ČOVJEK SE
DUHOVNO, TJELESNO, FIZIČKI,
ENERGETSKI, MATERIJALNO,
UZDIŽE I NAPREDUJE
KADA ČITA, PRIČA, SLUŠA,
RAZMIŠLJA SRCEM, S LJUBAVLJU,
O BOŽIJIM STVARANJIMA, DJELOVANJU
I NAMJERAMA SA ČOVJEKOM NA ZEMLJI

duhovnaizgradnja.com forum

posjetite i sajt Duhovna izgradnja

Ovo je forum javnog karaktera i na njemu svako može da iznosi svoja razmišljanja koja su u skladu sa pravilima foruma, ali autori sajta ne stoje iza pisanja drugih učesnika

Danas je 20 Nov 2017, 18:26

Sva vremena su u UTC + 1 sat

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
PostPoslato: 25 Nov 2011, 17:43 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2010, 22:51
Elena je napisao:
Ima li covjek - kao ljudsko bice i stanovnik ovog svijeta - uopste IKAKVOG PRAVA da odredjuje ili da ukaze na nesto bilo sta sto postoji na ovom svijetu, sto je napisano, receno, uradjeno, zamisljeno, osmiljeno... da kaze svoje misljenje, da ispolji svoje poimanje nekoga ili necega... a da pri tom ne ispadne licemjeran, sudioc, nepravedan, iskompleksiran itd.? Ili da kazem to ovako, ko SMIJE da odredjuje ili da kaze/ukaze (na) bilo sta sto se tice ljudske zajednice, drustva, zivota, pa i vjere.. ...? Vlast ocito smije sve, obican prosjecan covjek ne smije nista. Zato , tako nam je kako nam je. A mozda je upravo onaj tamo neki siroti jadnik koji se ne usudjuje da pisne , covjek koji bi mogao da promijeni nesto nabolje, da pokrene nesto novo, nesto bolje, nesto korisnije ... a to ne moze jer ne moze i ne smije da progovori ( a kamoli nesto da uradi)

Ima, naravno.
Prije nego uđem u priču jer imam osjećaj da će ovo biti poduži tekst, moram da naglasim jednu stvar. Ja sve ljude pokušavam da gledam jednako bez obzira na društveni status i materijalno stanje.Dakle bez obzira ko je ko sada, na kom položaju se nalazi, koliko para u banci ima, posmatram to kao trenutnu situaciju i položaj u kome se taj čovjek nalazi. Kad pogledam nekog važnijeg funkcionera kako izlazi iz svoje palate pored koje prosi neki „jadnik“ ne gledam položaj ni jednog ni drugog, oni su u suštini isti samo ih trenutna situacija čini različitim u očima ovoga svijeta. Znam jedno, da se nekim potezima u prethodnim inkarnacijama ili potrebom da nešto odrade u ovoj nalaze tu gdje se nalaze. S te strane, kako u Bhagavad Giti kaže....nema bića za žaljenje.
Opet, da ovo sada ne bi djelovalo nemilosrdno pošto znam da ljudima koji nisu osjetili ove stvari to zna djelovati jako nemilosrdno postoji druga strana. A to je razumijevanje. Razumijevanje svakog živog bića kao individue jednake sebi. Koja isto kao i ti ima svoju karmu, ima osjećaje, želje, težnje, izgubljenost u ovome svijetu u kome se svi nalazimo. Ta izgubljenost je posljedica toga što smo zaboravili ko smo zaista, zašto smo ovdje, toga što smo se poistovjetili sa pravilima (programima) koji djeluju ovdje. Razdvojenost unutar nas samih. To je razumijevanje sa osjećanjem onoga šta taj drugi osjeća, suosjećanje. Suosjećanje mnogi poistovjećuju sa sažaljenjem. To su dvije suprotne stvari. Kad nekog žališ, to je samo način da sebe staviš iznad njega (vrlo često tu dođe do izražaja ono da ljudi vide kako je njima dobro jer je drugome lošije nego njima) To je licemjerje. Kad suosjećaš ti se smatraš jednakim toj osobi učestvuješ, na trenutak postaješ taj neko i osjetiš zaista kako je nekome u vlastitoj koži bez obaveze da pomogneš osim ako unutar sebe osjetiš da treba.
Samim tim, svako od nas ovdje ima svoju svrhu. To si čula verovatno ovdje više puta na forumu da je svrha čovjeka na Zemlji da se duhovno izgrađuje, da napreduje. Zato ovaj oblik i postoji. Da bi se to omogućilo čovjeku (da tako kažem) ovdje postoji dualnost, dobro, loše, plus, minus. Kroz trenje između toga dvoga, čovjek dobija šansu da posmatra sebe, da se nalazi u svemu ovome. Da nalazi svoje mjesto pod suncem.
E sad smo došli do teme.
Svako od nas čini jedan dio mozaika, neko je potrebno da je ovakav neko onakav jer smo svi različiti i samim tim drugačije se ispoljavamo ovdje. Ako ja kažem: ti Elena, ne valjaš i ne valja to što radiš! Da li ja znam tvoj život, da li znam ono što si ponijela sa sobom iz prošlih inkarnacija, da li ja znam u kakvim uslovima si ti odrasla, sa čim si se ti susretala u životu, kakav ti je sad život i kakve probleme imaš? Ne znam. Otkud mi onda to pravo da ti bilo šta kažem?
Isto tako, uzmimo te političare. Mi moramo znati da su oni prije svega ljudi i da imaju svoj život. I to što rade kako rade možda nije dobro za nas. Ali, upravo to što oni rade tako kako rade nas tjera, aktivira da reagujemo. Obično je to opet svaljivanje krivice na drugoga (u ovom slučaju sistem i društvo) u većini slučajeva. I tu se vječiti krug zatvara. Da nije to samo traženje krivca u drugome? Zato nam i jeste ovdje kako jeste.
Ne kažem ja da su oni dobri i da dobro rade, daleko od toga. Recimo da oni imaju svoj put. Postavlja se pitanje koliko mi lično činimo u svom životu da spoznamo svoju svrhu i da otkrijemo šta mi to trebamo raditi u svom životu? Lako je drugoga okriviti da ne radi kako treba. Ali ako pođemo od sebe, da li mi radimo kako treba u svom lčnom životu?
Lako je reći doktori ne obavljaju svoj posao, što je sasvim tačno, ne generalno naravno. Ali da li sam ja ikad bila doktor, da li znam šta taj čovjek proživljava i sa čim se susreće?
Ljudi su takvi kakvi jesu u svemu, svim profesijama upravo zato jer kao ljudi ovdje nisu otkrili svoju svrhu, nisu zavirili u sebe. Ali to je njihov izbor i njihovo pravo. Ja mogu da se ne složim sa tim i da ne idem kod takvog doktora. Ali da bi im skrenula pažnju, da bi im rekla to ne valja, ja sam ta koja prvo mora da nađe svoju svrhu i svoj put. Svi se razbacuju sa tom slobodnom voljom, ali da li iko zna šta ona ustvari znači?

Elena je napisao:
Ljudima se danas generalno zabranjuje da pricaju; ili kazu "ajd sta ti znas, ti si jos mlad treba tek da naucis", ili " skrenuo si s puta, to nije ispravno sto govoris ", ili " o tome se ne prica, ne smije se pricati", ili " kako svi tako i mi pa sta bude ", ili "tako pise u knjigama ali stvarnost je drugacija.." ili ... ili...ili... Nismo daleko od vremena kad ce se za svaku izgovorenu rijec koja nije "po propisu" zavrsavati na lomaci (eventualno nekoj elektro-lomaci, ipak , covjecanstvo je tehnoloski napredovalo ) .

Pročitaj ono što je Paladin na forumu pisao o Slikama koje ljudi stvaraju o svemu oko sebe. Ti ljudi o kojima govoriš upravo to rade. Brane svoju sliku.
I slažem se s tobom, da nismo daleko od toga vremena. To nam upravo slijedi. Šta misliš ko je ili šta zato kriv?

Ja sam pokušala da ti približim svoje viđenje najbolje što sam u ovom momentu umijela i znala. Bez citata iz knjiga...osim što sam spomenula Bhagavad Gitu. Nema potrebe da se oko bilo čega raspravljamo i polemišemo. Ovo je samo moje mišljenje i niko ne kaže da ja moram biti u pravu. Pa ni ja sama, ko zna možda ću sutra saznati nešto novo i o sebi i o svijetu oko sebe, pa ću reći...kako sam glupa bila.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 25 Nov 2011, 17:50 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Nisam stigla da pročitam Dellin odgovor prije nego poslah svoj. :D Veliki pozdrav mojoj duhovnoj sestri. :thumleft:

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 26 Nov 2011, 07:05 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Može biti da moja opaska nema temelja, ko će ga znati. :)

Nemirna duša je napisao:
.....na kraju će biti svakome suđeno od "više instance"(mnogi u to ne vjeruju,pa se ponašaju kako se ponašaju) :? [/b]

Neka bude tako. Živjela "viša instanca"!!!

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 05 Dec 2011, 12:03 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 19:50
Kad smo kod slika i konstrukcija koje pravimo o svemu (Bogu, sebi, svijetu...) evo iz Kur'ana:

Većina njih slijedi samo pretpostavke; ali pretpostavke nisu nimalo od koristi Istini (Kur'an 10, 36)

Vrh
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 1 sat