ČOVJEK SE
DUHOVNO, TJELESNO, FIZIČKI,
ENERGETSKI, MATERIJALNO,
UZDIŽE I NAPREDUJE
KADA ČITA, PRIČA, SLUŠA,
RAZMIŠLJA SRCEM, S LJUBAVLJU,
O BOŽIJIM STVARANJIMA, DJELOVANJU
I NAMJERAMA SA ČOVJEKOM NA ZEMLJI

duhovnaizgradnja.com forum

posjetite i sajt Duhovna izgradnja

Ovo je forum javnog karaktera i na njemu svako može da iznosi svoja razmišljanja koja su u skladu sa pravilima foruma, ali autori sajta ne stoje iza pisanja drugih učesnika

Danas je 21 Avg 2017, 09:17

Sva vremena su u UTC + 1 sat

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 26 Apr 2012, 20:15 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2010, 22:51
U Svetom Pismu kroz učenje Isusa Hrista protežu se tri „nivoa shvatanja(znanja),“, da ih tako nazovem ili tri nivoa Isusovog djelovanja. Isus je u javnosti govorio u pričama i parabolama. Nasamo je učenicima objašnjavao priče.

Marko 4:11 I reče im: Vama je dano da znate tajne carstva Božjeg, a onima napolju sve u pričama biva;

Na kraju ipak kaže:

Jovan 16:12-13 Još vam mnogo imam kazati; ali sad ne možete nositi. A kad dođe On, Duh istine, uputiće vas na svaku istinu; jer neće od sebe govoriti, nego će govoriti šta čuje, i javiće vam šta će biti unapred.

To su ta tri nivoa djelovanja( znanja ): za javnost, za učenike i ono što je On znao.

Istinu koju je On znao i koju su mnogi drugi duhovnjaci znali i interpretirali na drugačije načine, ljudi ne mogu da shvate osim ako nije rečena na način na koji je oni mogu razumjeti. To je istina tog nivoa (moram tako da ga nazovem) mogućnosti shvatanja. To je ono kad On kaže: ...imate uši, a ne čujete, imate oči, a ne vidite....i ne možete sada nositi.

Evo jedna priča. O sijaču i sjemenu.

Jevanđelje po Mateju

13:3 I On im kaziva mnogo u pričama govoreći: Gle, iziđe sejač da seje.
13:4 I kad sejaše, jedna zrna padoše kraj puta, i dođoše ptice i pozobaše ih;
13:5 A druga padoše na kamenita mesta, gde ne beše mnogo zemlje, i odmah iznikoše; jer ne beše u dubinu zemlje.
13:6 I kad obasja sunce, povenuše, i budući da nemahu žila, posahnuše.
13:7 A druga padoše u trnje, i naraste trnje, i podavi ih.
13:8 A druga padoše na zemlju dobru, i donošahu rod, jedno po sto, a jedno po šezdeset, a jedno po trideset.
13:9 Ko ima uši da čuje neka čuje.

Isus kaže: Carstvo Nebesko je u nama. Neki duhovnjaci govore da je svemir u nama, da je svjet naše ogledalo, da je sve ono što vidimo i kako doživljavamo svjet oko nas ustvari mi sami. To su samo različiti aspekti jedne te iste stvari. To govori da su sve priče i parabole koje je Isus prenio na spoljni svjet i objasnio u nama. Priča o carstvu nebeskom u Svetom Pismu ima nekoliko rečenih sa različitog aspekta.

Ljudi koji dođu u dodir sa ljudima koji su sijači(ljudi koji imaju znanje i znaju kako da ga prenesu), dobili su sjeme. Njiva su oni, to je i Isus rekao.

„Kraj puta“, to su ljudi koji su tu samo da popune broj, zbog „ravnoteže među zvjezdama“
„Kamenita mjesta“, ljudi koji su toliko okrenuti materijalnom, ogrezli, da su umrtvljeni za bilo koji oblik duhovne izgradnje,
„Trnje“, ljudi koji mogu da osjete „sjeme“, ali ne mogu bez pomoći spolja, bez posrednika, obično ljudi u vjerskim zajednicama, religijama i sl.
„Dobra zemlja“ ljudi koji se duhovno izgrađuju.

13:24 Drugu priču kaza im govoreći: Carstvo je nebesko kao čovek koji poseja dobro seme u polju svom,
13:25 A kad ljudi pospaše, dođe njegov neprijatelj i poseja kukolj po pšenici, pa otide.
13:26 A kad niče usev i rod donese, onda se pokaza kukolj.
13:27 Tada dođoše sluge domaćinove i rekoše mu: Gospodaru! Nisi li ti dobro seme sejao na svojoj njivi? Otkuda dakle kukolj?
13:28 A on reče im: Neprijatelj čovek to učini. A sluge rekoše mu: Hoćeš li dakle da idemo da ga počupamo?
13:29 A on reče: Ne; da ne bi čupajući kukolj počupali zajedno s njime pšenicu.
13:30 Ostavite neka raste oboje zajedno do žetve; i u vreme žetve reći ću žeteocima: Saberite najpre kukolj, i svežite ga u snoplje da ga sažežem; a pšenicu svezite u žitnicu moju.

13:39 A neprijatelj koji ga je posejao jeste đavo;

Njiva je ono što čovjek jeste, njegova suština, duhovna duša. Đavo je um. Đavo ne postoji kao ličnost u spoljnom svjetu, on je u nama i samo u nama (Lucifer i Sotona su nešto drugo). Plus, minus, pozitivno, negativno, u nama. Pšenica je dio duhovne duše koju izgrađujemo kroz duhovnu izgradnju i koja se prenosi u sledeću inkarnaciju, kukolj je ličnost koja se formira u ovom obliku postojanja i koja se sažiže, nestaje, smrću fizičkog tjela(to je na neki način ime i prezime koje dobijamo rođenjem, ono što izgrađujemo kroz odrastanje).

Čovjek koji počne da shvata neke stvari o sebi samom(pozitivno) uvijek ima um(negativno) koji će mu to interpretirati na način koji je njemu prihvatljiv, a vezuje za materijalno. Um radi odličnu stvar, razotkriva se. Samo treba to prepoznati. :)

Sve priče u Svetom Pismu imaju po nekoliko tumačenja i značenja. Osim toga, postoji tumačenje za svakog pojedinca koje on sam za sebe treba da pronađe.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 27 Apr 2012, 04:41 

Pridružio se: 16 Apr 2012, 04:51
Kahli je napisao:
Njiva je ono što čovjek jeste, njegova suština, duhovna duša. Đavo je um. Đavo ne postoji kao ličnost u spoljnom svjetu, on je u nama i samo u nama (Lucifer i Sotona su nešto drugo). Plus, minus, pozitivno, negativno, u nama. Pšenica je dio duhovne duše koju izgrađujemo kroz duhovnu izgradnju i koja se prenosi u sledeću inkarnaciju, kukolj je ličnost koja se formira u ovom obliku postojanja i koja se sažiže, nestaje, smrću fizičkog tjela(to je na neki način ime i prezime koje dobijamo rođenjem, ono što izgrađujemo kroz odrastanje).

Čovjek koji počne da shvata neke stvari o sebi samom(pozitivno) uvijek ima um(negativno) koji će mu to interpretirati na način koji je njemu prihvatljiv, a vezuje za materijalno. Um radi odličnu stvar, razotkriva se. Samo treba to prepoznati. :)

Sve priče u Svetom Pismu imaju po nekoliko tumačenja i značenja. Osim toga, postoji tumačenje za svakog pojedinca koje on sam za sebe treba da pronađe.

Neobican izraz - duhovna dusa. Postoji telo, duh i dusa. Za duhovnu dusu ne cujes svaki dan. Otkud taj izraz?

Djavo ne moze biti um. Isus kaze da je gledao djavola kako pada kao munja na zemlju posle pobune! Bog je za tog "izmisljenog" zlocu stvorio pakao! Zbog tog izmisljenog lika 1/3 andjela su pali i postali demoni, zatim covek, tj. zena je zavarana, izbacena iz Edemskog vrta, raja, i ceo svet je u propasti zbog "imaginarnog" lika! Djavolov NAJVECI uspeh je sto je uspeo da ubedi ogroman deo svetske populacije da ne postoji. Ako vec citas Bibliju i citiras je, NEMOJ da je izokreces ili prihvatas delimicno, druze. Nije za tvoje dobro, a i druge onda poucavas pogresno. Zasto svojoj dusi da stetis?
Djavo je bio serafim ili heruvim. Bio je prelepo Bozje stvorenje, ali je zavidio Bogu i zbog ponositosti pao jako nisko. Tada se jos nije zvao djavo, naravno. On je osoba kao sto je Bog osoba, Hrist, ili andjeli, arhandjeli i drugi. Nisu energije, misli, svest, crno i belo u nama. On je u svim onima u kojima Hrist nije ustolicen kao Gospodar svega (i njihovih zivota).

Nema niceg pozitivnog covek da shvati u vezi sebe. U coveku i oko njega sve sto vredi je poklon od Boga. Da pomenem neke: svet, idealni uslovi zivota, Hrist kao zrtveno Jagnje, Bozja Rec, slobodna volja, ljubav, spasenje, a jedan od najvecih je sigurno i dusa, i ona je od Boga i vraca se Bogu. Dakle nema NICEGA cime bi se covek mogao pohvaliti ili biti ponosan da ima ili da je postigo a da nije po milosti ili daru Bozjem. Um nije negativan. Um moze biti negativan ako se protivi cistoj veri, ako negira Boga, ako ide u ekstrem, u destrukciju, u neveru, u sve sto je protiv dobrog, istinitog i pravednog. Bozja deca imaju Hristov um, to je OGROMAN blagoslov.

A psenica i kukolj su ovce i koze, blagosloveni i prokleti, verni i neverni, Bozja deca i izrod. Psenica ce se posaditi u Bozjem domu a kukolj (iz)goreti - zauvek. Bez mogucnosti za drugu sansu.

Pozdrav

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 27 Apr 2012, 06:26 
Autor sajta
Korisnikov avatar

U grubim crtama, duhovna duša je kompletno duh, pokretačka energija od koje živimo i duhovni centri, inteligencija.

Za sve ostalo, kao što napisah gore: Sve priče u Svetom Pismu imaju po nekoliko tumačenja i značenja. Osim toga, postoji tumačenje za svakog pojedinca koje on sam za sebe treba da pronađe.

Stav religioznih i hrišćana u vjerskih zajednica, mi je uvijek bio odbojan jer je njima jedina utjeha kako oni valjaju, a ostali ne valjaju. Moj Hrist i Njihov Hrist nisu isti Hrist, moj Duh Sveti i Njihov Duh Sveti nisu isti Duh Sveti.

Po njihovom shvatanju Hrst mrzi, osuđuje sve što nije onako kako su oni shvatili i razumijeli da je zapisano u Svetom Pismu, gadi se, ljuti, osvetoljubiv je i samo čeka kada će one koji nisu slušali prvenstveno njih "njegove predstavnike", sjuriti u ognjeno jezero na vječne muke. Ja poznajem nekog drugog Hrista. Za njega je zapisano da je rekao: Oprosti im jer ne znaju šta čine, a poznaje i On mene. Moj Hrist je razumjevanje, ljubav i nada za svakog čovjeka koji hoda po zemlji. Svako ima šansu i da li će je iskoristiti je stvar njegovog izbora i slobodne volje. Pa čak ako neće da je iskoristi to je njegova stvar i pravo. To što je neko sada ovakav ili onakav je trenutno stanje stvari. Dizanje iznad nekog drugog stvorenja koje Bog drži ovdje zato što si ti navodno prihvatio Hrista i kršten si Duhom Svetim, a on je prljav je samo znak da nisi nikada ni primirisao Duha Svetog. Jer ne bi ponižavali nikoga za koga kako vi kažete: Hrist je umro, pa makar on bio najveći lopov i bogohulnik.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 27 Apr 2012, 16:57 

Vidi Kahli - ja nisam zeleo niti zelim da te uvredim, ponizim ili nanesem ikakvo zlo. Ako si se osetio da te napadam ili ugrozeno, izvinjavam se. Mislim da nisam to nameravao, ali ako ipak tako zvuci, izvini.

Drugo - U PRAVU SI, Hrist je dosao da prasta, da uci, da prosvetli narod... Kad su bili u nevolji jednom Njegovi ucenici Ga upitase da li da pobiju druge, a On im rekose da ne znaju kakvog su duha! Jer da je On licno hteo da pobije bilo kog dok je hodao, On nikad ne bi dozvolio da Ga snadju sve one muke koje su Ga snasle dobrovoljno, jer kako On jednom rece nekom zar ne mislimo da na Njegovu rec mogu legije andjela da dodju i suprotstave se bilo kome?
U Evandjeljima Hrist je takav kakav je. U Otkrivenju Ga vise ne vidimo takvim - upozorava crkve koje su zaspale, kaze da se probudimo inace ce da ukloni nas svecnjak, zavrsicemo tamo gde ne treba, i svako ce da dobije po svojim plodovima. U puno amer. crkava se moze cuti jedna strana medalje - Bog nas voli, tralala. Mnogi ne govore o drugoj strani - sudu, pravdi, paklu. Tako zavaravaju sebe, a vala i druge. Pogotovu ljudi (mahom propovednici) na velikim pozicijama. Izvini, ali to NIJE Evandjelje koje je Hrist izneo. Evandjelje se u sastoji u ovome: Svi smo gresni i liseni Boga, ali zbog Bozje milosti posla Bog Hrista da umre za nas te svako ko Ga uzveruje i prihvati u svom zivotu bice lisen muka i kazni. Tako da ako ja, ti ili bilo ko drugi prihvata samo "Bog me ljubi" i boli ga uvo za drugo, onda mi 'ladno preskacemo polovinu Novog Zaveta, da ne pominjem vecinu Starog, i biramo sta cemo da verujemo i prihvatimo a sta ne. Ja NE kazem da Bog ide po nas i siba nas kad god zgresimo, ja NE kazem da nas On mrzi kad pogresimo, ja NE kazem da nas On odbacuje i zaboravlja kad mi Njega odbacimo i zaboravimo... Bog je neogranicena ljubav! Apsolutno se slazem s tobom. Ali doci ce vreme, i to uskoro, kad ako nismo rascistili sve s Bogom, Njegova ljubav nam nista nece znaciti. Jer On nece da nas prisili da budemo onakvi kakvim nas On zeli (a to mnogo toga obuhvata).

Drugi Hristov dolazak ce biti drugaciji - prvi put se pokazao kao milost, drugi put ce kao pravda. Moje pisanje je bilo AKO ikako mogu da ti pomognem u duhovnom pogledu. Ako nekada i izgledam ostro to je zato sto mislim da se ne trebamo igrati bitnim stvarima. Sam Isus je ponekad znao da pokaze "holy anger" kad je hteo da izgura svoje. Daleko da se ja uporedjujem s Njim.

Opet kazem - izvini ako tako zvucim. NE mislim da se uzdizem iznad tebe ili drugih, mislim da nemam lose namere, gledam ako mogu da posluzim Gospodu i ukazem drugima na ovo i ono. Vrlo je moguce da ponekad i pogresim. NE mislim da sam vredniji od tebe, NE mislim da si ti kao ispod mene... Koliko god da smo prljavi iznutra hvala milostivom i dobrom Bogu sto NIKAD ne dize ruke od nas! Drzi se Boga i Hrista i bice ti dobro kolega!

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 27 Apr 2012, 18:28 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Nisam se osjetila ni uvrijeđenom ni povrijeđenom. Ako si moj odgovor doživio oštrim, šta mogu, takvog sam duha. Slobodno iznesi svoj stav, ali budi spreman i da prihvatiš odgovor ma kakav on bio.
To je samo bilo iznošenje stava koji se ne odnosi samo na tebe već na sve one koji svoju sliku Boga pokušavaju nametnuti drugima kao jedinu ispravnu. Naravno, treba im potvrda jer sami nisu sigurni u nju. Ne možeš na osnovu jedne stvari rečene u određenom kontekstu suditi o cijelom nečijem duhovnom radu. Naravno, da treba cijelo Sveto Pismo uzeti u obzir.
Ja nemam namjeru da ti objašnjavam, razuvjeravam, ubjeđujem, ja svog Boga ne branim. On je Bog, a ne ja, nek se brani sam.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 28 Apr 2012, 05:35 

A, ti si zensko, ok :)

Vrh
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat