ČOVJEK SE
DUHOVNO, TJELESNO, FIZIČKI,
ENERGETSKI, MATERIJALNO,
UZDIŽE I NAPREDUJE
KADA ČITA, PRIČA, SLUŠA,
RAZMIŠLJA SRCEM, S LJUBAVLJU,
O BOŽIJIM STVARANJIMA, DJELOVANJU
I NAMJERAMA SA ČOVJEKOM NA ZEMLJI

duhovnaizgradnja.com forum

posjetite i sajt Duhovna izgradnja

Ovo je forum javnog karaktera i na njemu svako može da iznosi svoja razmišljanja koja su u skladu sa pravilima foruma, ali autori sajta ne stoje iza pisanja drugih učesnika

Danas je 21 Jun 2018, 20:38

Sva vremena su u UTC + 1 sat

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 20 Feb 2011, 15:12 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2010, 22:51
A farizeji čuvši da posrami saduceje sabraše se zajedno. I upita jedan od njih zakonik kušajući ga i govoreći: Učitelju! koja je zapovijest najveća u zakonu? A Isus reče mu: Ljubi Gospodina Boga svojega svijem srcem svojim, i svom dušom svojom, i svom misli svojom.
Ovo je prva i najveća zapovijest. A druga je kao i ova: ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe.
O ovima dvjema zapovjestima vise sav zakon i proroci. Jevanđelje po Matiju 22:34-40

Duhovna izgradnja kao osnovni posao čovjeka na ovoj planeti je potencirana ljudima kroz objave svih božijih poslanika od postanka svijeta. To je osnovni razlog zašto smo ovdje.
Svaki čovjek u životu ima potrebu za ljubavlju, prihvatanjem, ustvari nesvjesno svaki čovjek traži Tvorca. Tu na scenu stupa zamjena koja nam se nudi na ovom svijetu traženjem ispunjenja samih sebe u stvarima iz okoline kao što su bogatstvo, status u društvu, priznanje od strane drugih ljudi itd. Želje, odnosno naše težnje, kreiraju naše lažno JA. Upravo to lažno JA sprečava da vidimo duhovnim očima i čujemo duhovnim ušima jer ne gledamo unutra u sebe već van. Hranimo naš ego. Duša ostaje zanemarena. Duša vapi za hranom koja joj je potrebna, otud se javlja patnja, nezadovoljstvo, jer ono vani ne može da nahrani dušu. Mnogi su oguglali na taj vapaj duše, ali oni koji nisu počinju shvatati kroz iskustvo, izlaziti iz začaranog kruga vrlo često upadajući u drugi, ali to su oni koji traže. Njima se Isus i obraća.
Kroz prvu zapovjest: ljubi Gospodina Boga svojega svim srcem svojim, i svom dušom svojom, i svom misli svojom. Isus potencira odakle treba da uzimamo pravu hranu koja nam je potrebna. Usmjeravanjem svojih misli prema Tvorcu, upoznavajući ga srcem (kroz proučavanje Svetih Spisa jer je u njima data biografija Boga odnosno način njegovog djelovanja, kao i svaku drugu duhovnu izgradnju i nadogradnju kako smo naveli na sajtu, jer je bog u svemu i u svemu se pokazuje) i predajom Njemu, mi polagano stupamo u kontakt sa Izvorom, onom hranom koja nam je zaista potrebna u duhovnom smislu. Naš ego, odnosno lažno JA, time gubi snagu i vlast koju ima nad nama. U nas se preko Duha Svetoga useljava mir, ljubav i razumijevanje. Ali ne kao emocija već kao stanje.
Druga zapovjest: ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe. Kroz kontakt sa Silama Nebeskim, odnosno kroz duhovnu izgradnju, čovjek se susreće sam sa sobom. U tom susretu on može da sagleda svoje lažno JA. Obično to nije nimalo prijatan susret jer kroz to čovjek shvati da on nije onakav kakav je za sebe mislio da jeste. Počinje da sagledava sebe u pravom svijetlu, onakvom kakvim ga Tvorac vidi, a ipak ga je cijelo vrijeme prihvata i voli. Takvog sebe čovjek treba da prihvati i kroz duhovnu izgradnju oplemeni u Duhu. Prihvatajući sebe takvim kakvim jesmo počinjemo da shvatamo i razumijevamo i druge ljude. I oni su takvi kakvi jesu i zato razlog postoji. Svaki čovjek ima svoje mjesto na ovom svijetu i svoju ulogu. Na nama je da svako od nas pronađe svoju.
Svakome je data slobodna volja i kao što Pavle reče: svako će dati Bogu odgovor za sebe.
S te strane osnovna Hristova poruka jeste duhovna izgradnja nas samih kroz koju dolazi spoznaja, prosvjetljenje itd. Agape je stanje, a ne emocija. Da li će to neko osjetiti ili ne i to ko je kakav nije na nama da sudimo. Naše je da pronađemo i budemo ono što jesmo.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 06 Avg 2014, 15:02 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Apr 2011, 06:16
Nešto sam prošli dan i noć mislio.
Da li svijet shvata Isusovu pojavu, i pojavu sličnih ljudi.

Taj čovjek, Isus, je koračao zemljom na takav način da je bio u dijalogu s Bogom, dakle bliže Njemu no ljudima, i to su ljudi vidjeli što kroz čuda što drugačije, pa su se čudili.

Toliko je bio očišćen, bez grijeha, grijeh ga nije sputavao, a i da je, toliko je pazio da bude blizu Bogu, kako bi ovaj ga uslišio.

Isus je uistinu s Bogom hodao, a ne s ljudima i među ljudima, On je prvo i osnovno živio s Bogom, a ne sa Marijom, ne sa Petrom, ne sa Ivanom, svi su oni bili daleko i on se njima obraćao pričao.

Ako je uz Njega bio Bog, treba shvatiti da svi ovi ljudi i nisu bili tu, iako uz njega.

Radi se o tomu koliko je ko blizak Bogu, a On je toliko bio blizak i to se vidi po čudesima koja su mu pripisana a koje je u stvari Bog činio na Isusovu molbu.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 25 Sep 2014, 12:36 

Pridružio se: 23 Nov 2008, 19:19
Predomislite se, jer Kraljevstvo Nebesko je tako blizu, tako blizu, nadohvat ruke...

Predomislite se i budite sigurni u to. Ne posumnjajte. Držite taj stav u glavi i srcu, na riječi i djelu.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 13 Nov 2014, 15:40 
Autor sajta

Pridružio se: 13 Feb 2008, 08:13
Ne, Carstvo Nebesko je miljama daleko od nas, barem ovakvih...I to nam se u Svetom Pismu kreše u lice, da se ne bismo zavaravali.
Mi zapravo ne želimo Carstvo Nebesko i odbijamo da prihvatimo ono što dolazi i što nam se nudi.
Evanđelje svjedoči o tome da mi, oličeni u hrpi farisejskih mudraca, odbacujemo Mesiju onakvog kakav se pojavio, jer, zaboga ne odgovara našim predstavama o tome šta bi obvaj trebao da radi i kakvi bi rezultati njegovog rada trebali da budu. Zato tamo oni pitaju, ma daj reci nam jesi li ti Mesija ili nisi, pa jedva čekaju da lane nešto da bi to okarakterisali kao hulu, jer im se nimalo ne sviđa ono što on radi i priča. Vide da to jeste nešto, i da je to nešto mnogo više od njih i onog što mogu da razumiju, ali pošto se ne uklapa u njihova očekivanja, umjesto da ta očekivanja odbace ili mijenjaju, odbacuju Njega...
To smo i takvi smo svi mi, da se ne lažemo. I dok smo takvi, Carstvo Nebesko je daleko, daleko.
Mi želimo Mesiju cara na Zemlji, onakvo kakvog su Jevreji čekali, Davidovog sina koji će im pod noge podložiti sve druge narode, a oni će carovati i gospodovati. To je ono što i mi tražimo od Boga, da nas uzdigne da budemo iznad ovog svijeta, ali tako da možemo lijepo nadmeno da ga gazimo, koristimo i uživamo u tome, a sve u Božije ime. Takvog Mesiju su Jevreji čekali, navodno takav im je obećan, ali gle...Dođe neko ko ih samo smeta. I normalno je da će ga razapeti. Isto i mi radimo, isto i mi odbacujemo u sebi pravi izvor Boga jer nam se baš ne sviđa šta nam govori i kuda nas vodi (mada mi to i ne znamo). Ali opet, time mu ne štetimo ništa, nego naprotiv, činimo da dostigne svoj puni potencijal. Niko nam nije rekao, ili mi to nismo shvatili, da samo kroz žestok sukob fariseja u nama i Hrista u nama ovaj potonji može, tek kroz patnje i muke, da dostigne ono svoje pravo mjesto.Ali kako Evanđelje kaže, tako je. Evanđelje je, kaže se "dobra vijest". I jeste, kad se sve sabere i oduzme, ali ako se razloži na ono što stvarno govori, ... čovjeku se nimalno ne mili poruka koja se tamo nalazi, i daleko je od "think pink". Ali sve je stvar izbora. Ili hoćeš ili nećeš, ili jesi ili nisi.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 12 Mar 2015, 12:55 

Isus reče: tko je blizu meni blizu je vatre, a tko je daleko od mene daleko je od kraljevstva.
Tomino evanđelje

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 01 Apr 2015, 07:25 
Autor sajta

Pridružio se: 13 Feb 2008, 08:13
A kako bi ti to rekao?

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 09 Maj 2017, 16:39 

Slobar,
oprosti, promaklo mi je - jesi ti to mene pitao?
Kako bih ja rekla šta? Dođi i približi se svjetlu srcem ili Isus treba jurcati za svakim od nas i vući nas za ruku i zasjedati po mračnim haustorima naših percepcija, prosudbi i umovanja?

Kad bih očekivala, poput tih starojevreja Mesiju koji će zasjesti u Haagu ili Briselu ili New Yorku ili čak i Jeruzalemu u Izraelu... kako bih mogla reći da je Isus vladar mog srca i mog svijeta? Moj svijet je onaj mojih percepcija, mojih prosudbi i mojih umovanja. Pa sve te besmislice što nađe u meni da ne valjaju, što bi to meni bilo vrijednije nego Pavlu sva njegova obrazovanost i kuženje u židovsku (i rimsku jednako) kako tradiciju tako i politiziranje i tehnike i taktike proselitiziranja?

Nit kažem nit mi je nakraj pameti da sam ikakvo savršeno biće. Unatoč najboljim željama, i svoj ljubavi kojom znam - jer se uvjerih - da me naš Otac obasipa, i svim drugim Njegovim darovima, od kojih ne ponajmanje to što mi je svojom ljubavlju za svog Sina srce ispunio, kiksam svakodnevno i na riječi i na djelu, a o pomislima i primislima da i ne govorim. I ne može mi nitko reći i uvjeriti me u suprotno ako skupa s njim rezoniram da ako je nečija ljubav za nekoga i u mom srcu - ona je i za mene jednako tako, i znam da je i za tebe i za sve ljude ista. I nije samo zbog rezona, otkad sam ju doživjela prvi puta - upravo je ona svakog dana odtad u meni napadana sa svih strana. I vjerujem da nisam daleko od istine ako kažem da je i u tebi i u svima isto tako.

Dođoh jer mi je sad došlo (pa i tako i vidjeh tvoje pitanje) da kažem, kako vjerujem da je najvažnija Kristova poruka - On sam.
A koliko ja mašim, kiksam, spotičem se i padam u izražavanju svoje ljubavi prema Njemu (kao što je i rekao: činite kako sam vas uputio) u ovom okruženju u kojem živimo - to je između Boga, Isusa i mene. Nije li?

Vrh
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat