ČOVJEK SE
DUHOVNO, TJELESNO, FIZIČKI,
ENERGETSKI, MATERIJALNO,
UZDIŽE I NAPREDUJE
KADA ČITA, PRIČA, SLUŠA,
RAZMIŠLJA SRCEM, S LJUBAVLJU,
O BOŽIJIM STVARANJIMA, DJELOVANJU
I NAMJERAMA SA ČOVJEKOM NA ZEMLJI

duhovnaizgradnja.com forum

posjetite i sajt Duhovna izgradnja

Ovo je forum javnog karaktera i na njemu svako može da iznosi svoja razmišljanja koja su u skladu sa pravilima foruma, ali autori sajta ne stoje iza pisanja drugih učesnika

Danas je 15 Nov 2019, 22:41

Sva vremena su u UTC + 1 sat

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Meditacija - uopsteno
PostPoslato: 19 Mar 2008, 21:39 

Pridružio se: 18 Mar 2008, 22:13
Mnogo je tekstova do sada napisao o meditaciji, a vjerovatno ce biti jos vise. Kako se tehnologija i svijet oko nas razvija tako ce covjek sve vise teziti povlacenju unutra, ka sebi. Svakim danom odvojenost od sebe je sve veca i veca u svijetu u kojem zivimo. Kako se razdaljina izmedju nas samih povecava, tako ce se povecavati i potreba da s druge strane dolazimo u dodir sa samim sobom. No, treba shvatiti da ce se desiti i razdvajanja ljudi. Ljudi koji ce teziti vanjskom i ljudi koji ce teziti unutrasnjem. Ali nadam se da ce se povecavati i broj ljudi koji ce pokusati to dvoje da izjednace. Koji ce razumeti i shvatiti da izmedju vanjskog i unutrasnjeg ne treba biti a i nema razlike, i koji ce uspjeti to dvoje ujediniti. A to je mnogo veci posao od okretanja samo jednoj stvarnosti.

Do sada sam napisao jako puno tekstova o radu na sebi, o tehnikama, o misljenjima koja imam, i nedavno me je uhvatio osjecaj da nisam zaokruzio pricu o Meditaciji. Da bih morao napisati seriju tekstova o tome. Pokusacu, naravno. To mi je pomalo izazov. A probacu se osvrnuti i na afirmativni metod i destruktivni metod u radu na sebi. Jer smatram da su oba jako bitna. Znam da ljudi vise vole afirmativne metode, jer su mnogo blazi, ali su zato mnogo duzi. Destruktivni metodi su brzi po svojoj prirodi, ali samo ime kaze, one razaraju sve sto niste VI. Malo je ljudi koji su uspjeli ukomponovati afimrativni i destruktivni metod u svoj rad. Ali to ne znaci da ne postoje. Mozda je malo rec "destruktivno" prejaka, ali trenutno mi ta rec odgovara. I koristicu je, ali ne u negativnom prizvuku, jer ona to nije. Ona oznacava nacin rada koji ne gradi nista na postojece Sebe, vec skida sve sa tog Sebe sto smeta tom Sebe da se ispolji. Afirmativan nacin gradi na Sebe i na taj nacin pojacavanjem tog Sebe sa idealizacijama ono jaca unutrasnje i covjek prolazi u Probudjenje. Destruktivni metod skida sa sebe sve sto je suvisno da se Sebe ispolji.
Oba metoda koriste tehnike meditacije kao svoj temelj. Iako cesto te tehnike su dijametralno suprotne. No, isli ka "van" tj. idealizaciji Boga, Postojanja, Zivota ili isli ka "unutra" ka Istinskom Sebe uvijek dolazite do istog.
Afimrativni metod ce reci da je Meditacija jedinstvo svesti sa Zivotom, sa Postojanjem, Bogom, Visim Ja. Destruktivni metod ce reci da je Meditacija Prosirena Svesnost Sebe. Za mene licno nema razlike izmedju Sebe i Postojanja, Zivota, Boga.
U oba slucaja Meditacija je Prosirena Svesnost. Jedinstvo sa Sobom ili sa Bogom. Samo su reci koje objasnjvaju to Jedinstvo sa Objektom meditacije, razlicite. I nista vise.
U ovim tekstovima koji sljede pokusacu opisati oba puta dajuci im podjednaku vaznost. Meni je svejedno kojim putem idete, probao sam oba i sa oba radim. No, znam da vecina se mora odluciti. Iako znam da manjina moze kombinovati ta dva puta. Ni jedan put nije bolji od drugog. Odmah da se razumemo. Niti je bolji afirmativni metod niti destruktivni. Ti putevi su stvoreni radi razlicitih ljudi. Ono sto pricam ko papagaj vec ko zna koliko dugo jeste da nema losijeg i boljeg nacina. Da su svi nacini stvoreni radi ljudi, a ne ljudi radi nacina. I da za svakog postoji nacin pomocu kojeg dolazi u dodir sa Istinskim u sebi ili oko sebe.

Meditacija nije put koji pripada istoku vise nego zapadu. A niti obrnuto. Meditacija pripada covjecanstvu a da idem sire i celom Univerzumu. Meditacija je stanje Bice, kada je okrenuto samo sebi. Iako ova recenica ima svoju negaciju, no zanemarimo je za trenutak. Jer recima je tesko opisati to stanje.
Ne treba postovjecivati tehnike meditacije sa Meditacijom. Tehnike su "karta" da se udje u avion, kada se udje u avion, karta se zaboravlja. Tehnika je nacin kako bi se umirio um i fokusirao na objekt meditacije. Kada se udje u objekt meditacije, da tako kazem, tehnika momentalno nestaje. Njena svrha je ispunjena. Iako sam imao prilike upoznati ljudi, a i dozivjeti na svojoj kozi, kako um i dalje zeli zadrzati tehniku kada se vec uslo u stanje Meditacije. No, um ima svoju inerciju. Njemu je nemoguce prihvatiti da "ne radi nista" i da samo Bude. Ako je tehnika dobra ona ce "odraditi" um. Tako da vas um na kraju pusti da Budete to stanje Meditacije. Mantre su kao i tehnika meditacije, nacin da se ukroti um. Nacin da se um fokusira i izoluje od utisaka koje prima. Tehnike i mantre niti su lose, niti su dobre. One imaju svoju korist, ali i svoje mane. Kao sve sto covjek koristi. Mana je vezanost za mantru i tehniku, korist je sto vas uvodi u poviseno stanje Svesnosti. Jer vi u svojoj prirodi ste cista Svesnost. Ne svest, ne energija. Vec Svesnost. Svest (Shiva) i Energija (Shati) su posljedice Svesnosti (Brahmana). A vi ste ta Svesnost koja se ocituje kroz Svest i Energiju. Vi ste taj Posmatrac, koji se ispoljava kroz Svest i Energiju, a najbolji naziv za njega je Svesnost.
Cilj Meditacije, a samim tim i tehnika i mantri, posmatranja i depersonalizacije je Svesnost, Posmatrac. U daljnjem tekstu su objasniti kada se TO zove Svesnost, kada Posmatrac, za sada cemo to izbjeci.

Sama Meditacija nije vezana za specificne trenutke, mjesto, vrijeme, polozaj ili asanu, tehniku ili mantru. Kao sto sam rekao ona je stanje Svesnosti Sebe ili Postojanja, Boga.. Stoga da odmah na pocetku razjasnimo to, da kasnije ne bi bilo zabune. Meditacija se moze "desiti" bilo gdje i bilo kada. Znam da su svi ljudi na ovoj planeti osjetili stanje povisene Svenosti.. tako da znam da je to vasa priroda. Lako cete naci primjere, kako budete pratili tekstove sa svojim zivotom. I da cete se sjetiti tih trenutaka jer ste tada bili izuzetno Zivi i Radosni. Sto je osnovna posljedica Meditacije. Meditacija nije vezana za religiju ili duhovnost. Neko stanje Meditacije moze dozivjeti posmatrajuci svoj omiljeni Ferari ili slusajuci zvukove omiljene pjesme, a neko kroz osjecaj i idealizaciju Isusa, Buddhe, Muhameda, nekog svetca ili Gurua.. nebitno. Stoga to stanje ne mozemo zatvoriti u kavez dogme, religije ili materijalnosti. Iz toga stanja sve je proisteklo. I ova materija, i Ferari i Isus i Buddha i Muhamed.. itd.. itd... i sve se na kraju vraca u to stanje Svesnosti. U svoj Prapocetak. Svesnost i stanje Meditacije je Alfa i Omega. Pocetak i Kraj svega vidljivog i nevidljivog. I sve se otkriva jedno kroz drugo. To stanje je provlaci kroz sve. Da Ono ne postoji, nista u ovom Univerzumu ne bi postojalo. Vas ne bi bilo, ne bih pisao sada ovaj tekst.. ne bi bilo niceg. Svojim ispoljavanjem ta Svesnost je stvorila sve. I Darvina i teoriju evolucije ali i religiozne spise koji govore da je Bog sve stvorio.. ali i ideje Teorije zavjere koji govore da smo stvoreni kloniranjem takozvanih "visih" rasa Univerzuma.
TO je osnovno stanje, iz kojeg sve ovo protice. I na kraju se sve u Njemu zavrsava.

Meditirati znaci doci u doticaj sa tim Vrhovnim Stanjem Bica, Stvaraocem svega. Koji ste vi, ali i vas susjed i njegov pas. Sve je ispoljavanje te osnovne Vrhunske Svesti.
A posto o njoj ne mozemo pricati, jer o njoj se nema sto reci, niti spoznati umom, mi cemo pricati o nacinima na koji mozemo doci u kontakt sa Samim Sobom, ili s druge strane sa Postojanjem ili ti Bogom.

**nasavlja se**

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 21 Mar 2008, 11:06 

Meditacija - Opusteno stanje Svesnosti

Um sa svom svojim sadrzajem uzrok je buke koju svakodnevno prolazimo. Pocev od misli preko emocija pa do potrebe da djelujemo. Um je kretanje. Stalno kretanje od tocke A do tocke B. Obicno za tu buku u nama okrivljujemo sve oko nas. Od situacija, ljudi, objekata, ali veoma retko da se okrenemo sebi i razumimo da smo mi uzrok buke u sebi. Nekom moze smetati turiranje auta ispod prozora, dok drugi covjek pored vas ne mora ni primjetiti da neko turira auto ispod prozora. Taj i mnogi drugi "dokazi" govore nam da je buka samo u nasem Umu. Ne u okolini, ne u ljudima, ne u sitacijama. No, da bi covjek otkrio uzrok buke, on mora da se pozabavi tim "problemom". Svi koji su se s tim suocili, shvatili su da buka, kao i ostale osobine Um, kao sto su nemir, misli koje lete, unutrasnji dijalog, stalna promjena raspolozenja i emocija (ukratko to nazivam Bukom) itd., da su ona vezana samo za njih. I mnogi su probali da se rijese buke u sebi na razne nacine. Jedan od nacina o kojem i mi pricamo ovdje je Meditacija. Preciznije receno, pomocu raznih tehnika za postizanje Meditacije. Iako vecina ne shvata sto je to Meditacija, zbog toga i pisem ovaj tekst, sve sto ima za ucinak povlacenje od buke iznutra i izvana nazvali smo Meditacija. Iako sam termin Meditacija objasnio u prvom tekstu, vise se na njega necu vracati. Za sve ostalo sto nije Meditacija, vec tehnike, mantre, nacini, koristicu neki drugi naziv. Ali ne i Meditacija.
Biti u Meditaciji kao posljedicu ima Opusteno stanje Svesnosti. Ne tehniku, ne mantru, ne paznju. Sve to sluzi da se dodje u stanje Meditacije. Kada se u njega udje ono sto se moze primjetiti na covjeku je opustenost tijela, uma, disanja, mentalnih procesa, jasnoca emocija, ukratko jedno specificno raspolozenje, da ne kazem stanje. Kasnije cu ako se sjetim napisati nesto o tom raspolozenju, koje se brka sa stanjem, ali to nije.
Posljedice Meditacije mozemo vidjeti u svim sferama zivota, od svakodnevnih zbivanja preko nekih dubljih promjena koje polako nastaju u covjeku. Covjek postaje mirniji, raspolozeniji, jasnijih emocija i misli, pojavljuje se jasnija koncentracija, ulazi u odnose daleko lakse i otvorenije, pojacava mu se smisao sa duhovitost, manje prijanja za uvrede koje mu se upucuju, manje prijanja za promjene oko sebe u smisu stresa i otpora, jasnije se ispoljava i izrazava na bilo koji nacin, postaje mnogo pristupacniji i otvoreniji, ispreniji prema sebi kao i prema drugima ako za tim osjeti da ima potrebu, lakse se prilagodjava promjenama situacija i jos mnogo drugih posljedica kojih sada i ne mogu sjetit, jer ih ne pratim bas previse. Vremenom takav covjek primjecuje dobrobit prakse koju radi. I samim tim vecina ulazi mnogo dublje u praksu koja ga upoznaje sa njim samim i donosi mu mnogo dublje uvide u Stanja Svesti kroz koja prolazi i koja su temelj njegovog zivota.
Do tada je mozda radio neke od oblika tehnika i ucenja koja imaju vise za posljedicu antistres program, opustanje, jasniju koncentraciju i slicno. Kao sto si neka od ucenja: Transcedentalna Meditacija, Autogeni trening, razne psiholoske terapije.. itd., i odlucuje se dublje upustiti u neke od ponudjenih praksi, ili praksi koje sam iskombinuje od ponudjenih ucenja. Najcesci pristup je afirmativni. Pristup koji oponasanjem, imitiacijom, prizivanjem u misaono - emotivni tok raznih idealizacija pokusava da dostigne dublja stanja svesti. Kao sto znamo covjek uci na mnoge nacine, a jedan od njih je imitacija zeljenog ideala ili idola. No, polako se u praktikantu bude prvi doticaji sa, do tada misaono - emotivnim forsiranjem, dublja stanja svesti, tako da on sada vise i ne imitira ili doziva to stanje vec ga putem sjecanja i ponovnog poistovjecivanja sa njim dozivljava. To stanje se vremenom sve vise produbljuje i postaje svakodnevna posljedica tehnika i ucenja koje praktikuje. Te postepeno ulazi u poviseno stanje Svesti. Ono sto je tada bitno jeste da se to poviseno stanje Svesti "spusti" u ovu realnost. Tj. da se ono sve vise uvodi u svakodnevno funkcionisanje. A to je ono najrijedje kod vecine ljudi koji rade neku od duhovnih praksi. Neznajuci ili nemajuci dobre autoritete od kojih bi culi i naucili te stvari oni ogranicavaju sebe samo na meditativno sjedenje i povremeno ulazenje u vise stanje Svesti. No, to ne "spustaju" na ovu realnost. Tj. realnost koju zive svakodnevno. To je jedno od "proklestava" Afirmativnih metoda duhovnosti. No, postoje Afirmativna Ucenja koja daju to znanje i covjek spusta te trenutke u svakodnevno funkcionisanje. Kao sto su recimo Ananda Marga, Biharska Skola Yoge, neka ucenja Kriya yoge, i sva ostala Ucenja koja inzistiraju na tome da se ono sto se osjetilo u dobokim Meditacijama spusti na svakodnevni zivot, kroz zivljenje tog stanja Svesti. Neka ucenja inzistiraju na pravilima Yame i Nijame, neka imaju svoja pravila, nebitno. Bitno je da se to stanje Svesti sve vise ocituje u nasem svakodnevnom zivotu.
Karakteristika Meditacije je Opusteno stanje Svesti. Stoga neko ne mora da radi neku od ponudjenih tehnika da bi bio u tom stanju Svesti. Ono je dostupno svakome. Samo ako je taj neko otvoren za njeno primanje u sebe. Tako da to stanje moze da se "desi" u bilo kom trenutku i bilo kada. Jer ono nije vezano ni za vrijeme ni za prostor. Sustinski ono nije vezano za nista. Ni za pravila, ni za tehnike, ni za disanje.. Sve to je posljedica tog stanja.
Jednom sam prisustvovao na jednom predavanju i razgovoru u toku tog predavanja uvoda u neko od Tantrickih ucenja. I instruktor je postavio pitanje, sto mislimo da je Tantra i zasto smo dosli tu gdje smo bili. Meni je to predavanje bilo zanimljvo, ne zbog predavanja i ucenja Tantre, jer me to ucenje nije interesovalo, mislim na to sto je taj covjek prezentovao, jer je licilo na seksualnu jogu a ne na Tantru, ali sam se zadesio na njemu. I jedan od ucesnika je rekao da on zna sto je stanje Tantre (jos jedan od pokazatelja da ni taj instruktor ni njegovov Ucitelj a ni taj ucesnik nisu imali pojama o Tantri), ali da ne zeli da ga kaze ostalima i da je on odavno u tom "stanju tantre". I vrag mi nije dao mira, pa sam ga upitao sto trazi onda na tom predavanju? Rekao mi je da je dosao da nauci tehnike. Ostao sam blago zatecen. Odgovorio sam mu: Recimo da postoji "stanje tantre" (taj instruktor je tantru preveo kao Tajno Znanje, a ne kao metod Sirenje Svesnosti) i da si ga ti osjetio, onda je tvoj odgovor skroz nelogican. Jer iz toga stanja su ljudi izmislili tehnike. Sve tehnike su samo proizvod ljudi koji su bili u tom Stanju Povisene Svesnosti, kako bi i ostali vremenom mogli uci i to stanje Svesti.
Sto zelim reci?
Hocu reci da je Opusteno stanje Svesnosti, stanje kada smo u dodiru sami sa sobom, kao i stanje kada smo u dodiru sa Najvisom Svesti. Koji god smjer da ste izabrali, nebitno. Ono nije tehnika ni mantra, ali su tehnike i mantre nastale iz tog stanja opustene Svesnosti, kako bi ostali mogli da utihnu um, utihnu buku u sebi i dodirnu tu Svesnost, te da tu Svesnost prosire na svakodnevno funkcionisanje. Svi koji su dodirnuli taj Jedinstveni Ukus, i uspjeli ga "spustiti" u svakodnevan zivot, znaju da taj Jedinstveni Ukus, to stanje Svesnosti nema veze sa tehnikama, mantrama, disanjem.. ali da je to sve posljedica tog stanja. Sto kroz ispoljavanje mirnoce, blazenstva, radosti... sto kroz ispoljavanje ucenja iz kojih proizilaze tehnike, mantre, tehnike disanja, asane... itd.
Opusteno stanje Svesnosti iskljucuje iz sebe svu mentalno - emotivnu buku koju svakodnevno prolazimo. Tehnike, mantre i ostalo su takodjer buka. Ali buka koja ima za cilj da vas odvuce od ostale nepotrebne buke i da vas fokusiranjem na tehniku ili mantru ili posmatranje daha, "gurne" u stanje povisene Svesnosti ili Opusteno stanje Svesnosti. Tada se gubi sva potreba za bilo cim drugim osim BITI u tom stanju Svesti.
Mudar je stav, ako neznamo, upotrebiti sve tehnike ali ih i odbaciti kada treba. A taj stav se uci vremenom, sto iskustvom sto od nekog kome vjerujemo.
Jednom mi je jedan Majstor rekao: "Kada udjes u poviseno stanje Svesnosti, odbaci sve. Ali to ne znaci da kada te "izbaci" iz tog stanja Svesnosti, da opet ne uzmes i koristis ono sto te u njega uvelo. Drugim rijecima, kada si Povisene Svesnosti, inzistiranje na koristenju tehnike je glupost i idiotizam. Ali kada izletis iz njega, pametno je ponovo vratiti se tehnici i mantri kako bi te opet vodila do tog stanja Svesnosti. Sve dok ne naucis kako da u njega ulazis izvan svih tehnika i ucenja.. Sam od sebe."

***nastavlja se***

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 21 Mar 2008, 16:03 
Autor sajta

Pridružio se: 13 Feb 2008, 08:13
Citiraj:
Sama Meditacija nije vezana za specificne trenutke, mjesto, vrijeme, polozaj ili asanu, tehniku ili mantru.

Sa ovim kao i velikom većinom onoga što si iznio u prvom tekstu (tj. dijelu) se sasvim slažem, pogotovo sa onim što neposredno proizilazi iz ove izjave.Drugi dio još nisam stigao da pročitam.
Možda je moj komentar ovdje sasvim suvišan, ali znam da su čitaocima u svakom pogledu privlačnije teme koje se ne sastoje samo od dugih tekstova ili testova u nastavcima, nego imaju i učešće drugih, pa makar i samo izražavanje saglasnosti sa iznesenim.
Inače, nekakvi lijepi maniri bi možda nalagali da izrazim dobrodošlicu svakom novom učesniku foruma, ali to namjerno ne činim kada si ti u pitanju iz dva razloga:
1. mislim da tebi takva dobrodošlica ne znači ništa
2. i sam sam nisam pristalica kurtoazije
Dakle, koncentrišimo se na temu o kojoj pišeš, a ono što iznosiš smatram da je dobro, i drago mi je da se o tome i sa takvim "ne(s)vezanim" načinom piše na ovom forumu. Pa izvoli, samo nastavi.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 21 Mar 2008, 20:18 

:)
Dobrodoslica u fazonu kurtoazije je suvisna, i bespotrebna. A i stvarno sto se mene tice, bespotrebna. :)
Pitao sam se da li da prebacim te neke tekstove sa bloga koje sam nedavno pisao i na ovaj forum. I, ocigledno je, odlucio sam da ih prebacim.
Mozda je samo, u naslovu hvalilo, "JivanMuktino vidjenje Meditacije". Mozda. Iako svak razuman ce shvatiti da je to samo jedno vidjenje, koje se moze samo i tako prihvatiti. Bez obzira da li odjekuje u nekom ili ne. U svakom slucaju prihvatilo se ili odbacilo to je odjek. Jer covjeka definise u odnosu na misao iznesenu nekim tekstom, recju.. smislom. Tako da svako jasno moze definisati Sebe ali i svoj stav bilo kojom reakcijom.
A Meditacija, tj. kada zaobidjemo nesporazume oko termina, je stanje Covjeka. Tehnika je koliko i ljudi.. no svaka vodi kontaktu sa samim sobom.
A ovo je samo jedan od uvoda.. jedno od vidjenja.. koje treba potaci svakog da sam za sebe da vidjenje iste i sam Sebe definise u odnosu na tu temu (Meditaciju).
Stoga.. svaki komentar je dobrodosao.. I sam cu ga rado procitati ali i dati ako osjetim za shodno..

Pozdrav
JivanMukta

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 21 Mar 2008, 23:58 

Meditacija i Jasan Cilj

Mladi monah je stajao izvan kruga ljudi koji su nesto trazili po zemlji pijace u selu, i posmatrao zbunjenu gomilu. Nekolicina je trazila ljevo, nekolicina desno.. a neki su zvjernjali ka nebu. S vremena na vrijeme sudarili bi se, malo posvadjali i nastavljali traziti. Svaki cas neki od njih je viknuo da je nesto nasao.. ostali bi pogledali i zakljucili da to nije to. Onda bi se svako malo posvadjali, da li je neki to nasao ili nije nasao, da li je to sto je nasao to sto svi traze, ili je to nesto individualno ili nije. Onda je tamo negdje u ljevom kutu primjetio ucitelja i troje ucenika kako posmatraju i ne mesaju se kao ni on sam. Prisao im je i upitao Ucitelja: "Sta traze?"
Ucitelj rece: "Sveharamnijedohan".
Monah ga zacudjeno pogleda: "Sta je to?"
"Ne znam!"
"Pa znaju li oni?"
"Ne znaju!"
"Imaju li barem ideju sto je to?"
"O imaju, imaju mnoge ideje sto je to, ali sto god da nadju nije to!"
"Pa kako znaju da to sto nadju nije Sveharamnijedohan?"
"Kako da znaju? Da bi nesto nasli prvo moraju znati sto je to sto traze, ako ne znaju sto traze, kako ce naci? Ako kojim slucajem i nadju Sveharamnijedohan a ne znaju da je to Svehramnijedohan i odbace ga, mozemo li reci da su ista nasli?"
Da bi nasli moramo znati sto trazimo, a ako i nadjemo moramo znati da je to to sto smo i trazili. Drugim recima, moramo znati sto hocemo, sto zelimo, sto trazimo, inace cemo liciti na gomilu sa pijace. Potrosili smo zivote na potragu, i da li smo nasli to sto smo trazili?
Nismo!
Da li cemo naci?
Zavisi!
A zavisi od toga sto to trazimo.

Znate li sto trazite? Gdje to trazite? Zasto bas to trazite? Na koji nacin trazite?
Morate znati jasno i glasto sto je to sto trazite, gdje to trazite, zasto bas to trazite i kako to da nadjete. Bez toga, Meditacija ce biti sve samo ne ono sto ona i treba biti, Opusteno poviseno stanje Svesnosti, Jedinstvo za Izvorom, Jedinstvo sa Visim Ja, Jedno, Ja Jesam.. itd.. itd..
Skakutanje po dvoristu uz ponavljanje mantre dok vas vas vjerni pas posmatra i konta: "Kad god se ovako ponasam, daju mi nesto protiv glista!", nece vas bas daleko dovesti.
Dobro da ne cjepidlacim, bicete malo radosniji, ufurani u svoj film o Sveharamnijedohan ko ljudi sa pijace i to je to. Povremeno cete se sudariti sa nekim komsijom koji takodjer skakuta i posvadjati se ko je nasao ili nije nasao Sveharamnijedohan i to je to.
A da li cete naci to sto vijekovima pjesnici slave, Mistici hvale, Probudjeni zive kao smisao Zivota.. ne znam.. sumljam.. ali, mozda vrijedi pokusati. Nemojte mi vjerovati, mozda ja gresim.
Pre svega, definisite sebi sto zelite i onda se ka tome usmerite svom svojom snagom. I nista, apsolutno nista nije vrednije od toga. Znam, ne moram da verujem niti da promisljam da li sam u pravu kada kazem da cete to i pronaci. Znam da hocete.
Mozda vam je cilj da upoznate svoje pravo Bice, pravog Sebe. Mozda vam je cilj da pronadjete Mir, istinski Mir u vama samima. Nekom je mozda cilj upoznati sve sto on kao covjek jeste u dobro i losem. Nekom cilj ne mora biti izrecen pozitivnim recima. Mozda vam je dosta buke misli i emocija i hocete nauciti da ih kontroliste, mozda zelite da se resite svega onog sto vas tisti, mori, svega za sto ste zakljucili da vise ne zelite. Nebitno za pocetak. A i na ovom blogu i forumu puno je puta pisano o motivima, potrazite malo tekstove i nacicete o tome masu postova.
Primjeticete da ovdje nisam nabrojao metafizicke i sveopste duhovne ciljeve kao sto vecina tragaoca navodi a zovu se prosvjetljenje i probudjenje.
Prvo, ne znate sto je to. Kako cete naci nesto sto ne poznajete.
Drugo, ne znate gdje to da trazite.
Trece, zasto to trazite.. i naposljetku ne manje vazno,
Na koji nacin da nadjete to sto ne znate, sto ne znate gdje je i sto ne znate zasto trazite?????
Kada ste definisali svoj cilj i motiv zasto se upustate u tragalastvo, trebate znati gdje je to. Motiv i cilj koji ste definisali govore vam gdje da to i trazite. Mir je u vama kao suprotnost nemira. Odustajanje od buke je suprotnost od pravljenja buke, rijesenje problema je OPET u vama, jer spoznacete da ste vi tvorac problema. Koji god cilj ako je pravilno definisan i kristalisan govori vam gdje cete naci rijesenje.
Takodjer motiv i cilj vam govore i zasto to trazite. Mir trazite jer ste proveli zivot nemirni. Odustaje od buke jer ste proveli zivot u stalnoj buci misli i emocija, rijesenje problema jer ste proveli zivot u problemima i poistovjecivanjima sa njima.
Ostaje jos nacin na koji to da nadjete. A o nacinima ce biti vise reci u ostalim tekstovima.
No ukratko, nabrojao sam neke od glavnih nacina potrage. Afirmativni - nacin KA necem. Njegovanje vrlina, meditacije na vrline, pravila ponasanja, pravila morala, budjenje visih centara svesti, kao sto je ljubav, molitva (ne onaj poznati prevarantski nacin molitve), osjecaj jedinstva sa svim oko vas, vidjenje Boga, Zivota, Postojanja oko vas.. itd.
Destruktivni ili negacijski - temelji se na posmatranju i odustajanju od svega sto niste vi. Ne gaje se nikakve vrline ili pravila jer sve te vrline i pravila afirmativnog puta vremenom osvestavate u sebi kao temelj sebe, trazenje onog pravog sebe u mnostvu lazne licnosti.. itd.. itd..
No, postoji jos jedan. Niti je afirmativan niti je destruktivan, ali ima karakteristike oba. A to je put Svesnosti. On sam moze imati nekoliko podnacina. Taj put je put pazljivosti i osvestavanja svega kroz sto se vi ispoljavate. Ali u isto vrijeme nacin direktnog dolaska do Sebe. Nalazenjem i trazenjem tog Sebe. Obicno taj put kao i ostali iako za te ostale i nije toliko bitno u pocetku, zahtjeva da znate sto je to Sebe ili da imate nekog ko zna to Sebe. Jer od svega onog sto u sebi nosite, sto osvestano, sto neosvestano, lako je zameniti to Sebe. Morate imati nekog ko ce vas moci usmeriti na to Sebe. Dakle morate imati Budnu osobu pored vas, ili nekog koje je vec u dovoljnoj meri Budan da zna sam "odgovore" na to pitanje i slicna pitanja.
To je put popreko. Sve sto imate osvestavate i upoznajete, ali znate da to niste vi. Najvise lici na destruktivni metod, ali sam taj metod moze koristiti tehnike meditacije koje pripadaju afirmativnom metodu, ali i nacine i tehnike koje pripadaju destruktivnom metodu.
U sledecem tekstu cu vise opisati afirmativne metode i nacine koje koristi sa nekim primjerima tehnika. A posle njega opisati i ostala dva nabrojana puta.
Znajte ta podjela je vise moja nego uobicajena. Tako da ne bude zabune.

Pozdrav

***nastavlja se***

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 05 Okt 2009, 17:31 
...

Poslednji put menjao zeljko10 dana 20 Jul 2010, 22:56, izmenjena samo jedanput

Vrh

Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 05 Okt 2009, 20:42 

Pridružio se: 20 Avg 2008, 09:38
Meditacija je tihovanje u hriscanstvu.

Sto se tice tvog stava o meditaciji, imas puno pravo na to. Samo, ne valja pricati o necemu ukoliko ne znamo nista o tome. Meditacija nije nista drugo do najprakticnija stvar na svijetu. Ljudima je to tesko shvatiti, jer je osnovni cilj meditacije - stisavanje uma. Jer prava kreativnost covjeka se nalazi u stanju "ne-uma" tj. kreativnost potice iz dubljeg nivoa.
Glavni alat emditacije je 100 - procentna koncentracija na sopstveni dah. Udahnuti ne mozemo juce, niti sutra, niti za 10 minuta. Mozemo samo sada. Na taj nacin smo u stanju da stupimo u kontakt sa nasim dubljim nivoima koji su sigurno iza uslovljenog uma.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 06 Okt 2009, 05:07 
...

Poslednji put menjao zeljko10 dana 20 Jul 2010, 22:56, izmenjena samo jedanput

Vrh

Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 06 Okt 2009, 10:02 

Pridružio se: 20 Avg 2008, 09:38
Tihovanje - Objasnjenje.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 02 Jul 2012, 10:10 

Pridružio se: 21 Jun 2011, 13:08
Meditacija i tehnike Meditacije

Meditacija je stanje dubokog jedinstva sa našom Istinskom Prirodom
koja se očituje kao ne-dualno "iskustvo" u kojem su obustavljena sva kretanja Uma. Drugim riječima, Meditacije je stanje Samadhija (Samadhi - stanje u kojem nema iskustva dualnosti, u kojem su posmatrač, proces posmatranja i objekt tj.posmatrano u potpunosti sjedinjeno. Postoji tri osnovne razine Samadhija: Savikalpa, Nirvikalpa i Sahaja Samadhi.).

Ništa drugo ne može biti objašnjenje Meditacije u pravom smislu te riječi. No, postoji niz pojašnjenja što je to Meditacija i sva ona su u nekoj mjeri istinita, ali ne u potpunosti. Jedno od značenja koje mi je dosta precizno a izbacuje bilo kakav oblik mistifikacije i značenja koja nisu u potpunosti jasna, sem ako nemate iskustvo Meditacije. Ono kaže da je stanje meditacije stanje proširene svjesnosti u kojem registrujete ali ne reagujete.
Sve što se unutar vas očituje kao kretanje Uma morate registrovati bez daljenjih rekacija. Svako naše iskustvo, sve što nam se dešava jeste reakcija. Mi
ne znamo ništa izvan reakcije. Čovjeka bi mogao opisati kao reakciju na daljinski upravljač.
Po jednostavnijem pojašnjenju Meditacije ona bi, znači, bila opuštena Svjesnost kretanja Uma u kojem nema daljnjih rekacija. I to bi bilo najjednostavnije pojašnjenje meditacije.
Tehnike nisu meditacija. One su instrukcije koje imaju za cilj da nas dovedu do povišene svijesti u kojem je naša svjesnost i pažnja pojačani i mi dobijamo priliku da možemo da se odvojimo od toka Uma i da ga prosto posmatramo.
Ne smijemo brkati tehnike i meditaciju. Vedina greši u svojim objašnjavanjima
što je to meditacija i tehnike poistovjeduju sa Meditacijom. Generalno kada kažemo da meditiramo svi mislimo na zbir instrukcija koje koristimo prilikom te "meditacije". Jasno i glasno, to nije meditacija.
S druge strane, imamo meditiranje.
Što znači kada kažemo da meditiramo?
Jeste li se zapitali to pitanje?
Prosto rečeno, ne znači ništa.
Oblik riječi koji pojašnjava radnju u kojoj se mentalno poistovjedujemo sa instrukcijama koje bi nas trebale dovesti u stanje Meditacije, zar ne? Unutar značenja koje mi koristimo kada kažemo da meditiramo podrazumijevamo sljeđenje instrukcija koje bi trebale da nas dovedu do sjedinjenja sa objektom meditiranja. U momentu kada se um sjedini sa objektom meditacije dolazi do Savikapla Samadhija (Savikapla samadhi je stanje sjedinjenja sa objektom meditacije u kojem i dalje postoji manifestacija misli i emocija, ali one ne vas ne dotiču). Postoji razne razne tehnike meditiranja, kao i različiti ciljevi koje pokušavamo dostidi kroz meditiranje. Obično Um očekuje neku komplikovanu tehniku, komplikovanu sadhanu i u vedini škola one se i daju. Dodi do jednostavne tehnike meditacije obično zahtjeva niz godina prakse i suočavanja sa sobom koje obično ide veoma sporo i postepeno. Sve dok Um ne shvati da u biti mu nije potrebna komplikovana tehnika i sadhana da bi doživio sjedinjenje sa objektom meditacije. Ali to stanje, ili Savikalpa samadhi ili sjedinjenje sa objektom meditacije još uvijek nije prevazilaženje Uma, jer Um preživljava to stanje i nastavlja da poslje njega normalno funkcioniše.
Generalno vlada pogrešno mišljenje koje sam čuo nebrojeno puta, a to je da je jako teško dodi do Savikalpa samadhija. Možda jeste teško jer vam nisu jasno predstavili to stanje, kao i to da je tom stanju pridana preveliko značenje. Savikapla samadhi ste svi doživjeli. Evo vam primjera: kada ste zagrljeni sa osobom koju volite i koja vas ispunjava i u tom trenutku nestane sve, tj. izgubi
osjedaj za prostor i vrijeme i sve što postoji jeste ispunjenje koje osjedate od svog partnera. U tom ispunjenju nema ni partnera, ali ni vas. Ostaje samo
stanje Ispunjenja i Ljubavi.
Ili recimo stanje Samadhija ste doživjeli u vrhunskom orgazmu. Također, kada
se na nekoliko trenutaka poklope vaša unutrašnja reakcija sa nečim ljepim ili radosnim i dođe do prekida "filma" u vama. Ostane samo osjedaj ekstaze koji
vas sipunjava. Ili recimo, kada u dubokom snu kada išdezne bilo koja identifikacija sa vama kao osobom, Umom i tijelom. Ulazite u samadhi. Mnogo
je primjera koji vam pokazuju da Samadhi nije nešto mistično i nemogude za
vedinu, no generalno postoji razlika između samadhija koje doživljavate nesvjesno, slučajno, posredstvom nečega i samadhija koje doživljavate svjesno
i voljno. Da biste napredovali na Stazi Unutrašnje Evolucije morate biti svjesni.
Nesvjesna iskustva se ne računaju.
Zbog toga vi morate prodi Stazom. Da to nije tako, bilo bi dovoljno da radite ono što rade tzv. tantričke grupe koje se predavaju nesvjesnom uživanju u seksualnim ritualima ili drugim zadovoljstvima. Onda bi svi ti ljudi bili probuđeni. Al to baš i nije tako. Da bi se "sjedinili" sa svojom Prirodom morate
ulagati napor, iako je to stanje nije napor, i do njega se ne može dodi naporom.
Malo je kontradiktorno i probadu vam pojasniti.
Recimo da ste odlučili da radite na svom tijelu koje ste prilično zapustili nekoliko godina. Vi kredete na neki oblik fizičke vježbe koja postaje specijalni napor za vas. Od upale mišida preko bolnih vježbi istezanja, rada na snazi i slično. I to zna trajati od nekoliko dana do nekoliko mjeseci. Kasnije, kada steknete poprilično kondicije i snage, trening vam postaje nenaporan, prosto
prolazite kroz njega. Na sličan način djeluje i sve ostalo a samim tim i tehnike
meditacije.
Dok učite plesne korake logično je da de idi malo teže, ali kada naučite onda je ples prirodan i lak. Jer sve stekli određenu rutinu.
Kada pričamo o rutini, ne smijemo zaboraviti iako je rutina potrebna, meditacija ne smije postati rutinska radnja. Opet malo kontradiktornosti.
Rutina je potrebna u početku, pošto Um teško prihvata da ga podjarmite. Stoga se savjetuje da redovno meditirate, na istom mjestu, da sebi pripremite prostor u kojem dete se osjedati ugodno i slično, sve zbog toga kako Um ne bi bio previše u sukobu. Kasnije kada se stekne određena rutina, iako bih prije rekao navika, da redovno meditirate tj. radite tehniku meditacije vedina stvari tipa isto vrijeme i prostor u kojem meditirate, nisu potrebni. I trebalo bi da možete raditi tehniku u bilo koje vrijeme i bilo gdje.

Mnogim tragaocima tehnika meditacije je postala rutina i nakon nekoliko godina primjeduju da se nisu mrdnuli sa mjesta. Jedan od najčešdih razloga za to, jeste u tome što ne rade na pravilan način. Drugi razlog jeste jer nema svjesnosti. Tredi jer tehnika meditacije nije meditacija, ved samo smirivanje i ukalopljivanje Uma.
Ako se požalite svom Učitelju, čudete nešto ovog tipa: "Samo ti radi dalje, rezultati de dodi." Ili: "Napreduješ samo nisi svjestan toga." I slična objašnjenja.
Vecina nastavi dalje da radi i vremenom upadaju u ono što bi nazvali kolotečinom. Kao što svako jutro perete zube i umijate se bez da ste svjesni što radite, tako i meditirate. Kako onda da očekujete rezultate?
Rezultati de biti rutinski, vi dete osjedati da ste odradili svoju dužnost i moranje i bidete zadovoljni time. Um de imati dojam da je odradio svoju svakodnevnu sadhanu i da je sada duhovan. Punidete ga tekstovima, pojašnjenjima, novim tehnikama ali napretka nede biti.
Jer tehnika meditacije nije meditacija. Radite na pogrešan način, mantra se prilagođava unutrašnjoj buci, postali ste ukalupljeni.
Meditacija u pravom smislu te riječi nije ukalupljenost, nije tupost, nije nesvjesnost, nije rutina.
I možda se sada pitate zašto onda uopšte takvo što postoji? Koji je smisao svih
tehnika meditacije kada se sve to dešava kao posljedica?
Cilj je sama meditacija. Cilj nije probuđenje, nije zadobijanje modi, nije upoznavanje bogova i boginja ili mentalni diznilend čuda i slično.
Kao što je svrha Života sam Život, tako je svrha meditacije sama Meditacija. Ništa drugo sa tim ne možete postodi niti dete postodi. Mala zamka za vaš Um, zar ne?
Osjedate da nemate izlaza iz rutine i navika i fantaziranja Uma koje je projektovao na mantre, tehnike i meditiranje.
E pa super, upravo je to trebalo da se desi. Upravo ste morali da doživiti potpuno razočarenje na sve spiritualne discipline, na sve napore, na sve sadhane. Jer sa njima dalje ne možete.
Vidite da je cilj ispunjen. Meditiranje, mantranje, tehnike su vas dovele do svog cilja, iako taj cilj nije imao veze sa vašim ciljevima i projekcijama.

Mantra

Po tradicionalnim tumačenjima mantra (Man - označava Um, ali takodjer i Misao. Tra - označava alat. slobodnom prevodu Mantra znači: ono što oslobađa Um.) je zvuk kojem je svrha djelovanje na Um i njegovo oslobađanje. Ali kao i sve i ovo je rečeno površno, tako da dete u svim knjigama ili sajtovima nači slično ili čak isto tumačenje riječi Mantra, ali i pojašnjenja o mantrama. A pošto ova knjiga nije ukalupljena u tradicionalne ili bilo kakve duhovne kalupe, ovdje vam nedu nuditi takvu vrstu pojašnjenja, ved du vam pojasniti značenje mantre i rad sa njom iz malo drugačijih uglova i percepcije.
Po vjerovanju i tradicijama mantra je sveta riječ koja vibrira božanskom vibracijom što djeluje na um i unutar njega izaziva te iste vibracije što dovodi
do samospoznaje ili sjedinjenja sa Brahmanom ili Apsolutom.
Um se sastoji od tri kvalitete ili tri gune, po tantričkim učenjima od tamaha, rajaha i satve. Prema tome Um može biti pretežno tamaističnog, rajaističnog i satvičnog kvaliteta, ali također te kvalitete nikada ne djeluju razdvojene te postoje njihove kombinacije. One u svakom trenutku djeluju unutar našeg Uma i sve što oko sebe percepiramo direktno je pod uticajem tih Guna, ali također i naše ispoljenje ovisno je o tim istim kvalitetama. Za mantre se kaže da pripadaju satva kvalitetu, tj. najčistijem kvalitetu i one vode um od grubljeg ka suptilnijem ispoljavanju, tj. pročišdavaju Um.
To jeste tačno, ali kakve to veze ima sa mantrama?
Vjerujte nikakve.
Sve spiritualna i religiozna učenja vjeruju da postoje specijalne riječi, kao recimo mantre i molitve, koje imaju mogudnost da nas dovedu do specifičnih stanja svijesti koji odgovaraju tim riječima.
I to je tačno sve do jednog trenutka, kada nije tačno.
A prestaje biti tačno kada otkrijete o čemu se radi, i što u stvari to ponavljanje molitvi i mantri treba da unutar nas odradi, u koje "specifično stanje" trebaju
da nas dovedu kako bi mi dostigli ta stanja Svijesti.
Mi smo poistovjedeni sa svim procesima koji se unutar nas odvijaju i ciljevi svih spiritualnih i religiozniih učenja su u biti da nas deidentifikuju od procesa sa kojima smo poistovjedeni. Ali kako to da učine?
Zbog toga su stvorena različita učenja, tehnike, mantre i svi ostali "izumi" koji
su imali za cilj odvračanje Uma od svakodnevne indentifikacije i njegovo vezivanje za ideje koje su nam kroz ta učenja data.
Kada pričamo o ispravnosti i neispravnosti nekih učenja moramo uvijek imati na umu da ispravnost i neispravnost ne definiše učenja, ved naša Svijest.
Recimo, kada ste bolesni pijete određene ljekove ili primate injekcije koje djeluju na različite viruse ili dijelove tijela u kojima se nalazi određeni problem.
No, ako kojim slučajem pijete iste te ljekove ili primate injekcije i kada niste bolesni, u vedini slučajeva, one de djelovati štetno na vas.
U jednom momentu, učenja koja su predviđena za mase i imaju cilj profinjenje njihovog Uma, za onoga koji je odmakao stazom ona postaju štetna. Kako se vaša svijest profinjuje u vama dolazi do promjene percepcije tj. generalno kažemo da ste se vi promjenili. Tada skori svi primjeduju da im nešto ne štima, ali pošto smo okruženi guruima u narandžastim haljinama koji ni sami nemaju blage veze o učenjima koja uče, sem što ponavljaju kao papige riječi koje su njima ponavljali njihovi gurui, onda nije ni čudno što vedina učenika ili nastavljaju sami da rade ili napuštaju učitelje ili vremenom postaju zatupljeni i
tu prestaje njihov razvoj. Nisu dovršeni, jer učenja za njih nema, nema poticaja
za daljni razvoj Svijesti.
Kada je riječ o Mantrama i njihovoj svetosti ne smijemo zaboraviti da su ona (ako demo barem malo vjerovati mitologiji) nastala tako što su prenošene vibracije koje se dešavaju u povišenim stanjima Svijesti na svijet misli i kasnije na svijet riječi. Zamislite da čujete neki određeni zvuk dok ste u stanju meditacije i ja vas pitam koji je to zvuk koji čujete, što dete napraviti?
Pokušati mi redi koji je to zvuk ili dete prosto imitirati taj zvuk. Što de meni značiti da je to zvuk koji vi čujete kada ste u povišenom stanju svijesti. Kada se
nas nekoliko nađe i svi kažemo da u tim nekim povišenim stanjima svijesti čujemo isti zvuk, logično je za pretpostaviti da ponavljanjem tog zvuka mi možemo naš um naštelovati tako da i on dolazi u ta povišena stanja Svijesti prostim ponavljanjem tog zvuka ili riječi.
E sada hajdemo korak dalje. Ovo bi bilo pojašnjenje koje ima dodira sa mitologijom i tradicijom.
S druge strane ne postoji nikakva svetost pojedinih riječi u izdvojenom smislu, postoji nešto mnogo dublje od toga, to nešto je stvaranje Namjere. Što je sasvim drugačija priča od one mitološke i tradicionalne. Pošto Um ima svoja vjerovanja, ubjeđenja i slično, on sam na sebe ne može direktno djelovati suprotnim ubjeđenjem. Probajte se odubjediti da ne vidite crna slova na ovom
papiru! Prosto ta crna slova bodu oči. Tada su Ezoterična učenja smislila načina
kako da ga prevare. Rekli su vam da postoje određene riječi koje djeluju na vaš
Um kada ih ponavljate i kada se koncentrišete na njih. Vi ste povjerovali. Da li su vam pojašnjenje da de ona djelovati na vaš Um tako da de ga vremenom
prosuptiliti i vas odvesti u viša stanja Svijesti.
I mi smo povjerovali, također tom pojašnjenju.
U stvari, ne možemo ih osuditi da su nas lagali iako to jesu učinili, a znate li zašto?
Drugačije ne bi djelovalo na nas. Morali su nas slagati, dati neku svetost tim riječima, smisao koji su im dali bio je dobro smišljen, jer Um je jako glup, ali čak iako je glup mi mu robujemo. Da bi shvatili da je Um samo zbir sjedanja i momerije i da sa tim ne možemo ništa doživjeti, morali su nam redi i ubjediti nas u suprotno.
No, kako sve to djeluje?
Zbog naše poistovjedenosti sa procesima Uma morali su nam smisliti laž koja de djelovati vjerodostojnije od laži u koju vjerujemo. A kada vidimo nekog Majstora kraj sebe i osjetimo njegove vibracije koje on odašilja logično je pomisliti da taj čovjek zna što priča i da nas njegovi savjeti mogu dovesti do istog stanja u kojem je i on. I mi spremno prihvatamo ono što nam on govori.
Preciznije govoredi on nam ubacuje udicu u Um koja je vezana sa našim motivom i ciljem. Ta udica je Mantra, ali i tehnika. Pošto mu vjerujemo ne dovodimo u pitanje što nam je on dao, te prihvatamo dobronamjerne savjete i
radimo rituale, mantre ili tehnike kako nam je savjetovano.
Ono što se tada dešava je prosto predivno. I liči na znanstvenu fantastiku. No, hajdemo iz početka.
Um je strahovito modan aparat kada je oslobođen a cilj i jeste oslobođenje Uma. Um je stvorio cijeli Univerzum. Jer Um je ispoljeni Apsolut.
Saguna Brahman. Kada se dovede do tzv. čišdenja Uma mi prepoznajemo njegove Kvalitete i modi koje ima i počinjemo ga koristiti na ispravan način. No,
kako da dođemo do toga da pročistimo svoj Um?
U odgovoru na ovo krije se tajna Mantri i tehnika.

Jeste spremni?
Igra je veličanstvena, ali zahtjeva vas u potpunosti. Ono što sa njom razotkrivate, kako je igrate i učestvujete u njoj, jeste prosto rečeno, čudesno i
veličanstveno.
Zamislite sada sljedede, veoma blizak primjer a pokušadu pojasniti na ovom
primjeru.

Primjera radi: Zamislite Hard Disk kompjutera na kojime je instaliran osnovni operativni sistem. Pored njega je instalirano recimo dvadesetak programa koje koristimo i hiljade i hiljade različitog materijala. Od tekestova, preko slika, filmova, i čega sve ne. Kako opteredujemo hard disk podatcima tako je naš kompjuter sve sporiji i sporiji, jer mu je sva memorija zauzeta sa procesiranjem
podataka koje imamo instalirano na svom disku. On radi pod velikim opterećenjem, zagrijava se, polako otvara dokumente, sporo reaguje, još sporije snima i slično.
Vaš Um je upravo to. Pored osnovnog operativnog sistema on u sebi sadrži osnovne programe koji su mu potrebni kako bi funkcionisao. To je recimo naša
Ličnost. No, unutar njega se nalazi i svo naše sjedanje koje je memorisanu na
hard disku Uma. Vremenom naš um postaje sporiji i sporiji, opterečen programima, sjedanjima, reakcijama i slično. I vi dođete kod nekog Majstora i
malo popričate s njim. On veoma brzo uviđa vaš "problem" i daje vam tehniku i mantru sa svim pojašnjenjima koja su potrebna kako bi vi vjerovali u to što vam je dao.
To je kao da sam na kompjuter instalirao poseban program koji polako čisti hard disk od suvišnog materijala. Što ga češde koristite i pregledavate vaš disk,
on brže sređuje podatke, briše nepotrebne stvari, sortira ostale podatke i dovodi do bržeg rada računara.
Na isti način djeluje i mantra i tehnika. Što ih češde koristite to one više sređuje podatke koje imate, dovodi u red sjedanja, što smanjuje buku i vas čini jasnijim.
Mi se izgrađeni iz četri tijela. Uzročno, mentalno, astralno i fizičko. Svako od tih tijela ima svoje zadatke i svako se odražava kroz Um. Ne bih pogrešio da sam rekao da su sva četri tijela Um. Od grubljeg do suptilnijeg nivoa. Najgrublji je fizička razina i ona je materijalizacija sljededa tri. Poslje njega je astralna razina koja je manifestacija emocija ili toka energije koje mi prepoznajemo kao emocije. "Iznad njega" je mentalno tijelo koje je manifestacija misli i suptilnija od "donja" dva nivoa. I najviše tijelo je Uzročno ili Kauzalno i ono je skladište utisaka. O Utiscima smo ved govorili i nedemo se ponavljati.
Objasnio sam vam na ovaj način kako bi lakše pratili, sva četri tijela su izmješana, ona nisu odvojena, jedno drugo ispunjavaju i prožimaju i sve djeluje
gotovo trenutno. I sva četri tijela djeluju jedan na drugi, kao što sam to pojasnio kada sam pisao o Utiscima.
Sitacija koja vlada u globalu kod nas jeste neprestana zbrka, sukobi, unutrašnje
borbe, boraba raznih dijelova ličnosti li malih "ja" i slično.
Tako da generalno možemo redi da je naš Um zbrka misli, emocija, utisaka i unutrašnjih situacija. Kada dobijemo "inicijaciju" tj. mantru i tehniku meditacije to je isto kao i gorenjm primjeru. Mi u sistem uma i tijela unosimo "program" koji ima za cilj sistematizaciju, red, vezivanje Uma za tehniku i mantru te odvezivanje ili izbacivanje iz sistema Uma i Tijela sve ono što je suvišno i odvezivanje od procesa koji traju unutar nas.
Pošto nam je dat smisao tehnike i mantre mi u njega projektujemo naš cilj i motiv, drugim riječima nama je na nesvjesnom i svjesnom nivou ubačen program koji bi mogao nazvati Namjera.
Ta Namjera je u stvari ono što djeluje u pozadini mantre i tehnike. Nebitan je ni ritual, ni riječi koje smo smislili kao mantre, niti sljed instrukcija koje nazivamo tehnikom, ved je bitna Namjera koja stoji u pozadini. Ali, pojasniti Namjeru je skoro pa nemogude. A još je teže početniku, ali i naprednijim tragaocima da djeluju svjesno na nivou Namjere. Stoga su Ezoteričke škole smislile način kako da Namjeru aktiviraju putem ubjeđenja u koje ugrađujemo cilj i motiv.
Kako da nam kažu da je Shiva u stvari mi sami?
Ili kako da nam kažu da je spoznaja Boga spoznaja nas samih?
Kako da nam kažu da su bogovi i demoni samo energije unutar našeg Uma?
Nikako, nedemo im vjerovati, više volimo svoje bajke.
Stoga su mudraci smislili igru za naš Um. A poznato je da Um voli igre, voli bajke, voli mitove i legende.
Da bi mogli znati o čemu se radi, morate sazrijeti i biti spremni suočiti se sa sobom, tada vam se mnoge tzv. tajne mogu razotkriti. Do tada, nema kome šta
da se razotkriva jer nema nas.
Kada krenemo da radimo sa mantrom i tehnikom oni imaju i za cilj da našu poistovjedenu Svijest deidentifikuju od procesa koji se u nama zbivaju i s kojima smo identifikovani. Kako to da učine, sem pomodu mantre i tehnike? Na taj način mi se vežemo za mantru i sljed instrukcija koje Um manje ili više
prati, tj. mi se tjeramo da pratimo sljed tehnike i mantru. Svijest se odpoistovjeduje i veže za to dvoje otuštajudi veze koje je stvorio što dovodi do
smanjenja buke i sukoba u nama i dovodi nas do ekstatičnih osjedanja koje um
tumači kao dejstvo mantre i tehnike.
Mi svoje misli i emocije ali i utiske ugrađujemo u tehniku i mantru što nas ujedninjeno vodi ka spajanju svijsti.
Mnoge škole to nazivaju radom na Kundalinii Shaktii. Kada dostignemo "nivo" ili sposobnost da se kompletno usmreri misao, emocija i utisak ka Objektu meditacije ili bogu ili Sebi ili onom što smo sebi prdstavili kao cilj, dešava se buđenje tzv. Kundalinii Shaktii i dolazi do sjedinjenja sa Najvišom Svijesti ili Probuđenja.
Mantra ima za cilj da na nivou mentala zaokupi našu pažnju i usmjeri je ka Objektu Meditacije. Aktivirajudi više emocije mi dodajemo gorivo koje nas prosto gura ka Objektu Meditacije, kao što gorivo gura raketu u svemir.
Vizualizacija je također "smisleno" djelovanje na lutanje Uma. Zajedno sa Mantrom, Dahom i Vizualizacijom mi se odvezujemo od procesa unutar Uma i
oslobađamo našu svijest od identifikacije što dovodi to unutrašnjeg napretka ili Evolucije Svijesti.
Postoji niz mantri za raznorazne situacije, želje, ciljeve. Ali sada znate način na koji one djeluju i postaje vam jasnije o čemu se radi i kako one djeluju. Kada dovoljno sazrijete modi dete djelovati direktno bez posrednika tj. tehnika i mantri. Tada se dešava odbacivanje svih indirektnih puteva i načina i vi kredete direktno da se vežete za ono što vas odvezuje izbacivajudi sve ono što je nepotrebno i mnogo lakše se odpositovjeduete se od procesa unutar Uma. Manje ozbiljno sebe shvatate i postajete mnogo "lakši". Više niste ovisni ni o tehnici i mantri jer i njih tumačite samo kao još jednu buku unutar sebe za kojom više nema potrebe, jer znate kako šta djeluje i zašto. Kada to znate prosto više nam potrebe da se igrate igračkama za osnovnu školu. Prelazite u
srednju ili fakulutet.
Ono što je još bitno kada je riječ o mantrama jeste sljedede. Niakda ne radite mantre ako ne znate tačno kako se one rade. Iako su one izmišljene i radi se sasvim o nečemu drugom do onom što nam govore sve ove vijekove, dok god ne imate to kao svoje vlasito znanje može biti štetno po vas. Ako ne poznajete mantre i načine njihovog izvođenja sa Umom koji sada imate možete samo nanijeti sebi štetu.
Postoji još jedna stvar, kao što vi unosite svoju Namjeru u mantru, tako je to činjeno hiljdama godina. Što mislite koliko je jaka Namjera u Jedinstvenom Polju Svijesti?
Jer vi se spajate na to polje i ono također djeluje na vas.
Iako sam dovoljno pojasnio načine djelovanja mantre ovo nije sve, jer postoji masa informacija koja se mogu još izredi o mantrama tako da bi trebalo napisati posebnu knjigu o procesima koji se zbivaju sa mantrama i tehnikama i
unošenjem Namjere u njih. Jedna ili dvije knjige nisu dovoljno.
Mantra mora imati svoj ritam, svoju tačnu intonaciju, vizualizaciju koja je prati, jantru, usklađen dah, centar svijesti na koji se radi ili drugim riječima čakru i slično.
Onog trenutka kada ovo bude vaše znanje, ne informacije koje dobijate od drugih, slobodno se igrajte mantrama. Do tada, kao i sve ostalo one imaju duplo djelovanje. Mogu vam donijeti koristi, ali i štete.
Sve što vam može pomodi ako je Autentično može vam i naškoditi. Ljek koji brzo djeluje na bolest i dovodi vas do ozdravljenja, može također da vam šteti
ako ga krivo uzimate.
Isti slučaj je sa mantrama i tehnikama.
Danas nam je na dohvat ruke mnogo različitih tehnika i mantri, ali vjerujte mi one vam nisu date u tačnom obliku.
Od pukog ponavljanje AUM-a ili Om mantre kako je vedina ponavlja nema nikakve koristi. To je najobičnije mumljanje i ništa više. Niti znaju kako se radi Om mantra, niti kako se tačno izgovara, niti ima ritam, niti je usklađenja sa dahom, niti ima vizualizaciju koja je prati. To je obična igrarija za mese. Ista stvar je i sa mantrom Om namah Shivaya kao i svim ostalim mantrama koje su javno date.
Naročito kada je riječ o mantrama koje su duže, tj. koje imaju više slogova.
Svaki slog mora biti usklađen sa centrom svijesti na koji djeluje te koncetracijom na te centre. U nekim drugim oblicima rad sa takvim mantrama
ne mora biti vezan za centre svijesti, ali mora imati vuzualizaciju ili idealizaciju
tj. moramo unutar Uma održavati određenu vrstu vizualizacije i impresija koje
imaju za cilj vezanje naše pažnje i usmjeravanje ka pojedinačnim regijama Svijesti.
Također, ono što sam spomenuo kada je riječ o izgovoru mantre. Iako piše možda jedno slovo i mi ga čitamo kako piše, najčešde slova u sanskritu se izgovaraju sasvim drugačije od pisane forme. Tako Om Mantra se uopšte ne izgovara kao Om kako to radi velika vedina ljudi. Ham - So ili So - Ham se također ne izgovra na ovaj način kako se čita. Om Namah Shivaya ima svoj ritam, usklađenost sa dahom, drugačiji način izgovaranja od ovoga na koji se
piše, onda ima dijelove koji se mogu izbaciti kada se daje određenim ljudima ali i dodati još jedan slog kada dajemo mantru nekom drugom. Svaki slog u ovoj mantri je ujedno i Bija Mantra koja djeluje tačno na određene regije i centre svijesti pojačavajudi njihov rad i Kvalitete. Ali ne zaboravite da svaka ta regija i centar svijesti pored Kvaliteta ima i "mane" tj. dijelove mehanizama. Mantra kada djeluje na njih dovodi do "otapanja" i Kvaliteta ali i mana. Ovo vam govorim da se ne ljepite na mantre kao kao pčele na med ili da uzimate raznorazne tehnike kako vam padne na pamet.
Iako sam rekao da je to u jednom momentu samo igra i kada razumijete možete da se igrate sa tehnikama i mantrama, sve dok ne zadobijete to znanje ono može da vam šteti. Jer procesi unutar vas koji nisu očišdeni od poistovjedenja kao i pogrešni ciljevi i motivi mogu da krenu da djeluju protiv vas. Um je strahovito senzitivan alat i ako on nije dobro očišden i osvešten može da i iz najbolje namjere se pretvori u strahovitog "demona" koji vas može gurnuti u ono što zovemo ludilo ili pucanje ličnosti i gubitak Identiteta. Ako niste Kristalizovani trenutak gubitna Identiteta i "pucanja" Uma de dovesti do trajnog oštedenja Uma i završidete hospitalizovani.
Igre o kojima ovdje pričam su sa ljude koji ved dobrano imaju pod kontrolom mentalno-emotivne procese i imaju ved odrađenu Kristalizaciju Bida. Za ostale
ovo može biti isuviše opasno i može ih dovesti samo do štetnih posljedica.
Stoga oprez u glavu. Polovočno i djelomično poznavanje ovog što pričam može
izazvati samo štetu, ne i korist. Jer ovo su za vas informacije i ništa više. Od Uma možete imati koristi ako pravilno radite sa njim, ali ako se sa njim neodgovorno ponašate može da vas uništi.

Tamo gde sam Ja, ne postoji "moja" ili "tvoja" strana. I u Svjetlosti i u Tami Ja Jesam. Ja sam Mračan kao Ambis u koji se moraš spustiti, da bi pronašao Ono za čim tragaš. U praznini Ništavila Ja postojim!

Vrh
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat