ČOVJEK SE
DUHOVNO, TJELESNO, FIZIČKI,
ENERGETSKI, MATERIJALNO,
UZDIŽE I NAPREDUJE
KADA ČITA, PRIČA, SLUŠA,
RAZMIŠLJA SRCEM, S LJUBAVLJU,
O BOŽIJIM STVARANJIMA, DJELOVANJU
I NAMJERAMA SA ČOVJEKOM NA ZEMLJI

duhovnaizgradnja.com forum

posjetite i sajt Duhovna izgradnja

Ovo je forum javnog karaktera i na njemu svako može da iznosi svoja razmišljanja koja su u skladu sa pravilima foruma, ali autori sajta ne stoje iza pisanja drugih učesnika

Danas je 20 Nov 2017, 18:27

Sva vremena su u UTC + 1 sat

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 36 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 01 Dec 2011, 11:22 

Pridružio se: 26 Feb 2008, 09:03
Ne kažem da jeste, ali ja to vidim ovako. Krst je gruba slika čovjeka raširenih ruku, a simboliše čovjeka koji nema gard skrivanja i zataškavanja. Otvoreno je za prikaz onoga što jeste i daje mogućnost spoznaje stanja kakvo je u trenutku otvaranja. Uzeti svoj krst i nositi ga sa sobom znači spoznati i prihvatiti sebe bez predstava i slika, bez garda. To bi mogao da bude dobar početak duhovnog rada.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 01 Dec 2011, 11:35 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2010, 11:16
Htjela bih samo jos da dodam, zaboravila sam napisati u prethodnom postu...
Mnogo je opasno kad se nesto pogresno protumaci. Ako u knjizi pise da je Isus rekao : "odrekni se SEBE mene radi, i podji samnom"; to bi neki vjerski fanatici shvatili kao poziv na samoubistvo! Odrekni se sebe (i zivota) da bi bio sa mnom! - to tako zvuci i odzvanja ... a u stvari na to se uopste ni ne misli. Zato danas i imamo razne nesuglasice i razlaze u vjerskim pravcima i u pitanju vjere. Dobro je svaku rijec i recenicu sagledati iz vise uglova i dozvoliti sebi da ne prihvatamo sve zdravo-za-gotovo nego da ostavimo uvijek prostora za neka nova objasnjenja i za nova poimanja koja se dobijaju najvise licnim iskustvom i radom.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 01 Dec 2011, 11:37 

Pridružio se: 21 Jun 2011, 13:08
Simbol Krsta ili Križa u Ezoteričnom Hrišćanstvu:

1. Kao Simbol Bića u odnosu na Vrijeme i Prostor
Slika

2. Simbol Zakona u odnosu na Uticaje i Magnetski Centar (Kristalizaciju Bića)
Slika

Jedno od tumačenja Krsta u Slici 1. jeste da "Nivo Bića određuje Stvarnost koju živimo!" što znači a Zrelost određene Individue određuje način na koji će on da živi, koje probleme, situacije će da ima, šta će da privlači sebi i šta će od sebe da odašilja. U tom kontekstu Vertikalna Linija Krsta predstavlja Biće koje je izvan Vremena i Prostora, a Horizontalna Linija predstavlja Liniju Vremena i Prostora tj. Manifestacije Biće na razinama Vibracije koje odgovaraju Razini i Zrelosti samog Bića.
Trenutak presjecanja Vertikalne i Horizontalne Linije je trenutak Sadašnjosti koji sada živimo i koja je određena Prošlošću i koja određuje Budućnost. Rast i Razvoj ne oviše o Vremenu i Prostoru, već o Nivou Bića ili Nivou Kristalizacije sve do Drugog Rađanja ili Čak i Trećeg Rađanja, popularno zvano u Ezoteričnom Hrišćanstvu kao Prva, Druga i Treća Inicijacija, ili Prvi, Drugi i Treći Prag (način na koji određene Škole Istočnog Ezoteričnog Hrišćanstva to predstavlja).
U slobodnijem tumačenju Prvi Prag (Prva Inicijacija) označava Početak Rada ili Početak Kristalizacije Magnetskog Centra ili Svijesti, tj. početak interesovanja i kretanje u Rad na Sebi. Drugi Prag ili Druga Inicijacija označava stjecanje Besmrtnog Tijela ili Kristalizaciju Kauzalne razine ili Drugo Krštenje (mislim da je to Krštenje Svetim Duhom). I Treći Prag ili Treća Inicijacija predstavlja Bića koja su u potpunosti Stopljena sa Apsloutnom Sviješću ili onim što tumačimo kao Bog. Svaka ta razina određuje razinu Vremena i Prostora tj. Razinu Ispoljenja Bića na ovoj našoj Razini i Stvarnost koju živimo ili koja nam se dešava.

U odnosu na Sliku 2. Krist simboliše određene Uticaje. Ovdje su naznačena samo Tri Uticaja u odnosu na Zakon Tri ili Zakon Tri Sile, u Hrišćanstvu poznate kao Otac, Sin i Sveti Duh ili u drugim Tradicijama kao Gune - tamas, rajas i sattva - ili kao Brahma, Višnu i Šiva ili kao Neutralna, Pozitivna i Negativna Sila (nisam se držao tačnog rasporeda tako da ne upoređujete imena Sila u različitim Učenjima).
No, Uticaji imaju ovaj sljed:
A - uticaji svakodnevnog života
B - uticaji svetih spisa, učenja, tradicije, Ezoteričnih/Spiritualnih/Religioznih priča i tekstova
C - uticaji Žive Škole ili Živog Čovjeka

Ezoterični Rad počinje kada se pojave Uticaji Škole ili Živog Učenja ili Živog Čovjeka koje i ti Uticaji dolaze DIREKTNO od Bića kao i Utiču direktno na Biće, nemaju veze sa Vremenom i Prostorom koji su ovdje prikazani i kao A i B Uticaji.
Što znači da Krst u ovom slučaju isto tako predstavlja Djelovanje Zakona, Generalnog Zakona kao Sile A ili Svakodnevnih Uticaja ili Djelovanje Zakona Izuzetka koji je predstavljen sa B Silom (Vrijeme i Prostor).
C Uticaji nemaju nikakve veze sa Vremenom i Prostorom već sa Nivoom Bića što onog koji odašilje te Uticaje što onog koji Prima i Radi pod tim Uticajima.

"Svako nosi svoj krst" - upravo, ako se ovo dobro Razumije, govori o tome da naš Nivo Zrelosti ili Kristalizacije Bića ili Kristalizacije Svijesti ili Razvoja Svijesti ODREĐUJE razinu, način, ispoljenje unutar Vremensko-Prostorne kreacije ili Horizontalne Linije Ispoljenja.

U odnosu na Razvoj Svijesti, Prva TRI nivoa Svijesti, ili Duboki San, San i Budnost (ovdje pod Budnošću se misli na Budnog Čovjeka ne na svakodnevnu budnost ili aktivnost čula) PRIPADAJU i dalje Horizontalnoj Liniji i shodno Stanju određuje Vremensko-Prostorno Ispoljenje dok Vertikalna Linija predstavlja Objektivnu Svijest ili Izvorno Stanje Bića u svom potpuno Probuđenom Aspektu koje određuje Ispoljenje Hirizontalne Linije. Što je Čovjek na većem stepenu Svijesti to je drugačije Ispoljenje Vremensko-Prostorne Linije. Čak i Budan Čovjek još uvijek nije oslobođen djelovanja nižih Zakona s tom naznakom da njega Svijest ima mogućnost da iskoristi Istinsko Ja ili Svijest na kojoj važi 12 Zakona ili Ispoljenja Tri Sile kako bi se odupro ili neutralisao djelovanje nižih Zakona, što traži poznavanje Uma i djelovanja Generalnog Zakona (Ovo je već preširoko i postoji opasnost da zbog Jezika i njegove Specifičnosti uđemo u nerazumijevanje. Tako da mislim da je ovo dovoljno.)

Ova Simbolika Krsta u Ezoteričnom PRavoslavlju ili Hriščanstu vuče korjene prije postanka samog Hrišćanstva, prenošena je još od doba Perzije. No, čak se govori da je Simbol mnogo stariji i da vuče korjene sa nestalih Civilazacija koje su bile prije ove naše. Ja nisam ulazio previše u istraživanje odakle tačno vuče korjenje jer sam nalazio taj Simbol u mnogim Učenjima. U Tantri on je poznat kao Swastika, ali ono što ljude zbunjuje sa Swastikom jeste sjene ili krakovi koje ona ostavlja svojim kretanjem i samim tim izaziva nerazumijevanje. Krakovi Swastike ili Sjene Kretanja Galaksije označavaju Smijer obrtanja Galaksije ili Svijeta 6 ili Svijeta Kauzala ili Svijeta Bića. Sami tim označava ili Kreiranje ili Dekreiranje. To je jedno od tumačenja Swastike, iako ih sada na netu ima mnoštvo i svako može da to polje malo više istraži.

Tamo gde sam Ja, ne postoji "moja" ili "tvoja" strana. I u Svjetlosti i u Tami Ja Jesam. Ja sam Mračan kao Ambis u koji se moraš spustiti, da bi pronašao Ono za čim tragaš. U praznini Ništavila Ja postojim!

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 01 Dec 2011, 11:41 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 19:50
Krst nisu nevolje, nedaće i patnje koje proživljavamo iz dva razloga. Pogledajmo stih pažljivije

A svima govoraše: ko hoće da ide za mnom neka se odreče sebe i UZME krst svoj i ide za mnom. Jer ko hoće dušu svoju da sačuva, izgubiće je; a ko izgubi dušu svoju mene radi onaj će je sačuvati. (Luka 9, 23-24)

Patnje kroz koje prolazimo su nešto što ionako stalno radimo, što nam se dešava, to je kao disanje, od toga ne možemo pobjeći, mi ne možemo da se ne suočavamo na ovaj ili onaj način sa životnim patnjama. A Hrist kaže da uzmemo svoj krst. Znači da se radi o nečemu što mi aktivno treba da uradimo a ne o nečemu što nam se pasivno dešava.

Drugi razlog je taj što se Hrist nije patio samo kad je nosio krst već i ranije, htjeli su ga baciti sa stijene, kamenovati, svašta mu govorili, planirali da ga ubiju, izdali ga, osudili ga na smrt.

Skoro svi misle da se nošenje krsta odnosi na obične životne patnje jer se Hrist tada patio, ali ali se on samo tada patio, a ujedno taj krst za njega predstavlja još nešto i to bi trebalo analizirati u traženju odgovora na to šta znači nositi krst.

Krst koji je Hrist nosio je ono na čemu je on umro. Ali to je ujedno ono na čemu je (upravo zbog te smrti) doživio prosvjeljenje i oživio za novi nivo, veći nivo nego što je ranije imao ("dade mi se svaka vlast na nebu i na zemlji", reče on nakon smrti na krstu). Da li je onda za njega ta smrt bila loša ili dobra? Bila je dobra. Mučna, svakako, ali dobra. Da li krst onda možda predstavlja nešto što ima veze sa našim ličnim umiranjem na nekom nivou da bismo se rodili na većem nivou? I o kakvom umiranju se radi? Upravo u tom istom stihu se kaže:

A svima govoraše: ko hoće da ide za mnom neka se odreče sebe i UZME krst svoj i ide za mnom.

Da li ta neka smrt ima veze sa nekim odricanjem od sebe, i o kakvom "sebe" se tu radi?

Lično mislim da krst ima veze upravo sa ovim stvarima a ne sa običnim životnim patnjama.

Tu se navode tri stvari za one koji hoće da idu za Hristom:

1. odricanje od sebe
2. nositi krst
3. ići za Hristom

Za svaku bi trebalo vidjeti šta tačno znači.

Evo jedan stih koji može pomoći:

A koji su Hristovi, raspeše tijelo sa slastima i željama. (Galatima 5, 24)

Ovo potvrđuje ono iznad, svi mi moramo proći neko lično raspeće, neku ličnu smrt (simboličnu, ne pravu tjelesnu). Nešto moramo u sebi razapeti i dopustiti mu da umre na našem ličnom krstu da bi ono što ostane bilo jedino ono što i treba da imamo, i tek tada ćemo da budemo ono šta treba da budemo, bar do daljnjeg :)

Nositi krst bi onda moglo značiti pripremu (duhovni rad) za umiranje onoga što u nama treba da umre, pripremu za "razapinjanje tijela sa strastima i željama", a sve to samo po sebi nije prijatno kao što Hristu nije bilo prijatno nositi krst (gledajući tu simboliku) jer smo se vezali za "tijelo sa strastima i željama" pa nam nije prijatno da ga odbacimo. Na kraju smo još i više vezani za taj krst (prikovani kao Hrist za njega) ali iz te vezanosti treba nekako pobjeći duhom (simboličkom smrću) a ne tim nekim tijelom koje ostaje vezano za krst i koje možemo ostaviti za sobom ("jer je duh srčan ali je tijelo slabo") ali kasnije nam je duh toliko jak da sa tim tijelom možemo raditi šta želimo, kao što je Hrist vaskrsao i pojavljivao se u tijelu čas tu čas tamo, čas u ovom a čas u onom tjelesnom obliku. Kasnije je on bio gospodar tijela i možda je i na to mislio kad je rekao "dade mi se svaka vlast na nebu i na zemlji" ("sad imam vlast i nad svojim tijelom i nad svojim duhom, ne robujem već gospodarim").

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 01 Dec 2011, 15:05 

Pridružio se: 26 Avg 2010, 18:56
Krst je sredstvo da se neko posrami. Hrist je posramljen na krstu. U petoknjižju su ona dva cara bila okačena na drvo (što je ista simbolika).
Mislim da je Isus kad je kazao uzmite svoj krst mislio, posramite se pred ljudima i prihvatite moje učenje. Odbacite od sebe ono zbog čega vas ljudi prihvataju i živite onako kako Bog od vas traži da živite.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 02 Dec 2011, 18:44 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2010, 22:51
Elena je napisao:
Htjela bih samo jos da dodam, zaboravila sam napisati u prethodnom postu...
Mnogo je opasno kad se nesto pogresno protumaci.

Jeste, ako se za to uhvatimo kao našu konačnu, apsolutnu istinu. Onda ona to i postaje i onemogućava nam da shvatimo bilo koji drugi aspekt iste. Ljudi koji su u istinskoj duhovnoj izgradnji vrlo dobro znaju da neke spoznaje koje su imali prije 10 godina sada imaju sasvim drugačiju dimeziju i značenje. Jer su se ti ljudi promjenili u shvatanjima i onome što mogu da shvate i razumiju.

Nemirna duša je napisao:
Križ simbolizira čovjekov ego koji mora biti uništen ako mislimo biti Kristovi učenici,patnje koje imaju ljudi kroz život,više patiš,bliže si Kristu i kraljevstvu nebeskom,više uživaš,bliže si Luciferu,mada je sve to relativno jer je možda onaj koji pati sretniji,od onoga koji uživa. :roll:

Mislim da prvo treba da se zapitamo šta je to ego. Da vidimo da li se on može uništiti i kako, ili možda nešto drugo treba uraditi sa njim. Ne možemo uništiti ili bilo šta uraditi s nečim što ne znamo šta je, kako djeluje i zašta služi. Ja mislim da je ego je oruđe, alat koji nam je dat u ovom obliku. Ako ne znamo šta je to, on nas nosi i upravlja nama, ali ako se potrudimo da ga upoznamo, šta je, kako djeluje, da vidimo zašta služi, mi postepeno počinjemo da ga koristimo u svrhu kojoj je namjenjen.
Isto tako, vrlo je relativno šta je sreća, a šta patnja. Te stvari ne doživljavamo svi na isti način i samim tim mislim da bi svako trebao da se zapita za sebe šta je to.

Nemirna duša je napisao:
Nije lako se tome othrvati,zar nije đavo 40 dana u pustinji vabio Isusa da mu se pokloni i da će mu dat cijeli svijet,al On nije popustio!

Dao si mi ideju za sledeću temu. :thumright:

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 03 Dec 2011, 07:28 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Apr 2011, 06:16
Slavene,
to što dolazi na nas sa zapada nije đavo, već Božija kazna. Bog je Gospodar i dobra i On daje zlo. Šotona je tu samo da nas obmanjuje i navodi na krivi put. Hoću da kažem to što trpiš je od Boga. Tvoje je promjeniti sebe, prilagoditi se Bogu, tad će te on ko kokoš piliće zaštititi, a kazna mora biti jer su naši narodi izludjeli. Krivi su ljudi. Pravednikovo je to uočiti, ali pazi ni pustinjaci se ne mogu u potpunosti izolirati. Prihvati jabuku umjesto kolača. Prihvati malu dovoljnu opskrbu, umjesto izobilja. Stega odgaja, a ne izobilje.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 03 Dec 2011, 15:12 
Korisnikov avatar

Nemirna dušo,
jao onomu kroz koga dolazi zlo.

Katolici vs npr. muslimani

Gledaj ovako u svjetlu napada zapada na nas ili na muslimane, ili na pravoslavne, gledaj tako da su katolici u daleko gorem položaju prema Bogu jer zlo kroz njih dolazi, a poradi našega poboljšanja. Odkud znaš da se libijci ne karaju zato da bi bili bolji. Vidjeli smo koliko su i u Egiptu divlji.

Daleko bilo da su katolici dobri.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 05 Jan 2012, 16:26 
Korisnikov avatar

Zapelo mi oko za ovu temu, ali na drugi način, kao da je prvi put vidjeh, vjerovatno zato što je u jedno vrijeme bilo puno postova pa se nisam htio opterečivati.

Htio bih ukratko dati odgovor na pitanje, onako kako ja to osjećam:

Jedini Bog traži od nas da slijedimo njegovu volju koja je data u Knjigama kako bi smo znali, ali koja je i urezana u nama, u srcima i dušama ljudi, i to se može osjetiti, ko traga u sebi za istinom i vrlinama, nalazi i potvrdu volje u Knjigama.

Također kao osnovno traži se uspostava Njegovog zakona na zemlji među ljudima, a što se u istoriji periodično događalo.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 06 Jan 2012, 21:45 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jul 2011, 03:23
Adil je napisao:
Slavene,
to što dolazi na nas sa zapada nije đavo, već Božija kazna. Bog je Gospodar i dobra i On daje zlo. Šotona je tu samo da nas obmanjuje i navodi na krivi put. Hoću da kažem to što trpiš je od Boga. Tvoje je promjeniti sebe, prilagoditi se Bogu, tad će te on ko kokoš piliće zaštititi, a kazna mora biti jer su naši narodi izludjeli. Krivi su ljudi. Pravednikovo je to uočiti, ali pazi ni pustinjaci se ne mogu u potpunosti izolirati.

ovo je pogresno razmisljanje, apsolutno pogresno

to sto ka nama dolazi od zapada, nema veze sa nama osim ako ne mislis da smo ih mi opoganili, a ne vidim kako je to moguce

nego, evo o cemu se radi, nisam nasao temu sad na brzinu gde da stavim pa evo ovde :D :
http://www.pouke.org/svetopismo/biblija ... 46&chap=13

Vrh
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 36 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat