ČOVJEK SE
DUHOVNO, TJELESNO, FIZIČKI,
ENERGETSKI, MATERIJALNO,
UZDIŽE I NAPREDUJE
KADA ČITA, PRIČA, SLUŠA,
RAZMIŠLJA SRCEM, S LJUBAVLJU,
O BOŽIJIM STVARANJIMA, DJELOVANJU
I NAMJERAMA SA ČOVJEKOM NA ZEMLJI

duhovnaizgradnja.com forum

posjetite i sajt Duhovna izgradnja

Ovo je forum javnog karaktera i na njemu svako može da iznosi svoja razmišljanja koja su u skladu sa pravilima foruma, ali autori sajta ne stoje iza pisanja drugih učesnika

Danas je 20 Nov 2017, 14:37

Sva vremena su u UTC + 1 sat

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 137 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 14  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 14 Okt 2011, 10:32 
Autor sajta

Pridružio se: 13 Feb 2008, 08:13
Della je super iznijela ono o ključnosti i neključnosti stihova....I sa tim se sasvim slažem. Pa ipak, postoje određena mjesta koja u određenom momentu i u određenim uslovima (i određenim osobama) mogu imati snažniju poruku.
U tom smislu, i ova tema može da bude korisna.
Mitrandir, lakše bre malo :D , zar ne vidiš da svi mi ovdje imamo ihihi "tripova" :D :D :D ... pa šta onda...Ako lijepo možemo da razgovaramo, a sigurno možemo, onda to nema nikakve veze. U redu, dobro je djelo skrenuti pažnju nekome da u nečemu griješi (AKO griješi i ako si baš ti pozvan da mu to kažeš), ili ga barem navesti da se malo preispita, ali to ipak nije jedini a ni glavni smisao razgovora na forumima.
I zato, držimo se teme, a ti Falqo, hajde lijepo i polagano iznesi šta imaš, pa da vidimo šta je to. Možda je zaista korisno i nama (kao i drugima), a možda je samo tebi, ....a možda ni tebi. Ali bilo kako bilo, ako je na izgradnju (a ovo je sajt posvećen duhovnoj izgradnji) dobro je.
Pa da vidimo.... Nastavi.
Uzgred, što se mene tiče katolička, a vala i svaka druga navodna "crkva" su samo uzurpatori toga što se u Novom Zavjetu govori, ali...
I to ima velike veze sa onim stavkom kojim je Adil započeo temu....Jer je još tada J.H.V.H. Izraelcima rekao: "Eto vi hoćete cara, znači nećete da vam ja carujem! Pa dobro, vidjećete onda šta to znači i kako izgleda i koliko je loše za vas to što tražite." Isto tako može se reći i za vjerske poglavare i vođe (od pape do gurua): vi hoćete njih da vas vode a NEĆETE da vas JA (tj ON) vodim! Pa dobro, lutaćete onda za njima, sve dok ne vidite koliko je loše i koliko vas to duhovno NE izgrađuje! A oni vam NISU potrebni, isto kao što vam ni, ako ičemu valjate, vlasti (carevi) nisu potrebni. A bijaše to vrijeme u kojem u Izraelu ne bijaše cara nego svako življaše kako hoće, tako kaže Sveto Pismo. Svako življaše slobodno, i nikoga iznad sebe ne imaše osim Boga (i to kao Oca, vodiča i savjetnika a ne kao vladara), ali onda su po ugledu na druge počeli da sebi postavljaju careve...A to NIJE bila zamisao Oca Nebeskog za njihov život.
Eto šta sam ja vidio u tima stavcima koje je Adil potencirao....

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 14 Okt 2011, 11:44 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jul 2011, 03:23
Falqo je napisao:
Draga braćo i sestre. Pošto vidim da ovdje imate dežurne mudrace, koji sve znaju i odmah se upliću u svaku temu, ja bih se povukao, a oni će vam objasniti svaku istinu iz Pisma. Ja vas samo želi srdačno pozdraviti i podsjetiti da na bazi ova 2-3 stiha Katolička crkva smatra da:
1) Je papa - Petar, tj. njegov naslednik iz I veka,
2) Da je to ta crkva, koju ne mogu navladati ni vrata paklena - Rimokatolička crkva
3) I da ona ima pravo opraštati grehe na zemlji da bi čovjek dospeo u raj - tkz. Indulgencije.

Normalno ja smatram da su sve 3 stvari pogrešno protumačene jer nemaju tjemelj u bibiliji, već su to ljudska tumačenja.
Bog s vama.

Divnog li otkrica! Pa ti bi se trebao zvati Falqo Columbo :mrgreen:

PS: ako ti oces da izneses svoje misljenje o katolickoj crkvi, sto ja onda ne bi smeo da iznesem moje misljenje o tvom nastupu?

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 14 Okt 2011, 11:50 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 19:50
Mitrandir je napisao:
Divnog li otkrica! Pa ti bi se trebao zvati Falqo Columbo :mrgreen:

Opet nasjecaš i podbadaš. Nemoj to raditi. Sve to što imaš reći (kao to da Falqo iznosi nešto opštepoznato) možeš reći na više načina, neki su lijepi a neki nisu već u sebi kriju dozu podbadanja. Drži se onoga "činite drugima ono što želite da drugi čine vama". Sumnjam da bi se tebi svidjelo da te neko podbada.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 14 Okt 2011, 11:54 
Korisnikov avatar

banuj me

al nemoj skroz ostavi mi da mogu da citam nova otkrica :lol:

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 14 Okt 2011, 12:07 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Ne banuje se za takve sitnice. Samo skrećem malo pažnju, što nije loše, svi treba da tu i tamo skrenemo pažnju nekome kada ovaj nešto malo zabrlja. Skreću pažnju i meni, skrećem i ja drugima. Tako učimo i napredujemo. Bitno je samo da kritike prihvatimo zrelo i razmislimo o njima a ne da ih odbijamo što ego inače čini.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 14 Okt 2011, 13:49 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2011, 09:17
Paladin je napisao:
Falqo je napisao:
Normalno ja smatram da su sve 3 stvari pogrešno protumačene jer nemaju tjemelj u bibiliji, već su to ljudska tumačenja.

Sve mi to vec znamo. Ovde nema nikoga ko misli drugacije.

Draga braćo i sestre. Ja se u startu izvinjavam svakom ko je mene protumačio kao uvrjedu. Jer ja sam Hrišćanstvo protumačio kao – pomaganje drugima koji su u zabludi a ne osuditi ih i ismejavati. Jer ako im pomognemo da prevaziđu svoje zablude imamo nagradu na nebu. A ako ih osudimo i ismejemo – onda se oni mogu još više isfrustirati i možda još dublje zgrješiti, ili ostati u svojoj zabludi. A i pitanje je koliko je i on sam kriv za te svoje zablude. Rođen u tamo nekoj zaludeloj zajednici, krstili ga ko malo dete ili bebu, ili nezrelog mladića, i to je sve što je imao čuti u svom životu. Tako da ja mislim da trebamo biti spori na ismejavanje i osuđivanje i konstatovanje o nekom, a hitri i revnosni u pomaganju i skretanju te osobe sa đavoljskog puta.

Tako da mi je veoma žao što ovdje svi misle u vezi ove 3 stvari kao ja. Jer možda sam i ja u zabludi što ove stihove nisam protumačio kao Katolička crkva, i jedino mi to može dobro objasniti neki Katolik. A druga stvar - što nikog neću uspeti obratiti jer su svi moji istomišljenici. Uostalom i nije dobro da nema nijednog Katolika – to me malo asocira da su ’’oterani’’, sa ovog foruma.
Mislio sam ovo isto pokrenuti i na nekom Katoličkom forumu, ali posle iskustva sa Jehovinim svjedocima – odustao sam. Jer je svaka crkva ubeđena u svoje zablude, i teško je to razbiti. Ali Pavle je govorio da nam jedino ostaje vjera, nada i ljubav. Tako da se i ja nadam da ću nekog obratiti u njegovim zabludama, ili neko mene u mojim.
Vratimo se temi.
1) Jedna od ključnih stvari u ovome je – ko je stjena (kamen)?
Ako se izanaliziraju svi stihovi može se zaključiti da je to jedino Hrist. A Petru je to bio samo nadimak, jer je bio jakog i čvrstog karaktera. Stjena u ovom stihu i smislu je samo Hrist. I niko drugi to ne može biti.
2) Koja je to crkva koju ni vrata paklena neće navladati? Gdje su svi vjernici spašeni, a napadnuta je od pakla?
U istoriji se lepo vidi da od osnivanja Rimokatoličke crkve u III veku, pa do danas da li su tu bili demoni ili ne? Da li je u toj crkvi bilo nespašenih ili ne? Da li je ta crkva ubijala prave božije sluge ili ne? Da li se protivila istini ili ne?.....
Kroz čitavu istoriju se dobro vidi da je ta crkva imala više sotonskih dela nego anđeoskih. Tako da je ovu denominaciju mnogo puta pakao navladao. Češće je kočila pravo Hrišćanstvo, neko gurala naprjed. A to što postoje do danšnjeg dana – pa postoji i Pravoslavna crkva, i Mormonska, i Jehovini svjedoci, i Advemtisti, i Pentakostalci, i Nazareni, i Baptisti i razne sotonske crkve i svi. To nikakva garancija nije PRAVE crkve. Međutim pitanje je da li ih savladava pakao ili ne? Da li imaju pogrešne doktrine ili ne? Da li govore svu istinu ili pomalo i LAŽ?
Jedina crkva koju pakao nikada nije savladao, niti će to je Jevrejska Nebeska crkva opisana u Otkrivenju. Nju napadaju sotonske sluge i ona opstaje. I ni jedan u njoj ne pogine, već ima život večni!
Ako nisam u pravu – onda koju to još crkvu napada pakao i ona opstaje sa svim vernicima?
Takođe u stihu Matej 16,18 se kaže na ovom kamenu – a to je Hrist izrekao u Jerusalimu, a Petar nikada nije bio
u Rimu. Tako da nema logike da se to odnosi na Vatikan. Već se to odnosi na Jerusalimsku crkvu, odnosno
novi grad Jerusalim.
3) Ko ima pravo otpraštati grehe? Opet na bazi svih stihova iz Pisma – Hrist i oni koji su primili Svjeti Duh. A taj Svjeti Duh svi tvrde da su primili. Svaka denominacija posle krštenja svojih vernijka. Tako da je jako diskutabilno ko je zaista primio svjeti Duh, a ko lažno.

Nadam se da ovo nije kraj već tek početak tumačenja ovih stihova, i što se mene tiče, dobrodošli su svi Hrišćani.
Bog sa svima. I hvala svim koji su se javili na ovu moju temu. Da vas Bog blagoslovi.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 14 Okt 2011, 15:37 
Autor sajta

Pridružio se: 13 Feb 2008, 08:13
Paladin je napisao:
Ne banuje se za takve sitnice. Samo skrećem malo pažnju, što nije loše, svi treba da tu i tamo skrenemo pažnju nekome kada ovaj nešto malo zabrlja. Skreću pažnju i meni, skrećem i ja drugima. Tako učimo i napredujemo. Bitno je samo da kritike prihvatimo zrelo i razmislimo o njima a ne da ih odbijamo što ego inače čini.

Kad malo razmislim, neka ga sa svojim "nasijecanjima", to je kao neki filter. Onaj ko zbog jednog malog bockanja odustane ili se naljuti...pa, pitanje je da li je taj uopšte neko ko može da podnese malo ozbiljnije i dublje rasprave. Ko nije ukrotio svoj ego, taj ne može da čuje šta Duh govori....samim tim ne može ni da govori ništa što je zaista vrijedno.
Dakle, neka Mitrandir bocka i dalje ako mu se bocka, a ako slučjano ipak pretjera, bocni ti njega (ili ću ja) ili ga stvarno banuj, i....super. Nema ljutiš!

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 14 Okt 2011, 19:33 
Korisnikov avatar

svako se izrazava kako ume, ako vam se ne svidja imate dugmence ban ;)

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 15 Okt 2011, 12:08 
Autor sajta
Korisnikov avatar

goran je napisao:
Jer je još tada J.H.V.H. Izraelcima rekao: "Eto vi hoćete cara, znači nećete da vam ja carujem! Pa dobro, vidjećete onda šta to znači i kako izgleda i koliko je loše za vas to što tražite." Isto tako može se reći i za vjerske poglavare i vođe (od pape do gurua): vi hoćete njih da vas vode a NEĆETE da vas JA (tj ON) vodim! Pa dobro, lutaćete onda za njima, sve dok ne vidite koliko je loše i koliko vas to duhovno NE izgrađuje! A oni vam NISU potrebni, isto kao što vam ni, ako ičemu valjate, vlasti (carevi) nisu potrebni. A bijaše to vrijeme u kojem u Izraelu ne bijaše cara nego svako življaše kako hoće, tako kaže Sveto Pismo. Svako življaše slobodno, i nikoga iznad sebe ne imaše osim Boga (i to kao Oca, vodiča i savjetnika a ne kao vladara), ali onda su po ugledu na druge počeli da sebi postavljaju careve...A to NIJE bila zamisao Oca Nebeskog za njihov život.

Sve stoji, ali je interesantno primjetiti da je JHVH odavno znao da će Izraelci tražiti cara pa je još Mojsiju dao zakone za cara (5. Mojsijeva 17, 14-20) a neposredno prije nego što će Izraelci zaista tražiti cara JHVH je preko proroka očitao bukvicu svešteniku Iliju (koja je jako interesantna i za današnje vrijeme) i u kojoj je između ostalog rekao: "A sebi ću podignuti sveštenika vjerna, on će raditi po srcu mojemu i po duši mojoj; i sazidaću mu tvrd dom, i on će hoditi pred pomazanikom mojim vazda."

I zaista, Samuel je vjerni sveštenik koji je nedugo nakon toga pomazao prvog Izraelskog cara.

A u pomenutom očitavanju bukvice tadašnjem svešteničkom poglavaru naročito je zanimljiv (ključan) sledeći stih:

Zato JHVH Bog Izrailjev kaže: rekao sam doista: dom tvoj i dom oca tvojega služiće preda mnom do vijeka; ali kaže JHVH: neće biti tako, jer one ću poštovati koji mene poštuju, a koji mene preziru, biće prezreni. (1. Samuelova 2,30)

Dakle nema više nasljeđivanja Božije potpore, podrške, blagoslova (zbog nekakve "tradicije") već će svima biti isključivo po njihovim ličnim i pojedinačnim zaslugama, ali pravim duhovnim zaslugama, a koje su to prave a koje samo imaju privid pravih (a ustvari su samo ritualne, mehaničke, tradicionalne) piše u cijelom Svetom Pismu. Ali unatoč tome današnje "crkve" se i dalje "furaju" na nekakvu tradiciju i to navode kao glavni argument njihove nekakve valjanosti a vjernici koji im pripadaju misle da su spašeni samo time što pripadaju tim "crkvama" i da ne treba ništa dugo da rade na sebi osim da imaju "člansku kartu" te neke "crkve". A Isus Hrist je lijepo rekao: "slijepac slijepca ako vodi, oba će u jamu pasti".

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 15 Okt 2011, 16:06 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Apr 2011, 06:16
Jedno je nasljeđivanje te vlasti od Saula na ovamo, ali šta je sa dakle naslljeđivanjem ''duhovne niti'' iliti proroštva, dakle od Mojsija do Samuela na dalje, to je interesantniji vid.

Van ovoga, kao drugo, naišao sam na još jedan stih ali ga nisam stavio ali čini mi se vidi se to u 2 ili 3 primjeru koji sam dao, a odnosi se na nasleđivanje grijeha iliti kletva, jer kaže Jahve će npr. njegove potomke pohoditi za njegove grijehe. Zašto bi i u kojoj mjeri ispaštali potomci to je stvar pitanja, ali recimo da ispaštaju, ali ako su pravi, Allah će olakšati svoju ruku nad njima, tj. takvima. Dakle govorim o prenosu grijeha tj. kletve na potomstvo. Vjerujete li u to, i je li tako? Izgleda da ima toga.

Vrh
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 137 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 14  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat