ČOVJEK SE
DUHOVNO, TJELESNO, FIZIČKI,
ENERGETSKI, MATERIJALNO,
UZDIŽE I NAPREDUJE
KADA ČITA, PRIČA, SLUŠA,
RAZMIŠLJA SRCEM, S LJUBAVLJU,
O BOŽIJIM STVARANJIMA, DJELOVANJU
I NAMJERAMA SA ČOVJEKOM NA ZEMLJI

duhovnaizgradnja.com forum

posjetite i sajt Duhovna izgradnja

Ovo je forum javnog karaktera i na njemu svako može da iznosi svoja razmišljanja koja su u skladu sa pravilima foruma, ali autori sajta ne stoje iza pisanja drugih učesnika

Danas je 20 Nov 2017, 14:33

Sva vremena su u UTC + 1 sat

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 36 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 07 Jan 2012, 00:06 
Autor sajta

Pridružio se: 13 Feb 2008, 08:13
Pojasni malo, šta to u onom što je rekao Adil vidiš kao pogrešno? I na koji način suprotstavljaš tome ono što je Pavle pisao o ljubavi u poslanici Korinćanima?
Ja ne mislim da je Adil u krivu, naprotiv, ali me veoma interesuje šta si ti htio u vezi toga da kažeš i s kog ugla.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 07 Jan 2012, 10:27 

Pridružio se: 26 Feb 2008, 09:03
Nemam potrebu da tumаčim Mitrandira, nego tema je dosta zanimljiva i može da se pogleda iz dosta različitih uglova. U moj ugao pogleda uklapa se ovo što je on napisao. Evo kako ja to vidim.

Boga ne doživljavam kao nekoga ko je izmislio grijeh pa nas kažnjava zato što ga koristimo. Ne doživljam ga ni kao nekoga ko je dao čovjeku pravo na slobodnu volju, ali kada uradi bilo šta što nije u skladu sa njegovom voljom opet ga kažnjava. Ako ćete iskreno stvorili smo sliku Boga po uzoru na svoje manjkavosti pa smo tako dobili osvetoljubljivog i krajnje nasilnog Boga. Uz sve to izuzimamo svoju vlastitu odgovornost jer nam je lakše da je neko drugi kriv, samo ne mi. Lakše nam je da budemo žrtve tuđih postupaka nego da preuzmemo odgovornost za vlastite.

Postoji nešto kao individualna svijest u kojoj se sve dešava i ono što je izgrađujuće i ono što je razgrađujuće. Individualna svijest svih ljudi gradi kolektivnu svijest, a ta kolektivna svijest određuje sve što nam se dešava. Dakle, sve što vidimo i čujemo oko sebe, bilo da je dobro ili loše, svi smo zajedničkim snagama kreirali ili da drugačije kažem svako od nas je učestvovao u tome. Bog je ljubav i to upravo onakva ljubav kakva je navedena u Prvoj poslanici Korinćanima tako da nam on ne natura pogrešne izbore. Sami to radimo. Dakle, i Amerika i ratovi i sve što nam ne štima kreće od nas samih (individualno) i tu se nalazi mjesto za promjene.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 07 Jan 2012, 18:35 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jul 2011, 03:23
moze da se objasni primerom kad roditelj kaze detetu: ne diraj ringlu opeci ces se, no no pec pec :D

a to da smo mi krivi za djavolji matrix to je meni nebuloza, onda smo mi djavoli ako se razmislja na taj nacin sto veze nema sa razumom, a jasno je ko zeli da upravlja planetom i da porobi sve ljude

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 07 Jan 2012, 19:03 

Pridružio se: 26 Avg 2010, 18:56
Mitrandir je napisao:
a jasno je ko zeli da upravlja planetom i da porobi sve ljude

Čovjek
On je taj koji silno želi da se ostvari i da upravlja planetom, a to što u tom pokušaju porobljava je čovjekova očigledna manjkavost. Manjkavost bića koje može reći: To je to.. i ne ići dalje, u razumu, u napretku, u svemu. Ipak, na taj način čovjek se približava svom Tvorcu, jer ne samo da mu je Tvorac dodijelio tu privilegiju, nego je čovjek silno želio (i još uvijek želi) da iskusi sve.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 07 Jan 2012, 19:34 

Pridružio se: 26 Feb 2008, 09:03
Mitrandir je napisao:
a to da smo mi krivi za djavolji matrix to je meni nebuloza, onda smo mi djavoli ako se razmislja na taj nacin sto veze nema sa razumom, a jasno je ko zeli da upravlja planetom i da porobi sve ljude

To jeste izuzetno teško za prihvatiti. Mnogo je lakše projektovati problem negdje izvan sebe nego ga spoznati u sebi. Lakše je da imamo đavole, demone i mnoga grozna bića koja su u konstantnom "dušolovu" pa su oni krivi za sve i tačka. Jer, ako bi pogledali drugačije pa probleme vidjeli u sebi onda bi trebali da zavrnemo rukave i da počistimo ono što je unutra, a ne da kukamo na ono što je vani. Lakše je reći "Sistem je nepravedan prema meni zbog čega moram da se koristim raznim sredstvima da bih "plivao" u njemu", nego postaviti seriju ovakvih pitanja "Nalazi li se problem u meni?", "Ko je taj ko je problem?", "Da li je ono stvarno ja u meni problem?", "Gdje se to ja nalazi u odnosu na problem?"...

Međutim, istina jeste da mi gradimo kolektivnu svijest koja nam oblikuje stvarnost. Eto, uzmi primjer Amerike koja je stotinama godina okupirana kriminalom i raznim drugim lošim stvarima. Zar je to stvarno napravila nekolicina ljudi ili svi do jednog oblikuju takvu stvarnost? Zar nisu svi dio toga? Ne mora to biti samo Amerika, uopšteno govorim o zapadnim zemljama.

S druge strane, imali smo primjer Jugoslavije (čini mi se da je svi ovdje mnogo volimo, a pogotovo Nemirna duša - razumijem i zašto). Ljudi nisu projektovali nasilje, neki zato što nisu smjeli, a neki zato što je to bilo njihovo opredjeljenje. Mogli smo spavati na ulici, djeca su mogla hodati po mraku, nije bilo one Američke izopačenosti. Postojale su cenzure za mnoge stvari. Onda su cenzure ukinute. Kroz filmove smo dobili slike o kriminalu, korupciji, serijskim ubistvima, silovanjima... Te slike su zaživjele u nama i onda se projektovale u stvarnost. Sada smo postali Amerika u malom. Pri tome, nisu jugosloveni izumrli i ustupili mjesto Amerikancima koji su svoje zlo donjeli sa sobom. Ne, ljudi koji su nekada živjeli ovdje žive i sada ili su ostavili na svojoj djeci svoje genetsko nasljeđe. Isti ljudi sada stvaraju ono što nije postojalo nekada (ili je postojalo u minimalnoj količini) svaki pojedinac u sebi stvara sliku koju projektuje u kolektivnu svijest koja nam određuje materijalnu stvarnost. Ono što smo vidjeli na filmu ili s čim smo se upoznali kroz crnu hroniku to smo razmatrali, vizuelizirali, oživljavali, projektovali u kolektivnu svijest i eto ti belaja.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 08 Jan 2012, 19:05 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jul 2011, 03:23
ima i to smisla sto kazes :)

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 24 Mar 2012, 15:11 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Apr 2011, 06:16
Je li se piše bog ili Bog?

Radi se o imenu.

A Bog je samo jedan.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 24 Mar 2012, 15:34 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 01:12
Bitno je šta i kako osjeti. Malo ili veliko slovo? može se i greškom napisati.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 19 Apr 2012, 03:06 

Pridružio se: 16 Apr 2012, 04:51
Kahli je napisao:
Često me ljudi pitaju šta to Bog traži od nas. Otkud znam? Svako je došao ovdje sa nekom namjenom i zadatkom koji treba da odradi (osim duhovne izgradnje i rada na sebi), neku ulogu koju ima u ovom svijetu. Ne, nekom tamo trećem, drugom već ovom ovdje i sada. To ja ni ne trebam znati. To treba svako od nas da traži i pronađe. Neko je rođen da bude poštar. U redu, budi poštar. Ko kaže da poštar ne može biti predan Bogu? Pobogu, pa ne možemo svi u manastire. Treba neko i da čisti ulice, treba neko i da prlja ulice. Bez toga ovaj svijet ne bi imao smisla.

Pa, sad, ne znam bas da li se ljudi radjaju da budu postari ( :D ) ili je to splet okolnosti, teska situacija, manjak skolovanja, lenjost, veza, sta vec...
Ono sto tebe ljudi pitaju PRETPOSTAVLJAM da te pitaju generalno, a ne za svakog od njih po zanimanju - ako me shvatas. Mislim da te ljudi pitaju uopsteno koja je Bozja volja za sve njih/nas, a ne posebno, jer otkud bi ti to znao?

Dakle, ono sto mozemo videti po Sv. Pismu i zivotu s Bogom je da On hoce da Mu damo nase srce, ali ne mali ili veci deo vec 100%, da Ga volimo, da Ga verujemo i da Mu verujemo, budemo poslusni. Kad god radimo te osnovne stvari (iako puno puta padamo), ugadjamo Mu. Naravno, to radimo i drugim stvarima tipa ljubeci druge, cineci dobra dela i sl., ali ljubav prema Bogu pored vere ("A bez vere Mu je NEMOGUCE ugoditi"!) i poslusnosti jedna od najvaznijih stvari rekao bih. Isto i provodjenje vremena s Njim - svakodnevno ako je moguce. Kako cemo otkriti Nebeskog Oca ako ne citamo Njegovu Rec i ne molimo Mu se? Bog hoce da nam se otkrije ko je ZAISTA, a to je nemoguce ako nemamo licni i cesti odnos s Njim.

Rekao bih da su ovih nekoliko stvari osnova vere i licnog kontakta sa Tvorcem. To je sto On zeli od nas, jer ako radimo sta On zeli, a On zeli SAMO NAJBOLJE za nas, nema sanse da nas ne nagradi/blagoslovi necim velikim. Bog nagradjuje poslusne sluge, svoju decu. Na sta su pali Adam i Eva? Na neposlusnost.

Mislim da bi tako nesto mogao da kazes onima koji te pitaju. A za nesto dublje, licnije - za to moraju SAMI, LICNO da istraze kroz iskreni i duboki odnos sa Njim. Naravno, ako Mu pripadaju - ako ne, onda prvo pokajnicka molitva i prihvatanje Isusa kao Gospoda u svom zivotu, pa onda gore navedeno. On je rekao da stoji i kuca na nasim vratima, i ko Mu otvori uci ce i obedovace sa njim. Na nama je da li cemo da otvorimo na to kucanje.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 19 Apr 2012, 05:31 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2010, 22:51
Nikolinho, prije svega dobro došao na naš forum. Dobro si to napisao. Sa jedne strane to se može tako reći.
Poslušnost koju provlačiš kroz cijeli tekst jeste dobra i potrebna na jednom nivou duhovnog razvoja. "Ja znam da moj Nebeski roditelj bolje od mene zna šta je meni potrebno u datom momentu jer vidi, poznaje i zna više nego ja." Na taj način iskazujemo povjerenje i predajemo se u božije ruke.
Međutim, ako nam je ta poslušnost samo izgovor da nastavimo da spavamo i da ne radimo na sebi, onda je lažna i licemjerna.

Kroz lični kontakt sa Bogom i svakodnevno proučavanje Svetog Pisma mi upoznajemo Boga, a i sebe same, i ako smo zaista iskreni u tome mi počinjemo da dobijamo razumijevanje Onoga što je u nama i što je oko nas. Bog ne želi slijepe poslušnike, on želi da mi znamo i da ga upoznamo.

Slijepih poslušnika koji ne znaju ni ko su ni gdje su pune su vjerske zajednice, ali sve i jedna koja je zasnovana na nečijem učenju (čast rijetkim pojedincima u njima koji su uspijeli da su vinu iznad onoga šta ta zajednica uči). Umjesto da sami uzmu Sveto Pismo, Kur'an, Bhagavad-gitu....i na taj način oni lično kao pojedinci ostvare kontakt, vezu, poznanstvo sa Silama Nebeskim, postaju nečiji papagaji, poslušne ovce za šišanje. Prihvatanje bilo kojeg učenja koje dolazi preko čovjeka (Elen Vajt, Branham i bilo ko drugi) je čisto papagajstvo. Ti ljudi koje sam navela jesu bili to što su bili, oni jesu imali spoznaju, oni jesu liječili, pa i dizali mrtve, ali to su bili oni...ta služba im je data. To nisam ja, ti ili bilo ko drugi. Sleđenjem bilo koga od njih ljudi se odriču sebe samih, a time i Onoga ko ih je stvorio, a da toga nisu ni svjesni. Upadaju u zamku i postaju ovce za šišanje koje jesu poslušne (samo je pitanje kome?) ali pojma ni o čemu nemaju.
Ali ako pogledamo sa druge strane, to je ono što oni jedino mogu da shvate u ovom životu i na ovom stepenu razvoja duše. Ne treba ih dirati, to je njihov razvojni put. Kroz tu svoju vjersku zajednicu oni ipak ostvaruju neku duhovnu izgradnju (bolje ikakvu nego nikakvu) koja će im u idućem životu stvoriti situaciju, okolnosti u kojima će se roditi, gdje će moći da nastave duhovnu evoluciju.
Ovo i ne pišem zbog njih, oni to ne mogu da shvate, već zbog onih koji su počeli da shvataju, da opipavaju, da naziru da ima više od onoga čemu ih je neko naučio i da moraju da nastave sami u Bogu.

Vrh
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 36 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat