ČOVJEK SE
DUHOVNO, TJELESNO, FIZIČKI,
ENERGETSKI, MATERIJALNO,
UZDIŽE I NAPREDUJE
KADA ČITA, PRIČA, SLUŠA,
RAZMIŠLJA SRCEM, S LJUBAVLJU,
O BOŽIJIM STVARANJIMA, DJELOVANJU
I NAMJERAMA SA ČOVJEKOM NA ZEMLJI

duhovnaizgradnja.com forum

posjetite i sajt Duhovna izgradnja

Ovo je forum javnog karaktera i na njemu svako može da iznosi svoja razmišljanja koja su u skladu sa pravilima foruma, ali autori sajta ne stoje iza pisanja drugih učesnika

Danas je 20 Nov 2017, 18:26

Sva vremena su u UTC + 1 sat

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 29 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 22 Nov 2011, 19:25 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 19:50
Slažem se potpuno sa Kahli. Upravo pišem jedan tekst o različitim, pogrešnim, površnim slikama o Bogu kojih se ljudi drže kao pijan plota i ubijeđeni su da je upravo ta slika ona prava.

Kahli je napisao:
kao i kod ljudi dok nekoga dobro ne upoznaš ne možeš znati kakav je.

Ne možeš ni tada u potpunosti. Nikad ne možemo. Možemo samo bolje upoznati, ali ne i potpuno upoznati. Ne poznajemo ni sebe a kamoli nekog drugog, makar nam on bio najbliskija osoba na planeti.

U vezi sa ovim i sa pogrešnim slikama zanimljivo je primjetiti ono što ljudi za nekoga kažu "razočarao si me". Ma je li? Istina je da nas zapravo mogu razočarati samo slike koje smo mi sami kreirali i imali o nekoj osobi a nikad nas ne može razočarati ta neka osoba. Ali lakše je prebaciti krivicu na nekog drugog pa reći "razočarao si me" nego uvidjeti da je problem u našoj slici o toj osobi, dakle mi smo pogriješili. Ne može nas razočarati neko drugi jer šta god on da uradi to je on, on takav kakav je, ili bar kakav je u tom trenutku, ali to je on, takav kakav je, ispoljio je nešto svoje iz sebe, a ko je nama kriv što ne poznajemo tu osobu dovoljno i što joj ne dajemo za pravo da ispolji nešto što će nas iznenaditi? Zar ljudi treba da ispoljavaju samo ono što mi u svojoj glavi o njima zamislimo, samo ono što nama odgovara? A kad ne bude tako uzimamo sebi za pravo da kažemo "uh, razočarao si me". Nije nas razočarala ta osoba nego slika koju smo mi u svojoj glavi o toj osobi kreirali.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 22 Nov 2011, 19:29 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Elena je napisao:
A zasto bi se onda reklo da su ga ubila tri COVJEKA, kad se moglo se i reci "ubile su ga tri LICNOSTI" ili tri BICA?

Možda su te tri Nebeske Ličnosti za vrijeme Hristovog raspeća bile tu među ljudima u ljudskom obličju :)

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 22 Nov 2011, 19:37 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2010, 22:51
Paladin je napisao:
U vezi sa ovim i sa pogrešnim slikama zanimljivo je primjetiti ono što ljudi za nekoga kažu "razočarao si me". Ma je li? Istina je da nas zapravo mogu razočarati samo slike koje smo mi sami kreirali i imali o nekoj osobi a nikad nas ne može razočarati ta neka osoba. Ali lakše je prebaciti krivicu na nekog drugog pa reći "razočarao si me" nego uvidjeti da je problem u našoj slici o toj osobi, dakle mi smo pogriješili. Ne može nas razočarati neko drugi jer šta god on da uradi to je on, on takav kakav je, ili bar kakav je u tom trenutku, ali to je on, takav kakav je, ispoljio je nešto svoje iz sebe, a ko je nama kriv što ne poznajemo tu osobu dovoljno i što joj ne dajemo za pravo da ispolji nešto što će nas iznenaditi? Zar ljudi treba da ispoljavaju samo ono što mi u svojoj glavi o njima zamislimo, samo ono što nama odgovara? A kad ne bude tako uzimamo sebi za pravo da kažemo "uh, razočarao si me". Nije nas razočarala ta osoba nego slika koju smo mi u svojoj glavi o toj osobi kreirali.

Naravno. Stvar je u tome da mi kroz tu sliku obavezno stvaramo očekivanje od nekoga da se ponaša u skladu sa onim kako smo mi zamislili. A najviše griješimo u nepoznavanju sebe. Šta mi to imamo očekivati i od koga? Prebacivanje krivice na drugoga - stara Adamova boljka. (I Evina, naravno ;) )

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 22 Nov 2011, 19:38 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2010, 11:16
Kahli je napisao:
Elena, mi ne možemo shvatiti ko je Otac Nebeski i kako on djeluje, kako se ispoljava jer ne poznajemo ga. Kroz duhovnu izgradnju mi sve više stvari saznajemo o Njemu...ono što se u duhovnosti kaže približavamo mu se. Kad krenemo da radimo duhovnu izgradnju mi imamo predstavu da se tamo neko biće brine o nama, da svime upravlja...kroz duhovnu izgradnju saznajemo i spoznajemo sve više o tom biću, samim time to biće nam je bliže i poznatije...Znači mjenja se naša slika o njemu, ono što smo mislili da on jeste...jer sve što mi možemo imati je predstava o Njemu koju možemo da shvatimo...kao i kod ljudi dok nekoga dobro ne upoznaš ne možeš znati kakav je. O tim slikama se govori. Jel ti sada jasnije?

Znam ja to sve... nekad se bas zapitam znamo li mi uopste ISTA o Bogu, sem onog sto nam pruzaju sveti spisi. A spisi su tu da nam pomognu da shvatimo. Kad se proucavaju sveti spisi, neko tad shvati vise, neko manje, neko tek tad nista ne shvati. :D Svako ima drugaciju predstavu o Bogu i drugacije ga dozivljava, razumijem sta hoces da kazes. Zato su se i stvorili razni vjerski pravci i razlicite vjerske grupacije... ono "oblikujmo Boga po svom oblicju" ko Snjeska Bjelica. Ali zato imamo upute u Svetom Pismu kako doci do njega i kako ga dozivjeti i shvatiti.
Malo si me zbunila sa ovim "Oce Nas... Oce Moj", jer ja to poznajem samo kao "Oce Nas.." i gledam na sve ljude kao na jednu veliku zajednicu koji su Jedno sa Bogom Ocem i na Boga gledam kao na Jednog Boga, Tvorca Neba i Zemlje. Jer ako kazem "Oce Moj.." onda se odaljujem od drugih, onda nisam sto i drugi, nismo Jedno - takav se osjecaj dobija; a svi bi trebalo da budemo Jedno sa Bogom, a kako to biti ako svaciji Put vodi ka nekom drugom Ocu, ako ne idemo svi ka istom Ocu?
Evo recimo zbog ovog tako mislim:
Peta Mojsijeva 4:35: “Tebi je to pokazano da poznaš da je Gospod Bog, i da nema drugog osim Njega.”
Peta Mojsijeva 6:4: “Čuj, Izrailju: Gospod je Bog naš jedini Gospod .”
Malahija 2:10a: “Nije li nam svima jedan Otac? Nije li nas jedan Bog stvorio?”
Prva Korinćanima 8:6: “Ali mi imamo jednoga Boga Oca, od koga je sve i za koga smo mi, i jednoga Gospoda Isusa Hrista, kroz koga je sve postalo, pa i mi - njegovim posredstvom.”
Efescima 4:6: Jedan je Bog i Otac svih, koji je nad svima, i kroza sve, i u svima.”
Prva Timoteju 2:5: “Jer Bog je jedan i jedan je posrednik između Boga i ljudi, čovek Isus Hristos.” Jakov 2:19: “Ti veruješ da ima samo jedan Bog? Dobro činiš; i demoni to veruju i drhte.”

S ovim ne zelim da kazem da nisi u pravu, ti imas svoje razloge zasto tako mislis (ili mislite :D ). Ako je to tvoje duhovno isustvo -imas prava na njega. :)

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 22 Nov 2011, 19:54 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Elena je napisao:
nekad se bas zapitam znamo li mi uopste ISTA o Bogu

Mislim da je Demian u jednom tekstu napisao o nekom predavanju gdje su predavača pitali šta bi im Bog rekao kada bi mogao da im se obrati i kaže jednu stvar, a ovaj je odgovorio "rekao bi vam: sve ste pogrešno shvatili".

Alister Krouli je u jednoj knjizi napisao:

"Ovaj Zakon, Razum, Vrijeme, Prostor, sva Ograničenja osljepljuju nas za Istinu. Sve što znamo o Čovjeku, Prirodi, Bogu, je upravo ono što oni nisu; to je ono što oni odbacuju kao odvratno."

Elena je napisao:
Jer ako kazem "Oce Moj.." onda se odaljujem od drugih, onda nisam sto i drugi, nismo Jedno - takav se osjecaj dobija; a svi bi trebalo da budemo Jedno sa Bogom

Jedno sa Bogom ali ne nužno i jedno sa drugim ljudima, bar sad dok smo svi takvi kakvi smo. Kahli je pisala da to dođe kao miješanje naše energije sa energijama kojekakvih ljudi, a to nije dobro. Nije poželjno ni družiti se sa osobama čije nam energije smetaju, čije su energije (i duh) dosta drugačije od naših (Psalam 1,1). Da smo svi divni, krasni i prosvjetljeni to bi možda bila druga priča, ali nismo. Bolje je da svako traži svoju ličnu vezu sa Ocem Nebeskim, sam za sebe. Ne samo da je bolje, to je neophodno.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 22 Nov 2011, 20:13 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Jeste Bog u zajednici sa svim ljudima (bez njega nema života, zar ne?), ali nisu svi ljudi u zajednici sa Bogom. Kroz prihvatanje bilo kojeg puta za duhovnu izgradnju ili nekog učenja (http://www.duhovnaizgradnja.net/stranic ... radnja.htm) mi iskazujemo da želimo zajednicu s Njim, da ga priznajemo kao svog Oca. To je svačiji lični izbor da prizna Oca Nebeskog kao svog Oca. Kao što Pavle reče: svako će Bogu dati odgovor za sebe. Ne mogu ja odgovarati za tebe niti ti za mene. To svaka od nas mora vidjeti sa Bogom :) Ali kojim Bogom ako ga recimo jedna od nas nije nikada potražila ili se potrudila da ga spozna na bilo koji način. Normalno je da će ona koja se nije potrudila u tome zbunjeno pitati ko je taj Bog (jer ga ne poznaje), dok ova druga slobodno može reći MOJ Bog jer sam ga ja priznala, upoznala i samim time jeste MOJ prijatelj, ti nisi i samim time nije tvoj. Navela sam tebe i mene primjera radi samo, ali to se može primjeniti na bilo koga.
Što se puteva tiče, sjeti se one pričice:

Skupina putnika došla jer do podnožja visoke planine na čijem je vrhu, kako kažu, bilo neprocjenljivo blago. Željni da dođu do njega tražili su put kojim bi se mogli popeti. Brzo su otkrili da postoje mnoge staze prema vrhu. Na početku svake staze domoroci su tvrdili da je baš ta staza najbolja i zapravo jedina kojom se može doći do vrha.

To je putnike zbunilo jer nisu znali kome vjerovati.
Nekoliko odvažnijih ipak je krenulo uzbrdo i uskoro su stigli do visoravni s koje se nazirao vrh. Čuli su kako ih netko doziva s vrha planine. Glas je jedva dopirao do njih , ali je bio razgovijetan. Požurili su natrag do svojih drugova i rekli im da ne brinu jer poruka glasi: SVE STAZE VODE DO VRHA.

Svi su bili oduševljeni i krenuli su podnožjem planine govoreći raznim grupama domorodaca kako svaka staza vodi do vrha, a ne samo njihova. Neki su tu vijest primali s odbojnošću, a neki radosno, no putnici su nastavljali putovati oko planine noseći svima radosnu vijest. No usprkos toj spoznaji nitko se od njih nije pokušao popeti do vrha.

Zapravo oni koji su prenijeli poruku s vrha planine čuli su samo njen prvi dio (Sve staze vode do vrha), a drugi dio koji su prečuli bio je:
POPNITE SE JEDNOM OD OVIH STAZA! ;) :) ;)

Svi putevi vode do Boga, ali tek na vrhu zaista smo s njim. Treba se popeti nekom od tih staza, ali do kraja. Do tada u putu mi možemo čuti glas, priču o Njemu, ali ga nećemo mi vidjeti stvarnim kakvim jeste. Neću sad ulaziti u to da li baš svi putevi vode do Boga, reći ću samo da ima dužih i kraćih puteva, isto tako lakših i težih. Svi koji su na putu idu ka istom Ocu, samo je pitanje da li ćemo i kada stići do Njega. Osim toga dvoje koji su na različitim putevima, recimo sa suprotnih strana planine mogu se u toku puta žestoko posvađati oko toga šta ko vidi u datom trenutku jer ako je sa jedne strane planine goli kamen, a sa druge šuma i trava oboje će govoriti o istoj planini ali je svako različito vidi. Tek na vrhu mogu govoriti o istoj stvari, Bogu.

Ne možeš mi sa ovim stavcima reći ni da sam u pravu ni da nisam jer Sveto Pismo je jedna cjelina koja se mora posmatrati kao takva. Mnogi griješe upravo u tome što se hvataju za pojedine stavke i drže ih se ko pijan plota, a druge zanemaruju jer ih ne razumiju. Ne razumijem ni ja, ali to nije bitno. Bitno je koliko je čovjek otvoren da nešto novo sazna jer upravo to mu otvara mogućnost da ide dalje u duhovnom razvoju. Ako se za nešto (dok je na putu) uhvati kao apsolutnu istinu do apsolutne istine nikad neće ni stići (ako je to nama uopšte moguće) jer je svoju apsolutnu istinu pronašao. To je kraj za njega i njegov duhovni razvoj.
Sem toga, CJELO SVETO PISMO je jedna simbolika koja se mora razumijeti unutar sebe. Oživjeti kroz svoj unutrašnji razvoj, spoznati kroz iskustva u životu, prepoznati pročitano u životu. Inače je samo mrtvo slovo na papiru.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 22 Nov 2011, 20:21 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Paladin je napisao:
Jedno sa Bogom ali ne nužno i jedno sa drugim ljudima, bar sad dok smo svi takvi kakvi smo. Kahli je pisala da to dođe kao miješanje naše energije sa energijama kojekakvih ljudi, a to nije dobro. Nije poželjno ni družiti se sa osobama čije nam energije smetaju, čije su energije (i duh) dosta drugačije od naših (Psalam 1,1). Da smo svi divni, krasni i prosvjetljeni to bi možda bila druga priča, ali nismo. Bolje je da svako traži svoju ličnu vezu sa Ocem Nebeskim, sam za sebe. Ne samo da je bolje, to je neophodno.

Ne možemo mi izbjeći druge ljude i ne trebamo. Oni su naši najbolji učitelji, ako smo svjesni uticaja. Upravo takvi ljudi nas "diraju" tamo gdje smo slabi i ukazuju na čemu trebamo da radimo kad smo mi u pitanju. Preuzimanje druge energije (recimo kroz molitvu) podrazumijeva PADANJE POD UTICAJ TE ENERGIJE gdje nas ona nesvjeno uzima pod svoje i manipuliše nama. Mi jesmo jedno sa drugim ljudima(onim istinskim bićem u njima), ali ne trebamo biti jedno sa onim njihovim djelom koji je nesvjestan. A pošto su oni nesvjesni....ono što Hrist kaže mrtvi...ostavite mrtve nek sahranjuju svoje mrtvace, a vi hajte sa mnom.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 22 Nov 2011, 22:06 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Apr 2011, 06:16
Kako spoznati Boga kad drugoga čovjeka spoznati ne možeš nikako? - stoji gore.
Mislim da ko spozna sebe u istini, može i drugoga.
Bog se predstavio u ''Knjigama''.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 26 Nov 2011, 22:16 
Autor sajta

Pridružio se: 13 Feb 2008, 08:13
Tema je otišla pravcemo kojim jeste, i neka je, ali ja ću ovdje samo kratko reći zašto sam postavio onu viziju:
to sam uradio zato jer sam u ona tri čovjeka Isusove ubice vidio tri velike vjerske zajednice (koje simbolišu i mnoštvo drugih manjih) kojima je "očenaš" zajednička molitva i kojom su malo-pomalo doslovno poubijali smisao molitve odnosno ličnog razgovora s .... kim li već to ćemo tek da vidimo (i o tome je na ovoj temi već govoreno)! Ali lični i neposredni kontakt s Njim ili Njima ili... vidjećemo kim (kad se popnemo dovoljno visoko na ono brdo), jeste smisao duhovne izgradnje, a "molitva" očenaš je taj smisao potpuno izgubila...
I te tri velike vjerske zajednice (iz kojih je nastala masa manjih), katolici, pravoslavci i preotestanti, jesu oni koje Isusu opisuje u evanđeljima: imate ključeve u rukama, nit ulazite niti date da uđu koji bi htjeli!
Za to ubistvo oni DO SADA nisu bili osuđeni, ali kako je već najavljeno onim zemljotresima u gradu Krajstčerču (o čemu je bilo riječi na jednoj drugoj temi na ovom forumu
viewtopic.php?f=21&t=162
), sada je došlo vrijeme da se taj sud pokrene.
Eto to sam vidio u toj viziji i zato sam je na ovu temu postavio.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 26 Nov 2011, 23:29 
Autor sajta

Pridružio se: 12 Feb 2011, 17:59
Sve što mi vidimo i čujemo su poluistine. I ne mislim u ovom slučaju na informacije koje mi je neko rekao o nekome, takvi podaci često budu veoma udaljeni i od poluistine. U ovom slučaju mislim da čak i ako ja učestvujem u nekom razgovoru, čujem samo poluistinu. Pokušaću da to objasnim što preciznije.
Čak i ako mi je blizak sagovornik, ja ne znam sve njegove strahove, iskustva koja su ga oblikovala da bude takav kakav jeste, ne znam njegovo breme koje nosi sa sobom, a svaki čovjek ga ima, veće ili manje, i više ili manje ga je svjestan (a da ne govorim da pojma nemam o tome šta nosi sa sobom iz prethodnih života, tako da ću se zadržati samo na ovom).
Sa druge strane, ja kao slušalac, sve što čujem propuštam kroz filter svojih iskustava (i od stepena svjesnosti u datom momentu to radim više ili manje). Ovako posmatrano, možemo govoriti samo o poluistinama i dobro se čuvati suđenja (tj. presuđivanja) drugima, jer da mi nosimo njihovo breme i da se nađemo u njihovoj situaciji, možda bismo se ponašali mnogo "gore" od njih.
A istina o bilo čemu je moguća... Moguća je kada postanemo jedno sa Ocem nebeskim. Ona se ne može objasniti riječima. Jednostavno je znaš i to je tako. Tokom duhovne izgradnje mi polako saznajemo istinu, prvo u mrvicama, ali kada i te mrvice osjetimo, jednostavno znamo da je to to. Ne moramo nikad da je podijelimo sa drugima, a i ako je podijelimo, nije nam važno da li će drugi to shvatiti ili ne. To je jednostavno to, lično iskustvo koje se ne može prenijeti riječima. Poslije takvog iskustva, jedino što želiš je da budeš još svjesniji i da to postane stalno iskustvo.

"Sem toga, CJELO SVETO PISMO je jedna simbolika koja se mora razumijeti unutar sebe. Oživjeti kroz svoj unutrašnji razvoj, spoznati kroz iskustva u životu, prepoznati pročitano u životu. Inače je samo mrtvo slovo na papiru", рече Кали.

Bravo, Kahli :thumleft: . Po mom mišljenju, odlično rečeno u jednoj rečenici. Meni bi, vjerovatno, trebalo mnogo više riječi da objasnim ovo isto :D.
Kao što bi u molitvi trebalo da Oca nazivamo svojim, tako se usuđujem reći da je i Sveto pismo moje. Sve što je tamo napisano i Isusova živa riječ postaje živo samo ako postane moje. A vi ako želite da postane vaše, učinite ga svojim.

Vrh
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 29 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat