ČOVJEK SE
DUHOVNO, TJELESNO, FIZIČKI,
ENERGETSKI, MATERIJALNO,
UZDIŽE I NAPREDUJE
KADA ČITA, PRIČA, SLUŠA,
RAZMIŠLJA SRCEM, S LJUBAVLJU,
O BOŽIJIM STVARANJIMA, DJELOVANJU
I NAMJERAMA SA ČOVJEKOM NA ZEMLJI

duhovnaizgradnja.com forum

posjetite i sajt Duhovna izgradnja

Ovo je forum javnog karaktera i na njemu svako može da iznosi svoja razmišljanja koja su u skladu sa pravilima foruma, ali autori sajta ne stoje iza pisanja drugih učesnika

Danas je 24 Okt 2017, 10:37

Sva vremena su u UTC + 1 sat

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 64 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 26 Maj 2011, 19:38 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 19:50
Ovo je tema za komentare o tekstu na našem sajtu o reinkarnaciji u svetim spisima.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 26 Maj 2011, 20:47 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Apr 2011, 06:16
Na ovo čekam skoro dve godine, hvala.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 28 Maj 2011, 22:26 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Evo jedan segment iz knjige "Magle Avalona 4" koju upravo čitam, a to je šesta knjiga iz "Avalon" serijala

"Mislim da sveštenici možda ne žele da verujemo u druge živote", nastavila je Nimui, "zato što žele da budemo što bolji u ovom životu. Mnogi sveštenici veruju da je ostalo još sasvim malo vremena do kraja sveta i Hristovog povratka, i zato se boje da bi ljudi čekali da budu dobri u narednom životu, pa neće imati vremena da dostignu savršenstvo pre Hristovog dolaska. Ako ljudi znaju da će se ponovo roditi, zašto bi se naročito trudili da budu dobri u ovom životu?"
"To mi se čini kao opasno uverenje", rekla je Gvenvir, "jer kad bi ljudi verovali da će na kraju svi biti spaseni u nekom od narednih života, šta bi ih sprečilo da čine grehe u ovom životu, jer nadali bi se da će milost Božja ipak da nadvlada."
"Ništa neće sprečiti ljude da čine grehe", rekla je Nimui, "ni strah od sveštenika, ni od gneva Božjeg, ni od bilo čega drugog, nego tek kada budu stekli dovoljno mudrosti da shvate da su greške beskorisne i da se za svako zlo mora platiti, ranije ili kasnije."
"Oh! Pssst, dete", brzo je rekla Gvenvir. "Zamisli samo da te neko čuje kako jeretički govoriš! Mada je istina", dodala je trenutak kasnije, "da mi se od onog Uskrsa čini kako u ljubavi Božjoj postoji beskrajna milost, i možda Bogu i nije toliko stalo do grehova kao što neki sveštenici žele da verujemo... a sada izgleda i ja govorim jeretički!"
Nimui se samo nasmešila. Nisam došla na dvor da prosvećujem Gvenvir, pomislila je. Moj zadatak je mnogo opasniji, i nije trenutak da joj objašnjavam istinu - kako svi ljudi, i muškarci i žene, moraju jednog dana stići do prosvetljenja.
"Zar ti ne veruješ da će se Hrist jednog dana vratiti, Nimui?"
Ne verujem, pomislila je Nimui, Ja verujem da veliki, prosvetljeni ljudi, kao Hrist, dolaze samo jednom, posle mnogih života provedenih u sticanju mudrosti, a zatim odlaze zauvek u večnost; ali verujem da će božanske moći poslati druge velike mudrace da propovedaju ljudima istinu i da će ih ljudi uvek dočekivati krstom, vatrom i kamenjem.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 03 Sep 2011, 19:04 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Slika

Slika

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 03 Sep 2011, 21:05 
Korisnikov avatar

Može li se ovdje o (vašim) spoznajama o reinkarnaciji više reći, ili ima neki link, o smislu reinkarnacije?
Nije da i dalje sumnjam, Bog je umnogomu najmočniji, a također je Gospodar svjetova, što će reći da postoje svjetovi.

Kroz Bibliju i Kur'an se jasno naziru svjetovi Raja i Pakla, međutim o drugim svjetovima malo što kao o ovim dvjema, pa čak ni reinkarnacija kako ste ju izložili u Svetim spisima, nije u te dve knjige jasno data, već se provlači mimo dva da nazovem tako glavna svijeta (Raj i Pakao).

Interesira me zašto se čovjek reinkarnira? Zašto ne ode odmah ili u Raj ili Pakao? Našao sam na jednom mjestu da je reinkarnacija izraz Božje milosti, valjda prema paklu. Također nađoh da se reinkarinira zbog grijehova čovjek. Opet na drugu stranu tko je bez grijeha? I opet ta Nirvana kao stanje čini mi se odbacivanja grijeha ili oslobođenja od grijeha?

Što se postiže reinkarnacijom, ako čovjek zaboravi prošli život? Dokle se reinkarnira, koliko je potrebno? :?:

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 03 Sep 2011, 21:53 
Korisnikov avatar

Dijete zna sve o svom prošlom životu

Who were you in your last life?

Reinkarnacija i karma u Bibliji

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 03 Sep 2011, 22:24 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 01:12
O reinkarnaciji se ne zna sve, ovo što se zna pokazuje da se radi o nauci za sebe, i sigurno je da nam pruža mogućnosti za napredak jer se u jednom životu ne može duhovno dovoljno brzo napredovati.
Uzmi od Milovana Miće Jovanovića, Kraj Igre i Sedma knjiga.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 03 Sep 2011, 22:40 
Korisnikov avatar

Nešto mi se čini da tih knjiga nema za download.

Naletih na neku interesantnu knjigu u slikama - Reinkarnacija i karma

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 03 Sep 2011, 23:01 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 01:12
Nema ih za download, ima kod uličnih prodavača i knjižari kultura, 28 maraka košta jedna.
Putovanja dusa je isto dobra. ima je na netu za download.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 04 Sep 2011, 00:10 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Zaista ne bi bilo loše da pročitaš pomenutu knjigu "Putovanje duša" (Michael Newton), mogu je staviti na sajt. Knjigu toplo preporučujem svima.

Adil je napisao:
Interesira me zašto se čovjek reinkarnira? Zašto ne ode odmah ili u Raj ili Pakao?

Stvari ne stoje tako da živiš jedan život i onda se gleda kakav si bio pa ako si bio dobrica ideš u raj a ako nisi ideš u pakao. Tako uče brojne vjerske organizacije ali ako samo malo razmisliš moći ćeš vidjeti da to i nema puno smisla. U našem tekstu na sajtu o reinkarnaciji u uvodu možeš pročitati ponešto o tome. Razmisli: šta sa djecom koja umru mala? Gdje oni idu? Šta sa ljudima koji žive u teškim uslovima i siromaštvu? Oni nisu imali iste uslove i mogućnosti kao neko ko je cijeli život bogat, to su veoma različiti životi i ne mogu se tek tako upoređivati. Kada se napravi neki elektronički uređaj i kad se on testira to se radi i na niskim i na visokim temperaturama (pritiscima, količini vlažnosti...), dakle gledaju se sve krajnosti a ne samo jedna jer u jednoj uređaj može raditi dobro ali možda neće raditi u drugoj pa se na osnovu jedne ne može donijeti prava procjena. Isto tako je i sa ljudima. Prava procjena se može napraviti ako se svi nađu u svim situacijama, i prosjačkim i kraljevskim.

Ali glavni razlog za reinkarnaciju je duhovni razvoj čovjeka koji, kako je Alset rekao, ne može da se ostvari u jednom životu. Cilj života nije da se pokažemo kao dobrice samo zato da bismo ušli u neki raj. Čovjek je na Zemlji da bi se duhovno razvijao, stalno. Ljudi su ovde da bi radili, da bi izgrađivali sebe, a ne zato da bi se manje od 100 godina testirali i onda slali na ovu ili onu stranu. Testiranje je nešto samo usputno, kao kontrolni radovi u školi, ali glavna stvar je učenje, razvoj. Mi trebamo dostići Hristov nivo a ne samo da nešto malo čačkamo oko duhovnosti. U Novom Zavjetu lijepo piše:

Dokle dostignemo svi u jedinstvo vjere i poznanje sina Božijega, u čovjeka savršena, u mjeru rasta visine Hristove (Efescima 4,13)

A sam Hrist je rekao i ovo:

Budite vi dakle savršeni, kao što je savršen otac vaš nebeski. (Matej 5,48)

Dakle od nas se traži dosta, traži se ozbiljan duhovni rad a ne samo to da smo fini prema komšijama i teti u prodavnici pa ćemo zbog toga na kraju života ići u raj.

Ovi duhovni nivoi na kojima se sada, pa i nakon niza života, nalazimo su mali u odnosu na one koji se mogu i trebaju dostići. Ja ne samo da u to vjerujem nego nekako i osjećam, osjećam da smo još početnici, da smo mrva u odnosu na ono šta trebamo i možemo biti ("savršeni kao što je savršen otac vaš nebeski", "u mjeru rasta visine Hristove").

Ljudi su ovde da bi izgradili svoju duhovnu dušu. Do tada žive na osnovu posuđene duhovne duše koju im je privremeno dao Tvorac. Ljudi na osnovu nje treba da izgrade svoju duhovnu dušu.
To je sve. Bar za početak :)
O tome se radi.

Šta će biti sa ljudima koji u datom roku ne izgrade svoju duhovnu dušu i kada se od njih oduzme ona duhovna duša koja im je privremeno posuđena? Priča u Evanđeljima o talentima govori o tome da je gospodar dao slugama talente i otišao na dalek put i kad se vratio gledao je ko je koliko novih talenata stekao na osnovu onih posuđenih. Dobro su prošle one sluge koje su stekle jednako onome koliko im je posuđeno. Loše je prošao sluga koji nije ništa stekao, tada je od njega oduzeto ono što mu je na početku bilo posuđeno.

Ta izgradnja duhovne duše je osnovna stvar u našim životima. Neki su je izgradili više a neki manje. Postoji jako mnogo različitih nivoa te izgrađenosti, zato se ljudi nalaze na veoma različitim duhovnim nivoima. Zato je teško i pričati o duhovnosti sa osobama koje se dosta razlikuju u duhovnom nivou, makar i jedni i drugi radili duhovnu izgradnju (koja se može raditi na najrazličitije načine pa ljudi imaju različite uglove posmatranja i različita iskustva). Jedan život nije dovoljan za toliku duhovnu izgradnju. Uz to kao što sam rekao reinkarnacije omogućavaju da se ljudi stavljaju u različite životne situacije i uslove, nekad su bogati, nekad siromašni, nekad na raznim nivoima između tih krajnosti, nekad bolesni ovoliko i onoliko, nekad sa sretnim bračnim životom a nekad ne, itd. Na taj način svi iskuse sve a ujedno se nađu u brojnim situacijima koje ih mogu duhovno izgraditi, ako se tim situacijama pravilno pristupa. Tu se onda nalazi i ono "što siješ to ćeš i požnjeti" a što istočnjaci zovu karmom, pa se iz jednog života prenose neki dugovi koje moramo odraditi, nešto loše što smo uradili pa sad to moramo anulirati, savladati neku negativnost u sebi, odužiti se nekoj osobi prema kojoj smo nekad zgriješili i slično.

Vrh
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 64 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat