ČOVJEK SE
DUHOVNO, TJELESNO, FIZIČKI,
ENERGETSKI, MATERIJALNO,
UZDIŽE I NAPREDUJE
KADA ČITA, PRIČA, SLUŠA,
RAZMIŠLJA SRCEM, S LJUBAVLJU,
O BOŽIJIM STVARANJIMA, DJELOVANJU
I NAMJERAMA SA ČOVJEKOM NA ZEMLJI

duhovnaizgradnja.com forum

posjetite i sajt Duhovna izgradnja

Ovo je forum javnog karaktera i na njemu svako može da iznosi svoja razmišljanja koja su u skladu sa pravilima foruma, ali autori sajta ne stoje iza pisanja drugih učesnika

Danas je 17 Jul 2018, 10:50

Sva vremena su u UTC + 1 sat

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 53 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autoru Poruka
PostPoslato: 23 Avg 2015, 17:51 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Apr 2011, 06:16
Ode to Genghis Khan

Altai Kai

Altaj je republika u Rusiji na granici između Kazahstana, Kine i Mongolije

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 23 Apr 2017, 21:22 
Korisnikov avatar

Kada mi se Radosave vojevoda...

https://youtu.be/iKD1Zr5e7j4

Kada mi se Radosave vojevoda odiljaše
Od svojega grada divnoga Siverina,
Često mi se Radosav na Siverin obziraše
Tere to mi ovako belu gradu besijaše:

Ovo mi te ostavljam, beli grade Siverine, moj divni grade.
Ne znam veće viju li te, ne znam veće vidiš li me.
Sva je tada družina barze konje uztegnula
Tere stavši Radosava družina uprašaše:

Jeda nam si, vojevodo, zle bilige ke vidio?

Opeta se zavratimo ka gradu Siverinu.
A on mi se junakom tihim mukom ujimaše, Radosave,
Udrio je ostrogami junačkoga dobra konja
Tere to mi odjizdi prid junaci čarnom gorom.

Spoiler:
Srpske narodne pesme dugog stiha- bugarštice

Bugarštice su najvećim delom zabeležene u jadranskom primorju, od Zadra do Perasta i Kotora, u razdoblju od polovine 16. do ranog 18. veka. Pre tog vremena imamo samo spomenute stihove zapisane u južnoj Italiji, a posle njega bugarštice su sasvim iščezle. Sačuvano je svega oko šezdesetak pesama.

Karakteristična pojava bugarštičkog stiha jeste refren, koji se javlja, iako ne uvek, posle svakog drugog stiha. U nekim zapisima bugarštica refren je izostavljen ili ga nije ni bilo. Bugarštice pevaju o događajima i ličnostima 14. i 15. veka iz srpske i ugarsko-hrvatske istorije, ali ima i lokalnih događaja i junaka, npr. u peraštanskim bugaršticama.

Svojevremeno, one su važile kao tužne pesme (sam naziv bugarštica potiče verovatno od glagola bugariti, što znači tužno pevati).

Hvaranin Petar Hektorović zabeležio je dve epske pesme i objavio ih u svom spevu Ribanje i ribarsko prigovaranje (1556). To su bugarštice Marko Kraljević i brat mu Andrijaš i Vojvoda Radosav Siverinski i Vlatko Udinski. Njih su pevali hvarski ribari Paskoje Debelja i Nikola Zet, kako Hektorović kaže, "sarpskim načinom".
O pevanju "srpskim načinom" i o jednom od srpskih pevača, Dmitru Karamanu, govori i mađarski dvorski pesnik 16. veka Sebastijan Tinodi: "Mnogo ima pevača ovde u Mađarskoj, al od Dmitra Karamana nema boljeg u srpskom načinu..."

"Srpski način" (modi et stuli sarviaci) spominje stotinu godina kasnije i Juraj Križanić. Pevanje srpskim načinom i poezija koja se tako pevala nisu svakako nastali u 16. stoleću, već su samo tada ili nešto ranije postali poznati u okolnom svetu usled migracije srpskog življa i njihove kulture posle nadiranja Turaka.
U vremenu od Hektorovića do Vuka Karadžića, u kojem je zabeleženo više epskih pesama, i od Vuka do danas, jer epska poezija u nekim našim krajevima još nije izumrla, naša narodna epika prošla je kroz mnoge promene čiji se tok bar u glavnim razvojnim linijama može pratiti.

Godine 1555. štampana je putopisna knjiga sa Hvara u kojoj je autor (Petar Hektorović), znajući note, zapisao i nekoliko srpskih pesama..

Tekst knjižice „Ribanje i ribarsko prigovaranje” je inače spevan u dvanaestercima (6+6) vezan za tri dana plovidbe .
Ubačene su dve ženske pesme (I kliče divojka, Naš gospodin poljem jezdi ) dve bugarštice (Kraljević Marko i brat mu Andrijaš, Radosav Siverinac i Vlatko udinski vojvoda),zagonetke i odgonetke, poslovice.

Što reče bajkopisac GRIM o srpskoj poeziji:
„Od vremena Homerovih spevova nema zapravo u celoj Evropi pojave koja bi nam tako kao ona mogla objasniti suštinu i prirodu epa... Plemenitog ponašanja i govorenja nikada ne manjka...”

Dve epske pjesme, „Kraljević Marko i brat mu Andrejaš” i „Vojvode Radislav Siverinski i Vlatko Udinski” prve su zabeležene pjesme ove vrste. U orginalu su uz njih date i note.

Hektorović piše prijatelju Brtučeviću da je odlučio provesti tri dana na moru radi odmora. Krenuo je sa dva ribara, Paskom i Nikolom, a sa sobom su uzeli i sav ribarski pribor.
Dok su drugo jutro brodarili, Pasko je zapjevao narodnu pjesmu ''Kraljević Marko i brat mu Andrijaš'', a za njim Nikola pjesmu ''Kada mi se Radoslave...', koje je Hektorović zapisao. Nakon daljnjeg ribarenja i veslanja te nakon ručka, kmetovi su u dva glasa zapjevali pjesmu ''I klice divojka''.

A evo i originalnih Petrovih nota, štampanih u Veneciji sa naznakom ”na srpski način„, što je značilo da se drugi glas dodaje ”na srpski način„ .

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: 25 Maj 2017, 20:58 
Korisnikov avatar

Hov arek

prvi put za nešto sam rekao da je transcendentalno,
odlična melodija iz armenije
volim taj osmanski borbeni udar(marš (makam)) od sredine
iz albuma armenian spirit ima na rutracker-u

Vrh
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 53 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6

Sva vremena su u UTC + 1 sat