ČOVJEK SE
DUHOVNO, TJELESNO, FIZIČKI,
ENERGETSKI, MATERIJALNO,
UZDIŽE I NAPREDUJE
KADA ČITA, PRIČA, SLUŠA,
RAZMIŠLJA SRCEM, S LJUBAVLJU,
O BOŽIJIM STVARANJIMA, DJELOVANJU
I NAMJERAMA SA ČOVJEKOM NA ZEMLJI

duhovnaizgradnja.com forum

posjetite i sajt Duhovna izgradnja

Ovo je forum javnog karaktera i na njemu svako može da iznosi svoja razmišljanja koja su u skladu sa pravilima foruma, ali autori sajta ne stoje iza pisanja drugih učesnika

Danas je 18 Nov 2017, 20:39

Sva vremena su u UTC + 1 sat

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 36 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 29 Nov 2011, 17:07 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2010, 22:51
Često me ljudi pitaju šta to Bog traži od nas. Otkud znam? Svako je došao ovdje sa nekom namjenom i zadatkom koji treba da odradi (osim duhovne izgradnje i rada na sebi), neku ulogu koju ima u ovom svijetu. Ne, nekom tamo trećem, drugom već ovom ovdje i sada. To ja ni ne trebam znati. To treba svako od nas da traži i pronađe. Neko je rođen da bude poštar. U redu, budi poštar. Ko kaže da poštar ne može biti predan Bogu? Pobogu, pa ne možemo svi u manastire. Treba neko i da čisti ulice, treba neko i da prlja ulice. Bez toga ovaj svijet ne bi imao smisla.

Prosto se zapitam, šta se to traži od ljudi koji rade duhovnu izgradnju na bilo koji način? Šta to oni treba da postignu? Hrist - mnogi pokreti, vjerske zajednice, religije ga tumače ovako, onako. Šta je on to mislio kad je rekao….bićete tamo gdje sam ja. Znači li to da moramo biti kao on da bismo mogli biti tamo gdje je on i šta je on to uradio? Ne možemo biti kao on jer mi nismo on, on je samo primjer kako se nešto može uraditi. Kao što je ovdje na forumu već pisano ne treba da budemo bilo čiji sljedbenici već tragaoci. I gdje je on to?

Ovaj svijet u kome se mi nalazimo je vječna borba dobra i zla, “ratnika svjetlosti” i “ratnika tame”. Bez bilo kojih od ovo dvoje ovaj svijet ne bi mogao da postoji. Oni su ti koji ga održavaju. Dvije krajnosti koje se sudaraju i kroz to sudaranje sve ima šansu da se razvija da napreduje. Mnogi vole Hrista da povezuju sa svjetlošću i ratnicima svjetlosti.
Zašto je on onda rekao za sebe….JA NADVLADAH SVIJET. Jer je nadvadao dobro i zlo. Nadvladao je krajnosti. Uzdigao se iznad njih. Postigao cjelovitost bića. Sad se sjetih jednog citata koji sam skoro pročitala i koji se u nekoj mjeri može primjeniti u ovom kontekstu:

“Tamo gde sam Ja, ne postoji "moja" ili "tvoja" strana. I u Svetlosti i u Tami Ja Jesam. Ja sam Mracan kao Ambis u koji se moras spustiti, da bi pronasao Ono za cim tragas. U praznini Nistavila Ja postojim! Ponocno sunce osvetljava moje postojanje na ovoj planeti i zato kao Senka ja po ovom svetu hodam.... USUDI SA DA ZNAS - NEMA SVETLOSTI BEZ TAME.”

I u svjetlosti I u tami, JA JESAM….. :)

Znam ja da je za sebe lijepo misliti kako si divan i krasan, kako si ratnik svjetlosti. Za mene je to isto kao i ratnik tame. Samo što je on u drugoj krajnosti koja nam je “odvratna”. Lijepo je i da o tebi misle lijepo pogotovo u sredini u kojoj se krećeš kako si iznad drugih, kako imaš neku uzvišenu misiju u odnosu na druge, kako si nešto postigao u duhovnosti, kako si duhovan, kako si pošten....itd. Kome to treba, ko traži ta priznanja unutar nas? Nije li to malo uzdizanje slike o sebi? Kad se kaže…ja sam došao do ovoga ili onoga. Ko si ti? Na ovo ćemo se vratiti malo kasnije.

Da vidimo šta je Isus govorio kako je on to SEBE posmatrao (nisam nigdje pročitala kako kaže za sebe da je duhovan):

JVN 14:10 Zar ne vjeruješ da sam ja u ocu i otac u meni? Riječi koje vam ja govorim ne govorim od SEBE; nego otac koji stoji u meni on tvori djela.
JVN 12:49 Jer ja od SEBE ne govorih, nego otac koji me posla on mi dade zapovijest šta ću kazati i šta ću govoriti
JVN 7:18 Koji govori SAM OD SEBE, slavu svoju traži; a ko traži slavu onoga koji ga je poslao, on je istinit i u njemu nema nepravde.
JVN 5:30 Ja ne mogu ništa činiti sam od SEBE; kako čujem onako sudim, i sud je moj pravedan; jer ne tražim volje svoje nego volju oca koji me je poslao.
1TI 2:6 Koji SEBE dade u otkup za sve, za svjedočanstvo u svoje vrijeme

A da vidimo šta kažu apostoli u poslanicama:

GAL 6:3 Jer ako ko misli da je što a nije ništa, umom vara SEBE.
2KO 10:12 Jer ne smijemo SEBE miješati ili se porediti s drugima koji hvale sami sebe; ali kad sami po sebi sebe mjere i porede sami sebe sa sobom, ne razumijevaju.
2KO 4:5 Jer SEBE ne propovijedamo nego Hrista Isusa Gospoda, a sebe same vaše sluge Isusa Gospoda radi.
RIM 2:21 Učeći dakle drugoga SEBE ne učiš;
JAK 1:22 Budite pak tvorci riječi, a ne samo slušači, varajući sami SEBE.
JEV 9:14 A kamoli neće krv Hrista, koji Duhom svetijem SEBE prinese bez krivice Bogu, očistiti savjest našu od mrtvijeh djela, da služimo Bogu živome i istinome?
JEV 7:27 Kojemu nije potrebno svaki dan, kao sveštenicima, najprije za svoje grijehe žrtve prinositi, a potom za narodne, jer on ovo učini jednom, kad SEBE prinese.
JEV 5:5 Tako i Hristos ne proslavi sam SEBE da bude poglavar sveštenički, nego onaj koji mu reče: ti si moj sin, ja te danas rodih.

Hrist se odrekao sebe. Svega onoga što ljudi govore…ja sam ovo, ono, ovakav, onakav. Dobar, loš, divan, grozan…duhovan, neduhovan, izabran :) pa čak i dalje od toga, ali to nije priča za ovu temu (otišli bismo predaleko). Iz njega je govorio sam Bog, Tvorac. I apostoli nisu propovjedali SEBE nego Tvorca. Ali da bi se odrekao SEBE morao je to prvo dobro da upozna jer se ne možeš odreći nečega što ne poznaješ. I svjetlost i tamu. Sad da neko ne bi rekao u meni nema tame, o da ima…..nikad ne znaš kakva situacija u životu može u tebi da probudi pravog Hitlera, pa možda čak i goreg od njega. To što nam je tačka percepcije tu gdje trenutno jeste ne znači da nešto ne postoji samo zato jer ga ne vidimo i nismo ga svjesni. Sve je u nama, čovječanstvo je u nama. Svijet! Nadvladati svijet….odreći se sebe. Hm…

Ima jedna pričica u Svetom Pismu

LUK 13:18 A on im reče: kakvo je carstvo Božije? i kako ću kazati da je?
LUK 13:19 Ono je kao zrno gorušičino, koje uzevši čovjek baci u vrt svoj, i uzraste i posta drvo veliko, i ptice nebeske useliše se u grane njegove.

Sjeme koje padne na dobru zemlju, izraste u drvo (drvo je čovjek) potrebno mu je đubrivo (sinovi zla) i sunce (sinovi svjetla) da uzraste.

A na drugom mjestu kaže:
MAT 7:19 Svako dakle drvo koje ne rađa roda dobra, sijeku i u oganj bacaju.
LUK 3:8 Rodite dakle rodove dostojne pokajanja, i ne govorite u sebi: oca imamo Avraama; jer vam kažem da Bog može i od ovoga kamenja podignuti djecu Avraamu

Plod je ono što je bitno, a ne drvo samo po sebi. Može ono biti lijepo i razgranato, ali....
Na više mjesta u Svetom pismu spominju se dobri, loši i njegovi plodovi (rodovi dostojni pokajanja). Sinovi svjetla, sinovi tame i Sin čovječiji. Spominju se plodovi duha I plodovi tjelesni, a mi nismo ni jedno od toga dvoga, mi smo oboje i duh i tijelo. :)

Vrlo teško mi je bilo napisati ovaj tekst iz razloga jer sam znala da ću ostati nedorečena. Ova tema je preširoka da ju je vrlo teško strpati u par u riječi i još reći je tako da je svako može razumijeti. To sam pokušala, a ako me i ne shvatite, nema veze, mene ionako niko ništa ne razumije. :)

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 29 Nov 2011, 17:45 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 19:50
Kahli je napisao:
Ova tema je preširoka da ju je vrlo teško strpati u par u riječi i još reći je tako da je svako može razumijeti.

Uvijek možeš dodati još riječi, kad i kako ti dođe :)

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 30 Nov 2011, 23:12 
Autor sajta
Korisnikov avatar

A svima govoraše: ko hoće da ide za mnom neka se odreče SEBE i uzme krst svoj i ide za mnom. Jer ko hoće dušu svoju da sačuva, izgubiće je; a ko izgubi dušu svoju mene radi onaj će je sačuvati. (Luka 9, 23-24)

A u sledećem stihu govori da neko "sebe" treba sačuvati:

Jer kakvu će korist imati čovjek ako sav svijet pridobije a sebe izgubi ili sebi naudi? (Luka 9, 25)

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 30 Nov 2011, 23:29 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2010, 11:16
Postoji razlika izmedju "odreci se sebe Hrista radi" i "odreci se sebe svijeta radi."
SA Hristom/UZ Hrista si SPASEN, SA svijetom si izgubljen, tj. naudio si svojoj dusi - kako lijepo i taj citat kaze. :)

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 01 Dec 2011, 01:10 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Može biti, Nemirna Dušo, može biti, ali i ne mora. :)

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 01 Dec 2011, 01:14 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Paladine, Elena....pa nosite li taj krst?

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 01 Dec 2011, 01:15 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Obrazložite, da razvijemo temu.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 01 Dec 2011, 01:48 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Kahli je napisao:
Paladine, Elena....pa nosite li taj krst?

Ne znam. Ne znam šta je tačno taj krst pa ga možda nosim i ne znajući da ga nosim, ili ga ne nosim.

Ljudi inače (kao evo i Nemirna duša) misle da taj krst predstavljaju naše nedaće i muke u životu, ali meni ne djeluje da se taj krst odnosi na to.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 01 Dec 2011, 06:24 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Nemirna duša je napisao:
Svi nosimo svoj križ,svakome se njegov čini najteži,nekad nam je lakše,nekad teže,zato su tu bliske osobe da ga lakše podnesemo...

Reci mi onda šta je to krst?

Vrh
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: !
PostPoslato: 01 Dec 2011, 10:50 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2010, 11:16
Da, to bi trebalo prvo razjasniti, STA je to KRST!?
Naocigled, Krst se poistovjecuje sa patnjom, nevoljom, nekim teskim bremenom, poteskocama razlicitih oblika... a takvu sliku imamo zato sto, kad se kaze "Krst", odmah se pred ocima stvori slika Isusa kako na ledjima nosi svoj (drveni) krst na koji ubrzo treba da bude razapet. Ta scena nam je svima poznata; jos pogotovo ako smo je vizuelno vidjeli u nekom filmu ili na crtezu. Tako da nam to uvijek ostaje u pozadini da je Krst upravo to = Patnja, breme!
Ali da li je to stvarno tako? Da li je Krst stvarno to sto mi mislimo da je?! Da li je Hrist mislio na to kad je rekao da svako mora svoj Krst da nosi? Da svako nosi svoju patnju, bol, nevolju... Moguce da je na to mislio, a mozda je mislio i na nesto drugo.
Mislim se nesto, da li je sama rijec KRST postojala u to vrijeme kad je Isus zivio? Da li je on to stvarno bas tako rekao "Uzmite svoj KRST" ili je upotrijebio neku drugu rijec? U Hriscanstvu krst je postao znacajan tek nakon Hristovog raspeca - Krist=KRST. Tako da je simbol krsta postao simbol Hriscanstva i Hriscana. Ne znam kako se na hebrejskom kaze Krst... mozda bas prevod same rijeci nije najbolji; mozda to bas i ne znaci "krst" u tom smislu kakvom mi mislimo da je.
Kad procitam malo istoriju samog simbola krsta kao geometrisjkog simbola/forme, da se tu procitati da je krst postojao kao takav od davnina. Cak i pracovjek je upotrebljavao taj simobl/oznaku za nesto. Simbol-krst je i predstavljao uravnotezenu "spajalicu" neba i zemlje. Horizontalna linija predstavlja Zemlju, vertikalna Nebo. Tu gdje se spajaju, obicno u samom centru, tu je ravnoteza, balans, jednakost...tu se odrzavaju svi ostali kraci.

O ovome vec razmisljam duze vrijeme... sta bi mogao da znaci taj Krst! Sta je Isus mislio sa tim "uzmi svoj Krst".
Pa, nesto mi doslo onako razmisljajuci, no ne mora da znaci da je ispravno. Mozda je taj KRST zapravo nase duhovno blago, duhovni darovi (koje svaki covjek treba da ima) i prije svega, nasa SVRHA i ULOGA koja nam je data na ovom svijetu (dok smo ovdje). Mozda nas Isus poziva da idemo sa Njim, da uzmemo svoje duhovne darove, svijest o svojoj svrsi i ulozi...i da podjemo za/sa Njim ... da se IZGRADIMO duhovno. Ne zaboravimo da je Isus rekao da cemo "ciniti cuda veca nego sto je on cinio". A to mozemo samo ako pronadjemo i iskopamo ono sto je duboko u nama samima, kad pronadjemo nase duhovno blago, nase duhovne darove i kad saznamo KO SMO zapravo i ZASTO smo ovde.
Zato i kaze "kakva je korist covjeku ako pridobije sav svijet a dusu izgubi" , sto bi u prevodu znacilo ... kakva je korist covjeku ako svoje duhovne darove i svoje blago preda svijetu/materiji ... ili ako zloupotrebljava svoje duhovne darove, ima i toga... i zaboravi na to (izgubi se!) da treba da trazi svoju svrhu zasto je tu gdje je. Samo kad smo sa/uz Hrista mozemo se sjetiti Ko smo i Sta smo, zato nas i poziva... da budemo sa Njim - duhovno povezani- da bi spoznali Ko smo i Sta smo i jos stosta drugoga, jer zato smo ovde.
Tako, kad se kaze "svako nosi svoj Krst/breme", onda je moguce da to znaci da - svako nosi SVOJU SVRHU i ULOGU za ovaj zivot! Nekom je svrha da bude sluga recimo, a tamo nekom drugom da bude kralj. Ako covjek nije rodjen sa svrhom da bude kralj, onda on to ne moze ni biti. Mozda nekome ( ko je recimo na silu stekao bogatsvo), nije bila svrha da bude bogat, a ipak je nekako dosao do silnog bogatsva ... mozda bas zbog toga i imamo silne nesrecne milionere i srecne i nasmijane sluge . Zato je dobro da svako radi samo ono sto voli i u cemu nalazi zadovoljstvo, naravno samo onda ako ima u vidu duhovni napredak i da se drzi one "ne cini drugom sto ne zelis da se tebi cini " i "ljubi bliznjeg svoga kao samog sebe". Tako ce izgraditi ono sto vec ima u sebi. Samo zadovljan covjek je potpun covjek koji moze da napreduje - i duhovno i svakako.

Vrh
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 36 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat