatno. Moramo li oprostiti Bogu? Ne. Ali ako vam to pomogne da se pomirite s Bogom i daje vam mir, učinite to. Pavle je bio svjestan svega toga.

Trebali bismo biti voljni oprostiti Bogu zla za koja je On odgovoran jer ih je dopustio, i čak za ona koja On sam čini u svijetu. On čini zlo u suđenju (Daniel 9:11-14), On stvara zlo, kao što je dr Martin (Ernest L. Martin) često pisao citirajući Izaiju:

"Koji pravim svjetlost i stvaram mrak, gradim mir i stvaram zlo; ja Gospod činim sve to. Rosite, nebesa, ozgo, i oblaci neka kaplju pravdom, neka se otvori zemlja i neka rodi spasenjem i zajedno neka uzraste pravda; ja Gospod stvorih to. Teško onom ko se svađa s tvorcem svojim; crijep s drugim crepovima neka se svađa; ali hoće li kao reći lončaru svojemu: šta radiš? za tvoj posao nema ruku. Teško onom ko govori ocu: što rađaš? i ženi: što se porađaš?
(Isa 45:7-10)

Prestanite se natezati sa svojim Tvorcem, pomirite se s Bogom i, ako je neophodno oprostite Mu za zla za koja je on odgovoran dopuštanjem ili uzrokovanjem. Ne govorim o intelektualnom odgovoru prema Bogu. Govorim o vašoj emocionalnoj reakciji prema Bogu kao vašem Ocu. Suprotnosti svjetla/tame i mira/zla u ovom pasusu ukazuju na to da Bog kontrolira sve i svakoga, i da On ima naum i svrhu za svaku osobu. On je Tvorac. On čini "sve te stvari".

Bog je pustio u djelovanje kreaciju koja je u osnovi okovana u zlo, uključujući zle duhove, glasnike, prvaštva i moći, većina onih koji uživaju u patnjama i smrti Božjeg izabranog naroda, i čak, svih ljudskih bića. I sama kreacija u ječi da bude oslobođena od zla. Pavle je razumio vašu frustraciju u životu.

Rom 8:22-23 Jer znamo da sva tvar uzdiše i tuži s nama dosad.
A ne samo ona, nego i mi koji novinu duha imamo, i mi sami u sebi uzdišemo čekajući posinjenja i izbavljenja tijelu svojemu.

Sužavajući kontekst na riječi koje opisuju vašu situaciju i osjećaje, i moje, Pavle kaže:

" mi sami... koji novinu Duha imamo... stenjemo... čekajući posinjenje... izbavljenje tijela naših." Rim 8:23

Imajte na umu da je uzdisanje i stenjanje puno gore za one koji ne poznaju Boga nego za nas koji Ga znamo.

Božje pomirenje sa svom kreacijom

Pomirenje Božje će biti potpuno. Bit će potpuno i totalno kroz cijelu kreaciju. Sva kreacija će biti prijateljska prema Bogu,

Jer bi volja očina da se u nj useli sva punina, I kroza nj da primiri sve sa sobom, umirivši krvlju krsta [ grčki stauros ili kolac ] njegova, kroz nj sve, bilo na zemlji ili na nebu. I vas koji ste nekad bili odlučeni i neprijatelji kroz pomisli u zlijem djelima, A sad vas primiri u tijelu mesa njegova smrću njegovom, da vas svete i bez mane i bez krivice izvede preda se; Ako samo ostanete u vjeri utemeljeni i tvrdi, i nepokretni od nada jevanđelja, koje čuste, koje je propovijedano svoj tvari pod nebom, kojemu ja Pavle postadoh sluga.
(Col 1:19-23)

Često kad čitam ovaj pasus koncentriram se na činjenicu pomirenja sve kreacije Bogu, i razmišljam o tome što pomirenje znači. K tome, ono što Pavle zapravo naglašava je pomirenje "u tijelu mesa njegovog kroz smrt".

Kao (i) s Kristom, autorom našeg spasenja, prvo dolazi patnja, zlo, i onda dolazi slava. Imajte na umu kao što i Petar piše, da čak i anđeli žele pogledati koja je uloga Krista u spasenju čovječanstva. Pavle u Hebrejima opisuje kakva je veza Isusove smrti s vama, mnome i svim ljudskim bićima.

"Heb 2:9-10 A umanjenoga manjim od anđela vidimo Isusa, koji je za smrt što podnese [ grčki: patnje u smrti ] vjenčan slavom i časti, da bi po blagodati Božijoj za sve okusio smrt.
Jer prilikovaše njemu za kojega je sve i kroz kojega je sve, koji dovede mnoge sinove u slavu, da dovrši poglavara spasenija njihova stradanjem.

Vjerujte to. Slavite Boga i hvalite Bogu za to. Oprostite mu, ako morate. Ako je potrebno, pokajte se za vaše iskrene iako pogrešne stavove. Ali iznad svega, pomirite se s Bogom! Bog se pomirio s vama. Bog je pomiren sa svom Njegovom kreacijom, što će se manifestirati u svoje vrijeme. To je poruka koju je Pavle obznanjivao. To je poruka za vas.

Pronaći ćete stavove prema događajima u životu koji su vam prihvatljiviji, mirniji i bolje ćete se odnositi prema drugima u njihovim patnjama, u njihovim radostima i u njihovim smrtima. Sve to zato što znate da "Bog je u Kristu, pomirio svijet sa sobom" jer "[Bog] je pomirio nas sa sobom kroz Isusa Krista."

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 16 Jan 2015, 00:19 

dio 4 od 4

Oprostiti Bogu

Da li je neophodno za vas da "oprostite Bogu"? Nije. Bogu niti treba niti želi vaš oprost. Bog uvijek djeluje ispravnom prosudbom unatoč onome što opažate ili previđate.

Da li je za vas neophodno da "oprostite Bogu"? To ovisi o vašem stavu prema Njemu. Moža ćete trebati preispitati sami sebe i dobro pogledati u svoj stav prema Bogu. Bilo kakva ozlojeđenost koju gajite prema Bogu neće utjecati ni na Oca niti Krista (zaisgurno će vam biti oproštena), ali uzrokovat će vam nepotrebnu emocionalnu bol i tugu. Znajte da Bog razumije vaše osjećaje i misli.

Izvan Svetog Pisma, nitko ne može razumjeti obuhvatnost problema zla. Ako li, pak, tražimo mudrost Božju:

"Tada ćeš razumjeti strah Gospodnji, i poznanje Božije naći ćeš. Jer Gospod daje mudrost, iz njegovijeh usta dolazi znanje i razum. Čuva pravima što doista jest, štit je onima koji hode u bezazlenosti, Da bi se držali staza pravijeh, a on čuva put svetaca svojih. Tada ćeš razumjeti pravdu i sud i što je pravo, i svaki dobri put.
(Izreke 2:5-9)

Vaše ozlojeđenosti prema Bogu proizlaze iz vaše povrijeđenosti stvarnim zlima kreacije za koja je Bog ultimativno odgovoran kontrolirati ih. Propitkujem Božje metode i djelovanja. Često ih uopće ne razumijem. (...)

Svi moramo razumjeti što je Bog rekao kroz Izaiju:

"Isa 55:8-9 Jer misli moje nijesu vaše misli, niti su vaši putovi moji putovi, veli Gospod;
Nego koliko su nebesa više od zemlje, toliko su putovi moji viši od vaših putova, i misli moje od vaših misli. "

Ozlojeđenost prema Bogu dolazi iz direktne konfrontacije s "problemom zla", kako Bog koji ljubi može dopustiti tolike ogromne patnje. Božje pomirenje vas s Njim kroz Krista je odgovor na problem zla. Neće sada odmah odnijeti vašu emocionalnu muku. Neće maknuti vaša stradanja sada. Muka je privremena i prestat će. Stradanje je privremeno i prestat će, iako je moja gorljiva nada da bilo koja muka i patnja koje trpite sada bude umanjena i brzo završi. Primijenite na sebe riječi koje je Pavle pisao kršćanima u Kolosi i Laodikeji. Pavlova je želja bila da:

" Da se utješe srca njihova, i da se spletu u ljubavi, i u svakome bogatstvu punoga razuma, na poznanje tajne Boga i oca i Hrista,
U kojoj je sve blago premudrosti i razuma sakriveno. (Kol 2:2-3)

Uočite Pavlov primjer i savjet po pitanju patnje. Pavle je razumio patnju. On priča kao onaj koji je bio ranjavan, propatio puno i čak završio u komi nekoliko puta. Svaki put Pavla su doveli natrag u život zarad Evanđelja Kristovog i trpio je daljnja stradanja (2 Korinćanima 1:9-10).

"Blagosloven Bog i otac Gospoda našega Isusa Hrista, otac milosti i Bog svake utjehe, Koji nas utješava u svakoj nevolji našoj, da bismo mogli utješiti one koji su u svakoj nevolji utjehom kojom nas same Bog utješava. Jer kako se stradanja Hristova umnožavaju na nama tako se i utjeha naša umnožava kroz Hrista. Ako li smo pak u nevolji, za vašu je utjehu i spasenije, koje postaje u trpljenju tijeh istijeh stradanja koja i mi podnosimo. I nadanje naše tvrdo je za vas. Ako li se utješavamo, za vašu je utjehu i spasenije, znajući da kao što ste zajedničari u našemu stradanju tako i u utjesi.
(2Co 1:3-7)

Bog želi vašu ljubav sada. Božja ljubav je bezuvjetna i strpljiva. Ako treba, On će čekati na vašu ljubav kasnije, kada shvatite potpuno znanje Božje (2 Timoteju 2:4) i svu obuhvatnot Njegove ljubavi i skrbi za vas i svu kreaciju (Kološanima 2:19-23).

U vašem životu sada, otpast će puno ozlojeđenosti, i to može promijeniti vaše ophođenje s drugima u životu, ako slijedite Pavlov savjet i "pomirite se s Bogom". Ako vam za to treba da prvo Bogu oprostite, učinite to. Kao dijete Božje, imate na to pravo.

David Sielaff, oktobar 2003.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 21 Avg 2015, 20:45 

Pridružio se: 21 Avg 2015, 20:13
:lol: POZDRAV PRVO SVIM UCESNICIMA FORUMA, iz hr sam srbin pravoslavac malo o sebi recimo rekao bih ovo malo je ljudi vernika vera znaci cini mir ako cinic mir nema sukoba a mislim da je bog ljubav on ne moze biti u jednoj naciji da je mogao biti u jednoj nacijji ocito ne bih bili razliciti po boji koze ili naciji bili bi svi jedno isti medutim tako tvorac nije hteo cvece u prirodi je raznih boja ista smisao

Vrh
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 1 sat