ČOVJEK SE
DUHOVNO, TJELESNO, FIZIČKI,
ENERGETSKI, MATERIJALNO,
UZDIŽE I NAPREDUJE
KADA ČITA, PRIČA, SLUŠA,
RAZMIŠLJA SRCEM, S LJUBAVLJU,
O BOŽIJIM STVARANJIMA, DJELOVANJU
I NAMJERAMA SA ČOVJEKOM NA ZEMLJI

duhovnaizgradnja.com forum

posjetite i sajt Duhovna izgradnja

Ovo je forum javnog karaktera i na njemu svako može da iznosi svoja razmišljanja koja su u skladu sa pravilima foruma, ali autori sajta ne stoje iza pisanja drugih učesnika

Danas je 20 Nov 2017, 14:31

Sva vremena su u UTC + 1 sat

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 64 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 19 Apr 2012, 06:03 

Pridružio se: 16 Apr 2012, 04:51
Kahli, ne znam kako da ti najpreciznije odgovorim a da tu nema ni trunka lazi. Ja mozda nisam "tipican" vernik, ali ne bih bio clan svoje verske zajednice da slusajuci sluzbe i propovedi stalno nalazim kontradiktornosti iz Reci koju kuci istrazujem i citam. Gledam da se molim za otkrivenja, cak i "mala", od prosle godine sam poceo i da zapisujem tako stvari koje pre nisam zapazio ili nisam dovoljno zapazio, a o svojim pitanjima, saznanjima i verovanjima kao sto rekoh pre svega za izvor crpim iz Svetog Pisma, ali i pricam sa vernicima za koje znam da su jaki u veri, neki od njih i skolovani i nacitani dosta, istrazujem i po veb-sajtovima i knjigama... Konkretno za moj gornji post ja nisam nikoga kontaktirao (lol), jesam potrazio par sajtova na netu ali pre svega gde se koji stih nalazi da bih ga citirao na srp. i/ili eng. jeziku.
Meni je istina vaznija od misljenja i propovedanja moje verske zajednice. NE kazem da sam popio svu pamet sveta, ne kazem da sam za sve u pravu, ne zelim da imam ponos u vezi bilo cega za sta sam u pravu (a to opet zna samo Bog) niti da zvucim arogantno.... Tako da da - jesam s dobrom namerom ispisao kilometarsko pismo ne da bih pokazao drugima kako sam bolji ili mudriji, vec jer zelim da upozorim ljude. Sta ja znam... :)

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 19 Apr 2012, 06:15 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2010, 22:51
Naravno, zato sam i napisala da osjetim da si iskren. Radiš ono što osjetiš da je ispravno i ne bi bilo dobro da je drugačije. Ono na šta ja želim da skrenem pažnju jesu sledeći stihovi iz Pisma:

РИМ 11:33-36 О дубино богатства и премудрости и разума Божијега! како су неиспитљиви његови судови и неистражљиви његови путови! Јер ко позна мисао Господњу?
Или ко му би савјетник? Или ко му напријед даде што, да му се врати?
Јер је од њега и кроз њега и у њему све. Њему слава вавијек. Амин.

Božija mudrost i znanje jesu toliko duboki da nikad ne smijemo sa sigurnošću da tvrdimo da sve znamo i da ono što u datom momentu osjetimo svim srcem svojim jeste apsolutna istina. To jeste istina ali za taj momenat i naš način shvatanja u tom momentu. Jer ako se ne mjenjamo, ako smo uvijek isti znači da Duh Sveti ne djeluje ili da ga nemamo.

Kao što Pavle reče: Sve proučite dobro, zadržite. I sve je dozvoljeno ali nije sve na korist. A kako možemo znati je li nešto dobro ili nije ako sami ne istražujemo? Naravno, sa punim povjerenjem i slušajući glas Duha Svetoga koji je u nama.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 19 Apr 2012, 06:24 

Pridružio se: 16 Apr 2012, 04:51
Slazem se.
Ne dao dobri Bog da sam takav ili da postanem takav da me bilo kakva saznanja uzohole i nateraju da podignem nos! To bi bilo katastrofalno za mene. Iako priznajem da imam nekad iskusenja kad mi Bog bilo sta podari - finansijski, materijalno ili duhovno da pomislim kako je do mene. "Telo je slabo, ali je duh srcan", tako i kod mene. A sotona je tako pao - ponos je prvi greh u istoriji.
I naravno da ne mislim da su moja tumacenja dodirnula samo dno ili da je kako ja mislim "amen" i tacka. Ne, Pismo je ziva rec, UVEK ti nesto dublje govori ili pak na novi nacin. Znam za ljude koji su po 20-ak puta procitali Bibliju i KO od njih moze reci "sve znam"? Taj bi bio samo naduti lazov. A i kad bi znao, Pavle kaze da znanje nadima a ljubav nazidjuje. Tako da bolje da (nesto) manje znam, ali da vise volim - i Boga i ljude.
Hvala Bogu, jednom kad Ga gledamo oci u oci cemo znati mnogo vise o svemu.

Kod mene je prosla ponoc, moram u krevet. Pozdrav svima pa se pisemo.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 22 Apr 2012, 11:20 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 19:50
Nikolinho je napisao:
jeste li Hriscani ili niste? Ako ste hriscani kako to prihvatate druga duhovna ucenja sa istim autoritetom i tezinom kao Bibliju? Kako mozete da verujete u stvari koje nisu unutar nje?

Ako si čitao tekstove sa našeg sajta i sa foruma mogao si da vidiš da mi jesmo hrišćani, ali ne samo hrišćani, i da priznajemo Sveto Pismo, ali ne samo Sveto Pismo, već i druge svete spise. Druga je stvar ako ti tako nešto ne možeš da prihvatiš, ako se nikad nisi susretao sa nečim takvim, ako se nisi susretao sa takvim pristupom duhovnoj izgradnji i služenju Ocu Nebeskom. Ali eto, sad si se susreo i sa nečim takvim, sa za tebe nečim sasvim novim i neobičnim. Na tebi je kako ćeš gledati na to, da li to možeš svariti i prihvatiti ili ne možeš. Ali bih ti savjetovao da tome pristupiš više po osjećaju u sebi a ne po intelektualnom gledištu, po stvarima koje si do sada usvojio i za koje smatraš da su apsolutna istina. Pokazaće se da nema puno apsolutne istine u stvarima koje svi vjernici na svijetu vjeruju, iako su svi ubijeđeni da je sve što vjeruju apsolutna istina. Mnogi bi se našli veoma iznenađeni pa i šokirani kada bi počeli dobijati prave spoznaje i uvide u to kako stvari stvarno stoje po pitanju Boga, ljudi, svetih spisa, duhovnih učenja, svrhe svega toga i ostalog. Svi u najboljem slučaju imamo samo izobličene fragmente uvida u te stvari iako često ne mislimo tako već mislimo da sve znamo i da sve shvatamo ispravno.

Nikolinho je napisao:
Ne mozete da ste delimicno hriscani, delimicno muslimani, a delimicno budisti, hinduisti i sta vec.

Trudimo se da ništa ne budemo djelomično već da budemo potpuno hrišćani, potpuno muslimani, potpuno ovo i ono što treba da budemo :)

Nikolinho je napisao:
Da li ocekujete da uzmete deo odavde a deo odande, pomesate, i dobijete istinu?

Očekujemo ovako nešto

Jer zapovijest po zapovijest, zapovijest po zapovijest, pravilo po pravilo, pravilo po pravilo, ovdje malo, ondje malo davaše se. (Isaija 28,10)

Nikolinho je napisao:
Meni NIJE JASNO kako hriscani ili muslimani mogu da veruju u karmu ili recimo, kako je i tema razgovora, reinkarnaciju?! KAKO?

Upravo tako: nije ti jasno. U tome je problem.

Nije ti jasno i zbunjuje te jer se nikad nisi susretao sa ovakvim pristupom duhovnoj izgradnji i ovakvim osobama na koje si naišao na ovom sajtu. Ali eto, naišao si, pa sad možeš da pokušaš da razumiješ to.

Nikolinho je napisao:
Ne mozete malo s Njim, malo da vrdate, jednostavno ne mozete.

A šta ako ovaj naš pristup upravo znači "biti sa Njim" u većoj mjeri nego što je to moguće kroz ustaljene stare pristupe? Ne kažem da nije moguće "biti sa Njim" i kroz te ustaljene stare pristupe (ako se pristupi na pravi način) ali šta ako postoji puniji pristup, sveobuhvatniji?

A na kraju ono što je najbitnije su plodovi duhovnog rada, oni su pokazatelj kvalitete i valjanosti nekog duhovnog rada. Razglabanje o metodologiji rada i o tome šta je bolje a šta lošije ("moj je put bolji od tvog") je samo filozofiranje, ono što je bitno su plodovi. Ima li ih, ili ih nema? Kakvi su? Veliki? Mali? A plodovi više zavise od toga sa kakvim srcem priđeš duhovnom radu nego od toga kakvu duhovnu metodologiju koristiš. Mnogi ovo ne shvataju već misle da ako su "upali" u neki "napredan" duhovni rad da ih to čini ili će ih brzo učiniti duhovnima, samim tim što su oni eto tu, što imaju člansku kartu neke vjerske zajednice ili grupe a pri tome samo glume sebi i drugima da oni tu nešto ozbiljno rade. Članstvo u nekoj grupi nije važno koliko je važan ozbiljan i predan rad. Zato ako smo mi koji stojimo iza ovog sajta kroz svoju duhovnu izgradnju stekli neke duhovne plodove i ako imamo neke ispravne spoznaje...onda to imamo. Ako nemamo onda nemamo. To je bitno. A nije bitno što neko ne može da shvati naš duhovni pristup i rad (jer nije učen da je to moguće, nije spoznao da je to moguće, nije vidio do sada nekoga ko tako radi).

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 13 Okt 2012, 09:54 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 19:50
7. poglavlje Djela Apostolskih opisuje Stefanovo izlaganje pred sveštenicima i ono je očito izloženo hronološki:

"Bog slave javi se ocu našemu Avraamu...I dade mu zavjet obrezanja...A dođe glad na svu zemlju Misirsku...A Josif posla i dozva oca svojega...U to se vrijeme rodi Mojsije...Ovaj ih izvede učinivši čudesa i znake u zemlji Misirskoj...A Solomun mu načini kuću..."

Dakle sve hronološki, po redu dešavanja.

Pa je u tom smislu zanimljivo ovo što kaže za Mojsija:

U to se vrijeme rodi Mojsije, i bješe Bogu ugodan, i bi tri mjeseca hranjen u kući oca svojega. A kad ga izbaciše, uze ga kći Faraonova, i odgaji ga sebi za sina. (Djela apostolska 7,20-21)

Prvo je bio Bogu ugodan, pa je bio hranjen tri mjeseca u svojoj kući, pa ga je uzela Faraonova kći, i tako dalje :)

Kad je onda zaslužio da postane "Bogu ugodan"? :)

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 09 Jul 2013, 23:48 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 01:12
Jedan tekst o reinkarnaciji sa sledece stranice
http://atma.hr/reinkarnacija-kako-si-po ... -i-znjeti/
Reinkarnacija – Kako si posijao, tako ćeš i žnjeti
Oni koji vjeruju u reinkarnaciju dijele zajedničko mišljenje o pravdi, jednakosti i logici ponovnog rođenja. Bez ovih stvari svemir bi bio okrutan, besciljan i nelogičan. U njemu bi se jedno dijete rađalo u bogatstvu, a drugo u siromaštvu. Bilo da netko vjeruje ili ne vjeruje u Boga, reinkarnacija nam omogućuva da promatramo i razumijemo ljudski život iz puno šire i humanije perspektive.

Tijelo je vozilo duše

Oni koji vjeruju u reinkarnaciju dijele zajedničko mišljenje o pravdi, jednakosti i logici ponovnog rođenja. Bez ovih stvari svemir bi bio okrutan, besciljan i nelogičan. U njemu bi se jedno dijete rađalo u bogatstvu, a drugo u siromaštvu. Bilo da netko vjeruje ili ne vjeruje u Boga, reinkarnacija nam omogućuva da promatramo i razumijemo ljudski život iz puno šire i humanije perspektive. U različitim povijesnim tradicijama posve se dosljedno zagovara činjenica o tome kako je jedan život samo jedna slika s filmske vrpce naših mnogobrojnih života, naše spiritualne evolucije u ovom materijalnom svijetu. Oni koji zagovaraju reinkarnaciju govore o tome da smo ovo tijelo, koje je kao vozilo za dušu, dobili u skladu s našim djelatnostima iz prošlog života.

Ovakav zakon koji ureduje pravdu u svemiru na sanskritu se naziva karma – zakon univerzalne pravde. Reinkarnacija stoga može biti promatrana kao žetva plodova nečijih djelovanja iz prošlih života. Loša djelovanja donose loše tijelo, siromaštvo, nesreću, patnju, bolesti, rođenje u siromašnim zemljama gdje vlada glad, itd. Dobra djelovanja donose lijepa tijela, bogatstvo, zdravlje, itd. Kao kada kupujemo novi automobil, tako i dobivanje novoga tijela ovisi o našoj kupovnoj moći. Materijalna priroda odgovara na naše zahtjeve i želje, naša djelovanja u ovom životu i prema tome nam priprema iduće tijelo. Ovo naše sadašnje tijelo odraz je našeg karmičkog bankovnog računa. Kao što je rečeno u Bibliji: Kako si posijao, tako ćeš i žnjeti.
Bog je nedužan

U svojoj Republici (617e) Platon govori o istom načelu: “Bog je nedužan; čovjek je sam odabrao svojim djelovanjem svoju vlastitu sudbinu.” Naravno, sada se postavlja pitanja je li u zakonu karme već unaprijed sadržan strogo određeni determinizam? Vede govore da naša djela određuju način našeg rađanja, ali ne i djelovanja na buduće situacije u našem životu. Dakle, karma pruža određene situacije, ali ne i odgovore na te situacije. Živa bića imaju i dalje svoju slobodnu volju. Reinkarnacija zajedno s karmom predstavlja i tvori oblik koji otklanja sve sumnje o svemiru koji pruža živim bićima pouke i postupan napredak na ljestvici spiritualne evolucije. Dakle, Vede ne govore o fatalističkom, depresivnom i kaotičnom pogledu na svemir, već o tome kako je svako živo biće tvorac i krojač vlastite sudbine, tj. budućnosti.

Ali više od toga, reinkarnacija nam govori neposredno o milosti Boga koji nam svesrdno pruža ponovno i ponovno nove prilike da se popravimo. Božja se uloga ogleda u tome da nam on olakšava, daje uvjete i sredstva kako da se što prije izgradimo i napustimo svoje pogrešno poimanje o životu i Njemu samome. On to čini dajući nam svete spise i šalje nam svete osobe koje nam pomažu u našem duhovnom napredovanju.

Vedska kultura i hinduizam

Ideju reinkarnacije nalazimo u gotovo svim vedskim tekstovima Yajur-vede, Atharva-vede, Rig-vede, Upanishada, Purana, Mahabharate, Ramayane, itd. U Yajur-vedi (12.36-37) nalazimo sljedeći stih: “O učena i trpeljiva dušo, nakon što je prebivala u vodi i biljkama, duša ulazi u maternicu ponovno i ponovno. O dušo, ti si rođena u tijelu biljke, u drveću, u svim stvorenim nepokretnim stvarima i u vodi. O dušo, sjajeći poput sunca, nakon spaljivanja materijalnog tijela, dostigavši vatru i zemlju ponovnog rođenja, prebivaš u maternici majke i bivaš opet rođena.”

U Shvetashvatara UpanishadJ (5.11.) stoji: “Kao što se tijelo održava hranom i vodom, na sličan način i individualna duša, vođena svojim težnjama, osjetilnim dodirom, vizualnim utiscima i opsjenama, uzastopno mijenja svoje oblike prema svojim djelima.”

Brihad-aranyaka Upanishada (4.4.1-4) napominje: “U vrijeme smrti u predjelu srca pojavljuje se svjetlo, a duša vođena tim svjetlom napušta smrtno tijelo kroz oko, kroz glavu ili druge otvore na tijelu. Nakon što duša napusti tijelo, s njom zajedno idu i vitalni zraci i prana te je slijede do sljedećeg odredišta. S dušom u novo tijelo prelazi njeno prethodno znanje, djela i njena količina mudrosti.”

U svojim učenjima veliki indijski filozof i teolog Ramanuja govori, citirajući Bhagavad-gitu, kako se vedski pristup problematici karme i reinkarnacije razlikuje od grčkog koncepta moire. Grci u njemu zakon karme tumače kao bespomoćnost ili neizbježnu sudbinu duše, što se naravno oslikava ponajviše u grčkim tragedijama.

Bhagavad-gita nam govori o tri vrste djelovanja u ovome:

Karma – pobožne materijalističke djelatnosti koje osobu unaprijeduju materijalno, ali ne i spiritualno i zbog kojih se duša mora ponovno reinkarnirati.
Vikarma – to su griješne djelatnosti u kojima osoba čini nasilje nad drugim živim bićima. Zbog ovih djelatnosti osoba se rađa u životinjskim vrstama.
Akarma – to su spiritualne djelatnosti namijenjene služenju Boga bez materijalnih motiva. Ovakva vrsta djelovanja ne stvara ni dobru ni lošu materijalnu karmu, već predstavlja transcendentalne djelatnosti pomoću kojih osoba stječe oslobođenje od samsare, neprekidnog kruga rađanja i umiranja.

U vedskim spisima postoje tri fundamentalna koncepta o smrti:

1. Rani vedski pogled

Griješna duša nakon smrti odmah biva prenesena na planet Pluton gdje se nalazi Yamaraja, polubog koji nadgleda pravdu u ovom svemiru i koji kažnjava griješne duše. Duša se može izbaviti iz paklenog stanja samo ako njeni potomci na planeti zemlji prinose Pindu, ponude za iskupljenje svojih predaka. Nakon što provede određeno vrijeme u ovom stanju, duša se ponovno uzdiže evolucijom kroz 8.400.000 različitih vrsta.

2. Purane

Neke Purane govore o bezbrojnom broju paklova i rajeva gdje mrtvi odlaze kako bi bili nagrađeni ili kažnjeni za svoje pobožne ili bezbožne djelatnosti. Purane govore kako duša luta kroz ove suptilne predjele egzistencije prije nego li ponovno biva rođena u novom tijelu dobivši novu priliku da prihvati duhovni život.

3. Samsara

Samsara nas uči da odmah nakon smrti duša biva rođena u materijalnom svijetu te nastavlja svoje putovanje u krugu rađanja i umiranja sve dok ne pročisti svoju svjesnost od materijalnih želja. U trenutku kada postigne potpuno pročišćenje, duša se vraća u duhovni svijet u mjesto s kojeg je jednom davno otišla. Ovo učenje zagovaraju mnogi sveci i općenito je prihvaćeno od strane mnogih vedskih autoriteta.
Život u utrobi majke

U Vedama postoje složena objašnjenja rođenja, smrti i ponovnog utjelovljenja duše. Postoji čak detaljan opis života fetusa u maternici majke: “Prošavši kroz sva paklena, bijedna stanja i prošavši prema utvrđenom redu kroz niže oblike životinjskog života prije ljudskog rođenja, pročistivši se tako od svojih grijehova, osoba se ponovno rada kao ljudsko biće na ovoj zemlji.” (Bhagavata Purana, 3.30.34) Pod Božjim nadzorom, u skladu s posljedicama svoga djelovanja, živo biće, duša, biva prisiljena ući u maternicu žene kroz muško sjeme, da bi poprimila određenu vrstu tijela.

Tijekom prve noći sjeme i jajašce se miješaju, a tijekom pete noći dolazi do vrenja te se ova smjesa pretvara u mjehurić. Desete noći poprima oblik nalik šljivi, a nakon toga se postupno pretvara u grumen mesa ili jaje, već u zavisnosti od slučaja do slučaja. tijekom prvog mjeseca obrazuje se glava, a na kraju drugog mjeseca ruke, stopala i drugi udovi. Na kraju trećeg mjeseca razvijaju se nokti, prsti, palčevi, dlake na tijelu, kosti i koža, organ za razmnožavanje, kao i drugi otvori na tijelu, poput očiju, nosnica, ušiju, usta i anusa. Nakon četiri jeseca od trenutka začeća pojavljuje se sedam osnovnih sastojaka tijela, naime probavni sok, krv, meso, salo, kosti, koštana srž i sjeme. Na kraju petog mjeseca javlja se osjećaj gladi i žeđi, a na kraju šestog mjeseca zametak se počinje okretati na desnu stranu trbuha.
Iako je Bhagavata Purana nastala prije nekoliko tisuća godina, njene se tvrdnje slažu u mnogome sa suvremenim znanstvenim tvrdnjama koje govore o začeću i razvoju fetusa u maternici. Dakle, ovdje je objašnjeno da iako je maternica sigurno mjesto za fetus, duša u njemu ipak mora iskusiti različite vrste boli. I upravo te traume i takva iskustva pomažu duši da zaboravi svoj prethodni život. Ipak, duša nosi svoja sjećanja na prethodni život u podsvijesnom dijelu uma, no u izvanjskom dijelu svjesnosti ona zaboravlja te impresije kako bi se mogla bolje poistovjetiti sa svojim novim roditeljima i novom životnom okolinom.
Zašto se ne možemo sjetiti prošlog života?

Mnogi protivnici reinkarnacije postavljaju sumnje i pitanje: Ako smo živjeli prije ovoga života, zašto se onda ne možemo sjetiti naše prošlosti? Sveci i filozofi na različite su načine odgovarali na ova pitanja. Platon u svojoj Republici govori kako svaka duša ima sposobnost odabira okolnosti svoje sljedeće inkarnacije. Nakon što odabere svoju mogućnost, duša pije vodu iz rijeke Lethe, rijeke zaborava. Rijeka zaborava odnosi sjećanje duše kako bi se ona mogla ponovno uključiti u novo utjelovljenje. “Tijelo,” pisao je Plotin, “istinska je rijeka Lethe; jer duša se utjelovi i sve zaboravi.” Bhagavata Purana nam govori da fetus prema svojoj karmi pati u maternici. Ali zbog toga što njegova svjesnost nije u potpunosti razvijena, živo biće u fetusu sposobno je otrpjeti bol. Tako se ističe kako dijete u takvom stanju ostaje kao ptica u kavezu, bez slobode kretanja. Tada, ako je sretno, može se sjetiti svih nevolja iz prošlih stotinu života. Nakon što je fetus rođen uljuljkan u osjećaj lažne sigurnosti slatkim riječima svojih roditelja i rođaka, ono postaje žrtva iluzije materijalne egzistencije. Bhagavata Purana (6.1.49) napominje da kao što osoba dok spava djeluje u skladu s tijelom očitovanim u snu, prihvaćajući to tijelo kao svoje vlastito, tako se čovjek poistovjećuje sa svojim sadašnjim tijelom koje je dobio zbog pobožnih ili bezbožnih djela koje je počinio u prošlosti i nemoćan je shvatiti svoje prošle i buduće živote.

U Bhagavad-giti rečeno je kako duša ostaje uvijek ista, ali se materijalno tijelo mijenja od dječaštva, mladosti pa sve do starosti. Ovaj fenomen naziva se karma-bhandana ili uvjetovani život u krugu rođenja i smrti. Bhagavata Purana nas poučava kako je cilj ljudskog života da razvijemo svoju nemotiviranu ljubav prema Bogu kroz proces bhakti-yoge ili predanog služenja Boga s čistom ljubavlju. Tako su nam veliki autoriteti vedskoga znanja ostavili proces pomoću kojeg se možemo osloboditi kruga samsare.

http://atma.hr/reinkarnacija-kako-si-po ... -i-znjeti/

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 11 Jul 2013, 23:07 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Apr 2011, 06:16
budem dobar postanem bogat, a bogati najgori, pa kažu bogat siromah, ...h

kur'an tj. islam govori da su džinni stvarali svašta, što ne negira, ali kažem

svaki narod je imao filozofiju, tj. poslanika
Bog je tako odredio.

dokle ide reinkarnacija i kako se uklapa u sudnji dan i definitivnu diobu na vječni džennet i džehennem,? daklen vječno, i nema reinkarnacije, dakle tad, a ne sad, govorim o krajnjem.

usput kakva, koja je korist u životu i ovom i budučem od ciklusa rađanja?
osim priče ništa, dakle djelo se traži, korist za sad i sutra.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 12 Jul 2013, 08:45 

Pridružio se: 26 Feb 2008, 09:03
!

Poslednji put menjao della dana 27 Jun 2016, 19:24, izmenjena samo jedanput

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 12 Jul 2013, 08:54 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Apr 2011, 06:16
Bojim se da su maštarije i bajke istinite, a ne neutemeljene.

Priče o duhovima, vilama i slično, znaš, nije to tek glupost u umu, to je ono iz ponude, dakle mi primamo sliku nevidljivog na neki način, ali ne vjerujemo.

Niko realno ne vjeruje u duha dok ne vidi ili ne doživi, tako je to sa nevidljivim, ali meni je nevjerovatno da su sva ta maštanja i te kako zasnovana, samo što mi ne vjerujemo dok ne vidimo, a mnogi ili svi i da vide ne bi bili ništa bolji, osim moćda sigurniji da bajke postoje i da su istinite.

Lično smatram bajke mnogo istinitijim nego što uopće ljudi smatraju.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 12 Jul 2013, 09:04 

Pridružio se: 26 Feb 2008, 09:03
!

Poslednji put menjao della dana 27 Jun 2016, 19:24, izmenjena samo jedanput

Vrh
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 64 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat