ČOVJEK SE
DUHOVNO, TJELESNO, FIZIČKI,
ENERGETSKI, MATERIJALNO,
UZDIŽE I NAPREDUJE
KADA ČITA, PRIČA, SLUŠA,
RAZMIŠLJA SRCEM, S LJUBAVLJU,
O BOŽIJIM STVARANJIMA, DJELOVANJU
I NAMJERAMA SA ČOVJEKOM NA ZEMLJI

duhovnaizgradnja.com forum

posjetite i sajt Duhovna izgradnja

Ovo je forum javnog karaktera i na njemu svako može da iznosi svoja razmišljanja koja su u skladu sa pravilima foruma, ali autori sajta ne stoje iza pisanja drugih učesnika

Danas je 20 Nov 2017, 06:36

Sva vremena su u UTC + 1 sat

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 22 Nov 2011, 21:11 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2010, 22:51
Često sam u kontaktu sa predstavnicima religija i vjerskih zajednica nailazila na veliki otpor kad bi im pokušala prikazati neki novi aspekt posmatranja njihovog učenja. Sa svoje strane, naravno. Obično prvo pokušaju da te preobrate, da ti ukažu kako si na krivom putu, a ako vide da to ne uspijevaju i još ako im argumentima iz Svetog Pisma dokažeš da nisu u pravu proglašavaju te Sotonom. :shock:
Interesantan mi je bio jedan slučaj gdje je jedan propovjednik (nije bitno koja vjerska zajednica je u pitanju) propovjedao na način da zaplaši ljude Sotonom, propovjed je išla otprilike ovako: Sotona kaže ovo, Sotona kaže ono (uglavnom se to odnosilo na to: Sotona kaže: to sve što vi radite sada (bla, bla, ovo, ono) meni – Sotoni odgovara i volio bi da ostanete takvi). Ja sam ga samo pitala: pa dobro koga ti onda čuješ i čije riječi propovjedaš, Boga ili Sotonu, kad stalno Sotonu citiraš? Prekinuo je svaki dalji kontakt.
Još su mi interesantniji kad pokušavaju da odbrane Boga ili Sveto Pismo. Smiješno?! Bog, koji je Tvorac svega, bez koga ne može ništa da udahne vazduh ni trepne okom (oni kažu da je Taj) je toliko jadan da ne može sam da se odbrani već ga oni moraju braniti. Mislim da je neko tu pobrkao lončiće, ili to nije taj Bog ili se on puno promjenio (u šta ja lično sumnjam)?
Pitam se onda koga oni tu brane? Sebe, naravno. Svoju jadnu sliku o Bogu, Boga koga su prilagodili sebi da ne bi morali da se mjenjaju. Normalno da to moraju da brane jer nema ko drugi. Taj „Bog“ je mrtav, nedjelujući....

2МО 20:4 Не гради себи лика резана нити какве слике од онога што је горе на небу, или доље на земљи, или у води испод земље. Немој им се клањати нити им служити, јер сам ја Господ Бог твој,Бог ревнитељ, који походим гријехе отачке на синовима до трећега и до четвртога кољена, онијех који мрзе на мене...

Nemojte misliti da ja njih osuđujem. Ne, ni najmanje, samo želim da ukažem kako ljudi znaju da zaglave u duhovnosti. I naravno, ništa ih ne može pokrenuti odatle jednostavno jer...ne žele da vide, ne žele da čuju. Ja ih u potpunosti razumijem jer......

ЈЕВ 10:31 Страшно је упасти у руке Бога живога.

A zar nam išta drugo preostaje i zar išta drugo ima smisla?

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 23 Nov 2011, 18:18 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 19:50
Na drugom forumu su me inspirisali da napišem jedan tekst pa ću ga postaviti i ovde. Čak sam za taj tekst uzeo i jedan segment ovog tvog gore teksta.

Počelo je raspravom između jednog ateiste i jednog islamca pa ću ih citirati a onda ću staviti šta sam ja napisao.

Prenosim sa drugog foruma

ateista je napisao:
jos treba napomenuti da je Muhamed ucestvovao i u ratu protiv naroda Meke

islamac je napisao:
Da i...?

ateista je napisao:
Aham, znaci totalno je ok da je Muhamed, covjek koji je bio trgovac i koji je ucestvovao u ratu, bio osnivac milosrdne, divne, krasne, miroljubive i humane religije??

I onda se zalite kada se islam kritikuje zbog terorizma. Kada neko kaze da je osnivac Islama bio u ratu tvoj odgovor je "Da i...?"
Super.

Muhammeda kao Božijeg poslanika ni najmanje ne diskredituje to što je učestvovao u ratovima.

Ima puno Božijih ljudi koji su ne samo bili ratnici nego su i vodili ratove, vodili narod u rat. Ima ih po svim svetim spisima, u Svetom Pismu, Kur'anu, Bhagavad-Giti...

Treba li spominjati Izraelskog cara Davida koji je vodio brojne ratove i kojem je Bog jednom prilikom rekao "mnogo si krvi prolio i velike si ratove vodio". A taj David je jedna od najznamenitijih ličnosti Svetog Pisma, veliki Božiji miljenik, on je kasnije bio etalon sa kojim je Bog poredio ostale Izraelske careve jer je često govorio "taj i taj car nije bio dobar kao David". Tek su par careva bili "dobri kao David", većina nije. A pošto nisu bili dobri kao David ispaštao je cijeli narod, jer je kazna padala na cijeli narod. S druge strane u Davidovo vrijeme Izrael je bio moćna država. Za Isusa Hrista je rečeno da je "sin Davidov". Pa vi vidite koliki je bio taj David.

Šta reći za Isusa Navina koji je još ranije vodio Izraelce u ratove u kojima je Bog rekao da nikoga ne smiju ostaviti život, ni dijete na sisi, ni starog čovjeka, nikoga. Kada to ne bi uradili bivali su kažnjeni, na ovaj ili onaj način.

Još ranije je i Abraham oformio četu od 318 ljudi, naoružao ih i "razbio" protivničku vojsku.

Veliki i znameniti prorok Samuel, veliki Božiji sluga, je "isjekao" zarobljenog cara Agaga.

Za Iliju, velikog i poznatog proroka, piše da je poklao proroke Vala, lažnog boga.

Mnogi Izraelski carevi su vodili ratove ili ubijali neke Izraelce, po Božijem nalogu.

I tako dalje.

Iz ovoga što je gore ateista rekao se vidi da on ima neku SVOJU sliku (predstavu) o tome kako bi osnivači religija i uopšte uzevši Božiji ljudi trebalo da se ponašaju, kakvi da budu, šta smiju a šta ne smiju da rade. Nije samo ovaj ateista takav, to se vidi kod mnogih ljudi, i ateista i vjernika. Pošto su osnivači religija Božiji ljudi oni koji ih prosuđuju pokazuju da imaju i neku SVOJU sliku (predodžbu) o Bogu i da očekuju da se Bog ponaša prema njihovoj slici, da se ukalupi (nekako nagura) u njihovu (usku) sliku. Ali nije to samo do ovog ateiste, SVI imaju neku SVOJU sliku o Bogu, svi imaju SVOJE ideje kakav Bog treba da bude, kako treba da se ponaša, kako treba da presuđuje, šta treba da radi i šta ne smije da radi. Koliko je ljudi toliko je razlilčitih slika o Bogu. Čak i ljudi u istoj vjerskoj zajednici nemaju istu sliku o Bogu. I sve te slike su pogrešne. Ne malo pogrešne, već strašno mnogo pogrešne. I slike koje vjernici imaju (njihove čak možda pogotovo). Ove stvari je možda teško shvatiti ili bih prije rekao teško je prihvatiti da je naša slika (predstava) o Bogu pogrešna. Kako pobogu da bude pogrešna? Ako je moja slika pogrešna onda ja nisam u pravu jer imam pogrešnu sliku, a kako bre sunce ti poljubim da JA nisam u pravu?!?

Ako neko negira postojanje Boga jer je ateista to je sasvim u redu. Ali ako uzme (hipotetički, naravno) da Bog postoji (radi rasprave) onda krene da piše o tome kakav bi Bog trebao da bude PO NJEMU. On sebe u tom trenutku uzima za kompetentnog da odredi kakav Bog treba da bude, šta Bog smije a šta ne smije da uradi, kako smije a kako ne smije da se ponaša. On tada crta Boga. Pravi sliku. Odnosno iznosi sliku Boga koju je nekad ranije kreirao, nacrtao. Pa čak i kad se ta slika ne poklapa ni sa slikom iz svetih spisa, ali on ne zna šta piše u svetim spisima. On tada razmišlja ovako: ako Bog uradi ovo ili ono ili neko napiše da je Bog uradio ovo ili ono ili je čak u svetim spisima zapisano da je Bog uradio ovo ili ono a što se ne poklapa sa MOJOM slikom Boga onda ja iz toga zaključujem da ili taj Bog ukoliko postoji nije dobar Bog, ili ti sveti spisi nisu ispravni. To je fascinantno, to da ljudi ovako razmišljaju, fascinantno je to da ni u jednom trenutku, ali baš ni u jednom, ne dovedu u pitanje svoju SLIKU Boga, ne dovedu u pitanje ono kako su oni Boga konstruisali, osmislili, zamislili, kreirali u svojoj glavi. Sve se može dovesti u pitanje, ali ovo zadnje nikako. Koja pobjeda arogancije i egoizma.

Čak se ne zna ni ono što piše u svetim spisima kao što su primjeri koje sam gore naveo. Ako su David, Isus Navin, Abraham, proroci Ilija i Samuel, Muhammed, Ardžuna i mnogi drugi Božiji ljudi vodili ratove i ubijali po Božijem nalogu to nam onda nešto govori o Bogu, zar ne? Vjernici često bježe od ovih stvari. Viđao sam to i na ovom forumu. Kada ih neko (uglavnom ateista) pita konkretno o ovome oni samo vrdaju, samo filozofiraju, a pravog odgovora nemaju. A nemaju ga jer su i oni, kao i ateisti, stvorili neku SVOJU sliku o Bogu, neku usku sliku u koju pokušavaju da uguraju Boga. Kao kad biste u čašu za jogurt pokušali uliti okean. A pošto se opis Boga u ovim "kritičnim" dijelovima Svetog Pisma ne poklapa sa njihovom cijenjenom slikom o Bogu onda oni pokušavaju da ili ne čitaju i ne proučavaju te dijelove Svetog Pisma (najčešće cijeli Stari Zavjet) ili se vade na ono "čudni su putevi Božiji". A pravog odgovora nemaju. Slika koju su o Bogu stvorili ih zasljepljuje, ona je kao marama preko njihovih očiju. A slike o Bogu nije dozvoljeno stvarati, to je druga od deset Božijih zapovijesti (vjerujem da vjernici nisu do sada ovako posmatrali drugu zapovijest :D, ali eto im malo svježeg načina posmatranja).

Prenijeću nešto što je moja duhovna sestra napisala na drugom forumu

Spoiler:
Često sam u kontaktu sa predstavnicima religija i vjerskih zajednica nailazila na veliki otpor kad bi im pokušala prikazati neki novi aspekt posmatranja njihovog učenja. Sa svoje strane, naravno. Obično prvo pokušaju da te preobrate, da ti ukažu kako si na krivom putu, a ako vide da to ne uspijevaju i još ako im argumentima iz Svetog Pisma dokažeš da nisu u pravu proglašavaju te Sotonom.
Interesantan mi je bio jedan slučaj gdje je jedan propovjednik (nije bitno koja vjerska zajednica je u pitanju) propovjedao na način da zaplaši ljude Sotonom, propovjed je išla otprilike ovako: Sotona kaže ovo, Sotona kaže ono (uglavnom se to odnosilo na to: Sotona kaže: to sve što vi radite sada (bla, bla, ovo, ono) meni – Sotoni odgovara i volio bi da ostanete takvi). Ja sam ga samo pitala: pa dobro koga ti onda čuješ i čije riječi propovjedaš, Boga ili Sotonu, kad stalno Sotonu citiraš? Prekinuo je svaki dalji kontakt.
Još su mi interesantniji kad pokušavaju da odbrane Boga ili Sveto Pismo. Smiješno?! Bog, koji je Tvorac svega, bez koga ne može ništa da udahne vazduh ni trepne okom (oni kažu da je Taj) je toliko jadan da ne može sam da se odbrani već ga oni moraju braniti. Mislim da je neko tu pobrkao lončiće, ili to nije taj Bog ili se on puno promjenio (u šta ja lično sumnjam)?
Pitam se onda koga oni tu brane? Sebe, naravno. Svoju jadnu sliku o Bogu, Boga koga su prilagodili sebi da ne bi morali da se mjenjaju. Normalno da to moraju da brane jer nema ko drugi. Taj „Bog“ je mrtav, nedjelujući....

Upravo tako, taj Bog koga brane ni ne postoji. Oni brane samo sliku o Bogu, svoju sliku o Bogu. A ateisti kad napadaju samo napadaju sliku o Bogu, svoju sliku o Bogu. Reći da ta slika jeste Bog je kao reći da u čašici za jogurt držite okean.

To da ljudi imaju površne, pogrešne i krajnje nepotpune slike (predstave) o Bogu piše u svim svetim spisima. Ali ljudi nekako zanemare te stihove (ovde mislim na vjernike) pa i dalje kreiraju svoje neke slike o Bogu i sigurni su da je baš ta slika ispravna a da svaka druga nije, pa ratuju, oko slika.

U jednom tekstu sam pročitao o nekom predavanju gdje su predavača pitali šta bi im Bog rekao kada bi mogao da im se obrati i kaže jednu stvar, a ovaj je odgovorio "rekao bi vam: sve ste pogrešno shvatili".

Alister Krouli je u jednoj knjizi napisao:

"Ovaj Zakon, Razum, Vrijeme, Prostor, sva Ograničenja osljepljuju nas za Istinu. Sve što znamo o Čovjeku, Prirodi, Bogu, je upravo ono što oni nisu; to je ono što oni odbacuju kao odvratno."

Vrlo zanimljivo, zar ne?
Ali te stvari je teško shvatiti. Čovjek mora veoma duboko da uroni u samog sebe i u duhovni rad da bi razumio te stvari, konkretno ovo što je Krouli napisao.

Kad smo kod pogrešnih slika mora se reći da ljudi imaju jako pogrešne slike prvo o sebi samima, sebe poznaju jako slabo, ali su puni nekih konstrukcija i slika o sebi. Psihologija ima dosta reći o ovome. Dalje, ljudi imaju pogrešne i prije svega nepotpune slike o drugim ljudima, čak i ljudima za koje misle da ih jako dobro poznaju, ljude koji su im najbliskiji. U vezi sa ovim i sa pogrešnim slikama zanimljivo je primjetiti ono što ljudi za nekoga kažu "razočarao si me". Ma je li? Istina je da nas zapravo mogu razočarati samo slike koje smo mi sami kreirali o nekoj osobi a nikad nas ne može razočarati ta neka osoba. Ali lakše je prebaciti krivicu na nekog drugog pa reći "razočarao si me" nego uvidjeti da je problem u našoj slici o toj osobi, dakle mi smo pogriješili. Ne može nas razočarati neko drugi jer šta god on da uradi to je on, on takav kakav je, ili bar kakav je u tom trenutku, ali to je on, takav kakav je, ispoljio je nešto svoje iz sebe, a ko je nama kriv što ne poznajemo tu osobu dovoljno i što joj ne dajemo za pravo da ispolji nešto što će nas iznenaditi? Zar ljudi treba da ispoljavaju samo ono što mi u svojoj glavi o njima zamislimo, samo ono što nama odgovara? A kad ne bude tako onda uzimamo sebi za pravo da kažemo "uh, razočarao si me". Nije nas razočarala ta osoba nego slika koju smo mi u svojoj glavi o toj osobi kreirali. Došlo je do sudara između slike u našoj glavi i stvarnosti. Kad god pomislite da vas je neko razočarao sjetite se ovoga.

Pa kad imamo toliko pogrešnih slika o sebi i o ljudima oko nas uključujući i one koje "dobro poznajemo" kako onda očekujemo da savršeno razumijemo Boga i da imamo savršeno ispravne slike o njemu? Neko ko kaže da Bog ne bi pokrenuo rat ili ubijao ljude (preko nekoga kome je naredio da to radi) taj sigurno nema dobru sliku o Bogu, to je valjda jasno, a kome nije jasno neka pročita bilo koji sveti spis. Takođe neko ko kaže da se Bog nikako ne može razumjeti takođe nije u pravu, stepen razumijevanja Boga je isti kao u proučavanju kvantne mehanike: što više "zagriješ stolicu" i posvetiš se proučavanju date materije to ćeš je vremenom sve bolje i bolje razumjeti. Ali upoznavanje Boga ne ide kroz paljenje svijeće u crkvi ni kroz slavljenje slave već kroz ozbiljan redovni lični duhovni rad. Dakle ovo da Bog naređuje ubijanje drugih ljudi, naređuje pohod u rat, odobrava ratove koji se vode (jer ništa se ne dešava bez Njegovog odobrenja, to lijepo piše u svetim spisima) i slične stvari, kad je to sve u pitanju primjetio sam da postoje tri kategorije ljudi. Jedni ove stvari neće ni prihvatiti ni razumjeti (razumjeti zašto je Bog takav) i to su ateisti, drugi (većina vjernika) će ove stvari prihvatiti jer tako piše u svetim spisima koje oni vjeruju ali te stvari neće razumjeti (razumjeti zašto je Bog takav), tek neki će ove stvari biti u stanju i da prihvate i da razumiju. To je jednostavno tako, i tu nema ništa čudno.

O tome koliki je stepen razumjevanja svetih spisa i samim tim Boga neko je to opisao na ovaj duhovit način:

Uzmite vaše Bhagavad Gite, Biblije, svete knjige i OTIĐITE u KOKOŠINJAC i gledajte njihove prosvijetljene face dok im čitate dijelove tih knjiga?
POTPUNO ISTA STVAR JE I SA NAMA.

Još nešto da dodam o slikama koje svi kreiramo o Bogu i mislimo da smo ga prokljuvili, da znamo sve o Njemu, da čak možemo da ga prosuđujemo. U Svetom Pismu postoji jedan jako zanimljiv i veoma značajan stih koji mislim da je nepravedno zapostavljen i nedovoljno shvaćen, stih preko kojeg se olako prelazi, stih u kojem su sadržane sve ove stvari o kojima ovde pišem, pa i puno više od toga. A kaže ovako:

Jer misli Moje nisu vaše misli, niti su vaši putevi Moji putevi, veli Bog; nego koliko su nebesa više od zemlje toliko su putevi Moji viši od vaših puteva, i misli Moje od vaših misli. (Isaija 55, 8-9)

Veoma je komično što ljudi kada uzmu da Bog postoji (bilo pravo jer su vjernici bilo hipotetički jer su ateisti) počnu da Ga spuštaju na svoj nivo, da ga antropomorfizuju, smatraju da Bog misli kao oni, odlučuje kao oni, ima isti moralni kodeks kao oni, razmišlja kao oni, da ima istu svijest kao oni, da razumije koliko i oni, da voli iste filmove kao oni i slično. A ako Bog nije baš takav...pa...bolje bi mu bilo da postane takav, ako želi da bude "pravi Bog" :roll:. Tako inače idu ta (komična) razmišljanja. Recimo ateisti, radi same rasprave uzmu hipotetički da Bog postoji a ni u jednom trenutku im ne padne na pamet da ukoliko takvo Biće postoji (hipotetički, naravno), Biće koje je stvorilo cijeli svijet pa i šire, da takvo Biće nikako ne možemo tek tako shvatiti i da mu ne možemo nametati svoj način rezonovanja, moralisanja, ponašanja i ostalog. To je kao kad bismo od mrava očekivali da shvati čovjeka i ono što čovjek radi, recimo da mrav shvati kako radi mikroprocesor. Ukoliko postoji takvo Biće koje je sve stvorilo i sa svime rukovodi na način na koji Ono smatra da treba zar nije krajnje logično da se za to Biće može primjeniti ovo: "koliko su nebesa više od zemlje, toliko su putevi Moji viši od vaših puteva, i misli Moje od vaših misli"? Zar ima nešto logičnije od toga?

Dakle ateistima bih poručio da se uozbilje i da malo razmisle prije nego što Bogu pripisuju svoje moralne vrijednosti i svoj način rezonovanja, onda kad radi rasprave uzmu da Bog hipotetički postoji.

Vjernicima bih poručio isto to da ne misle da Bog dijeli njihove moralne vrijednosti i način razmišljanja. Vjernicima bih takođe poručio da se ne sramote kada ne znaju da odgovore na legitimna pitanja ateista o tome zašto je Bog u svetim spisima ovakav i onakav, zašto je uradio ovo ili ono a što po *ljudskim* normama nije moralno. A ako vjernici već ne znaju da odgovore na ova pitanja onda neka otvoreno kažu da ne znaju umjesto što vrdaju, filozofiraju i vade se na ono "čudni su putevi Božiji" (što je zapravo i tačno ali nije opravdanje da ne znamo odgovore na ta pitanja jer smo pozvani na to da upoznajemo Boga pa da imamo te odgovore, koliko je moguće). Vjernicima bih dakle poručio da počnu da rade duhovnu izgradnju ne bi li dobijali spoznaje o ovim stvarima, o stvarima koje bi morale da se znaju. Uz napomenu da lične spoznaje vrijede mnogo više od toga da vam neko drugi kaže svoje spoznaje, mnogo je bolje da sami dolazite do ovih odgovora.

Ima još jedan lijep stih o onima koji prosuđuju Boga i kažu da se On ne ponaša ispravno (samo zato što se ne ponaša po njihovoj slici Boga) dok je zapravo istina da ljudi ne razumiju Boga pa su oni ti koji nisu ispravni:

Još govorite: nije prav put Božiji. Čujte, dome Izrailjev, Moj li put nije prav? Nisu li vaši putevi nepravi? (Ezekiel 18,25)

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 23 Nov 2011, 18:38 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Svaka čast, Paladine.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 24 Nov 2011, 06:58 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Nemirna duša je napisao:
A,šesta Božja zapovijed kaže:"Ne ubij",Isus je govorio da trebamo ljubiti neprijatelje svoje kao samog sebe i da okrenemo drugi obraz kad nas udru po jednom i ko tebe kamenom,ti njega kruhom,bio je miroljubiv,i kako se to uklapa u tvoje tvrdnje da je ubijati boguugodno?

Ko se drži ovih gornjih uputstava je kršćanin,a takvi su rijetki pojedinci,iako se mnogi nominalno tako zovu,al kršćani nisu.

Jesi li ti takav?

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 24 Nov 2011, 10:49 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Nemirna duša je napisao:
A,šesta Božja zapovijed kaže:"Ne ubij",Isus je govorio da trebamo ljubiti neprijatelje svoje kao samog sebe i da okrenemo drugi obraz kad nas udru po jednom i ko tebe kamenom,ti njega kruhom,bio je miroljubiv,i kako se to uklapa u tvoje tvrdnje da je ubijati boguugodno?

Ne možeš jednim dijelovima Svetog Pisma negirati druge dijelove Svetog Pisma. Ako to radiš ili ako imaš poriv da to radiš, ako vidiš neku kontradikciju između jednih i drugih dijelova to samo znači da ne razumiješ Sveto Pismo. To samo po sebi nije problem, to kada ne razumijemo sasvim Sveto Pismo, svi smo takvi, ali je problem ako toga nisi svjestan pa izvlačiš ovakve zaključke gdje misliš da jedni dijelovi Svetog Pisma negiraju druge a pri tome ne radiš ozbiljnu duhovnu izgradnju sa ciljem da bolje shvatiš Sveto Pismo (ili bilo koji sveti spis, bilo koje duhovno učenje). Isus Hrist kojeg spominješ je rekao: "Ne mislite da sam ja došao da pokvarim zakon ili proroke: nisam došao da pokvarim, nego da ispunim" i u više navrata se pozivao na stihove Starog Zavjeta kojeg je on u potpunosti prihvatao.

U Kur'anu piše:

Kako to da u jedan dio Knjige vjerujete, a drugi odbacujete?! Onoga od vas koji čini tako stići će na ovome svijetu poniženje, a na Sudnjem danu biće stavljen na muke najteže. (Kur'an 2, 85)

Ti si kreirao svoju sliku o Bogu, o tome kakav Bog treba da bude, i sve što ti se ne sviđa ti proglašavaš da nije od Boga i da Bog ne može da bude takav. Radiš upravo ono o čemu sam pisao.

Što se tiče miroljubivog Isusa Hrista on je radio ovo:

I nađe u crkvi gdje sjede oni što prodavahu volove i ovce i golubove, i koji novce mijenjahu. I načinivši bič od uzica, izgna sve iz crkve, i ovce i volove; i mjenjačima prosu novce i stolove ispremeta. (Jovan 2, 14-15)

Evo šta se za Hrista kaže u Otkrivenju, u tom miroljubivom Novom Zavjetu:

I vidjeh nebo otvoreno, i gle, konj bijel, i koji sjeđaše na njemu zove se vjeran i istinit, i sudi po pravdi i vojuje. A oči su mu kao plamen ognjeni, i na glavi njegovoj krune mnoge, i imaše ime napisano, kojega niko ne zna do on sam. I bješe obučen u haljinu crvenu od krvi, i ime se njegovo zove: riječ Božija. I vojske nebeske iđahu za njim na konjima bijelijem, obučene u svilu bijelu i čistu. I iz usta njegovijeh iziđe mač oštar, da njime pobije neznabošce; i on će ih pasti s palicom gvozdenom; i on gazi kacu vina i srdnje i gnjeva Boga svedržitelja. (Otkrivenje 19, 11-15)

A kad je ta kaca u pitanju pogledajmo šta se za nju i Hrista kaže ranije preko proroka Isaije:

Ko je ono što ide iz Edoma, iz Vosora, u crvenijem haljinama? krasno odjeven, koračajući u veličini sile svoje? Ja sam, koji govorim pravdu i vrijedan sam spasti. Zašto ti je crveno odijelo i haljine ti kao u onoga koji gazi u kaci? Gazih sam u kaci, i niko između naroda ne bješe sa mnom; ali ih izgazih u gnjevu svom i potlačih u ljutini svojoj; i krv njihova poprska mi haljine i iskaljah sve odijelo svoje. Jer je dan od osvete u srcu mom, i dođe godina da se moji iskupe. Pogledah, a nikoga ne bješe da pomože, i začudih se što nikoga ne bješe da podupre; ali me desnica moja izbavi i jarost moja poduprije me. I izgazih narode u gnjevu svom, i opojih ih jarošću svojom, i prolih na zemlju krv njihovu. (Isaija 63, 1-6)

Isus Hrist je takav kakav je, nije on samo miroljubiv već je i oštar, sve zavisno od toga šta treba da ispolji u datom trenutku i zavisno od toga prema ko to nešto ispoljava. U svim svetim spisima možeš vidjeti da su Nebeske Ličnosti i miroljubive i oštre/opasne/gnjevne. Kad malo razmisliš vidjećeš da to i ne može biti drugačije. Pogledaj roditelje kakvi su prema svojoj djeci. Da li su uvijek blagi i mili ili nekad zagalame, kazne pa i istuku? A u Svetom Pismu je i rečeno da se Otac Nebeski prema nama ponašao kao roditelj prema djeci (u ovom stihu je sadržano mnogo toga).

Nemirna duša je napisao:
Zar okultizam i astrologija nisu inkompatibilni sa Biblijom :?:

Nisu.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 24 Nov 2011, 11:02 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Apr 2011, 06:16
Bolje bi bilo reći da jesu, jer je Bogu mnogo važnije pravo srce i unutrašnjost osobina čovjeka. Takvi su vjerujem i bili poslanici, nisu se bavili nadriljekarstvom, već je Allah kroza njih djelovao čuda.
Bolje je odmaknuti se od onoga što nije sigurno ili nečisto, to se osjeti.
Kakva korist od toga? Ko zna budućnost - samo Bog.
Mislim i da stoji da gatanje po zvijezdama nije preporučljivo, a hajde nek ko zna, a ne ne zna izloži okultizam, sama riječ okultizam je sama po sebi nečista.
Kakav kult? Je li Abraham se bavio kultom? Muhamed? Isus?
Nije li Bog bolji?

To je moje mišljenje.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 25 Nov 2011, 07:07 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Nemirna duša je napisao:
Ne postoji osoba koja može ispunjavati te uvjete,niti je postojala,niti će postojati,mi se smo možemo truditi da budemo što više takvi i da se ponašamo po onoj Biblijskoj:

"Ne radi drugima,ono što ne želiš da rade tebi".

Nisam mazohista da mislim da ako te netko napadne i ugrožava tvoj život,da bi trebao mu se prepustiti,ipak smo mi Balkanci :lol: ,ne diraj se u mene,neću ja u tebe.

Otkud ti onda pravo da određuješ kakvi drugi trebaju biti?

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 25 Nov 2011, 12:46 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2010, 11:16
Kahli je napisao:

Otkud ti onda pravo da određuješ kakvi drugi trebaju biti?

Ima li covjek - kao ljudsko bice i stanovnik ovog svijeta - uopste IKAKVOG PRAVA da odredjuje ili da ukaze na nesto bilo sta sto postoji na ovom svijetu, sto je napisano, receno, uradjeno, zamisljeno, osmiljeno... da kaze svoje misljenje, da ispolji svoje poimanje nekoga ili necega... a da pri tom ne ispadne licemjeran, sudioc, nepravedan, iskompleksiran itd.? Ili da kazem to ovako, ko SMIJE da odredjuje ili da kaze/ukaze (na) bilo sta sto se tice ljudske zajednice, drustva, zivota, pa i vjere.. ...? Vlast ocito smije sve, obican prosjecan covjek ne smije nista. Zato , tako nam je kako nam je. A mozda je upravo onaj tamo neki siroti jadnik koji se ne usudjuje da pisne , covjek koji bi mogao da promijeni nesto nabolje, da pokrene nesto novo, nesto bolje, nesto korisnije ... a to ne moze jer ne moze i ne smije da progovori ( a kamoli nesto da uradi) .
Ljudima se danas generalno zabranjuje da pricaju; ili kazu "ajd sta ti znas, ti si jos mlad treba tek da naucis", ili " skrenuo si s puta, to nije ispravno sto govoris ", ili " o tome se ne prica, ne smije se pricati", ili " kako svi tako i mi pa sta bude ", ili "tako pise u knjigama ali stvarnost je drugacija.." ili ... ili...ili... Nismo daleko od vremena kad ce se za svaku izgovorenu rijec koja nije "po propisu" zavrsavati na lomaci (eventualno nekoj elektro-lomaci, ipak , covjecanstvo je tehnoloski napredovalo ) .

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 25 Nov 2011, 16:53 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Ono kako se takvo stanje može iskoristiti je da se čovjek u ovom vremenu onda potpuno okrene sebi i svojoj duhovnoj izgradnji, da ne govori drugima ovo i ono iako bi imao šta da kaže (a ako radi duhovnu izgradnju vjerovatno bi imao). Ja nemam kao prije toliku želju da ljudima okolo govorim ovo i ono, prije sam to puno više radio a zadnjih godina nemam naročit poriv za tim. Valjda tako treba da bude. A to je zgodno jer ostavlja više vremena za lični duhovni rad.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 25 Nov 2011, 17:35 

Pridružio se: 26 Feb 2008, 09:03
Propovjednik je rekao da sve ima svoje vrijeme (vrijeme kada se gradi i vrijeme kada se rusi ono sto je sagradjeno). Covjek se moze truditi da osjeti kada je vrijeme za sve. Moze i da pogrijesi i nece se svijet srusiti zbog toga. Kako je pao tako ce i da ustane. Bitno je da se uci.
Svaki covjek na ovom svijetu i onaj koji priznaje Oca nebeskog i onaj koji ga ne priznaje ima odgovornost prema njemu. Sto je covjeku data veca i bolja pozicija to mu je i odgovornost veca (Isus je to objasnio kroz pricu sa talentima). Ni oni na vrhu, ni oni na dnu ne polazu racune jedni drugima nego su samo zavisni od odnosa sa Ocem nebeskim. Mozda izgleda da onaj na vrhu ima sva prava ovoga svijeta i da moze da radi sto mu se prohtije, ali da li je tako? Vidimo li krajnji ishod toga? Kada citamo Sveto pismo price vidimo u cjelini i one nas uce zivotu, ali svoju pricu vidimo samo u sekvencama. U medjusobnom odnosu opasno je davati presude jer se nismo iskusali u onome u cemu sudimo drugima. A kada presudimo stvaramo sebi mogucnost da padamo na istim stvarima za koje smo druge osudili. Kada osudjujemo nekoga za nesto sto u isto vrijeme i mi cinimo presuda je vec gotova. U Svetom pismu stoji:

Zasto gledas trun u oku brata svojega, a eto brvno u oku tvojemu.

Poruka je jasna. Svako ima dovoljno svojih problema koje treba da rijesi i ne vrijedi rjesavati tudje dok se ne isciste svoje.

Pavle kaze da je sve dozvoljeno, ali sve nije na korist. Ne trebamo se zaliti sto neko moze, a mi ne mozemo. Ima jos dosta toga sto mozemo i uz sve probleme ovoga svijeta kada bi uspjeli da uradimo djelic onoga sto mozemo to bi bilo odlicno.

Vrh
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat