ČOVJEK SE
DUHOVNO, TJELESNO, FIZIČKI,
ENERGETSKI, MATERIJALNO,
UZDIŽE I NAPREDUJE
KADA ČITA, PRIČA, SLUŠA,
RAZMIŠLJA SRCEM, S LJUBAVLJU,
O BOŽIJIM STVARANJIMA, DJELOVANJU
I NAMJERAMA SA ČOVJEKOM NA ZEMLJI

duhovnaizgradnja.com forum

posjetite i sajt Duhovna izgradnja

Ovo je forum javnog karaktera i na njemu svako može da iznosi svoja razmišljanja koja su u skladu sa pravilima foruma, ali autori sajta ne stoje iza pisanja drugih učesnika

Danas je 19 Nov 2017, 22:17

Sva vremena su u UTC + 1 sat

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: žrtve u Svetom Pismu
PostPoslato: 09 Sep 2012, 17:14 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 19:50
I ranije sam se pitao šta tačno predstavlju životinjske žrtve koje je Bog tražio od Izraelaca. Pitao sam se čemu to sve i šta to znači.

Šta je životinjska žrtva predstavljala za običnog tadašnjeg čovjeka? Predstavljala je odricanje od neke vrijednosti, od nekog imanja. Moraš uzeti nešto od svoje stoke i to takoreći spaliti, pozdraviti se sa tim za sva vremena. A te životinje su tada bile mjerilo ljudskog materijalnog bogatstva, bogatstvo se mjerilo stokom a ne (toliko) novcem:

I imaše stoke sedam tisuća ovaca i tri tisuće kamila i pet stotina jarmova volova i pet stotina magarica, i čeljadi veoma mnogo; i bijaše taj čovjek najveći od svijeh ljudi na istoku. (Jov, 1,3)

A Gospod je blagoslovio gospodara mojega veoma, te je postao velik, i dao mu je ovaca i goveda, i srebra i zlata, i sluga i sluškinja, i kamila i magaraca. (1. Mojsijeva 24,35)

Žrtvovati nešto od stoke bi bilo kao danas dati nešto novca da se spali, uništi.

A čemu to? Koja je svrha u tome? Koje je lekcija za ljude u tome?

Da li je ljudima bilo lako odricati se od te stoke koju su po Mojsijevom zakonu morali prinijeti na žrtvu? Sumnjam. Nekima je sigurno bilo lakše a nekima teže, ne mislim samo sa strane ukupnog materijalnog bogatstva (nije isto žrtvovati jednu kravu ako imaš dve ili ako imaš hiljadu) nego i sa strane toga što se prema životinjama uspostavi i nekakav emotivni odnos, čovjek pomogne da dođu na svijet na porodu, hrani ih, podiže, čuva, čak se igra sa njima a i njegova djeca ("A siromah nemaše ništa do jednu malu ovčicu, koju bješe kupio, i hranjaše je, te odraste uza nj i uz djecu njegovu, i jeđaše od njegova zalogaja, i iz njegove čaše pijaše, i na krilu mu spavaše, i bijaše mu kao kći"), kao i sa strane unutrašnjeg odnosa prema Bogu, od duhovnosti, ko je bio više u Bogu tome je prinošenje žrtava lakše padalo nego nekome ko je to radio tek tako, jer se to po zakonu mora a pri tome škripi zubima i psuje u sebi. Svako je imao neki svoj unutrašnji odnos prerma svemu tome, a onda i Otac Nebeki prema njmeu ("I Elohim pogleda na Avelja i na njegov prinos, a na Kajina i na njegov prinos ne pogleda").

Kad preslikamo Sveto Pismo na nas na šta bi se onda te žrtve mogle odnositi u nama samima?

Šta je to što smo odgajili u sebi, što smo i zavoljeli, što njegujemo, čuvamo, mazimo i pazimo, čak se pred drugima i razmećemo našim "bogatstvom" a što ustvari trebamo po Božijoj volji da žrtvujemo Njemu, da se toga odreknemo, da to spalimo (na "ugodni miris" Bogu), a to nam teško pada jer smo zavoljeli to što trebamo spaliti, jer smo se vezali za svoje "imanje" i smatramo da ćemo biti siromašniji nakon te žrtve, čak smatramo da "to više nećemo biti mi" ako se odreknemo nekih "životinjica" u sebi? A da li smo "mi" pravi "mi" sa tim "životinjicama" u nama koje nas kontrolišu i upravljaju sa nama i našim reakcijama ili smo to tek bez njih? Da li "životinje" (niža priroda, bez samosvijesti) treba da upravljaju čovjekom ili treba da mu budu poslušne sluge, tu, ali zauzdane, tu kad zatrebaju i za šta zatrebaju, poslušne i zavezane ili u svom toru gdje se zna šta rade i kako rade?

Životinjske žrtve i ostale žrtve su u nama, u sebi se moramo odreći nekih naših "vrijednosti" koje smo pažljivo odgajali i do kojih držimo, za koje mislimo da nas štite, čuvaju, jačaju, čine onima što jesmo i što trebamo biti. To žrtvovanje nije lako, i ne ide preko noći.

Isus Hrist je žrtvovan, on je žrtva. Za simboliku onoga šta Hristovo razapinjanje znači za nas Pavle je rekao: "A koji su Hristovi, raspeše tijelo sa slastima i željama". Znači da i mi moramo da razapnemo (žrtvujemo) svoje strasti i želje, svoje "životinje", nešto mora umrijeti (biti žrtvovano) da bi nešto novo živjelo ("Koji grijehe naše sam iznese na tijelu svojemu na drvo, da za grijehe umremo, i za pravdu živimo"), to umiranje je "prividno", kao kod Hrista, ali nakon toga ide lično vaskrsenje i ide ono "dade mi se sva vlast na nebu i na zemlji" (vladanje svojim materijalnim i duhovnim tijelom).

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 09 Sep 2012, 17:42 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Apr 2011, 06:16
Davanje milostinje ili zekata od bogatijih ka siromašnima možda je današnja žrtva, u cilju blagostanja svih. E sad materijalno, a drugo duhovno je.

Interesantno je u Starom zavjetu šta se radilo sa žrtvom, nešto baš ne pamtim, dio žrtve je čini mi se neki bio dozvoljen svečenicima, npr. zna se da je Savle obogatio se na kožama od žrtvi, dakle rascvjetao se unosan posao. Isto tako čini mi se da su bili kao žrtva spaljivani samo djelovi sa salom, ne znam što je s mesom? Jer odvajalo se. Nekako što je što išlo za žrtvu nisam baš pomno pogledavao.Jesam ali kao ne ulazi u glavu. Kao nebitno, strano.

Hm, što je to duhovna žrtva? To je ono kad prema drugomu brinemo. Nekako ipak je povezano i sa materijalnim, kao materijalna ljudska žrtva.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 27 Nov 2012, 19:07 

Pridružio se: 25 Nov 2012, 18:05
Da li bi smo mogli zrtve u starom zavetu gledati kao nagovestaj dolaska savrsene zrtve u Isusu Hristu? :?:

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 28 Nov 2012, 19:37 

Pitanje za Moderatora... :thumright:

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 28 Nov 2012, 21:01 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2010, 22:51
Da, mogli bismo. Za nas jeste najvažnija Njegova žrtva.
U duhovnoj izgradnji mora se uzeti u obzir cijelo Sveto Pismo. Ljudi koji proučavaju Sveto Pismo nekako su skloni da se "prilijepe" za neke dijelove koji im leže.
Sama žrtva Isusa Hrista se naravno može naći u cijelom Svetom Pismu i kao takva se treba posmatrati.
Naša duhovna izgradnja se bazira na žrtvi Spasitelja Pomazanog Emanuela.
Vrlo je bitna dubina poimanja te žrtve i poznavanje te dubine.
Rekao je Hrist: ne možete sad nositi, ali ću vam poslati Duha Svetog koji će vas uputiti u sve znanje.
Kako ti objašnjavaš žrtvu Isusa Hrista? Šta je on to uradio?

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 29 Nov 2012, 10:38 

Kao jedini put spasenja...Pomirenje coveka i Boga kroz savrsenu zrtvu a to je savrseni sinBoziji Isus Hrist.Savrsen jer je bezgresno zacet od duha svetoga.
Sta je on to uradio?Dao svoj zivot kao savrsena zrtva za oprost svih greha,svima onima koji veruju u to.-Jovan 3:16.
Dakako,prolivanje krvi je uslov za opros greha,a on je to uradio.
Jezgrovito i sazeto bez okolisanja itrcanja kao kisa oko Sarajeva (da nekazem carsije)! :!:

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 29 Nov 2012, 11:27 
Autor sajta
Korisnikov avatar

JVN 12:49 Jer jа od SEBE ne govorih, nego otаc koji me poslа on mi dаde zаpovijest štа ću kаzаti i štа ću govoriti.
JVN 7:17 Ko hoće njegovu volju tvoriti, rаzumjeće je li ovа nаukа od Bogа ili jа sаm od SEBE govorim
JVN 7:18 Koji govori sаm od SEBE, slаvu svoju trаži; а ko trаži slаvu onogа koji gа je poslаo, on je istinit i u njemu nemа neprаvde.
GAL 2:20 A jа više ne živim, nego živi u meni Hristos. A što sаd živim u tijelu, živim vjerom sinа Božjegа, kojemu omiljeh, i predаde SEBE zа mene.

Od kojeg to SEBE on nije govorio? Kojeg to SEBE je Hrist predao?

Isto tako kaže: uzmi krst svoj i HAJDE ZA MNOM...

Kako se to može ići za njim? Imamo li mi tog nekog SEBE?

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 29 Nov 2012, 11:39 

Povezi recima moj odgovor i tvoj sledeci post...Komentarisi teks koji sam napisao kako bih znao sta se slazes a sta ne!
PS.Kraci postovi se lakse citaju i razumiju.Jezgrovito ako moze.. :|

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 29 Nov 2012, 12:01 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Ma stoji to sve što si rekao. Tako je zapisano u Svetom Pismu i u tim riječima nema dvojbe.
Ja sam pokušala da usmjerim priču na samo pitanje Njegove žrtve.
Riječi koje su zapisane u Svetom Pismu traže i razumijevanje u realnom životu. One traže da se ožive kroz život.
Često se zna reći...uzmi svoj krst i hajde za mnom. Koliko ljudi razumiju šta taj krst predstavlja u našim životima? Nije on imaginaran, niti je negdje na nebesima, on je ovdje sa nama u svakodnevnom životu i situacijama. Koliko mi Bogu prepuštamo svoje brige, a koliko se oslanjamo na svoju ljudsku pamet u nekim situacijama? Koliko se oslanjamo na onog SEBE koji je formiran u nama od rođenja pod uticajem ovosvjetskih normi, koliko je taj živ u nama? Koliko mjesta prepuštamo Bogu?

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 29 Nov 2012, 15:13 

Neznam odgovor za druge,ali ima jedan stih iz Biblije koji moze da nas otrezni:Rimljanima 14:12 "Tako ce dakle svaki od nas dati Bugu racun za sebe!"

:)

Vrh
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat