ČOVJEK SE
DUHOVNO, TJELESNO, FIZIČKI,
ENERGETSKI, MATERIJALNO,
UZDIŽE I NAPREDUJE
KADA ČITA, PRIČA, SLUŠA,
RAZMIŠLJA SRCEM, S LJUBAVLJU,
O BOŽIJIM STVARANJIMA, DJELOVANJU
I NAMJERAMA SA ČOVJEKOM NA ZEMLJI

duhovnaizgradnja.com forum

posjetite i sajt Duhovna izgradnja

Ovo je forum javnog karaktera i na njemu svako može da iznosi svoja razmišljanja koja su u skladu sa pravilima foruma, ali autori sajta ne stoje iza pisanja drugih učesnika

Danas je 18 Nov 2017, 11:19

Sva vremena su u UTC + 1 sat

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 34 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 13 Dec 2012, 19:44 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 19:50
Vjernici vole da vjeruju da je Bog njihov Otac, da su oni Božiji sinovi i kćeri.

A da li je to stvarno tako?

Šta je Isus o tome rekao?

Ja govorim što vidjeh od oca svoga; i vi tako činite što vidjeste od oca svoga. (Jovan 8, 38)
Vi činite djela oca svoga. (Jovan 8, 41)
A Isus im reče: kad bi Bog bio vaš otac, ljubili biste mene; jer ja od Boga iziđoh i dođoh (Jovan 8, 42)
Vaš je otac đavo. (Jovan 8, 44)

Da li smo mi onda sinovi Božiji i kćeri Božije? Ili samo tako volimo da mislimo jer nam to prija?

Da li je ispravno uzimati tek tako zdravo za gotovo da smo djeca Božija?

Ili će prije biti da je status Božijeg djeteta nešto što treba zadobiti, nešto za šta se treba izboriti, kroz neki rad, a ne nešto što tek tako imamo?
Da li je "Božiji sin" zapravo neka posebna kvaliteta, neko posebno stanje koje trebamo razviti u sebi?

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 14 Dec 2012, 18:04 

Pridružio se: 25 Nov 2012, 18:05
Zanimljiva tema,zahtevna ali verujem ohrabrujuca! ;)
Ja licno verujem da svi oni koji su verni su upravu kad Boga nazivaju ocem.
Isus je ucenicima rekao kako da se mole pa im je rekao:"Ovako se molite-Oce nas koji si na nebesima..."
Mislim da to je dobar razlog da verujemo u pravo posinastva. :angel:

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 14 Dec 2012, 20:22 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Ovde opet ista stvar, potvrda prethodnog:

Jer koji se vladaju po duhu Božijemu oni su sinovi Božiji. (Rimljanima 8, 14)

Dakle da bi neko bio Božiji (sin, kći, dijete) prije toga mora biti ispunjen neki uslov, nešto što on sam mora da uradi, postigne, ostvari.

Ovde kaže da se treba vladati (ponašati, djelovati, živjeti) po Božijem duhu.

Super. Sve je jasno.

Ili nije?
Možda samo volimo misliti da nam je jasno (uzimamo sve i svašta zdravo za gotovo) a ustvari ne razumijemo suštinu, ne razumijemo šta to nešto (neko učenje) stvarno znači, šta nam ono stvarno poručuje. Jesmo li otvoreni za ovu mogućnost?

Šta znači "vladati se po Božijem duhu"?

Svi sigurno imamo svoja nekakva mišljenja o tome šta to znači. Ali mišljenje je samo mišljenje, ono ne znači da smo pogodili suštinu i istinu, ne znači da smo u pravu.

Nekima "vladati se po Božijem duhu" znači prinositi životinjske žrtve.
Nekima znači da si netolerantan prema svim vjerama osim svoje i smatraš da tvoja mora da zavlada svijetom.
Nekima znači da se po cijeli dan svađaš sa svima koji na bilo koji način drugačiji od tvoga gledaju na duhovnost.
Nekima znači učenje napamet svetih spisa, mudrih izreka i citata.
Nekima znači vježbanje nekih tehnika meditacije.
Nekima znači površan i (sve više) mehaničan duhovni rad bez razumjevanja i ulaska u suštinu, bez oživljavanja tog rada u sebi.

Ljudi imaju najraznovrsnija mišljenja o tome šta znači "vladati se po Božijem duhu" (po Božijoj volji, onako kako treba da bi se duhovno napredovalo, nazovite to kako god hoćete). Obično su ta mišljenja formirana tako da se osoba (mislilac) već uklapa u tu definiciju, tako da se on već sada "vlada po Božijem duhu", pa tako ako je on pripadnik nekog učenja i ponaša se kako je u okviru tog učenja propisano (ili on bar tako misli) onda će on "vladanje po Božijem duhu" definisati kao pripadnost tom učenju i kao ponašanje kakvo on već ima. Ide se sa stavom: nezamislivo je da se ja još uvijek ne vladam po Božijem duhu, to ne može biti.

Isus Hrist je nekima rekao: Vaš je otac đavo.

To je rekao onima koji su bili sigurni da je Bog njihov otac, da su oni ispravni, da se oni vladaju po Božijem duhu, da oni ništa nemaju sa đavolom, da oni mogu sa punim pravom drugima da propovjedaju i uče ih duhovnosti.

A ipak im je on to rekao.
Zašto?
Zato što ih je znao (ne trebaše mu da ko svjedoči za čovjeka jer sam znadijaše šta bješe u čovjeku).

Isus je za sebe rekao: u meni đavola nema. (Jovan 8,49)

Piše da je znao šta bješe u čovjeku, u skladu sa tim za sebe je rekao da u njemu đavola nema a nekim ljudima je rekao vaš je otac đavo.

Šta je onda taj đavo?

Znači bitno je ono što čovjek u sebi nosi, ono što u sebi ima (ili nema). To je ono što određuje čovjeka kao ovakvog ili onakvog, kao sina Božijeg ili sina đavolovog.
Znači da ljudi tek treba da se Rode kao Božiji (sinovi, kćeri, šta god). Tek da se rode. Kroz neki svoj duhovni rad, neku svoju ličnu duhovnu izgradnju. Nemaju to tek tako samim tim što postoje ni samim tim što vole da vjeruju da to već imaju.

To rođenje je ovo:

Zato ako je ko u Hristu, nova je tvar: staro prođe, gle, sve novo postade. (2. Korincanima 5,17) - rodilo se nešto novo
Jer nećemo da se svučemo, nego da se preobučemo, da život proždere smrtno. (2. Korincanima 5,4) - šta je smrtno u nama? da li samo tijelo ili nešto drugo treba da umre? da li je taj "život" ono što nas čini Božijima a to "smrtno" je ono što je od đavola?
Znajući ovo da se stari naš čovjek razape s njime, da bi se tijelo grešno pokvarilo, da više ne bismo služili grijehu. (Rimljanima 6,6) - odavde se vidi da "razapinjanje" nije kraj života već da se život nastavlja ali bez nečega što smo do tada imali, bez nečega što je umrlo pri tom "razapinjanju", a to je "stari naš čovjek".

Da li onda taj "stari naš čovjek" koji, kao što vidimo, u idealnom slučaju treba da se razapne možda ima neke veze sa onim što nekoga čini da još uvijek nije "sin Božiji" već je, bar u nekoj mjeri, od onih za koje Isus kaže vaš je otac đavo? Da li "stari naš čovjek" ima neke veze sa tim nekim đavolčićima? Grijeh se inače vezuje za đavola, kao "đavo nas navlači da zgriješimo", pa eto ovde kaže da će se tijelo grešno pokvariti tek onda kada se stari naš čovjek razapne. Znači taj neki stari naš čovjek čini to neko tijelo grešno koje služi grijehu (to sve tu piše). Tako je to kod nas koji još uvijek imamo "starog našeg čovjeka". Sa druge strane je Isus Hrist koji kaže Ne ostavi Otac mene sama jer ja svagda činim što je Njemu ugodno, a to znači odsustvo grijeha, ponašanje u skladu sa Božijom voljom je odsustvo grijeha. Grijeh je otimanje Božijoj volji, blokada Božijeg ispoljenja kroz nas. Šta je to u nama što sprečava Božije ispoljenje, što čini da se ne ponašamo sami od Sebe po Božijoj volji nego nam na tom našem nekom (ne)duhovnom nivou trebaju sveti spisi, propisi, zakoni, učenja, pa se opet ne snalazimo najbolje? Pa upravo taj stari naš čovjek predstavlja to što nas blokira, tu i piše da on treba da se razapne da bi se tijelo grešno pokvarilo i da više ne bismo služili grijehu. Isus nije imao svog starog čovjeka pa je zato svagda činio što je Njemu ugodno. I zato je bio Božiji sin. Zato je mogao reći u meni đavola nema.

Mi trebamo postići isto to, to piše na dosta mjesta ali ovde to piše na lijep način:

Dokle dostignemo svi u jedinstvo vjere i poznanje sina Božijega, u čovjeka savršena, u mjeru rasta visine Hristove (Efescima 4,13)

Ovde kaže nešto zanimljivo a što je u skladu sa svim ovim:

Jer koje naprijed pozna one i odredi da budu jednaki obličju sina njegova, da bi on bio prvorođeni među mnogom braćom. (Rimljanima 8,29)

Znači tek oni koji su jednaki obličju sina njegova su Hristova braća, a ako Hrist jeste Božiji sin (ima to zvanje odnosno Stanje) to znači da će oni, i tek oni, koji su jednaki obličju sina njegova biti Božiji sinovi, tek će tada imati to zvanje zato što će imati to Stanje duha/svijesti u sebi, to Stanje u kojem više nema onog starog našeg čovjeka već ima samo ona nova tvar jer staro prođe, gle, sve novo postade.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 14 Dec 2012, 20:36 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2010, 11:16
Citiraj:
Znači bitno je ono što čovjek u sebi nosi, ono što u sebi ima (ili nema). To je ono što određuje čovjeka kao ovakvog ili onakvog, kao sina Božijeg ili sina đavolovog.

Zar nemaju svi ljudi u sebi i Boga i djavola - pa kako kad koji prevlada? Neki drze ravnotezu izmedju jedne i druge strane, nekima prevlada ili jedna ili druga strana .
Upadam s ovim pitanjem posto sam dotle stigla sa citanjem posta pa rekoh da citiram odmah dok ne zaboravim.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 14 Dec 2012, 21:32 

Blago onima koji mir grade, jer će se sinovi Božji nazvati; (Matej 5:9)

Evo i drugog stiha...
Traziti savrsenstvo u duhovnosti da bi mogao tek tada nazvati Boga ocem
je nemoguce.Zato verom u njegovog sina Isusa Hrista postajemo sunasljednici
carstva Bozijeg.Ako i neuspemo nekad to je zato sto smo gresni zbog gresne prirode
a ne zato sto smo htjeli delima odreci se njegove ljubavi darivane nama kroz Hrista Isusa.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 14 Dec 2012, 22:00 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2010, 11:16
Paladin je napisao:
Šta je to u nama što sprečava Božije ispoljenje, što čini da se ne ponašamo sami od Sebe po Božijoj volji nego nam na tom našem nekom (ne)duhovnom nivou trebaju sveti spisi, propisi, zakoni, učenja, pa se opet ne snalazimo najbolje?

Ja bih rekla - duhovna labilnost. Neko treba materijal da bi naucio/shvatio; neko ne shvata ni sa materijalom (totalna duhovna labilnost, duhovna ljenost)..a opet neki ( rijetki) shvataju i bez materijala. Vjerujem da i danas postoje (i postojali su) ljudi koji zive po Bozijoj volji i cine ugodna djela , a da nikad nisu citali svete spise , ili culi za Hrista, Budu, Muhameda... ali zato su se oni i rodili na tom mjestu i vremenu u kom su se rodili. Mi smo se rodili u mjestu i vremenu gdje nam to nije (moglo biti) uskraceno tako da nas to ne moze mimoici sve i da hocemo. Pa zasto onda ne iskoristiti tu priliku i poci sa kofercicima Znanja na zivotno putovanje?! :)

Da li su ovi zadnji, kojima nije potreban materijal da bi shvatili, veci pred Bogom od recimo nekih/onih koji uce i koji su naucili pomocu (duhovnog) materijala?
Zamislite samoukog stolara (nema teorijsko znanje o stolariji ali ima steceno iskustvo zahvaljujuci dobroj volji i ljubavi prema stolarstvu) i skolovanog stolara (koji je prozvakao teorije i nesto prakse, sa voljom ili bez volje). Oni mogu jednako dobro da rade svoj posao, razlika je u nacinu stecenog znanja.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 14 Dec 2012, 22:46 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Elena je napisao:
Zar nemaju svi ljudi u sebi i Boga i djavola - pa kako kad koji prevlada?

Znajući ovo da se stari naš čovjek razape s njime, da bi se tijelo grešno pokvarilo, da više ne bismo služili grijehu. (Rimljanima 6,6)

Znači imamo nešto "staro" što treba da se razapne, da bi nakon toga ostalo ono što će ostati. Do tada očigledno imamo i jedno i drugo.

Pitanje je šta je od toga u nama više "živo", šta preovladava, kroz šta živimo, ili šta živi kroz nas.

Ljudi koji rade nekakav oblik duhovne izgradnje obično misle da znaju šta u njima preovladava, kome služe, ali da li to zaista znaju ili samo vjeruju u ono što im prija, u neke slike i predstave o sebi? Na primjer u sliku da su sinovi i kćeri Božije, jer to zvuči tako cool. Tako su o sebi mislili i oni kojima je Hrist rekao: Vaš je otac đavo. Oni su rekli: jednoga oca imamo - Boga. A Hrist je na to rekao: Vaš je otac đavo. To nije prijatno čuti. Ali je možda otrežnjujuće.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 14 Dec 2012, 22:57 
Autor sajta
Korisnikov avatar

CARSIJA je napisao:

Da ali šta je taj mir na koji se tu misli? :)

Ti sigurno imaš svoje mišljenje o tome na šta se tu misli, imaš neku svoju predstavu, neko svoje viđenje, neko svoje tumačenje...ali da li je to zaista ono na šta se tu misli, ili ostavljaš mogućnost da možda nije? :)
Pazi: mišljenje je samo mišljenje. :)

I to je tako kod svega kad čovjek misli da nešto razumije. Da li on to zaista razumije ili on samo ima mišljenje o tome pri čemu je stavio znak jednakosti između svog mišljenja i istine?

CARSIJA je napisao:
Traziti savrsenstvo u duhovnosti da bi mogao tek tada nazvati Boga ocem je nemoguce.

Šta je moguće a šta nije ja ne znam. Stihovi su takvi kakvi su.

CARSIJA je napisao:
Zato verom u njegovog sina Isusa Hrista postajemo sunasljednici carstva Bozijeg.

To tako fino zvuči :)
I tako jednostavno :)

Šta znači "vjera u njegovog sina"?
Da li to znači da vjerujemo da je Isus postojao, da je činio čuda, bio Božiji sin, razapet i vaskrsao?
Da li je dovoljno da vjerujemo u to sve i time postajemo sunašljednici carstva Božijeg?

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 14 Dec 2012, 23:17 
Autor sajta
Korisnikov avatar

Elena je napisao:
Vjerujem da i danas postoje (i postojali su) ljudi koji zive po Bozijoj volji i cine ugodna djela

Šta su ugodna djela?

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 15 Dec 2012, 20:28 

Svakako da postoji mogucnost pogresnog shvatanja ali...

Ako je neko sposoban da gradi mir sigurno to nemoze silom svoje gresne prirode vec je"umro grehu da zivi Bogu!Graditi mir je trajan glagol koji covek izvrsava tokom svog preostalog zivota.On nemoze prestati da gradi mir jer je to naprosto deo njega,deo novog zivota u Hristu Isusu.Ostaje da kaem sta podrazumevam pod"mir gradi"...
---------------------------------------------------------------
Pozvani smo od Gospoda da sirimo vest evandjelja po svetu.Naoruzani istinom evandjelja da je pobedjena smrt kroz vaskrsenje Hristovo dobijamo silu da to cinimo u miru.Mir nastaje kao pobeda istine nad grehom.Isus je rekao:Ja sam put,ISTINA,i zivot...
Mir nemogu graditi neobraceni ljudi,ljudi koji nesupomirili se sa Bogom.Mirotvorci sirom sveta stvaraju mir ali bezuspesno...
Ko bi mogo pomiriti ljude kao sto su 12 apostola.Razliciti ljudi,od karaktera,zanimanja,socijalnog statusa...Svi su oni (I ne samo oni) primili Hrista,priznanjem,vjerom da je on sin Boziji,mesija i spasitelj .
Jovan 1 :12--A koji ga primise dade im vlast da budu sinovi Boziji kojivjeruju u ime njegovo!

Poslednji put menjao CARSIJA dana 15 Dec 2012, 21:33, izmenjena samo jedanput

Vrh
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 34 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat